انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پاسخ به چند سوال یک کاربر مبتدی لینوکس لطفا&#  (دفعات بازدید: 2207 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Anant123

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام
من یک کاربر تازه وارد وعلاقه مند لینوکس هستم. ;)
اگر لطف کنید مدیران یا کاربران محترم به این چند تا سوال جواب بدهند ممنون میشم ???
1-من قبل از نصب کوبونتو 9.4 اونو به صورت لایو اجرا کردم وهمه فولدرهای فارسی و فایلها به خوبی دیده میشد اما بعد از نصب با اینکه من زبان و لایه کیبرد رو به فارسی تغییر میدم باز نام همشون به صورت علامت سوال در می آیند؟

2-در اوبونتو چطوری میشه یک فونت جدید نصب کرد؟

3- چطوری میشه فایل Menu.lst در فولدر Boot رو با توجه به نبود نرم افزار شبیه ساز در ویندوز برای ext4 از طریق خود لینوکس طوری که خطای محدودیت دسترسی نده ویرایش کرد؟

4-حاشیه های متن در نرم افزار Open office در کدام قسمت قرار دارد؟

5-با توجه به اینکه با بعضی مودم ها به راحتی نمیشه در لینوکس به اینترنت وصل شد آیا امکان دارد Codec های ویدیویی صوتی مربوط به نرم افزارها را برای پخش فیلمها وصداها از سایت خاصی دانلود کرد؟برای هر نسخه از اوبونتو باید ورژن خاصی از پکیج رانصب کرد یا یکبار برای همیشه کافیه؟این Codec ها برای Gnome و Kde و همه نرم افزارهای پخش کننده آنهابه یک شکله؟
از اینکه وقت ارزشمندتون رو برای خواندن این سوالات گذاشتید متشکرم.اگر سوالی رو هم تکراری پرسیدم به خوبی خودتون ببخشید :)

« آخرین ویرایش: 05 خرداد 1388، 04:54 ب‌ظ توسط Anant123 »

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 625
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
سلام دوست و هم انجمنی عزیز

اگر سوالی رو هم تکراری پرسیدم به خوبی خودتون ببخشید :)
دوست عزیز سوال تکراری وقتی کاربرها و مدیرها رو اذیت می کنه که شما بدون جستجو سوال کرده باشید :( مثل همین الان که تمام سوالهاتون بارها تو این انجمن جواب داده شده

نقل‌قول
2-در اوبونتو چطوری میشه یک فونت جدید نصب کرد؟
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,679.msg3915.html#msg3915

نقل‌قول
3- چطوری میشه فایل Menu.lst در فولدر Boot رو با توجه به نبود نرم افزار شبیه ساز در ویندوز برای ext4 از طریق خود لینوکس طوری که خطای محدودیت دسترسی نده ویرایش کرد؟
توی ترمینال این رو بزنید
sudo gedit /boot/grub/menu.lstو از این راهنما هم استفاده کنید :
http://wiki.ubuntu.ir/GrubHowto

نقل‌قول
4-حاشیه های متن در نرم افزار Open office در کدام قسمت قرار دارد؟
کلیک راست کنید . Page رو بزنید. لایه ی Border رو انتخاب کنید

نقل‌قول
5-با توجه به اینکه با بعضی مودم ها به راحتی نمیشه در لینوکس به اینترنت وصل شد آیا امکان دارد Codec های ویدیویی صوتی مربوط به نرم افزارها را برای پخش فیلمها وصداها از سایت خاصی دانلود کرد؟برای هر نسخه از اوبونتو باید ورژن خاصی از پکیج رانصب کرد یا یکبار برای همیشه کافیه؟این Codec ها برای Gnome و Kde ونرم افزارهای پ‍خش کننده آنها کافیه؟
اصولا کدک ربطی به میز کار نداره.اما شما که اینترنت ندارید می تونید از دیسک هما استفاده کنید.
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین Anant123

• Newbie
  • *
پاسخ به: پاسخ به چند سوال یک کاربر مبتدی لینو
« پاسخ #2 : 05 خرداد 1388، 05:39 ب‌ظ »
ممنون از جواب سریع و کاملتون
باز هم ببخشید من گشتم ولی جواب بعضی هاشون رو درست متوجه نشدم (مثل نصب فونت که لینک آموزشش در تاپیک خرابه) اینو بزارید به حساب تازه کاریم ولی اینایی که شما گفتید سریع رفت تو  ذهنم \\:D/
ولی فکر کنم سوال اول مشکل جدید باشه اینطوری نیست؟
« آخرین ویرایش: 05 خرداد 1388، 06:03 ب‌ظ توسط Anant123 »

آفلاین امیر و

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • Google is your friend
دوست عزیز , اگر از کوبونتو استفاده میکنید , برای ویرایش بجای کد زیر

sudo gedit /boot/grub/menu.lst
از

sudo kate /boot/grub/menu.lst  استفاده کنید.

پاینده باشید.

آفلاین سید محمود رضا سجادی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 704
    • مرکز برنامه نویسی ایران
ممنون از جواب سریع و کاملتون
باز هم ببخشید من گشتم ولی جواب بعضی هاشون رو درست متوجه نشدم (مثل نصب فونت که لینک آموزشش در تاپیک خرابه) اینو بزارید به حساب تازه کاریم ولی اینایی که شما گفتید سریع رفت تو  ذهنم \\:D/
ولی فکر کنم سوال اول مشکل جدید باشه اینطوری نیست؟

فکر کنم جید باشه
تاحالا چنین چیزی رو نشنیده بودم و ندیدم!!!!
نکنه با وب سایت ها مشکل دارید ؟ چون مشکل با نام فولدر ها یکم غیر طبیعی به نظر میرسه
یه سوال کوچولو!
آیا شما امکان تایپ فارسی رو دارید یا نه؟
نمیدونم چقدر جوابم منطقیه ولی شاید شما با textmode نصب کرده باشید و فارسی رو به کل از سیستمتون پاک کرده باشید!!!!!

اگه ممکنه یه تاپیک جدید مخصوص این سوالتون باز کنید
به صورت مفصل تر و کامل تر توضیح بدید و در آخر لینک اون تاپیک رو در زیر این تاپیک به عنوان یه پست جدید قرار بدید تا منم پیداش کنم
تا بهتر به جوابتون برسید
>>لطفا برای هر سوال و موضوع یک تاپیک مجزا باز کنید تا بهتر و سرعتر به جوابتون برسید و همچنین راهت تر و در دسترس تر برای دیگران باشه
شاید مشکل کسای دیگه ای هم باشه

منتظر پست جدید و آدر اون هستم و همچنین توضیح جامع تر و مفصل تر
مرکز برنامه نویسی ایران
محلی برای تمامی علاقه مندان به برنامه نویسی http://www.SourceCenter.IR

آفلاین Anant123

• Newbie
  • *
« پاسخ #5 : 09 خرداد 1388، 12:18 ق‌ظ »
ممنون از شما به خاطرتوجهتون \\:D/
در حقیقت کوبونتو بعد از نصب نام فایل ها و فولدر هایی رو که قبلا" با ویندوز فارسی شده ودر درایو های ویندوز با سیستم فایل Fat32 نمیشناسه وعلامت سوال نشون میده اما وقتی با خود کوبونتو علامت سوال ها رو تغییر نام میدم  مشکلی نداره راستی من از طریق گرافیکی و به شکل معمول کوبونتو 9.04 رو نصب کردم وهمون اول هم لایه کیبرد فارسی رو قرار دادم و امکان تایپ فارسی هم دارم.جالب اینه که اوبونتو اصلا" چنین مشکلی نداره!
راستی من یه مشکل جدیدم در مورد نصب  فونت دراوبونتو 9.04 دارم ???
من بعد از جستجو در مورد نحوه نصب فونت به پوشه Home رفتم  اما با اینکه گزینه نشان دادن فایلهای مخفی را زدم
اما فولدر fonts . را ندیدم مثل اینکه در این نسخه این فولدر وجود نداره از Appearance  هم رفتم که فولدر رو پیدا کنم اما نشد که بشه!
در مورد تاپیک هم درست می فرمایید اما من فکر کردم شاید بعضی اعضای محترم کلا"از پر حرفی اعضای تازه کار خوششون نیاد که زیاد حرف نزدم
باز هم ممنون بابت راهنمایی هاتون
« آخرین ویرایش: 09 خرداد 1388، 12:34 ق‌ظ توسط Anant123 »

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 09 خرداد 1388، 06:59 ق‌ظ »
در مورد تاپیک هم درست می فرمایید اما من فکر کردم شاید بعضی اعضای محترم کلا"از پر حرفی اعضای تازه کار خوششون نیاد که زیاد حرف نزدم
باز هم ممنون بابت راهنمایی هاتون

نه داداش
هرچه می خواهد دل تنگت بگو
در باره فونت هم باید بگم که اگه از کوبی استفاده میکنی به آدرس زیر برو
menu->system settings->font installer

درباره مشکلی که با نمایش اسم فولدر های فارسی داشتی:
گفتی تو اوبونتو درسته اما تو کوبونتو خرابه؟
یعنی با تغییر دسکتاپ از کوبی به اوبی درست میشه؟
اگه تو هر دوتا بود میگفتم که درایور ntfs-3g مشکل داره و یا ناقصه شاید
اما حالا که تو اوبی درسته چیزی به نظرم نمیرسه
تاپیک جدید رو باز کن تا ببینیم نظر دیگر اساتید چیه!!!!
مرکز برنامه نویسی ایران

آفلاین Anant123

• Newbie
  • *
در مورد نامهای فارسی فکر می کنم مربوط به کدپیج لایه کیبرد من در ویندوز باشه که (ک ی) رو درست نشون میده وبه شکل(ك ي)نیست!
البته این از استاندارد بودنشه،چون جای همه حروف هم دقیقه.من این فایل رو چون خود ویندوز درتایپ بعضی حرو ف  مشکل داشت از اینترنت دانلود کردم روی ویندوز هم خوب جواب داده
شایدم اشتباه می کنم فقط در حد یک حدسه!
البته این هم آدرس  اون لایه کیبرد ویندوزه که بعد از نصب در مسیر نصب لایه جدید برای کیبرد ویندوز با نام گستره نگار در دسترسه!
http://g.school123.googlepages.com/KBDFAGNF.zip
در مورد فونت هم ممنون اما مشکل نصب در اوبونتو 9.04همچنان ادامه داره....
متشکرم
« آخرین ویرایش: 09 خرداد 1388، 12:55 ب‌ظ توسط Anant123 »

• Hero Member
  • *
در مورد نامهای فارسی فکر می کنم مربوط به کدپیج لایه کیبرد من در ویندوز باشه که (ک ی) رو درست نشون میده وبه شکل(ك ي)نیست!
البته این از استاندارد بودنشه،چون جای همه حروف هم دقیقه.من این فایل رو چون خود ویندوز درتایپ بعضی حرو ف  مشکل داشت از اینترنت دانلود کردم روی ویندوز هم خوب جواب داده
البته این هم آدرس  اون لایه کیبرد ویندوزه که بعد از نصب در مسیر نصب لایه جدید برای کیبرد ویندوز با نام گستره نگار در دسترسه!
متشکرم

در باره مشکل فارسی رو من حساب نکن
هیچ نظری ندارم
پست جدید رو هرچه زود تر بزن

مشکل با فونت چیه؟
از اونجایی که گفتم نتونستی نصب کنی؟
چی گفت؟ چه پیغامی داد؟
مرکز برنامه نویسی ایران

آفلاین Anant123

• Newbie
  • *
« پاسخ #9 : 09 خرداد 1388، 11:37 ب‌ظ »
در مورد نامهای فارسی فکر می کنم مربوط به کدپیج لایه کیبرد من در ویندوز باشه که (ک ی) رو درست نشون میده وبه شکل(ك ي)نیست!
البته این از استاندارد بودنشه،چون جای همه حروف هم دقیقه.من این فایل رو چون خود ویندوز درتایپ بعضی حرو ف  مشکل داشت از اینترنت دانلود کردم روی ویندوز هم خوب جواب داده
متشکرم
در باره مشکل فارسی رو من حساب نکن
هیچ نظری ندارم
پست جدید رو هرچه زود تر بزن

مشکل با فونت چیه؟
از اونجایی که گفتم نتونستی نصب کنی؟
چی گفت؟ چه پیغامی داد؟
الحمدلله مشکل نصب فونت که در اوبونتو  9.04 بود با یک روش خیلی ساده کاملا" حل شد :) 
من که دنبال فولدر
fonts. می گشتم یک دفعه به ذهنم رسید چرا خودم این فولدر رو که وجود نداره  با nautilus بسازم وقتی اونو با این نام ساختم مشکل کاملا حل شد و
فونتهای جدید رو داخل اون کپی کردم.
در مورد مشکل فارسی در کوبونتو هم فکرنکنم کسی نظر خاصی در موردش داشته باشه چون با وجود 140 تا بازدید از تاپیک و نبود هیچ اظهار نظری (به جز شما )در مورد این مشکل معلوم که اشکال از سیستم منه ،تصمیم گرفتم که نام اون چند تا فولدر فارسی رو دوباره با کوبونتو تغییر نام بدم وازش استفاده کنم یا اگه اوبونتو جوابگو  کارام باشه از همون استفاده کنم.
بازم از لطفتون متشکرم \\:D/
« آخرین ویرایش: 09 خرداد 1388، 11:42 ب‌ظ توسط Anant123 »

آفلاین sudotux

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2269
نقل‌قول
1-من قبل از نصب کوبونتو 9.4 اونو به صورت لایو اجرا کردم وهمه فولدرهای فارسی و فایلها به خوبی دیده میشد اما بعد از نصب با اینکه من زبان و لایه کیبرد رو به فارسی تغییر میدم باز نام همشون به صورت علامت سوال در می آیند؟

این مشکل شاید با انجام این کار حل بشه:

۱- فایل fstab رو باز کنید:

sudo kate /etc/fstab
۲- برای پارتیشن های ntfs آپشن nls=utf8 رو اضافه کنید. به صورت زیر:

UUID=CE7C6B5A7C6B3BF9 /media/sda1     ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0       1

۳- فایل رو ذخیره و سیستم رو ریست کنید.