انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: دسترسی به سیستم عامل دیگر ؟  (دفعات بازدید: 4792 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BeckhaM17

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 71
دسترسی به سیستم عامل دیگر ؟
« : 28 خرداد 1388، 08:17 ب‌ظ »
با سلام
راستش من الان اوبونتو رو نصب کردم و هر روز دارم چیز جالبی ازش یاد میگرم اما به یک مورد برخورد کردم سرچ هم کردم چیز خاصی دستگیرم نشد
من روی لب تاپم ۲ تا سیستم عامل دارم که یکیش لینوکس ( اوبونتو ) هست و یکی دیگه هم ویندوز ویستا خوب الان که دارم با اوبونتو کار میکنم میخوام یه دسترسی هم به ویندوز ویستا داشته باشم که حالا برای اجرا کردن بعضی برنامه ها یا ...

یه چیزی به اسم VMware به گوشم خورده بود اما بعد از اینکه نصب کردم متوجه شدم که این برنامه یه شبه ویندوز برات میسازه و ازت نزدیک ۶ الی ۱۲گیگا یا بیشتر فضا میخواد
خوب من گفتم این سوال رو اینجا مطرح کنم اگر راهی نداشت مجبورم که یه شبه ویندوز درست کنم ! الان سوالم اینه که ایا برنامه ای هست برای اوبونتو که من بتونم به اون یکی سیستم عامل دسترسی پیدا کنم ؟؟؟؟

پیشاپیش ممنون !

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
پاسخ به: دسترسی به سیستم عامل دیگر ؟
« پاسخ #1 : 28 خرداد 1388، 09:32 ب‌ظ »
با سلام
راستش من الان اوبونتو رو نصب کردم و هر روز دارم چیز جالبی ازش یاد میگرم اما به یک مورد برخورد کردم سرچ هم کردم چیز خاصی دستگیرم نشد
من روی لب تاپم ۲ تا سیستم عامل دارم که یکیش لینوکس ( اوبونتو ) هست و یکی دیگه هم ویندوز ویستا خوب الان که دارم با اوبونتو کار میکنم میخوام یه دسترسی هم به ویندوز ویستا داشته باشم که حالا برای اجرا کردن بعضی برنامه ها یا ...

یه چیزی به اسم VMware به گوشم خورده بود اما بعد از اینکه نصب کردم متوجه شدم که این برنامه یه شبه ویندوز برات میسازه و ازت نزدیک ۶ الی ۱۲گیگا یا بیشتر فضا میخواد
خوب من گفتم این سوال رو اینجا مطرح کنم اگر راهی نداشت مجبورم که یه شبه ویندوز درست کنم ! الان سوالم اینه که ایا برنامه ای هست برای اوبونتو که من بتونم به اون یکی سیستم عامل دسترسی پیدا کنم ؟؟؟؟

پیشاپیش ممنون !

سلام دوست عزیز :)
ورودتون رو به دنیای لینوکس و نرم افزار های آزاد خوش آمد می گم ;)
----------
برای جواب سوالتون باید بگم که راه های زیادی هست:
یک نرم افزار شبیه ساز ویندوز به اسم WINE وجود داره (مخفف Wine Is Not Emulator است) که نرم افزار های ویندوز و حتی بیشتر بازی های ویندوزی رو روی لینوکس شبیه سازی می کنه:
http://wiki.ubuntu.ir/WineHowto
راه دیگه که دقیقا مثل VMWare هست، استفاده از نرم افزاری به نام Virtualbox هست که یک سیستم عامل کامل رو روی سیستم شبیه سازی می کنه:
http://wiki.ubuntu.ir/VirtualBoxHowto

اگر منظورتون دسترسی به پارتیشن ویستا هم باشه، اوبونتو و خیلی از توزیع های دیگه به صورت پیش فرض ازش به صورت خیلی عالی پشتیبانی می کنن! :)

پ.ن: لینک هایی که نوشتم، قدیمی هستند، اما در کل اصلا تفاوتی با نسخه های جدید ندارند. تنها کاری که شما باید انجام بدید، در هنگام وارد کردن بعضی از دستور ها یا متن ها، به جای کلمات dapper - edgy - feisty - gutsy - hardy - intrepid کلمه jaunty رو بنویسید(البته اگه نسخه اوبونتوی شما ۹٫۰۴ باشه).
پ.ن۲: اینجا یه چیزی هم به اسم ویکی هم وجود داره که اکثر مقالات کاربردی اونجا پیدا می شن ;)
پ.ن۳: قبل از طرح سوال، در گوگل، ویکی پدیا، همین انجمن، ویکی و ... جست و جو کنید.
پ.ن۴: پ.ن مخفف پی نوشت هست ;)

آفلاین BeckhaM17

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 28 خرداد 1388، 09:40 ب‌ظ »
ممنون بابت پاسخ و اونم اینقدر سریع و واضح
راستش من چند روزی با لینوکس کار میکنم و بیشتر برنامه ها از ویکی همین سایت یا سرچ گوگل نصب میکنم اما باز ممنون بابت راهنمایی
الان باز درست جواب نگرفتم یعنی من اگر برنامه ی VirtualBox رو نصب کنم میتونم خیلی راحت به ویندوز ویستا دسترسی پیدا کنم ؟ یا اینکه این هم مثل VMware شبه ویندوز میسازه و ۶ الی ۱۲ گیگ فضا میخواد ؟؟؟

ببخشید اگه سوالم یه خورده noob هست . میخوام بدونم دقیقا دارم چی کار میکنم !

آفلاین BeckhaM17

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 28 خرداد 1388، 10:29 ب‌ظ »
حالا که این تایپیک رو باز کردم یه مشکل دیگه رو هم میگم تا دوستان کمک کنند ! من این ۳ تا پکیج رو میخوام :

libxxf86vm1
 libglu1-mesa
 libstdc++5

اما نمیدونم از کجا باید گیرشون بیارم لطفا راهنمایی کنید و یه چیزه دیگه این که فایل های که سیو میشند در کدام شاخه ذخیره میشند ؟
برای مثال من یک بازی کم حجم بیلیارد رو نصب کردم اما نمیدونم از کجا باید اجراش کنم !

ممنون

آفلاین کنجکاو!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 580
  • الکترونیک + برنامه نویسی + لینوکس
    • یک کنجکاو بلاگ!
« پاسخ #4 : 28 خرداد 1388، 10:39 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز،
من که منظور شما رو از شبه ویندوز متوجه نمیشم. ولی توی همین ویرچال باکس به قول خودتون ۱۰ ۱۲ گیگ فضا می خواد و بعد می تونید به راحتی روش ویندوز ویستاتون رو نصب کنید. و بعد به راحتی با دو تا کلیک روشن و خاموش کنید! :D
برای نصب بسته هایی هم که گفتید باید از این سایت دریافت کنید، که بسته به نسخه اوبونتوتون می تونید انتخاب کنید.
معمولاً نرم افزار هایی که نصب می کنید یه پوشه (مخفی) در شاخه خانه ایجاد می کنند.
برای نصب بازی هم بهترین روش استفاده از apt-get به صورت خط فرمان یا Synaptic به صورت گرافیکی هست!

«پشتکار»«پشتکار»«پشتکار»

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
« پاسخ #5 : 28 خرداد 1388، 11:37 ب‌ظ »
الان باز درست جواب نگرفتم یعنی من اگر برنامه ی VirtualBox رو نصب کنم میتونم خیلی راحت به ویندوز ویستا دسترسی پیدا کنم ؟ یا اینکه این هم مثل VMware شبه ویندوز میسازه و ۶ الی ۱۲ گیگ فضا میخواد ؟؟؟
فکر نکنم تا الان سیستمی ساخته شده باشه که در آن واحد همزمان لینوکس و ویستا رو اجرا کنه و مثلا با یه کلید از لینوکس یا ویستا بشه به اون یکی سوییچ کرد ;)
این برنامه دقیقا شبیه VMWare هست. یعنی یک ویستای مجازی روی لینوکستون برپا می کنه که مطمئنا به فضای رم خیلی خیلی زیادی احتیاج داره(حداقل ۱ گیگ که کمینه ویستاست)

یه چیزه دیگه این که فایل های که سیو میشند در کدام شاخه ذخیره میشند ؟
برای مثال من یک بازی کم حجم بیلیارد رو نصب کردم اما نمیدونم از کجا باید اجراش کنم !

ممنون

برای ذخیره هر فایلی به شرط اینکه در حال ویرایشش نباشید، در مورد محل ذخیره فایل سوال پرسیده می شه. درست مثل ویندوز. مثلا برنامه ویرایش تصویر یا متن برای ذخیره فایل ایجاد شده باید مسیر دلخواه تون رو بهش بدید.
اما این طور به نظر می رسه منظور شما مسیر نصب برنامه هاست. این مسیر اکثرا usr/share/ هست. اما بعید می دونم این مسیر به درد شما بخوره! چون خیلی به ندرت استفاده می شن. برای دسترسی به برنامه های نصب شده کافیه که نام برنامه رو در منوی Applications جست و جو کنید. مثلا امکان داره برنامه بیلیارد نصب شده شما در منوی Applications==>Games باشه. راه دیگه هم تایپ کردن بسته ای که نصب کرده اید در ترمینال هست. مثلا اگر شما بازی billiard با نام بسته billiard.xx.i386.deb رو نصب کردید، کافیه که در ترمینال (Applications==>Accessories==>Terminal) عبارت billiard رو تایپ کنید.

آفلاین sudotux

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2269
« پاسخ #6 : 28 خرداد 1388، 11:41 ب‌ظ »
اگر منظورتون دسترسی به محیط ویندوزی هست که در کنار اوبونتو نصب کردید , همچین کاری شدنی نیست ! بقیه موارد رو دوستان توضیح دادند:

۱- اجرای برخی از برنامه ها و بازی های ویندوز در محیط لینوکس از طریق Wine

۲- نصب و اجرای ویندوز در لینوکس به صورت مجازی از طریق برنامه هایی همچون VirtualBox و ...

آفلاین novid

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 728
  • آزاده بمیرید!
    • پالس آزاد
« پاسخ #7 : 29 خرداد 1388، 02:33 ق‌ظ »
اول سلام. دوم باید بگم به خاطر اینکه این روزا سرعت دسترسی به اینترنت به شدت افتضاح شده من الان از لینوکس با شما نمی تونم صحبت کنم و به اجبار از ویندوز لعنتی می نویسم! دوست عزیز  اینکاری رو که شما می خوای انجام بدی با وی ام ویر می شه.  اگه اشتباه نگرفته باشم منظور شما اینه که ویندوز و لینوکس رو کنار هم نصب کردید. حالا میخواید وقتی لینوکس هستید، وارد سیستم عامل ویندوز بشید. خوب این کار چرا نشه. من خودم خیلی تست کردم و به جاهای خوبی هم رسیدم! اما نمی دونم یه جای کار مشکل من بر می خورم و فکر می کنم علت به خاطر هارد ساتا هست! حالا شما هم می تونی تست کنی و نتیجه رو بگی! فقط تا اونجایی که یادمه روش کار اینه.  اول از همه اینکار رو باید با برنامه Vmware انجام بدی. حالا می رین یه دونه سیستم جدید می سازین. اما گزینه ای رو انتخاب کنید که اجازه بده مراحل نصب رو بدون گذاشتن سی دی ادامه بدید. بعد وقتی به قسمت هارد می رسید ، گزینه هارد سخت افزاری رو انتخاب کنید . من چون الان لینوکس نیستم دقیقا اسم گزینه ها رو نمی دونم! بعدش یه کادری ظاهر می شه. فقط کافیه هاردی رو که ویندوز در اون قرار داره وارد کنید. به این صورت
/dev/sdaبعد یادمه دو تا گزینه در اختیار دارید . یه کدومشون کل هارد رو انتخاب می کنه . بدین معنی که وقتی سیستم رو روشن می کنید کل گراب بالا می یاد و بعد از طریق گراب باید ویندوز رو انتخاب کنید. اما اگر گزینه دیگر ر واتخاب کنید وقتی وارد صفحه بعد می شید باید پارتیشنی که ویندوز در اون قرار داره رو هم انتخاب کنید. نتیجه اینی میشه که مستقیم می رید توی ویندوز.      دیگه کاملا مشخصه که اون اول نوع ویندوز رو باید درست مشخص کنید (32 بیتی و 64 بیتی) و اینکه اگر کل هارد رو انتخاب می کنید، دیگه طبیعی هست که فقط توی ویندوز می تونید برید (گرچه منوی لینوکس هم ظاهر می شه) .  جالبه برای من حتی خود گراب هم می یاد. ما وقتی می خام وارد شم بعد چند لحظه ، صفحه مرگ برای من ظاهر می شه:) من هم برای ویندوز سون و هم برای اکس پی و هم کوبونتو تست کردم نشد! مثلا کوبونتو مشکلش بالا نیومدن محیط گرافیکی بود. البته یادمه خود برنامه هم هشدار می ده که این کار ممکنه خطر داشته باشه! آها نکته خیلی خیلی مهم اینه که برای انجام اینکار شما باید دسترسی روت داشته باشید.! چون برنامه باید به فایل fstab دسترسی پیدا کنه! پس برنامه رو با دستور sudo vmware اجرا کنید. میگم برای من تا نصفه کار کرد! و از ویندوز فقط صفحه مرگش نصیبم شد. تا جایی که من دنبالش رفتم مشکل از سمت هارد ساتا بودش! حالا شما هم تست کن ( به خصوص اگه آی دی ای هست هاردتون) . خبرش رو به منم بده . کار  فوق العاده ای هست! شما از لینوکس به برنامه رو می تونی دروی ویندوز واقعی نصب کنید! و بعد سر وقت برید توی ویندوز اون برنامه رو اجرا کنید .  ونکته آخر اینکه با اینکه چند بار صفحه مرگ برام ظاهر شد اما ویندوز آسیبی ندید و گراب همچنان سالم مونده بود بنابراین ریسک این کار اصلا بالا نیست .

آفلاین BeckhaM17

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 30 خرداد 1388، 03:44 ق‌ظ »
خیلی خیلی ممنون بابت پاسخ هاتون ! اینجا دوستان خیلی خوب و کامل جواب میدند .
حالا حالا ها مزاحمتون هستم و با سوالام خستتون خواهم کرد... روش هایی که دوستان گفتند رو هم انجام میدم اگر باز به مشکل برخوردم مزاحم میشم

با تشکر

آفلاین پیام ابراهیمی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1123
    • پلت ولگ
« پاسخ #9 : 30 خرداد 1388، 11:00 ق‌ظ »
دوستان در این مورد من درباره ی xen یه چیزایی شنیده بودم... آیا کارش همین نیست که دوستمون میگه؟
http://www.palatvalg.com اینم وبلاگ جدید منه...

آفلاین BeckhaM17

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 09 امرداد 1388، 01:55 ق‌ظ »
erghezi عزیز  من الان میخوام این کار رو بکنم اما دوست ندارم ریسک کنم و همه چیز به هم بریزه میشه یه خورده دقیقتر و واضح تر بگید که از کجا شروع کنم ؟ الان vmware رو نصب دارم .

با تشکر .

آفلاین novid

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 728
  • آزاده بمیرید!
    • پالس آزاد
« پاسخ #11 : 15 امرداد 1388، 05:53 ق‌ظ »
شرمنده دیر شد. داشتم دنبال مطلبش می‌گشتم!
لینک زیر کل مراحل کار رو به صورت تصویری داره! خیلی سادست.
http://yousefourabi.com/blog/virtualization/vmware-running-native-xp-on-sata-disk-part-2

بازم می‌گم. فک می‌کنم این روش فقط برای هاردای آی‌دی‌ای اجرا می‌شه نه ساتا و اسکازی! هر چند که این راهنما برای هارد ساتا رو توضیح داده! برای من حتی گراب هم می‌یومد. اما موقعی که ویندوز می‌خواست بالا بیاد. وسط لود ویندوز، با صفحه مرگ رو به رو می‌شدم! همچنین وقتی می خواستم از داخل اوبونتو، کوبونتو رو بالا بیارم، نمی‌توسنتم وارد محیط گرافیکی اون بشم!
علتی که اینقدر تاکید رو این مطلب دارم، اینه که چشم بع این مطلب خورد.
http://blogs.vmware.com/vmtn/2007/01/running_a_physi.html
Note: VMware Workstation supports booting from physical disk partitions only on IDE drives.
و دیگه اینکه قبلنا و قدیما که خبری از گرافیک نبوده برای انجام اینکار باید از ۷ خان رستم رد می‌شدن!
http://imrannazar.com/Running-a-Windows-Partition-in-VMware