انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل با کارت گرافیک  (دفعات بازدید: 2135 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Rhino

• Newbie
  • *
  • ارسال: 15
مشکل با کارت گرافیک
« : 02 مهر 1388، 05:09 ب‌ظ »
سلام

دوستان اوبونتو تمامی سیستم منو رو شناسایی کرده . به جز کارت گرافیک که nvidia gforce 5500 fx هست . من دایور مربوطه رو دانلود کردم اما زمانی که می آم داخل محیط text با همون ctrl + alt +f1 و به آدرس دسکتاب می رم که gmd رو stop کنم اما می گه همچنین چیزی وجود نداره من دستور زیر رو وارد می کنم

sudo /rtc/init.d/gmd stop

اگر gmd رو هم stop  نکنم در نصب با ارور  X server یک اینجور پیغامی بر می خورم ...

ممنون

آفلاین HamidTB

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 897
    • دست نوشته هاي يه لينوكسي
پاسخ به: مشکل با کارت گرافیک
« پاسخ #1 : 02 مهر 1388، 05:18 ب‌ظ »
سلام
فکر کنم یه اشتباه تایپی توی دستورت داری

gdm درسته
زندگی : یه بازی بزرگ که توی این بازی فقط یه جون داری , هیچ جاشو نمیشه ذخیره کرد و جایی برای اشتباه نیست !!!

آفلاین Rhino

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 02 مهر 1388، 06:16 ب‌ظ »
سلام
فکر کنم یه اشتباه تایپی توی دستورت داری

gdm درسته

ممنون دوست عزیز انسان جایز السوتی هست  :-"

اما همه کار هارو انجام دادم GDM رو هم Stop کردم و اون فابل دایور رو اجرا کردم اول lisens رو قبلو کردم اما بعدش پیامی مبنی بر صحیح نبودن kernel با این درایور داد و بعد هم چند error دیگه مبنی بر عدم توانایی نصب این درایور داد من از لینک زیر دایور رو دریافت کردم :
http://www.nvidia.com/object/linux_display_ia32_1.0-8762.html
و کارت گرافیکی من nvidia gforce 5500 fx هست من خودم احتمال می دم این درایور مناسب نباشه اما نظر اصلی با شماست اگر درست نیست لینک دریافت درایور صحیح رو بدید ...

أخه دیگه من ویندوز رو بوسیدم گذاشتم کنار می خوام همه چیز ها در اوبونتو درست باشه تا دیگه مشکلی نداشته باشم

خیلی ممنون

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
« پاسخ #3 : 02 مهر 1388، 06:34 ب‌ظ »
پیشنهاد می‌کنم به جای نصب این بسته، بستهٔ nvidia-glx-173 رو نصب کنید. اگه به اینترنت دسترسی دارید که کار خیلی راحت می‌شه. کافیه دستور زیر رو بزنید:
sudo apt-get update
و بعد هم:
sudo jockey-gtk
یه پنجره باز می‌شه که توی نسخه‌های مختلف درایور کارت گرافیک نسخهٔ ۱۷۳ رو انتخاب کنید (خلاصه گزینهٔ Recommended رو انتخاب کنید :)) و صبر کنید تا درایور دانلود و نصب بشه.

اگر هم در اوبونتو اینترنت ندارید، دی‌وی‌دی اوبونتو یا کوبونتو رو تهیه کنید و به جای دستور sudo apt-get update تنها کافیه این دستور رو بزنید(البته باید DVD توی DVD Rom باشه) :
sudo apt-cdrom add
و بقیه رو دقیقا مثل حالتی که برای داشتن اینترنت توضیح دادم، ادامه بدید :)

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« پاسخ #4 : 02 مهر 1388، 08:52 ب‌ظ »
سلام با اجازه دوست عزیزم احمد

یادتون باشه بعد از نصب درایور اونو با این دستور اکتیو کنی

sudo nvidia-xconfig
البته برای نصب درایور در حالت دسترسی به اینترنت این میشه این دستورم قبل از دستور بالا زد

sudo apt-get install nvidia-glx-173
 هم اینکه میشه طبیعتا از روشی که احمد گفتش درایور رو نصب کرد اما در هر حال اکتیو کردن یادتون باشه

موفق باشی

آفلاین Rhino

• Newbie
  • *
« پاسخ #5 : 02 مهر 1388، 10:10 ب‌ظ »
ممنون از همه دوستان مشکلم حل شد :x

من sudo jockey-gtk رو استفاده می کردم اما sudo apt-get update رو نه مشکل از اینجا هم بود ممنون می شم کمی هم در رابطه با این دستوری که من استفاده نمی کردم توضیح بدید همین دستور sudo apt-get update  چه عملی رو انجام می دهد ...

یک نکته دیگه خیلی از چیز های فرق کرده با نصب گرافیک مثل باز شدن پنجره های و ... اما در بعضضی جاها مثلا شکلک هارو به طور نادرستی نشون می ده در وب این مشکل ماله چیه ؟

ممنون
« آخرین ویرایش: 02 مهر 1388، 10:42 ب‌ظ توسط Rhino »

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 03 مهر 1388، 12:52 ق‌ظ »
من sudo jockey-gtk رو استفاده می کردم اما sudo apt-get update رو نه مشکل از اینجا هم بود ممنون می شم کمی هم در رابطه با این دستوری که من استفاده نمی کردم توضیح بدید همین دستور sudo apt-get update  چه عملی رو انجام می دهد ...

در تمام گنو/لینوکس‌ها یه چیزی به اسم مدیر بسته داریم که کارش نصب نرم‌افزار از سی‌دی یا اینترنت یا بستهٔ نرم‌افزاری جدا هست. لیست این نرم‌افزارها هم در فایل‌های خاصی نگهداری می‌شن که شامل چیزهایی مثل حجمشون و وابستگی‌هاشون هست. لیست مخازن در دبیان و خانواده‌اش در مسیر
/etc/apt/sources.list
قرار داره. دستور
sudo apt-get update
هم لیست مخازن رو به‌روز می‌کنه. یعنی به آدرس‌های اینترنتی و غیر اینترنتی فایل sources.list سر می‌زنه و فایل‌های مورد نیازش رو دانلود می‌کنه (این‌جا مدیر بستهٔ apt این کار رو انجام می‌ده). بعد از این‌که لیست مخازن به‌روز شد، می‌تونید از طریق یک مدیر بسته مثل apt یا synaptic نرم‌افزارهای مورد نظرتون رو دانلود و نصب کنید :)

آفلاین Rhino

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 03 مهر 1388، 11:07 ق‌ظ »
من sudo jockey-gtk رو استفاده می کردم اما sudo apt-get update رو نه مشکل از اینجا هم بود ممنون می شم کمی هم در رابطه با این دستوری که من استفاده نمی کردم توضیح بدید همین دستور sudo apt-get update  چه عملی رو انجام می دهد ...

در تمام گنو/لینوکس‌ها یه چیزی به اسم مدیر بسته داریم که کارش نصب نرم‌افزار از سی‌دی یا اینترنت یا بستهٔ نرم‌افزاری جدا هست. لیست این نرم‌افزارها هم در فایل‌های خاصی نگهداری می‌شن که شامل چیزهایی مثل حجمشون و وابستگی‌هاشون هست. لیست مخازن در دبیان و خانواده‌اش در مسیر
/etc/apt/sources.list
قرار داره. دستور
sudo apt-get update

هم لیست مخازن رو به‌روز می‌کنه. یعنی به آدرس‌های اینترنتی و غیر اینترنتی فایل sources.list سر می‌زنه و فایل‌های مورد نیازش رو دانلود می‌کنه (این‌جا مدیر بستهٔ apt این کار رو انجام می‌ده). بعد از این‌که لیست مخازن به‌روز شد، می‌تونید از طریق یک مدیر بسته مثل apt یا synaptic نرم‌افزارهای مورد نظرتون رو دانلود و نصب کنید :)

ممنون از توضیحات مفید . در رابطه با این مشکل خیلی از چیز های فرق کرده با نصب گرافیک مثل باز شدن پنجره های و ... اما در بعضضی جاها مثلا شکلک هارو به طور نادرستی نشون می ده در وب این مشکل ماله چیه ؟

ممنون

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 03 مهر 1388، 11:20 ق‌ظ »
می‌شه یه کم بیشتر توضیح بدید یا یه سکرین‌شات بذارید؟