انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لپتاب / کارت گرافیک مناسب برای لینوکس  (دفعات بازدید: 4028 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین voltan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 300
    • Persian Xoops Project
لپتاب / کارت گرافیک مناسب برای لینوکس
« : 29 امرداد 1392، 10:07 ق‌ظ »
سلام

من میخوام یه لپ تاب جدید بگیرم و فقط هم روش لینوکس نصب میکنم ( متاسفانه نمیتونم / بلد نیستم با ویندوز کار کنم :دی ) و برام مهمه که لپ تابی که میگیرم هم الان هم در آینده ساپورت مناسبی از سخت افزار هاش توی لینوکس داشته باشم. مخصوصا کارت گرافیک. لبتاب قبلی من Lenovo thinkpad egea بود که همه چیزش بسیار عالیه فقط مشکلش کارت گرافیک ATI radeon HD 4500 که دیگه تو لینوکس ساپورت نمیشه.

میخواستم بدونم بین لبتاب های ایسوس و لنوا چه مدل هایی رو با ساپورت مناسب لینوکس پیشنهاد میکنید ( ابونتو - کوبونتو - فدورا با کی دی ای )

به طور اختصاصی Asus VivoBook ها تو لینوکس چطوری ساپورت میشن ( فقط گرافیک اینتل دارن که خیلی خوبه )
هم اینکه چه کارت گرافیک هایی رو با ساپورت بدون دردسر تو لینوکس پیشنهاد میکنید؟

آفلاین بی نام تا اطلاع ثانوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 401
پاسخ : لپتاب / کارت گرافیک مناسب برای لینوکس
« پاسخ #1 : 29 امرداد 1392، 12:07 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز
اول از همه شما باید تشخیص بدید که به گرافیک بالا نیازی دارید یا نه
بهترین گرافیک برای اوبونتو که به راحتی ساپورتش میکنه intel و nvidia هستش
asus vivobook ها همگی از اینتل استفاده میکنن که لینوکس باهاشون سازگاره
لنوو سری z و T وتا اونجایی که من دیدم همشون از دوال گرافیک intel و nvidia استفاده میکنن

آفلاین voltan

• Sr. Member
  • *
    • Persian Xoops Project
« پاسخ #2 : 30 امرداد 1392، 09:33 ق‌ظ »
ممنون از پاسخ

من به پردازش بالایی نیاز ندارم. احتمال زیاد هم کوبونتو نصب میکنم روی لپتاب. این لپتاب ها با کارت دوال به راحتی روی لینوکس درایورهاشون نصب و تنظیم میشه؟

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 30 امرداد 1392، 10:47 ق‌ظ »
اگه از intel و nvidia استفاده کنن، بله میشه
اگه مثلا بخواین از یه سیستم استفاده کنین که رمش بالا باشه به تبع پردازنده اش هم بالاست. نمیشه انتخاب کرد که فلان چیز خوب باشه ولی اون یکی نه. (منم همین مشکل تو خرید نت بوک داشتم!‌)
اگه میخواین یه لپ تاپ خوبی داشته باشین که تا مدت ها هیچ مشکلی براتون ایجاد نکنه ناگزیرید مدلی انتخاب کنید که کانفیگش در سطح نسبتا خوبی باشه

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #4 : 30 امرداد 1392، 01:59 ب‌ظ »
منظورت از پشتیبانی توسط لینوکس رو بیشتر توضیح بده.
پشتیبانی توسط درایور آزاد؟ اول اینتل و بعد AMD
Nvidia درایور کد بسته خوبی داره اما اصلا توصیه نمی‌کنم لپتاپ با چیپ Nvidia بخری. پولت رو به شرکتی بده که منبع باز رو میفهمه و سیستم عامل محبوبت رو پشتیبانی می‌کنه.
سراغ لپتاپ با دو گرافیک هم نرو که هیچ فایده‌ای نداره جز حروم کردن پول و مصرف باتری بیشتر نداره. تو لینوکس هم خوب پشتیبانی نمیشه.
نقل‌قول
فقط مشکلش کارت گرافیک ATI radeon HD 4500 که دیگه تو لینوکس ساپورت نمیشه.
fglrx رو هیچکس جدی نمیگیره. درایور اصلی AMD توی کرنله و بخوبی از سری که نام بردی پشتیبانی میکنه.
نقل‌قول
نه نمیشه، لطفا اطلاعات غلط منتشر نکنید. قبل از این‌که بخوای از Bumblebee اسم ببری باید بگم اون فقط یه هکه، نه پشتیبانی کامل و رسمی.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 30 امرداد 1392، 04:30 ب‌ظ »
منظورت از پشتیبانی توسط لینوکس رو بیشتر توضیح بده.
پشتیبانی توسط درایور آزاد؟ اول اینتل و بعد AMD
Nvidia درایور کد بسته خوبی داره اما اصلا توصیه نمی‌کنم لپتاپ با چیپ Nvidia بخری. پولت رو به شرکتی بده که منبع باز رو میفهمه و سیستم عامل محبوبت رو پشتیبانی می‌کنه.
سراغ لپتاپ با دو گرافیک هم نرو که هیچ فایده‌ای نداره جز حروم کردن پول و مصرف باتری بیشتر نداره. تو لینوکس هم خوب پشتیبانی نمیشه.
نقل‌قول
فقط مشکلش کارت گرافیک ATI radeon HD 4500 که دیگه تو لینوکس ساپورت نمیشه.
fglrx رو هیچکس جدی نمیگیره. درایور اصلی AMD توی کرنله و بخوبی از سری که نام بردی پشتیبانی میکنه.
نقل‌قول
نه نمیشه، لطفا اطلاعات غلط منتشر نکنید. قبل از این‌که بخوای از Bumblebee اسم ببری باید بگم اون فقط یه هکه، نه پشتیبانی کامل و رسمی.

دوست عزیز قبل اینکه ایراد بگیرید به سوالی که پرسیده شده هم نگاه کنید!
شما یه گرافیک دوال نام ببرید که بدون دسترسی به بایوس بشه ست کردش.
در ضمن، اینکه bumblebee تو دنیای آزاد(دقت کنید) پشتیبانی نشه اصلا مهم نیست، مهم اینه که کار من و کسایی که دوتا کارت گرافیک دارن رو به بهترین شکل راه میندازه

آفلاین voltan

• Sr. Member
  • *
    • Persian Xoops Project
« پاسخ #6 : 31 امرداد 1392، 06:05 ب‌ظ »
لبتاب فعلی من که با کارت گرافیکش مشکل دارم همین الان قدرت سختافزارش با لبتاب های روز بازار برابره (تینک پد  سی پی یو آی فایو - ۸ گیگ رم - هارد ۵۰۰ گیگ با دور ۷۲۰۰ و نکمایشگر ال ای دی و ... !) زمانی که خریدمش بهترین کانفیگ بازار بود الان هم هیچ لبتاب زیر سه تومن به این کانفیگ نیست ! ولی متاسفانه کارت گرافیکش مشکل ساز شده. چون سری اول سی پی یو های آی هم هست اون کارتی که روی خود سی پی یو تو این پارت نامبر نیست

رساتش من دنبال یه لبتاب تینک پدم که کارت گرافیک اینتل داشته باشه چیزی که درست و بدون مشکل ساپورت بشه

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 31 امرداد 1392، 10:56 ب‌ظ »
مشخصات کارت گرافیکتون چیه؟

طبق سرچی که بین تینک‌ پد ها کردم:
1- لپ تاپ های با گرافیک intel
ThinkPad S431 Ultrabook
ThinkPad S431 Ultrabook with Solid-State Drive
ThinkPad Twist Multitouch Ultrabook
ThinkPad Twist Multitouch Ultrabook with Solid State Drive
ThinkPad Twist Multitouch Ultrabook with Faster Processing
ThinkPad Twist Multitouch Ultrabook
X1 Carbon
X1 CarbonTouch
X131e (Intel)
X230
X230t

2- لپ تاپ های دوال گرافیک (nvidia)
T430
T430s
T530
ThinkPad W530

یه سوال، چرا میخواین thinkpad بخرین؟ لپتاپ های hp و asus خیلی بهترن!

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #8 : 01 شهریور 1392، 07:23 ق‌ظ »
توی این لینک که از سایت رسمی اوبونتو هست میتونی لپ تا پ های مختلف مورد تایید و سازگار با اوبونتو رو پیدا کنی

http://www.ubuntu.com/certification/desktop/

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #9 : 01 شهریور 1392، 04:57 ب‌ظ »
نقل‌قول
دوست عزیز قبل اینکه ایراد بگیرید به سوالی که پرسیده شده هم نگاه کنید!
شما یه گرافیک دوال نام ببرید که بدون دسترسی به بایوس بشه ست کردش.
در ضمن، اینکه bumblebee تو دنیای آزاد(دقت کنید) پشتیبانی نشه اصلا مهم نیست، مهم اینه که کار من و کسایی که دوتا کارت گرافیک دارن رو به بهترین شکل راه میندازه
گرامی سوال رو کامل خوندم. اگر سوال رو کامل نخونده بودم و به این زمینه تسلط نداشتم جواب نمیدادم.
منظورت از «بدون دسترسی به بایوس بشه ست کردش» چیه؟ تو ستاپ‌های جدید GPU داخلی Display Manager هست و GPU داخلی برای رندر می‌تونه به کمک اصلی بیاد. توی بایوس نمی‌تونی هیچ کاریش کنی. سیستم پنجره سیستم عامل باید راهی برای اشتراک بافر ویدئویی بین این دو داشته باشه. همگام کردنشون هم مهمه چون هر دو، هم زمان باید یک فریم رو رندر کنن.
پشتیبانی به بهترین شکل یعنی ویندوز، هر موقع نیاز پردازش ویدئویی بالا رفت GPU دوم وارد عمل میشه و کاربر لازم نیست هیچ کاری انجام بده. Out of the box Experience
نقل‌قول
لبتاب فعلی من که با کارت گرافیکش مشکل دارم همین الان قدرت سختافزارش با لبتاب های روز بازار برابره (تینک پد  سی پی یو آی فایو - ۸ گیگ رم - هارد ۵۰۰ گیگ با دور ۷۲۰۰ و نکمایشگر ال ای دی و ... !) زمانی که خریدمش بهترین کانفیگ بازار بود الان هم هیچ لبتاب زیر سه تومن به این کانفیگ نیست ! ولی متاسفانه کارت گرافیکش مشکل ساز شده. چون سری اول سی پی یو های آی هم هست اون کارتی که روی خود سی پی یو تو این پارت نامبر نیست
به نظرت مشکل میاد ولی درواقع اینطور نیست. یه لپ‌تاپ با دو گرافیک بخر تا به مشکل بزرگتری دچار شی. ارزش چیزی هم که به دست میاری رو نداره.
تا حالا سعی کردی کل پُشته گرافیکی لینوکس رو آپدیت کنی تا ببینی کارایی چقدر تغییر میکنه؟ این‌جا در مورد آپدیت کرنل نوشتم. وقت کردی انجامش بده.
نقل‌قول
رساتش من دنبال یه لبتاب تینک پدم که کارت گرافیک اینتل داشته باشه چیزی که درست و بدون مشکل ساپورت بشه
اگر دنبال Thinkpad هستی چون شنیدی بهترین پشتیبانی از لینوکس رو داره، یه لطف به خودت کن و همین الان این افسانه رو فراموش کن!
موقع خرید لپتاپ جدید باید دقت کنی لینوکس از کدوم کانفیگ‌ها خوب پشتیبانی نمی‌کنه و از اون‌ها دوری کنی. مثلا دو گرافیکه‌ها یا اون‌هایی که چیپ وای‌فای Broadcom دارن.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین voltan

• Sr. Member
  • *
    • Persian Xoops Project
« پاسخ #10 : 16 شهریور 1392، 09:08 ق‌ظ »
ممکنه چند مدل لبتاب که قیمتی نهایتا تا ۲۵۰۰ داشته باشه و به نظرتون با لینوکس هماهنگه و ترجیحا کارت گرافیک اینتل