انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: دايرة المعارف یا سایتی مشابه alternativeto.net  (دفعات بازدید: 2128 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • حل نشو ؛ حل میشه

درود به همگان
امیدوارم که عنوان تاپیک رو درست انتخاب کرده باشم :

میخوام یه سایت یا کتاب یا چیز دیگه‌ای پیدا کنم که مثل سایت alternativeto.net باشه و معادلها رو معرفی کنه ولی فقط در مورد گنولینوکس باشه چون وقتی که توزیع عوض میشه خیلی چیزها تغییر میکنه مثلاً فایل منیجر رو در یه توزیع با نام دلفین میشناسیم و در جای دیگه با کامپیوتر و جایی دیگه کنسول و یا مثلاً نرم افزارها در جایی از طریق ترمینال و در جایی با سافتورسنتر و در جایی با pacman و در جایی دیگه با apt نصب میشن و یا مثلاً پسوند فایل در جایی deb و در جایی rpm هست و از این جور موارد .
فکر کنم توضیحم کامل بود و مساله رو واضح مطرح کردم حالا میخوام بدونم که همچین امکانی هست و میشه مثل سایت alternativeto.net معادلهارو در توزیعهای مختلف لینوکسی پیدا کرد مخصوصاً توزیعهایی که در یک شاخه نیستن مثل اوبونتو و فدورا و آرچ .

پیشاپیش و پساپس دستتون درد نکنه ;)
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
این که یه خرده قدیمیه:
http://polishlinux.org/choose/comparison

و این که جدیدتره و در هر مطلب توزیع‌ها رو دو به دو با هم مقایسه کرده:
http://linuxdistroscomparison.blogspot.com
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین سوزه

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 487
سایت distrowatch را هم نگاه کن راجع به این مسئله کمی کمکت میکنه.
دیگه در این انجمن Log in و فعالیتی نخواهم داشت.

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • حل نشو ؛ حل میشه
این که یه ...

سایت distrowatch را ...

درودی دوباره
دستتون درد نکنه و ممنون از لطفتون . واقعیتش میخوام یه ذره پرروبازی دربیارم و برم به سمت آرچ و درست تر بگم به سمت چاکرا . شاید برام زود باشه که اینقدر بلند پروازی کنم ولی محیط چاکرا برام خیلی جذاب و حیرت انگیز بود و بدجوری اسیرش شدم ... الان هم روی یه هارد دیگه نصبش کردم و قبل از استفاده میخوام بیشتر و بهتر باهاش آشنا بشم . جسته گریخته از اینور اونور اطلاعات کمی بدست آوردم ولی گفتم شاید کسی از سایتی یا کتابی خبر داشته باشه که بتونه بهتر اطلاعات بده البته به سایتهایی که شما گفتید سر زدم ولی جامع نبود : یکیش اصلاً از چاکرا اسمی نداشت و دیگری هم اطلاعاتی داشت که همیشگیه و همه جا هست و در کل زیاد دلچسب نبود .........

بازم ممنون ;)
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • حل نشو ؛ حل میشه
پاسخ : دايرة المعارف یا سایتی مشابه alternativeto.net
« پاسخ #4 : 05 آبان 1392، 09:38 ب‌ظ »

درود

این آدرس رو اتفاقی پیدا کردم که در مورد نصب و حذف برنامه‌ها و از سایت arch هست :   Package management
منتظر کمکهای غیرمنتظرهء ;Dدوستان هستم

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • حل نشو ؛ حل میشه
« پاسخ #5 : 13 آبان 1392، 10:11 ب‌ظ »

درودی دوباره

دوستان عزیزی که در توزیعهای مختلف تجربه دارند لطف کرده و به حل این مساله کمک کنند به امید اینکه ویکی بشه و یه نوشتهٔ کامل از آب دربیاد میتونه یه راهنمای عالی بشه ::)

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین سوزه

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 487
« پاسخ #6 : 14 آبان 1392، 10:43 ق‌ظ »

درود به همگان
امیدوارم که عنوان تاپیک رو درست انتخاب کرده باشم :

میخوام یه سایت یا کتاب یا چیز دیگه‌ای پیدا کنم که مثل سایت alternativeto.net باشه و معادلها رو معرفی کنه ولی فقط در مورد گنولینوکس باشه چون وقتی که توزیع عوض میشه خیلی چیزها تغییر میکنه مثلاً فایل منیجر رو در یه توزیع با نام دلفین میشناسیم و در جای دیگه با کامپیوتر و جایی دیگه کنسول و یا مثلاً نرم افزارها در جایی از طریق ترمینال و در جایی با سافتورسنتر و در جایی با pacman و در جایی دیگه با apt نصب میشن و یا مثلاً پسوند فایل در جایی deb و در جایی rpm هست و از این جور موارد .
فکر کنم توضیحم کامل بود و مساله رو واضح مطرح کردم حالا میخوام بدونم که همچین امکانی هست و میشه مثل سایت alternativeto.net معادلهارو در توزیعهای مختلف لینوکسی پیدا کرد مخصوصاً توزیعهایی که در یک شاخه نیستن مثل اوبونتو و فدورا و آرچ .

پیشاپیش و پساپس دستتون درد نکنه ;)
من اصلا سر در نمیارم شما دنبال چی هستی؟! واضحتر بگو دنبال چی میگردی؟!

در مورد پاراگرافی که قرمز کردم باید بگم دیگه اینطور که شما میگید همه چیز هردنبیلی نیست! هر توزیعی از یک دسکتاپ استفاده میکنه یکی از KDE یکی از گنوم و ... و هر دسکتاپی برای خودش نرم افزارهایی داره مثلا فایل منیجر KDE دلفین هست و فایل منیجر گنوم ناتیلوس نایتیلوس یا یه همچین چیزی!  ;D ;D و البته میشه روی هر توزیعی نرم افزارهای توزیع های دیگر دسکتاپ ها یا نرم افزارهای مستقل را هم نصب کرد،هر توزیعی مبتنی بر یک نوع پکیج است یکی RPM یک DEB و یک یا دو تا پکیج دیگه هم هست که در توزیع های سورس محور ازشون استفاده میشه حالا هر کدوم از این پکیجها برای خودشون مدیر بسته ای دارند که به طور پیش فرض تحت خط فرمان کار میکنند مثلا YUM و Zypper برای RPM و APT برای DEB حالا اومدند برای اینکه کار با اینها برای بعضیها از این چیزی که هست آونتر هم بشه رابط گرافیکی براش ساختند که یکجا اسمش مون سافتور سنتر هست یکجا سیناپتیک یکجا گنوم سافتور در مورد بقیه چیزها هم همینطوره چیز پیچیده ای وجود نداره! همون سایت distrowatch اطلاعات خوبی در اختیارت میذاره میتونی در کنارش از ویکیپدیا یا وبسایت رسمی اون توزیع هم استفاده کنی.
دیگه در این انجمن Log in و فعالیتی نخواهم داشت.

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
« پاسخ #7 : 14 آبان 1392، 03:26 ب‌ظ »
http://osalt.com/
معادل‌های آزاد نرم‌افزار ‌های انحصاری/تجاری رُ گذاشته
به درد بخور هست

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • حل نشو ؛ حل میشه
« پاسخ #8 : 14 آبان 1392، 07:34 ب‌ظ »
درودی دوباره

والّا توضیح دادم که چی میخوام و نمیدونم که چه چیز دیگه‌ای باید بگم که از قلم افتاده . این سایت http://osalt.com که دوستمون گفتن تقریباً مثل همون سایتی هست که در عنوان تاپیک طرح کردم . همون توضیحاتی که خودتون گفتید و یه مورد خاص که خودم عنوان کردم و در سایت آرچ بود و از قضادر مورد پکیج منیجر بود که به عنوان مثال :

برای نصب نرم افزار در دبیان بیس میگیم از apt-get در ردهت ;Dاینا میگیم از rpm و آرچ ;Dاینا از pacman استفاده میکنیم و امثالهم که دوستمون هم گفتن البته در همون صفحهٔ آرچ که لینک گذاشتم در زمینهٔ نصب و حذف و... به تفصیل نمونه آورده .
حالا میخوام ببینم که منبع و مرجعی هست که همهٔ این مناسبات و خصوصیات مختص به هر توزیع سرشاخه رو بیان کرده باشه تا ساده‌تر بشه با توزیعهای (متفاوت‌البیس) :o ;D ;) برخورد و ازشون استفاده کرد البته در مورد همین مورد چاکرا مجبور شدم که ویکی سایت مرجع رو دنبال کنم ...

ممنون

« آخرین ویرایش: 16 آبان 1392، 10:41 ب‌ظ توسط narayana »

لینوکس‌ ویندوز نیست