انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: GtkOrphan [ویکی شد]  (دفعات بازدید: 4548 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sudotux

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2269
GtkOrphan [ویکی شد]
« : 24 دی 1386، 07:03 ب‌ظ »
همونطور که میدونید با نصب هر برنامه ( توسط برنامه های Adept , Synaptic یا دستور Apt-get install ) یک سری بسته ها و کتابخانه های پیش نیاز به همراه آن نصب میشود. حالا اگر بخواهید یک برنامه خاصی را پاک کنید , فقط بسته مربوط به آن برنامه پاک می شود و در صورت وجود بسته های پیش نیاز ( بدون نیاز توسط دیگر برنامه ها ) , تمام آنها باقی می مانند که به مرور زمان ممکن است باعث کندی سیستم شود. بنابراین سه راه برای شما وجود دارد :

۱- قبل از حذف برنامه پیش نیاز های آن را پیدا کنید و بعد از حذف برنامه , تک تک دنبال پیش نیازها بگردید و آنها را پاک کنید.

۲- برای نصب یک برنامه از دستور aptitude install PACKAGENAME استفاده کنید. با این کار در زمان حذف آن برنامه با دستور aptitude remove PACKAGENAME کل برنامه و پیش نیاز های آن پاک خواهد شد.

۳- کلا قید پاک کردن بسته های اضافی رو بزنید و فقط خود برنامه رو پاک کنید.  ;D

۴- از برنامه ای که در ادامه معرفی می کنم استفاده کنید !

GtkOrphan یک رابط کاربری برای برنامه تحت ترمینال deborphan است که به وسیله آن میتوانید بسته ها و کتابخانه های بلا استفاده ( orphaned libraries ) را پیدا کرده و حذف نمایید. و البته نسبت به deborphan قابلیت حذف بسته ها نیز اضافه شده است. لازم به ذکر است که این برنامه فقط در توزیع های مبتنی بر دبیان قابل استفاده است.

روش نصب :

نسخه قدیمی تر این برنامه در مخازن اوبونتو  موجود است ولی پیشنهاد می کنم که حتی الامکان فایل زیر را دانلود و نصب کنید:

http://ftp.debian.org/debian/pool/main/g/gtkorphan/gtkorphan_0.4.4-1_all.deb

روش کار با برنامه :

کار با برنامه خیلی راحت هست. با این وجود توضیح مختصری در مورد کار با این برنامه میدم.

بعد از اجرای برنامه در صفحه Non-orphaned package لیست بسته های وابسته ( یعنی بسته هایی که مورد نیاز برنامه های دیگر هست ) نمایش داده می شود. به طور پیش فرض بسته های موجود در بخش کتابخانه (  Library Section  ) نمایش داده می شود. با کلیک بروی فلش کنار هر بسته میتوانید مشاهده کنید که چه برنامه ها و بسته هایی به این بسته نیاز دارند. همچنین با فعال کردن option موجود در پایین صفحه , علاوه بر بخش کتابخانه ها لیست تمام بسته ها نمایش داده می شود. همچنین با انتخاب show package detail در منوی راست کلیک میتوانید جزئیات مربوط به هر بسته را پاک کنید.

در صفحه Orphaned packages لیست بسته های غیر وابسته ( یعنی بسته هایی که مورد نیاز هیچ برنامه و بسته ای نیست ) نمایش داده می شود. به طور پیش فرض بسته های موجود در بخش کتابخانه (  Library Section  ) نمایش داده می شود. با انتخاب هر کدام از بسته ها و کلیک بروی ok میتوان آنها را از روی سیستم حذف کرد. در بخش option با انتخاب اولین گزینه , بسته های حذف شده با فایل های تنظیمات غیروابسته نمایش داده می شود. با انتخاب دومین گزینه , علاوه بر بخش کتابخانه ها لیست تمام بسته ها نمایش داده می شود. در انتخاب دومین گزینه کمی احتیاط کنید !! چون برخی بسته هایی که با انتخاب دومین گزینه نمایش داده می شوند , جز برنامه ها و احتمالا بسته های مهم سیستم هستند. مانند : wine و ... . برای اینکه این بسته ها را از این لیست جدا کنید بروی آنها کلیک راست کرده و Hibernate package را انتخاب کنید. در منوی view با کلیک بروی Hibernated packages list میتوانید این بسته ها را مشاهده کنید. حتی الامکان بسته های موجود در بخش کتابخانه ها را پاک کنید.

سایت برنامه:

http://www.marzocca.net/linux/gtkorphan.html

-----------------------
- اگر ارزش ویکی شدن داره , اعلام کنید تا تبدیل به ویکی کنم.
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1387، 07:15 ب‌ظ توسط Hosein-Mec »

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1430
  • as in freedom
پاسخ به: GtkOrphan
« پاسخ #1 : 28 دی 1386، 12:39 ب‌ظ »
چرا سوال؟ حتما ویکیش کنید! این میتونه کمکی موندگارتر باشه! :)
امضای کوچکتر - انجمن زیباتر P-:

lomion

• مهمان
« پاسخ #2 : 28 دی 1386، 03:11 ب‌ظ »
مفید و جالب بود، ویکی بشه خیلی خوبه.

آفلاین sudotux

• *
« پاسخ #3 : 28 دی 1386، 03:27 ب‌ظ »
ممنون از لطف دوستان , ویکی شد :

http://wiki.ubuntu-ir.org/GtkOrphan

آفلاین sudotux

• *

آفلاین milad-x

• Full Member
  • *
  • ارسال: 128
« پاسخ #5 : 06 تیر 1389، 04:18 ب‌ظ »
GtkOrphan من اینو نصبش کردم اما پیداش نمیکنم!!!!

:(

آفلاین پیام ابراهیمی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1123
    • پلت ولگ
پاسخ به: GtkOrphan [ویکی شد]
« پاسخ #6 : 06 تیر 1389، 05:14 ب‌ظ »
بسیار عالیه... مرسی... البته دستور زیر هم کار مشابهی می کنه اگه اشتباه نکنم...
sudo apt-get autoremove

من معمولا از این دستور برای حذف پکیج های کتابخانه ی باقی مونده ی اضافی استفاده می کردم!
http://www.palatvalg.com اینم وبلاگ جدید منه...

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
« پاسخ #7 : 08 تیر 1389، 12:34 ب‌ظ »
در ترمینال وارد کنید:

sudo gtkorphan
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین AliRezaiMi

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1073
« پاسخ #8 : 08 تیر 1389، 06:47 ب‌ظ »
بسيار عالي...
ممنون
چقدر مطالب جالب و خوندني توي فروم هست كه هنوز نخوندم!!

آفلاین milad-x

• Full Member
  • *
  • ارسال: 128
« پاسخ #9 : 08 تیر 1389، 11:17 ب‌ظ »
در ترمینال وارد کنید:

sudo gtkorphan

تشکر از راهنمائیتون :)  

یه سؤال :

من آنتی ویروس avast  رو نصب کرده بودم که برغم وارد نمودن سریال برنامه که خود سایت avast از طریق ایمیل برام فرستاده بود  میبایستی برنامه اجرا  میشد اما پس از اپدیت

آنتی ویروسش عملاق غیر فعال شد

حال من بیخیال این آنتی ویروس شدم و از طریق  Ubuntu Software Center  نسبت به حذف این آنتی ویروس اقدام کردم

اما آیکن و نام آنتی ویروس همچنان در منوی application> accessories  موجوده و حذف نشده با اینکه با کلیک رو ی ایکنش هم هیچ رخدادی مشاهده نمیشه

راهنمائی بفرمائید چگونه میتونم از شر این آیکن اضافی خلاص بشم؟!!

« آخرین ویرایش: 08 تیر 1389، 11:18 ب‌ظ توسط milad-x »