انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: لپتاپی در حد یک میلیون و 400 هزار تومن !!!  (دفعات بازدید: 3339 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
سلام دوستان

من فعلا کامپیوتر ندارم و به صورت دیسک زنده میام. میخوام یه لپتاپ Core I5 بخرم البته کلی درگیری سر گرافیکش دارم.

لپتاپی که در نظر گرفتم :

http://digikala.com/Product/DKP-85771/Lenovo-B5080-A-15-inch-Laptop/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-15-%D8%A7%D9%8A%D9%86%DA%86%D9%8A-%D9%84%D9%86%D9%88%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-B5080

سوالام :

1- آیا اگه من کارت گرافیکش را کلا خاموش کنم خروجیه VGA دارم ؟؟

2- آیا اگه کارت گرافیکش خاموش کنم می تونم با همون گرافیک اینتل رندر کنم ؟؟

3- گرافیک سی پی یو چجوریه ؟؟ ارزش داره ؟؟

4- وضعیت دما چجوری میشه اگه کارت گرافیک روشن باشه ؟؟

5- در کل به درد لینوکس کار میخوره ؟؟

یه توضیح کامل هم لطفا بدید.

یه چند مدل لپتاپ هم خودتون معرفی کنید.
« آخرین ویرایش: 24 مهر 1394، 06:08 ب‌ظ توسط حسین حیدری »
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین احسان 2

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 75
سلام.

از نظر قدرت احتمالا مشکلی نداری.مگه برای کارای سنگین  که میتونی گرافیک رو روشن کنی.

شما تحقیق کن ببین گرافیک amd ای که روی لپ تاپ هست با لینوکس سازگاره یا نه،اگه نبود سه تا راه داری:

1_لپ تاپ رو نخری

2_لپ تاپ رو بخری و کارت گرافیکش رو کلا جدا کنی(این نمیشه چون گرافیک لپ تاپ به بوردش چسبیده)

3_لپ تاپ رو بخری و صبر کنی که کرنل های جدید باهاش سازگار بشه یا درایور های جدید برا گرافیک بیاد

به روش های جانبی حل مشکل دمای گرافیک هم توجه نکن، چون من کلی روش رو برای nvidia امتحان کردم هیچ کدوم جواب نداد.
البته درباره amd نمیدونم جواب میده یا نه،ولی چشمم آب نمی خوره
« آخرین ویرایش: 24 مهر 1394، 06:16 ب‌ظ توسط احسان عابدیان »

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
من رادئون دارم و اصلا مشکلی نیست! 8)
به گمانم از نسخه‌ٔ ۱۳/۱۰ بود که به‌صورت غیر رسمی پشتیبانی از این کارت‌های گرافیک به کرنل اضافه شد (شرکت سازنده کد منبع رو آزاد کرد) و این امکان وجود داشت که به‌صورت دستی درایور رو فعال کرد(!).
اما از ۱۴/۰۴ درایور به‌صورت پیش‌فرض فعال بود و به‌طور کلی مشکل دما حل شد. یادمه اون اوایل که ۱۲/۰۴ داشتم لپ‌تاپ یه چیزی تو مایه‌های بخاری بود! زمستونا دستامو می‌ذاشتم کنار فن تا گرم بشن! جدی می‌گم! ;D

آفلاین بهنام م ک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
اول اینکه باید بگم مدلی که خودت معرفی کردی یکی از بهترین گزینه ها تو این محدوده قیمته. چون پردازنده خیلی خوبی داره( بهترین گزینه تو این محدوده) و در عوض گرافیک AMDیش چنگی به دل نمیزنه و درحد کارهای دم دستیه. این یعنی اینکه پول زیادی برا خرید گرافیک دور نمیریزی چون نهایتا باید خاموشش کنی. در واقع پیشنهاد من همینه. نمیتونی تصور کنی که گرافیک اینتل این پردازنده چقد محشره. من خودم چند روزی افتخارشو داشتم با این پردازنده کار کنم. درکل باتوجه به کم توان بودن کل پردازنده میشه خیلی ازش راضی بود. البته هنوز به پای گرافیک مجتمع مدلهایی مث core i3 4000M نمیرسه. با اینکه 4000M از یه نسل پیرتره اما چون از سری M ـه میشه انتظار اینو داشت کا درکل راندمان بهتری از سری U داشته باشه پس میخوام که خیالت راحت باشه که پردازنده گرافیکی همین سی پی یو برای کارای روزمره و حتی بازی های لینوکس فراتر از حد انتطاره و قطعا در هیچی مشکلی باهاش نخواهی داشت. اما در مورد گرافیک رادئون باید بگم که منم ۴ساله دارم رو لپ تاپم ازش استفاده میکنم و سال به سال وضعیتش بهتر شده. حتی با حساب اینم که واقعا به اون گرافیک هیچ احتیاجی تو کارای معمولی پیدا نمیکنی اما بازم اگه گرافیک AMD روشن باشه هیچ مشکلی نخواهی داشت. البته بجز عمر باتری که حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت تفاوت داره.من این آزمایش رو روی مدل E550 انجام دادم که البته بهترین عمر باتری رو تو لپ تاپهای هم رده ش داره. خلاصه اینکه میتونی زیاد نگران دما نباشی اما همین مصرف انرژی بیشتر میتونه بهت بگه یه جای کار میلنگه و بهتره هنوز خیلی جدی به خاموش کردنش فک کنی( که البته فک کنم به طور پیش فرض خاموش باشه - اینو مطمئنم نیستم و باید خودت امتحانش کنی)
اما درمورد رندر باید بگم که دقیق متوجه نمیشم رندر چه چیزی رو میگی اما اگه منظورت به فرض مثال رندر انیمیشن تو یه برنامه ای مث بلندره باید بگم که واقعا این لپ تاپ ها کلن برای این کار زیادی ضعیفن. باید قبول کنیم که این یه کار عادی و روزمره نیست.مخصوصا اگه این کار رو با تنطیمات بالا بخوای انجام بدی اما مطمئنن تو ویندوز و با همین بلندر با احتساب درایور بروز، قطعا مشکلی نخواهی داشت هرچند که حافظه اختصاصی گرافیکت و همچنین حافظه رمت محدودیت اصلی این زمینه محسوب میشه. پس حرف حسابم اینه که برا کارای اینجوری مجبوری که رو کارت گرافیکت( هرچند که اصلن چیز شاخی نیست) حساب کنی.
اما به عنوان نکته اضافی اینم بگم که این مدل لپ تاپ خیلی سبک و شیکه اما من شنیدم که جنس بدنه ش زیاد چنگی به دل نمیزنه. نمیدونم این حرف چقد صحت داره اما تا خودت از نزدیک ندیدی پیشنهاد میکنم از دیجی نخریش. چون نهایتا میتونی تعویضش کنی که شاید بازم اون مدلی که میخوای موجود نباشه تو انبارشون.

ببخشید طولانی شد. حیفم اومد که پرحرفی نکنم ;D

پ ن : لنوو تو این رده حدود ۶ مدل خوب داره. اگه اینم انتخاب نکردی زیاد نگران نباش. تو همون دیجی دنبال مدل های دیگه بگرد که قطعا به نتیجه میرسی. تو این رده باید قبول کنیم که لنوو بهترین و اقتصادی ترین کانفیگ هارو ارائه میده. کافیه خودت با ایسر یا اچ پی مقایسه کنی. پس بهتره رو همین لنوو بمونی و ترجیحا Thinkpad. من مدل ThinkPad e540-C رو پیشنهاد میکنم. هرچند که پردازنده ش نسل چهارمه اما خیلی راندمان خوبی داره و گرافیک آنبوردش حرف نداره. یعنی خیلی بهتر از 5200U. گرافیک جداشم فوق العاده خوبه. اما چون انویدیاس باید بیخیال روشن کردنش بشی. ولی میتونی تو ویندوز از حداکثر قدرتش برا رندر و یا هرکار دیگه ای استفاده کنی بدون اینکه با کوچکترین مشکلی روبه رو بشی. و اینم بدون که مدل های ثینکپد هرچند که زمختترن اما کیفیت ساخت بالاتری دارن و نمایشگرشونم بهتره.
طرف IdeaPad نرو
من از آنچه تو میگویی بیزارم ولی تا پای مرگ از حق تو برای گفتن آن دفاع میکنم

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
منم چند روزی هست دنبال لپ تاپ تو همین رنج قیمت هستم با یک سری ویژگی خاص که برام مهمه، مثلا نمایشگر مات باشه و پردازنده گرافیکی مجتمع، که نه هزینه اضافی برای قطعه‌ای که استفاده نمیکنم پرداخت کنم و نه داستان گرما و ... داشته باشم.

انتخاب من Lenovo ThinkPad E540 بود. سری ThinkPad به قابل اطمینان بودن و داشتن کیفیت ساخت بالا معروف هستند،  زمانی که دستگاه رو از نزدیک دیدم متوجه شدم خیلی کیفیت ساخت جالبی نداره، خصوصا وقتی که با گزینه‌هایی خاص از سری ThinkPad مثل x220 یا t440 مقایسه کنید، البته قیمت این گزینه‌ها خیلی بیشتره، درواقع این دستگاه یک شبه ThinkPad هست. ;D
از دیگر مواردی که تو تحقیق و نت بهش بر خوردم، خش خش کردن هارد هست که اعلام کردن گارانتی تعویض کرده هارد رو براشون. از دیگر موارد هم میشه به نداشتن چراغ وضعیت پاور، وضعیت هارد، یا وضعیت شارژ اشاره کرد، اینکه متوجه نشید کی دستگاه شارژش تکمیل شده یکم دردناکه. نکته دیگه فیکس نبودن تاچ پد هست یه جورایی لغ میزنه و نباید وجود کارت Nvidia رو فراموش کرد.

گزینه‌های دیگه مثل 5080 و... هم یا مات نیستن یا پردازنده گرافیکی دارن.

خواستم تحقیقم درباره E540 رو به اشتراک بزارم.
موفق باشید.
« آخرین ویرایش: 24 مهر 1394، 10:11 ب‌ظ توسط M!lad »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
- شنیدم که سری B تقلبی (fave) است. G5080 رو انتخاب کنید.
- i5 و i3 تفاوت خیلی زیادی با هم ندارند. i5 فقط یک قابلیت Turbo Bust اضافه داره. پیشنهاد میکنم یا i3 بخرید یا i7
- کاشکی ۱۴ اینچی های Lenovo Thinkpad e450 در ایران پیدا می شد.
- پیشنهادم: http://meghdadit.com/Product/3538/Lenovo-ThinkPad-E550-Core-i3-4GB-500GB-2GB/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-%D9%84%D9%86%D9%88%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-%D8%A7%DB%8C-550-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-i3/
- لپتاپی بخرید که سی پی یو اینتل از نوع نسل پنجم broadwel داشته باشه. با عدد ۵ مشخص میشه: مثلا 5200U و 5005U از نوع broadwel هستند.

- سی پی یوهای نسل پنجم اینتل گرافیک 5500 دارند که معادل ۲ گیگ گرافیک حسابش میکنند و می تونید گرافیکهای دیگه رو خاموش کنید.

- با پول بیشتر، اینم خوبه: http://meghdadit.com/Product/5039/DELL-Inspiron-3443-Core-i5-4GB-500GB-2GB/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%88%D9%86-3443-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-i5/

- E540 از سی پی یو نسل ۴ استفاده می کنه. در تینکپدهای مدل ENM0، اگر به جای N عدد ۴ بود یعنی ۱۴ اینچ و اگر ۵ بود یعنی ۱۵ اینچی. عدد M به نسل CPU اشاره می کنه.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
مرسی از همگی.

نقل‌قول
اما درمورد رندر باید بگم که دقیق متوجه نمیشم رندر چه چیزی رو میگی اما اگه منظورت به فرض مثال رندر انیمیشن تو یه برنامه ای مث بلندره باید بگم که واقعا این لپ تاپ ها کلن برای این کار زیادی ضعیفن. باید قبول کنیم که این یه کار عادی و روزمره نیست.مخصوصا اگه این کار رو با تنطیمات بالا بخوای انجام بدی اما مطمئنن تو ویندوز و با همین بلندر با احتساب درایور بروز، قطعا مشکلی نخواهی داشت

چون هیچ وقت کامپیوتر خوب نداشتم طرف انیمیشن سازی نرفتم طرف ویندوز هم نمیرم اینقدر این ویندوز آشغاله البته مدرسه داره مجبورم میکنه کم کم  :'( :'( :'( :'(
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
من از هیچ چیز بیشتر از خرید لپ تاپ ارزون پشیمون نیستم
اول 2 ملیون دادم ایکس باکس و کلی هزینه زازی هاش و بازی های محدودش و...
دوما  کار سنگین نمیتونم بکنم مدامم هنگ گیر و حوصله سر بر و اعصاب خورد کن
اگر میتوند از چیز دیگت بزن از لباس خوراک موبایل هر چی ولی یه لپ تاپ خوب قوی بخر بعدا پشیمون نشی .
الان من یه اهنگ پلی میکنم 5 ثانیه طول میکشه باز شه یعنی در این حد
حتی قوی ترین سخت افزار های تو بازار هم ضعیفن و کم میارن چه برسه بری پایین رده بخری
پولتو برسون به 2500 یع لپ تاپ بخر حداقل 4 سال همراهیت کنه بدون دردسر
اگرم نش, حداق به دو تومن و نزدیکیاش فکر کن
والا با این لپ تاپ ضعیف و بدون گرافیک حتی وب گردی و موزیک گوش دادن هم سخته
وقتی سفحه وب دارای فلش یا چند تب باز کنی سنگین میشه
مثلا تو تویتر عکس های گیف میترکونه دیگه مرورگر اسکرول نمیکنه
ل. تاپ قوی بخری لازم نیست کنسول بخری روظ باشی های روز اجرا میشه و خیلی ارزون تر در میاد
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
ارتقائش بدید: با SSD و رم بیشتر

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
ارتقائش بدید: با SSD و رم بیشتر
تو فکر اس اس دی هستم البته اونم یه 500 حداقل خرج داره ولی مشکل اصلی گرافیک هست که چاره ای نداره

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
پاسخ : لپتاپی در حد یک میلیون و 400 هزار تومن !!!
« پاسخ #10 : 27 مهر 1394، 09:23 ب‌ظ »
اس اس دی ۱۲۰ گیگ سامسونگ (سری اوو)، ۲۶۵ هزارتومنه. شاید این ۱۲۰ کم باشه.
برای لپتاپ به هیچ طریق نمیشه کارت گرافیک اضافه کرد؟

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 27 مهر 1394، 10:59 ب‌ظ »
اس اس دی ۱۲۰ گیگ سامسونگ (سری اوو)، ۲۶۵ هزارتومنه. شاید این ۱۲۰ کم باشه.
گرافیک که کلا تا حالا تو لپ تاپی دیده نشده بشه عوض کرد
ولی برخی از مدل های محدود رو رم رو میشه عوض کرد 6 رو بکنی هشت اونم در 5 درصد لپ تاپ ها و در خیلیاش کلا هیچی قابل تغیر نیست
فقط هارد رو میشه با اس اس دی عوض کرد که خوبه ولی ببین خود هارد گلوگاهه و سیستم رو کند میکنه ولی تغیرش باعث میشه سرعت دسترسی به داده ها و در نتیجه اجرای برنامهه ها بیشتر بشه
ولی دیگه رو توان گرافیکی و سی پی یو هیچ تاثیری نداره در بهترین حالت (رید کردن چند تا اس اس دی) تازه محدودیت ذخیره ساز از بین میره و میرسیم به محدودیت سرعت رم.
چند وقت پیش بچه ها از دیجی کالا لپ تاپ دو تومن لینک داده بودن خیلی قوی بود و گرافیکش هم بازی های روز رو اجرا میکرد خیلیم فرق نداشت با بوجه تو 500 تومن بیشتر .
تو همون دی جی کالا یا جدیدا خیلی سایت ها اضافه شده
بامیلو . مقداد رایانه و هزار تا دیگه تو گوگل بزن فروشگاه اینترنتی 10-20 تا میاد که اکثرا هم معتبر هستن توشون بگرد نزدیک دو تومن با یه گرافیک قوی و رم 6-8 و حداقل corei5 پیدا کن بعدا هم بعد 6-7 ماه که پولت جمع شد یه اس اس دی هم میخری اونم عوض میکنی یه 4-5 سالی کار میکنی
من خودم لپ تاپم تولید 2011 هست منم همون 2011 خریدمش سی پی یو corei5 هست البته اینا تو لپ تاپ 2 تا هسته دارن فقط حتی برخی corei7 ها هم دو تا هسته دارن فقط توشون هسته مجازی هست که هر کدوم دو تا در مجموع چهار واحد پردازشی میشه
یه تایپکی بود یه خارجی تو مشهد میخواست لپ تاپ بخره از ایران همین چند وقت پیش کلی بچه ها آفر دادن یکیش بود 2 تومن عالی بود اون تایپکو پیدا کن لینکاشو چک کن
عجله نکن یه هفته تحقیق کن بعد
شاید بگی تو لینوکس گرافیک به کار نمیاد و درست کار نمیکنه ولی اینجور نیست
اولا لینوکس سنگینه همون محیط کاربریش هم گرافیک خوب میخواد و هر چه بهتر سریعت تر
دوما ممکنه دلت بخواد گاهی ویندوز نصب کنی و بازی اجرا کنی یا همین بازی های رو اوبونتو
سوما تا اون موقع شاید درایور های خوبی برای لینوکس بیاد هرچند همین الانشم خوب کار میکنن پس به خیال لینوکس بیخیال گرافیک نشو
فقط در حالتی که دانشجویی و میخوای ححمل و نقلش کنی میتونی لپ تاپ کوچیک بدون گرافیک بخری که سبک باشه اونم 13 اینچ یا 11 اینچ ولی اگه حمل و نقل نمیکنی زیاد پس یکیشو بخر که گرافیک مناسب داشته باشه
در کل شرایط خودتو بسنج تصکیم بگیر کدوم برات بهتره

آفلاین Ma3X

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 877
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
« پاسخ #12 : 27 مهر 1394، 11:00 ب‌ظ »
یک سری خاص از Lenovo این قابلیت رو داره.
البته یک سری کارت‌های توسعه هست که فقط برای خروجی (VGA، HDMI) ازش استفاده می‌شه ولی قدرت پردازشی ندارند.