انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چگونگی رایت فایل iso بر روی فلش دیسک؟  (دفعات بازدید: 9990 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین farshadf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
چگونگی رایت فایل iso بر روی فلش دیسک؟
« : 20 آبان 1392، 08:08 ق‌ظ »
تویه ویندوز برنامه های مختلفی بودن که میشد کارهای مختلفی با فایلهای iso انجام داد و حتی اونها رو روی فلش دیسک رایت کرد.
اما تویه اوبونتو چنین برنامه ای پیدا نمی کنم مگر برنا مه هایی که فقط برای یه سری از iso ها جواب میده مثلا فقط واسه isoهای لینوکس .

یه چیزی می خوام مثل ultraiso کار کنه!

آفلاین zErOOn3

• Full Member
  • *
  • ارسال: 114
  • t7zEr0
پاسخ : چگونگی رایت فایل iso بر روی فلش دیسک؟
« پاسخ #1 : 20 آبان 1392، 08:51 ق‌ظ »
تویه ویندوز برنامه های مختلفی بودن که میشد کارهای مختلفی با فایلهای iso انجام داد و حتی اونها رو روی فلش دیسک رایت کرد.
اما تویه اوبونتو چنین برنامه ای پیدا نمی کنم مگر برنا مه هایی که فقط برای یه سری از iso ها جواب میده مثلا فقط واسه isoهای لینوکس .

یه چیزی می خوام مثل ultraiso کار کنه!
سلام ...

برنامه ای برای ایجاد سی دی رام مجازی مثل   ultra iso(حل شد )

Iso Master (تو فروم بود : برق قطع شد و همه چی رفت هوا)

ابنچام یه خبرایی 8 فکنیم ...

http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=71737.0

http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=7253.0

با K3B نمیشه ؟!!! (نداریمش)

;)
نقل‌قول
چگونگی رایت فایل iso بر روی فلش دیسک؟
برای رایت روی فلشم (همون بوتیبل کردن)  می تونین از Startup Creator استفاده کنین ... تو دش سرچ کنین ...

:)
« آخرین ویرایش: 20 آبان 1392، 08:54 ق‌ظ توسط zErOOn3 »
انسان تنها زمانی حق دارد به انسانی دیگر از بالا به پائین بنگرد که ناگزیر است او را یاری رساند تا روی پای خود بایستد. گابریل گارسیا مارکز

http://weekee.ir/

آفلاین Ma3X

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 877
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
« پاسخ #2 : 20 آبان 1392، 12:13 ب‌ظ »
ساخت فلش بوتیبل از روی فایل ایزو:
sudo dd if=somefile.iso of=/dev/sdbمنظور از somefile.iso همون فایل ایزو ای هست که دارین.
منظور از dev/sdb/ آدرس فلش مموری هست.

توی استفاده از دستور dd دقت کنید که؛
۱. جای مقدار (و نه ترتیب) if و of عوض نشه، چون فایل ایزو خراب میشه.
۲. آدرس فلش رو اشتباه نزنی، چون اگه به جاش آدرس مثلا هارد رو بزنی کل هاردت به ... می‌ره!

برای پیدا کردن آدرس فلش:
sudo fdisk -l
« آخرین ویرایش: 20 آبان 1392، 12:15 ب‌ظ توسط Ma3x »

آفلاین farshadf

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 20 آبان 1392، 05:47 ب‌ظ »
ساخت فلش بوتیبل از روی فایل ایزو:
sudo dd if=somefile.iso of=/dev/sdbمنظور از somefile.iso همون فایل ایزو ای هست که دارین.
منظور از dev/sdb/ آدرس فلش مموری هست.

توی استفاده از دستور dd دقت کنید که؛
۱. جای مقدار (و نه ترتیب) if و of عوض نشه، چون فایل ایزو خراب میشه.
۲. آدرس فلش رو اشتباه نزنی، چون اگه به جاش آدرس مثلا هارد رو بزنی کل هاردت به ... می‌ره!

برای پیدا کردن آدرس فلش:
sudo fdisk -l

حاجی تو لینوکس نشون میده که کپی شده اما تو ویندوز میگه فرمتش کنم فلشو!!! جواب نداد!!! بوتم نمی کنه از رو فلش!!!

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • حل نشو ؛ حل میشه
« پاسخ #4 : 20 آبان 1392، 07:27 ب‌ظ »

درود
با اجازهٔ بزرگترا :
من فایل ایزوی چاکرا رو با همون دستور dd روی فلش رایت کردم تا بوتیبل بشه و شد و جواب هم داد ولی وقتیکه همون فلش رو به ویندوز وصل میکردم همون پیغامی که گفتی پیداش میشد که یعنی ویندزد خنگ زده و باید اونو فرمت کنه و فکر کنم اون دستور dd خاصیتش این باشه که فلش رو به اندازهٔ همون ایزوی مربوطه فرمت و بوتیبل میکنه و باقیموندهٔ حجم رو پنهان نگه میداره و مثلاً فلش من ۱۶ بود و با اون ایزوی چاکرا به حدود ۲ رسید و مابقی رو نشون نمیداد تا اینکه اونو کلا فرمت کردم البته فقط در اوبونتو چون ویندزد میگفت فرمت کن ولی در نهایت نمیتونست که انجامش بده . برنامه های بوتیبل ساز فلش مثل  lili و unetbootin و multisystem  رو یادمه که برای بوتیبل فلش خوب جواب دادن و بی عیب بودن حداقل برای اوبونتو خوب بود و جواب مثبت گرفتم حالا اساتید بررسی کنن که کدوم تجربهٔ من درست نبوده .........
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین farshadf

• Full Member
  • *
« پاسخ #5 : 21 آبان 1392، 07:15 ق‌ظ »
نه عزیز حتی بوتش هم جواب نداد. فعلا تنها راهی که دارم استفاده میکنم رویه virtual ویندوز نصب کردم و با ultraiso کارمو انجام میدم. ولی دوست دارم بشه لینوکسی این مشکلو حل کرد که وابسته ویندوز نباشم

آفلاین مُحَمَّدْ

• Full Member
  • *
  • ارسال: 217
« پاسخ #6 : 21 آبان 1392، 07:56 ق‌ظ »
از آپشن bs استفاده کنید و ببینید درست میشه!؟
dd bs=2M if=~/file.iso of=/dev/sdcمن خودم میذارمش روی bs=512 زمان کپی شدنش  طولانی میشه ولی خوبیش اینه همیشه بوت میشه فلشم :D
اگه هم احتیاج دارین که فلش رو دوباره بعد از نصب iso روی سیستم ، به حالت قبل برگردونین تو ویکی آرچ توضیح داده که :
نقل‌قول
How to restore the USB drive

Because the ISO image is a hybrid which can either be burned to a disc or directly written to a USB drive, it doesn't include a standard partition table.

After you install Arch Linux and you're done with the USB drive, you should zero out its first 512 bytes (meaning the boot code from the MBR and the non-standard partition table) if you want to restore it to full capacity:
# dd count=1 bs=512 if=/dev/zero of=/dev/sdx && sync
« آخرین ویرایش: 21 آبان 1392، 08:11 ق‌ظ توسط محمد یاری »
درسته که درست نیست ولی درست نیست که بگیم درسته.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1604
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #7 : 21 آبان 1392، 09:57 ق‌ظ »
اگر برنامه بخواین که unetbootin هست که فکر کنم یک ایزو رو به شکل قابل بوت می نویسه. ولی من سالهاست ازش استفاده نکردم چون dd بهترین دستوره. من با سوییچ bs=4096 می زنم.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین farshadf

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 21 آبان 1392، 12:09 ب‌ظ »
دوستان تمام راه هایی رو که گفتین با آپشن های متفاوت تست کردم اما هیچ کدوم جواب نداد. نشون میده که کپی شده اما بوت که نمیشه تویه ویندوزم شناساییش نمیکنه و میگه فرمت کن!