انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل اساسی با dnf  (دفعات بازدید: 1275 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم و XFCE
پاسخ : مشکل اساسی با dnf
« پاسخ #30 : 16 خرداد 1403، 03:43 ب‌ظ »
....
در فدورا GNOME Software برای من بدون مشکل کار می‌کنه ولی dnf در خط فرمان تحریم است که باید یک آینه بطور دستی تنظیم کرد چون سرور مرکزی که https://mirrors.fedoraproject.org است به ایران خدمت نمی‌دهد.
علت این وضعیت برای من مشخص نبود و فکر می‌کردم GNOME Software چون از AppStream استفاده می‌کند شاید به یک مخزن ثالث و مستقل دسترسی دارد ولی چند روز بعد فهمیدم که علت این است چون من فدورا ۳۹ را همون اوایل که منتشر شد یعنی نوامبر ۲۰۲۳ (۷ ماه قبل) نصب کردم که فعلاً هم فقط همان را دارم، آن زمان هنوز سایت‌ها و سرورهای پروژه فدورا، ایران را تحریم نکرده بودند (برای من که آزاد بودند) و چون dnf از metalink استفاده می‌کند آن زمان از طریق metalink یک یا چند لیست از آینه‌ها (mirror) در سیستم من ذخیره شد، و آنطور که راهنمای dnf و همینطور dnf.conf می‌گوید فایل‌های cache در آدرس زیر قرار دارند:

/var/cache/dnf
در آن شاخه، یک تعداد پوشه وجود دارند که مربوط به مخازن هستند و در هر پوشه، یک فایل metalink.xml و یک پوشه با نام repodata قرار دارد که در داخل آن، یک فایل با نام repomd.xml قرار دارد، این دو فایل (metalink.xml و repomd.xml) حاوی لینک‌های آینه (mirror) هستند که همان اوایل که فدورا ۳۹ را نصب کردم ایجاد شده بودند، پس به همین دلیل با GNOME Software می‌توانستم بروزرسانی‌ها و برنامه‌های مخزن اصلی (بسته‌های RPM) را نصب کنم؛ همچنین امروز تست کردم دیدم در ترمینال هم dnf مسدود نیست، من از زمان نصب این نسخه از فدورا فقط یک یا دو بار خیلی وقت پیش از dnf استفاده کرده بودم و ظاهراً مشکل از ارتباط اینترنت من یا آینه بود.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 964
  • Fedora Linux
پاسخ : مشکل اساسی با dnf
« پاسخ #31 : 02 تیر 1403، 01:43 ب‌ظ »
یک بنده خدایی یک سرویس راه انداخته برای حل این مشکل
آدرسشم اینه
linuxmirrors.ir