انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: شبکه کردن سیستم های لینوکسی بصورت workgroup  (دفعات بازدید: 3771 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 915
سلام دوستان
همه دوستان می دونن که تو ویندوز به ۲ شکل domain و workgroup میشه شبکه کرد سیستم ها رو که اولی رو اصلاحا روش client-server ایی و دومی رو peer 2 peer‌ایی میگن حالا میخوام بدونم چطور می تونم دو تا سیستم لینوکسی رو همانند روش workgroup ویندوزی شبکه کنم. می دونم با samba میشه این کار رو کرد اما میخوام بدونم بدون samba هم میشه لینوکس رو خارج از domain شبکه کرد؟؟؟؟ اصلا روشی مثل workgroup ویندوز رو لینوکس داره یا خیر؟
وای بر شما اگر این علم اندک وسیله ای برای طغیانتان شود

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
من الان دوتا سیستم دارم که اولی hostname اش : ubuntu14 هست با آدرس 192.168.131.128 و دومی hostname اش : ubuntu هست با آدرس 192.168.131.129 حالا توی سیستم ubuntu14 در فایل etc/hosts/ من خط زیر رو وارد کردم :
192.168.131.129 ubuntuو در سیستم ubuntu‌ هم در فایل etc/hosts/ نیز خط زیر رو وارد کردم :
192.168.131.128 ubuntu14با این تنظیمات می تونم هر دو طرف رو با hostname‌ هایشان ping کنم که چیزی شبیه workgroup ویندوزی هست تقریبا(از این جهت که تحت domain ایی نیستن این hostname ها!!!). ولی وقتی میخوام فایلی رو share کنم می زنه نیاز به نصب samba‌هست اما من نمیخوام با samba این فایل ها رو share کنم چراکه samba از CIFS بعنوان سیستم فایل شیرینگ تحت شبکه استفاده می کنه میخوام ببینم چطور می تونم برای این کار از NFS لینوکس استفاده کنم؟
حالا واقعا تو لینوکس روشی همانند workgroup ویندوز وجود نداره؟

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
کار با nfs خیلی راحته. nfs-kernel-server رو نصب کنید. فایل etc/exports/ رو باز کنید. پوشه‌هایی که می‌خواید share کنید رو اضافه کنید:
/media/example *(rw,sync,no_subtree_check)
این دو تا دستورو اجرا کنید:
exportfs -a
service nfs-kernel-server start

حالا روی client بسته‌ی nfs-common رو نصب کنید. با فرض اینکه ip هاست 192.168.0.100 باشه با این دستور پوشه‌ی share شده رو داخل کلاینت mount کنید:
mount -t nfs 192.168.0.100:/media/example /mnt/nfs/example/
اطلاعات بیشتر:
https://www.howtoforge.com/nfs-server-on-ubuntu-14.10
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
آرمان جان ممنون.فقط این IP :192.168.0.100 سرور nfs هست که باید بدم یا کلاینت؟

حالا شما نمی دونی که روی لینوکس میشه مکانیزمی مثل workgroup  رو داشت که نیاز به تنظیم دستی hostname و ip سیستم های شبکه در فایل etc/hosts/ نباشه؟

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
آرمان جان ممنون.فقط این IP :192.168.0.100 سرور nfs هست که باید بدم یا کلاینت؟
ip هاست. روی هاست etc/exports/ رو ویرایش کنید و داخل کلاینت کافیه با دستوری که گذاشته‌م، پوشه‌ها رو مونت کنید. البته می‌تونید mountهای nfs رو داخل fstab بذارید که کار رو راحت‌تر هم می‌کنه. اون لینکی که دادم رو بخونید. فرصت کردم یه ترجمه برای nfs می‌ذارم داخل انجمن.

حالا شما نمی دونی که روی لینوکس میشه مکانیزمی مثل workgroup  رو داشت که نیاز به تنظیم دستی hostname و ip سیستم های شبکه در فایل etc/hosts/ نباشه؟
نخیر.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
داش آرمان دمت گرم خیلی ممنون
دوستان کسی نمی دونه چطور میشه کاری کرد که آدرس IP‌ و hostname سیستم ها بصورت اوتوماتیک در فایل etc/hosts/ درج بشه و اتوماتیک آپدیت بشه همانند مکانیزم ddns‌ موجود در DNS??? توی سرویس active directory ویندوز این عملیات اتوماتیک انجام میشه درضمن تو لینوکس چیزی مثل windows discovery نداریم که در بخش network فایل منیجر سیستم های تحت یک active directory یا domain رو بیاره!!!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
تو etc/host ذخیره نمی‌شه، ولی یه لایه پایین‌تر تو شبکه خودش می‌فهمه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
دانیال منظورت رو نفهمیدم میشه یکم بیشتر توضیح بدی؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
برو توی قسمت شبکه‌ی nautilus، اون‌جا می‌بینی که خودش تشخیص می‌ده اسم رایانه‌های توی شبکه رو
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
برو توی قسمت شبکه‌ی nautilus، اون‌جا می‌بینی که خودش تشخیص می‌ده اسم رایانه‌های توی شبکه رو
مطمئنی؟؟؟ اون بخش شبکه فایل منیجر فقط در صورتیکه از samba استفاده کنی میاره اسامی ماشین ها رو ولی در حالتیکه از NFS استفاده می کنی و دستی فایل etc/hosts/ رو ویرایش می کنی چیزی نمیاره ها!!!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
آره. من تو خونه از nfs استفاده می‌کنم و اون‌جا می‌آره