انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بنظر شما اولویت چی باشه؟ این فورم یا کمک به توسعه‌ی نرم‌افزار یا ... ؟  (دفعات بازدید: 2498 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
سلام دوستان عزیز
من مدتی هست که ذهنم مشغول شده و زیاد هم در موردش فکر کردم ولی نمی‌تونم تصمیم قاطع بگیرم.

آیا اولویت من باید کمک به جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد فارسی ‌زبان باشه یا حل شدن در جامعه‌ی بین‌المللی (که مسلّماً انگلیسی‌زبان هست).

و نکته‌ی بعدی اینکه بنظر شما توسعه‌ی نرم‌افزار آزاد مهم‌تر هست یا حضور در وب‌گاه‌های سوال و جواب و کمک به دیگران؟

و نکته‌ی بعدی اینکه آیا فکر می‌کنید که کمک به نشر فارسی در مورد فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد مفید هست یا همه باید انگلیسی رو یاد بگیرن و به منابع دست اول دسترسی پیدا کنن؟

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
سلام دوستان عزیز
من مدتی هست که ذهنم مشغول شده و زیاد هم در موردش فکر کردم ولی نمی‌تونم تصمیم قاطع بگیرم.

آیا اولویت من باید کمک به جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد فارسی ‌زبان باشه یا حل شدن در جامعه‌ی بین‌المللی (که مسلّماً انگلیسی‌زبان هست).

و نکته‌ی بعدی اینکه بنظر شما توسعه‌ی نرم‌افزار آزاد مهم‌تر هست یا حضور در وب‌گاه‌های سوال و جواب و کمک به دیگران؟

و نکته‌ی بعدی اینکه آیا فکر می‌کنید که کمک به نشر فارسی در مورد فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد مفید هست یا همه باید انگلیسی رو یاد بگیرن و به منابع دست اول دسترسی پیدا کنن؟
به نظر من توسعه نرم افزار مهمتره بعد حضور در این قبیل سایتها و فرومها! وقتی آدم علمش رو داره و میتونه نرم افزاری رو توسعه بده دیگه فعالیت کردن در فروم وقت تلفی هستش

آفلاین { AliReaza }

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • اگه کفشت پاتو می زد و از ترس قضاوت مردم پابرهنه نشدی و درد رو به پات تحمیل کردی، دیگر در مورد آزادی شعار نده...
بستگی به موقعیت خودتون داره
خودتون باید تصمیم بگیرید که با کدام می توانید بیشتر کنار بیاید.
نظرشخصی خودم: من جامعه بین المللی را بیشتر ترجیه میدم.
اینطوری افراد فارسی زبانی که انگلیسی بلد هستند می تونند همکاری داشته باشند. و در کنار این، همین افراد می تونند برای افرادی که انگلیسی بلد نیستند، یک راهنما و معلم خوب باشند.

نکته‌ی بعدی اینکه بنظر شما توسعه‌ی نرم‌افزار آزاد مهم‌تر هست یا حضور در وب‌گاه‌های سوال و جواب و کمک به دیگران؟
شما برای توسعه نرم افزار نیاز دارید تا بدونید که چه کسانی، در کجای یک برنامه دچار مشکل میشوند، و به رفع این مشکلات اقدام کنید.
از اونجایی که بیشتر افراد مشکلاتشان را در وب گاه ها مطرح میکنند، پس مسلما در گوشی کار توسعه خود نیار به فعالیت در وب گاه ها هم دارید.

اما شاید شما نخواید یه توسعه دهنده باشید، که می تونید در وب گاه ها به دیگران راهنمایی کنید.

نکته‌ی بعدی اینکه آیا فکر می‌کنید که کمک به نشر فارسی در مورد فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد مفید هست یا همه باید انگلیسی رو یاد بگیرن و به منابع دست اول دسترسی پیدا کنن؟
در بالا توضیح دادم، که می تونید به افرادی که هنوز انگلیسی بلد نیستند، راهنمایی کنید. که با این کار می تونید افراد بیشتری را به این جامعه دعوت کنید.

آفلاین { AliReaza }

• Hero Member
  • *
  • اگه کفشت پاتو می زد و از ترس قضاوت مردم پابرهنه نشدی و درد رو به پات تحمیل کردی، دیگر در مورد آزادی شعار نده...
به نظر من توسعه نرم افزار مهمتره بعد حضور در این قبیل سایتها و فرومها! وقتی آدم علمش رو داره و میتونه نرم افزاری رو توسعه بده دیگه فعالیت کردن در فروم وقت تلفی هستش
خیلی از افراد هستند که برای حل مشکلاتشان وارد وب گاه ها میشوند، و سوالاتشان را مطرح می کنند.

اگر شما از این مشکلات خبر نداشته باشید چطوری می تونید بفهمید که کاربران به چه چیزی نیاز دارند؟؟؟
شما وقتی نیاز کاربران را ندانید، چطوری می خواید به توسعه نرم افزار ها کمک کنید؟؟؟

آفلاین N0oB

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
من مدت زیادی نیست که تو این جامعه هستم، پس نظرم ممکنه درست نباشه!
به نظرم اگه هر کسی کاری که داره رو انجام بده‌(منظورم شغل هست! برنامه‌نویس، مدیرسیستم و...) و در بخش آزاد وقتش (مثلا شب ها که کار نداره یا آخر هفته ها) بیاد به سوالات کاربرا پاسخ بده و به اونا کمک کنه! همین وقت رو می تونه صرف ترجمه ی مطالب به فارسی هم بکنه. البته به نظرم کمک کردن به جامعه‌ی کاربری، زبان نمی‌شناسه و حد و مرز نداره! چون اونطور که من دیدم، مشکلات مشابه بارها و برای خیلی از کاربرا پیش میان، ولی یکبار برای همیشه حل میشن! اما اینکه این مشکل کجا اولین بار گزارش بشه خیلی مهمه! مثلا سایتای خانواده ی Stack exchange یا فروم های انگلیسی. اولین بار، مشکلات معمولا اونجا گزارش می شن، پس باید اونجا رو بیشتر از مراجع فارسی دنبال کرد (فرض اینه که هدف شما کمک کردن به حل یک مشکل خاصه). اما خوب همه انگلیسی خوب بلد نیستن! پس به نظرم یک وظیفه محسوب میشه برای کسایی که دانش بالاتری دارن، که به کاربرایی که زبان مادری مشترکی با هم دارن کمک کنن.
پ.ن: به نظرم تشویق کاربرای فارسی زبان به یادگیری انگلیسی هم باید یکی از اهداف اصلی قرار بگیره.

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
خیلی از افراد هستند که برای حل مشکلاتشان وارد وب گاه ها میشوند، و سوالاتشان را مطرح می کنند.

اگر شما از این مشکلات خبر نداشته باشید چطوری می تونید بفهمید که کاربران به چه چیزی نیاز دارند؟؟؟
شما وقتی نیاز کاربران را ندانید، چطوری می خواید به توسعه نرم افزار ها کمک کنید؟؟؟
این که بله خیلی ها تو وب سایتها مشکلاتشون رو میگن منظور من این بود آدمی که میتونه نرم افزاری رو توسعه بده اما این کار رو نکنه و همش تو این سایت و اون سایت فعالیت داشته باشه و تو این فرومها همش پلاس باشه از علمی که داره درست استفاه نمیکنه و هدر میره. منظور این بود عزیز! وگرنه ارتباط داشتن با جامعه کاربری و گرفتن فید بک ازش یک اصل مهم توسعه نرم افزار هست

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
چه سوال خوبی!
خب مسلمن تعداد انگلیسی زبانان چندین برابر فارسی زبانانه و از طرفی اکثر فارسی زبانان در حوزه کامپیوتر با انگلیسی تا حد قابل قبولی آشنا هستند پس با پاسخ های انگلیسی به تعداد خیلی خیلی بیشتری کمک می کنی تا فارسی :)
جواب این سوال وابستگی های زیادی داره، اگر منظورت از سوال و جواب انجمن های نرم افزار آزاد فارسی باشه به نظر من بهتره برای وب گاه های سوال جواب بیشتر وقت بذاری(وقت بیشتر، نه این که کلا توسعه رو بذاری کنار)، هم نیرو کم داریم و هم مستندات فارسی خیلی کمی داریم. پس از نظر من اینور نیاز بیشتری داریم. اما اگر از سوال جواب وب گاه های بین المللیه بهتره فقط به بهبود نرم افزار های آزاد فکر کنی، پاسخگو های خیلی زیادی سر تا سر جهان داریم که هیچ سوالی رو بی پاسخ نمی ذارند از طرفی نرم افزار های آزاد به اندازه ی کافی داریم، بهتره به فکر بهبود آلترنیتیو های نرم افزار های انحصاری باشی.
ما فارسی زبانیم، فارسی رو باید پاس بداریم، باید حفظش کنیم و ... ولی واقعیت اینه که زبان ما جایگاهی در دنیای کامپیوتر نداره، تمام کار های ما وابسته به زبان انگلیسیه. به نظر من این تفکر بیشتر احساسیه تا علمی.

آفلاین { AliReaza }

• Hero Member
  • *
این که بله خیلی ها تو وب سایتها مشکلاتشون رو میگن منظور من این بود آدمی که میتونه نرم افزاری رو توسعه بده اما این کار رو نکنه و همش تو این سایت و اون سایت فعالیت داشته باشه و تو این فرومها همش پلاس باشه از علمی که داره درست استفاه نمیکنه و هدر میره. منظور این بود عزیز! وگرنه ارتباط داشتن با جامعه کاربری و گرفتن فید بک ازش یک اصل مهم توسعه نرم افزار هست
من اشتباه برداشت کردم.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
همه اینها بستگی به علاقه شما داره
اگه دوست دارید Developer باشید.حتی اگر دانش اش رو هم نداشته باشید.به دست میارید و یک Developer درجه یک میشید
اگر دوست دارید Troubleshooter باشید.همین طور

من به شخصه Developer ای رو انتخاب کردم.یادش هم گرفتم.ولی بعد فهمیدم این کار من نیست.و نمیتونم ادامه بدم!
پس فقط به عشق و علاقه خودت بستگی داره
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین Godfather_MK

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
چند ماهی میشه که از ویندوز به سمت اوبونتو شیفت کردم و به جرات می تونم بگم اگه این انجمن نبود، هرگز به خودم جرات همچین کاری رو نمیدادم ولی الان اینو میدونم که هر مشکلی برای آدم تازه کاری مثل من پیش بیاد افرادی هستند که بدون هیچ چشمداشتی به کمکم میان.
انجمن های اون ور آبی که برای اوبونتو وجود داره خوبه ولی گاهی اوقات راه حلهای داخلی بهتر جواب میده.
در مقامی نیستم که نظر بدم، فقط خواستم تجربه خودم رو بگم و یه جورایی از زحمات بچه های انجمن تشکر کنم.