انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: ساختار درختی فایلها در لینوکس  (دفعات بازدید: 3690 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
ساختار درختی فایلها در لینوکس
« : 16 شهریور 1392، 11:41 ب‌ظ »
شاید کسی وجود نداشته باشه که تا حالا خط فرمان command prompt یا cmd ویندوز رو ندیده باشه.
خط فرمان ویندوز یه چیزی حدودا این شکلی هستش:

خب، گم شدن توی ساختار فایلهای ویندوز، اینکه نتونیم متوجه بشیم الان کجا هستیم، کار خیلی سختی هستش. با یکبار باز کردن my computer یاد میگیریم که همه چیز از اونجا شروع میشه و یا حتی اگه مثل عکس بالا از my computer شروع نکنیم ولی میدونیم که الان کجا هستیم، مثلا c:\windows

من چون خودم در ابتدای کار با لینوکس همیشه گم میشدم که الان کجا هستم، تصمیم گرفتم یه همچین مطلبی درست کنم به این امید که ابهامات احتمالی تازه کارها رو که جدیدا از ویندوز به لینوکس اومدن رو در رابطه با ساختار درختی فایلها در لینوکس برطرف کنم.
امیدوارم در آینده اگه کسی توی گوگل عبارت "ساختار درختی فایلها در لینوکس" رو جست و جو کرد این نوشته ی کوتاه ابهامش رو برطرف کنه.

خب، بهتره که ترمینال لینوکس رو اجرا کنیم تا کمی بین فولدرها پیمایش کنیم  :)

سوال: من الان کجام؟
خب، توی عکس بالا ما توی آدرس ~ هستیم. من دفعه اول که ترمینال رو باز کردم فکر کردم اینجا ریشه هستش. برای اینکه باور کنید اینجا ریشه نیست دوبار دستور زیر رو اجرا کنید تا دو فولدر به عقب برگردید:

cd ../
حالا توی یه همچین جایی هستیم:

قبول دارم حسابی گیج شدید، همونجور که منم دفعه اول نمیفهمیدم اینجا چه خبره، ولی با من بمونید، خیلی زود بهتون میگم چه خبره.
عکس زیر ساختار درختی فایها توی لینوکسه:

توی عکس براتون سه تا موقعیت رو مشخص کردم.

وقتی ترمینال رو برای بار اول باز میکنید توی موقعیت شماره ی ۱ هستید. یه فولدر به اسم خود شما. که توی عکس بالا به اسم من masoud هستش و برای شما به اسم خود شماست. وقتی توی ترمینال به شما آدرس ~ رو نشون میده یعنی شما توی فولدر به اسم خودتون هستید و در اونجا به فولدر فایلهای شخصیتون مثل pictures, videos, musics دسترسی دارید.

یادتون باشه که desktop هم زیر شاخه ی فولدری هست که به اسم شماست، این رو فراموش نکنید تو ذهنتون نگه دارید جلوتر یه چیزی میخوام بهتون بگم که به این نکته نیاز داریم.
توی عکس میبینید که از موقعیت شماره ی ۱ اگه یه فولدر به سمت عقب حرکت کنیم به موقعیت شماره ی ۲ که فولدر home هست میرسیم. توی desktop هم یه فولدر به اسم home داریم. اگه فولدر home روی desktop رو باز کنیم وارد فولدر home نمیشید بلکه وارد فولدری میشید که به اسم خود شماست.

برای اینکه واقعا وارد فولدر home شوید فولدر home روی دسکتاپ رو باز کنید و یک فولدر به عقب برگردید.
خب گیج کننده هست ولی الان این ابهام رو برطرف میکنیم. وقتی فولدر home روی دسکتاپ رو اجرا میکنید در واقع وارد فولدر home نمیشید، اگه به عنوان بالای صفحه نگاه کنید میبینید که وارد فولدر Home شدید.
فولدر Home با H بزرگ با فولدر home با h کوچیک تفاوت داره. فولدر Home با H بزرگ یه نام مستعار برای فولدری هست که به اسم شماست و توی ترمینال شما این فولدر رو نمیبینید.

دونستن این نکته به شما کمک میکنه که اگه همزمان از توی ترمینال پیمایش میکنید و به صورت دستی هم دارید توی واقعیت فولدرها رو باز میکنید، دیدن این تفاوت اسم باعث گیج شدن شما نشه.

فولدر دیگه ای که توی دسکتاپ وجود داره فولدر computer هستش. وقتی شما این فولدر رو باز کنید یه شاخه عقب تر از ریشه یا یه شاخه عقبتر از موقعیت شماره ی ۳ توی عکس بالا هستید (موقعیت شماره ی ۳ ریشه است). از توی computer شما میتونید ریشه رو ببینید، و یا اگه flash memory یا چندتا هارد دیگه دارید میتونید از اینجا ببینید و انتخاب کنید که توی ریشه ی سیستم عامل لینوکس برید یا مثلا توی flash memory.

خب حالا که ساختار درختی فایها توی لینوکس رو یاد گرفتیم دیگه با شک پیمایش نمیکنیم.

نکته ۱: دستور cd کوتاه شده ی change directory هست.
نکته ۲: از توی ترمینال با نوشتن dir میتونیم زیر شاخه های مسیر جاری رو ببینیم.
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
پاسخ : ساختار درختی فایلها در لینوکس
« پاسخ #1 : 17 شهریور 1392، 01:00 ق‌ظ »

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
پاسخ : ساختار درختی فایلها در لینوکس
« پاسخ #2 : 17 شهریور 1392، 07:13 ق‌ظ »
pwd

wow مرسی، کاش توضیح هم میدادید که خواننده مجبور نباشه آزمایش کنه تا ببینه چیه.

اجازه بدید من توضیح بدم.
pwd = print working directory
یعنی اگه ترمینال علامت ~ رو نشون داد با نوشتن دستور pwd آدرس /home/yourname بر میگرده

البته توی این مطلب ما ساختار رو به صورت یه درخت هم توی یه عکس نشون دادیم.
و سعی کردیم ابهاماتی مثل این که اگه توی آدرس /home دستور dir بنویسیم فولدرهای lost+fond , yourname رو میبینیم، ولی وقتی از توی explorer توی فولدر به اسم خودتون باشید، title بار Home با H بزرگ رو نشون میده که باعث میشه کاربر تازه کار اشتباه کنه که الان توی /home هستش.
ولی اونجا lost+fond , yourname رو نمیبینه، به جاش pictures, videos, musics... رو میبینه، و براش سوال پیش میاد چرا چیزی که توی explorer هست با خروجی دستور dir تفاوت داره.

من خودم اون اول دنبال یه کسی یا یه چیزی میگشتم که همه ی اینارو بهم بگه.
« آخرین ویرایش: 17 شهریور 1392، 07:17 ق‌ظ توسط masoudk »
contact masoudk1990@yahoo.com