انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا امکان نصب اوبونتو بر روی لپ تاپی که بوت لودرش قفل هست وجود داره ؟  (دفعات بازدید: 2239 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ابرار

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
سلام.
دوستان من لپ تاپ Asus vivobook s300 دارم و از ابتدا روش ویندوز 8 نصب بود.
میخوام اوبونتو نصب کنم ولی میگن این لپ تاپم روی ویندوز قفل شده و نمیشه کنارش سیستم عامل دیگه ای نصب کرد.
توی سایت ایسوس هم درایور لینوکسی برای این مدل قرار نداده.
از کجا میتونم بفهمم که بوت لودر لپ تاپ قفل هست یا نه ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
ببین توی تنظیمات بایاس چیزی برای راه‌اندازی از روی USB داره یا نه، اگه داشت روشنش کن و با USB نصب اوبونتو بیا بالا و ببین می‌شه روش نصب کرد یا نه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ابرار

• Newbie
  • *
ببین توی تنظیمات بایاس چیزی برای راه‌اندازی از روی USB داره یا نه، اگه داشت روشنش کن و با USB نصب اوبونتو بیا بالا و ببین می‌شه روش نصب کرد یا نه
آقای بهزادی رفتم بایاس توی قسمت بوت یه گزینه داره fast boot که فقط میشه فعال یا غیر فعالش کرد و یه قسمت هم داره که بوت آپشن ویندوزه که فقط میشه حذفش کرد و یه قسمت هم که توش میشه بوت آپشن جدید ساخت.
چنین گزینه ای که بخوام از از طریق usb راه اندازی کنم ندیدم.

آفلاین aleXx

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 78
آقای بهزادی رفتم بایاس توی قسمت بوت یه گزینه داره fast boot که فقط میشه فعال یا غیر فعالش کرد و یه قسمت هم داره که بوت آپشن ویندوزه که فقط میشه حذفش کرد و یه قسمت هم که توش میشه بوت آپشن جدید ساخت.
چنین گزینه ای که بخوام از از طریق usb راه اندازی کنم ندیدم.
دوست من هم یه زن بوک داره که بایوسش همین شکلیه که شما میگی

تو همون قسمتی هم که بوت اپشن میتونی بسازی. وقتی یو اس بی بوتیبل وصل باشه به لپ تاپ خودش اون یو اس بی خاص رو به عنوان یکی از گزینه های بوت اپشن میاره برات! بنابراین فلش رو وصل کن و برو تو بایوس بوت اپشن بساز
بعدش اون رو بزار اولویت اول بوت

اگه اینجوری هم از فلشت بوت نشد یه دکمه ایی هست موقع روشن شدن بزنی فکنم ازت میپرسه که از چی میخوای بوت کنی (فقط دکمه اش رو نمیدونم چیبود ;D)

اینجوری ما بعد از تلاش فراوان و بیست بار ریستارت کردن لپ تاپش تونستیم زوبونتو رو براش بوت کنیم از فلش!
نصب نکردیم ولی

آفلاین ابرار

• Newbie
  • *
sirmamal عزیز شما چرا نهایتا زوبونتو رو نصب نکردین ؟ مشکل فنی داشت ؟

آفلاین aleXx

• Jr. Member
  • *
sirmamal عزیز شما چرا نهایتا زوبونتو رو نصب نکردین ؟ مشکل فنی داشت ؟
خیر
من میخواستم دوستم رو با گنو/لینوکس اشنا کنم
اونم گفت بعدا ازت میگیرم نصب میکنم که بعدا دیگه بحثش نشد :D
برا همین براش نصب نکردیم وگرنه مشکل از زوبونتو یا لپتاپ نبود

آفلاین سهراب سپید

• Full Member
  • *
  • ارسال: 207
یه دکمه ایی هست موقع روشن شدن بزنی فکنم ازت میپرسه که از چی میخوای بوت کنی
توو مادربرد ایسوس F8

آفلاین ahmadubuntu

• Full Member
  • *
  • ارسال: 240
    • ahmadubuntu.ir
fast boot  رو غیرفعال کن تا بتونی توی تنظیمات بایوس، بوت رو روی فلش بذاری

آفلاین Amir Emad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 419
secure boot رو باید غیرفعال کنید تا بتونه لینوکس رو بوت کنه

آفلاین ابرار

• Newbie
  • *
چطور میتونم غیر فعالش کنم ؟

آفلاین aleXx

• Jr. Member
  • *
چطور میتونم غیر فعالش کنم ؟

تو بایوس برو به تب boot و secure boot  رو disable کن:)

تو بعضی از لپ تاپ ها برای رسیدن به اینجایی که میگم باید توی ویندوز بری به pc setting
بعدش update and recovery
بعد تب recovery رو انتخاب کنی و اون پایین تو قسمت نوشته advanced setup که باید restart now رو بزنی

(این مراحل بالا با فشردن دکمه شیفت موقع ریستارت کردن معمولی هم ممکنه.خودت رو اذیت نکن :D)

بعدی که اومدی تو تنظیمات toubleshoot رو انتخاب کن و سپس advanced options
UEFI firmware setting رو بزن و میرسی به همون تنظیمات بایوس که گفتم. اینجا باید بری تب boot و اون گزینه که میخوای رو غیر فعال کنی دیگه

بعد از غیر فعال کردن اون گزینه. یه راه دیگه هم برای بوت از طریق فلش هست (اگه مثلا نمیدونی با چه دکمه ایی تو بایوس میشه از فلش بوت کرد یا کلا مشکلی داری میتونی ازین روش هم استفاده کنی)
اونم اینه که ه تو ویندوز مثل قبل شیفت ریستارت کنی و ایندفه گزینه use a device رو انتخاب میکنی (دقت کن که فلشت وصل باشه در این هنگام)
بعد فلشت رو ازونجا انتخاب میکنی  و از طریق فلش لینوکس جان رو بوت میکنی
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1393، 11:32 ق‌ظ توسط sirmamal »