انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تلفظ های صحیح Jargon های گنو /لینوکس را اینجا بنویسید.  (دفعات بازدید: 2549 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
تذکر : فونتیک ها (phonetic)رو یاد بگیرید.تا درست تلفظ کنید.
Jargon به معنی زبان فنی و تخصصی (مخصوص یک صنف)
تلفظ : /ˈBiritish : dʒɑːgən   american:`dʒɑːrgən/ . در تلفظ بریتانیایی حرف r تلفظ نمیشه.

خوب بریم سراغ لغات مهم و پرتکرار
Linux:با اینکه در Longman dictionary of contemporary american english تلفظ درست رو /laIn^ks/ نوشته!!! ولی این فونتیک غلطه.تلفظ درست لینوکس همون لینوکسه.ولی ما ایرانی ها حرف ی رو خیلی واضح و کشیده تر تلفظ میکنیم.بهتره بگیم لینوکس ولی حرف ی و حرف واو اون رو خیلی نکشیم.
تلفظ صحیح : اینجا
فونتیک صحیح : /ˈlɪnəks/.از این فونتیک مشخصه که صدای I بای "ی" کوتاه باشه.و ə هم صدای او کوتاه.البته میشه مثل کسره هم تلفظ اش کرد.

GNU:تلفظ صحیح در اینجا
GNU به صورت گنوو تلفظ میشه.ولی در رسم الخط فارسی گنو نوشته میشه.فونتیک آن هم /gnuː/ هستش.

Appache : تلفظ آمریکایی و انگلیسی اون یکسانه./əˈpætʃi/

ubuntu : فونتیک /uːˈbuːntuː/ .معادل کلمات humanity or fellow feeling; kindness است.و یک کلمه آفریقایی است.(اسمی از South African)

Raspberry PI : تلفظ /ˈrɑːzbrɪ   US: ˈræzberɪ  or `ræzˌbɛrɪ/ .تلفظ Raspberry آمریکایی و بریتیش اون شبیه همه.فقط بریتیش کمی به صورت آ کیشیده میگن.(رازبری:گرچه این روش نوشتن تلفظ غلطه!).ولی آمرکایی اون به صورت اَ کوتاه تلفظ میشه.در هر صورت نوشتن رزبری پای ممکنه باعث شه که با رُزبری یا رٍزبری  اشتباه گرفته بشه.و توصیه میشه کلمات بیگانه رو مثل اینها که اسم هستند رو به صورت زبان اصلی و با املای درست بنویسید.کلمه  Pi رو هم با کیک و شیرینی (Pie با تلفظ /paɪ/)اشتباه نگیرید.درسته Raspberry به معنی تمشکه و ممکنه شیرینی تمشکی رو تداعی کنه.ولی PI نوشته شده و شاید منظورشون عدد پی معروف باشه!
« آخرین ویرایش: 19 دی 1393، 05:22 ب‌ظ توسط میلاد فَشی »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
سلام اقا خدا خیرت بده از ایجاد این تاپیک من خیلی مشکل در تلفظ صحیح این اصطلاحات دارم . چون تنها موجود لینوکسی که تا الان از نزدیک دیدم تصویر خودم تو آینه بوده .
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
سلام اقا خدا خیرت بده از ایجاد این تاپیک من خیلی مشکل در تلفظ صحیح این اصطلاحات دارم . چون تنها موجود لینوکسی که تا الان از نزدیک دیدم تصویر خودم تو آینه بوده .
;D
چرا؟ مگه اونجا لاگ نیست؟ باید به آقای ضرغامی بگیم یه شبکه ی لینوکسی درست کنه بعد با Kodi بشینیم نگاه کنیم  ;)

آقا این تلفط رزبری پای چی شد آخرش؟ رازبری یا رزبری؟ فتحه یا کسره؟
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
;D
چرا؟ مگه اونجا لاگ نیست؟

چرا هست خوبش هم هست اما من وقت نمیکنم برم در جلسات شرکت کنم .

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
تاپیک خوبیه ، حتما گسترشش بدید و تلفظ های بیشتری قرار بدید

@@@
اصلاح شد

من فکر میکردم اون pi کیک هست ، ای دل غافل :D
« آخرین ویرایش: 19 دی 1393، 04:51 ب‌ظ توسط Minion »
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
تاپیک خوبیه ، حتما گسترشش بدید و تلفظ های بیشتری قرار بدید

@@@
اصلاح شد

من فکر میکردم اون pi کیک هست ، ای دل غافل :D

شایدم باشه.ولی اگه منظورشون کیک بود e آخرش رو میزاشتن.
خودشونم نمیدونن منظورشون چی بوده!
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
;D
چرا؟ مگه اونجا لاگ نیست؟ باید به آقای ضرغامی بگیم یه شبکه ی لینوکسی درست کنه بعد با Kodi بشینیم نگاه کنیم  ;)

آقا این تلفط رزبری پای چی شد آخرش؟ رازبری یا رزبری؟ فتحه یا کسره؟
برای تلفظ درستش گفتم.بریتیش صدای آ کشیده و آمریکایی بیشتر صدای فتحه میده تا صدای آ.
اینجا بشنو
دیگه باید به آقای محمد سرافراز بگید...

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
توی اون لینکه واسه ی من صداها پخش نمیشه. مال no Script هست؟ اگه هست باید کدوم اسکریپت رو فعال کنم؟

عه! مگه عوض شده؟
من اصلا اهل TV تماشا کردن نیستم. آخرین اطلاعاتم از رسانه ی ایران مال سال 89 و قبلتر هست.  ;D
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
این تلفظ صحیح هسته اصلی پروژه گنو "هرد" چی هست ؟ اگر بشه به صورت صوتی شنیده بشه خیلی بهتر هست .

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
این تلفظ صحیح هسته اصلی پروژه گنو "هرد" چی هست ؟ اگر بشه به صورت صوتی شنیده بشه خیلی بهتر هست .
فونتیک : /hɜːrd/
صدای طبیعی : https://www.youtube.com/watch?v=FeXsw9ZDik4

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
HURD و HIRD هردو به صورت Herd به معنی گلّه تلفّظ می‌شن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن