انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: قطع شدن حین دریافت و مشاهده خطا Could not get lock /var/lib/dpkg/lock  (دفعات بازدید: 3195 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین OpenS

• Full Member
  • *
  • ارسال: 213
سلام دوستان امیدوارم خوب و خوش باشید

من  در حین دریافت فایل با دستور apt-get بودم که اتفاقی ترمینال رو بسته شد

و برای ادامه با خطای زیر مواجه میشم
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another proc

میخوام ببینم آیا بجز restart کردن راه دیگه ای است چون دارم دانلود میکنم یک فایلی رو و نمیتونم restart کنم

در ضمن دنبال یه راه بهتر از restar میگردم

ممنون از همه دوستان گلم

آفلاین milad-hero

• Full Member
  • *
  • ارسال: 128
  • There are solutions: Even to the hardest problems
اول مطمئن شو که برنامه دیگری مربوط به نصب بسته ها اجرا نیست مثل synaptic، add/remove، kpackagekit و ...
بعد دستور های زیر رو اجرا کن:
sudo killall apt-get
sudo rm /var/lib/dpkg/lock

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
داستان اینه که در هر لحظه فقط یک مدیر بسته می تونه در حال اجرا باشه. اما نسخه های مختلف از کجا باید این رو بدونن که کس دیگه ای در حال مدیریت بسته ها هست یا نه؟ یک روش ساده درست شده. هر کس که شروع کنه به کار با بسته‌ها، یک فایل به اسم lock توی /var/lib/dpkg درست می کنه تا بقیه بفهمن که در حال کاره. وقتی هم که کارش تموم شد، اون فایل رو پاک می کنه. هر کسی هم که بخواد با بسته‌ها کار کنه، اول چک می کنه که اون فایل اونجا هست یا نیست. اگر باشه که معنیش اینه که یکی دیگه مشغول کار با بسته ها است و این یکی باید منتظر بمونه. اگر هم نباشه که یکی درست می کنه (تا بقیه بفهمن یکی مشغول کاره) و خودش شروع به کار می کنه.

حالا مال تو وسط کار قطع شده بود و اون فایل بیخودی اونجا بود. تو دستی پاکش کردی (:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین OpenS

• Full Member
  • *
ممنون از دوستان مخصوصا جادی عزیز بابت توضیح ارزشمندشون

میلاد جان یه سوال دیگه شرمندم

همون دستور sudo killall apt-get به تنهایی کار میکنه دلیل استفاده از دومی چیه چون اون بتنهایی کار نمیکنه
« آخرین ویرایش: 11 شهریور 1388، 11:42 ب‌ظ توسط OpenS »

آفلاین سید محمود رضا سجادی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 704
    • مرکز برنامه نویسی ایران
ممنون از دوستان مخصوصا جادی عزیز بابت توضیح ارزشمندشون

میلاد جان یه سوال دیگه شرمندم

همون دستور sudo killall apt-get به تنهایی کار میکنه دلیل استفاده از دومی چیه چون اون بتنهایی کار نمیکنه

سلام
بهنظرم میاد گویا با اینکه ترمینال رو شما بستی اما هنوز apt-get در حال اجرا و دانلود پکیج ها بوده واگه چند دقیقه صبر میکردی شاید خود به خود کارش تموم میشد و همه چی درست میشد!!

به نظر اساتید آیا این برداشت من میتونه درست باشه؟؟؟؟
مرکز برنامه نویسی ایران
محلی برای تمامی علاقه مندان به برنامه نویسی http://www.SourceCenter.IR

آفلاین OpenS

• Full Member
  • *
سید جان حرف جالبی زدی من تست کردم چون سیستم ۳ ساعت بعد اون جریان به اینترنت کانکت بود گفتم شاید دانلود تموم شده باشه که دیدم بله برنامه نصب شده البته نمیدونم کامله یا نه

ولی یه سوال پیش اومد واسم دوباره اگه بخوام نصب کنم اگه باشه مگه نمیگه که نصب هست در حال حاضر؟؟؟

ولی نگفت و اومد دوباره نصب کنه از اول ???

توی سیناپتیک هم اسمی ازش نیست

برنامه مدیا سنتر xbmc هس

• Hero Member
  • *
سلام عزیز
والا چی عرض کنم!
حق با شماست اما این برنامه های مدیریت تاجایی که میدونم اول پکیج هارو همشو دانلود میکنن و بعد نصب میکنن
اگه اینکارو نکنن پس چجوری وابستگی ها رو رعایت میکنن
مگه ممکنه که یه برنامه نصفه نصب بشه؟؟؟؟؟؟ پس وابستگی ها چی میشه؟

از همه اینا گذشته یه سر به لینک زیر بزن اگه دوست داری
اونجا کلی برنامه جالب برای اوبونتو معرفی شده از جمله خود اوبونتو مدیا سنتر و چنتا برنامه مدیا سنتر خوب و عالی برای اوبونتو
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Jaunty
این آدرس رو از پست قبلی خودم به آدرس زیر برداشتم:
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,10552.msg79918.html#msg79918
مرکز برنامه نویسی ایران

آفلاین OpenS

• Full Member
  • *
بابت لينكها ممنون سيد جان

حق باشماست ولي مگه پكيج هاي دانلود شده تو archive نيست؟؟

خوب اگه اين بخواد دوباره اونارو بگيره بايد همونجا ذخيره كنه ديگه بعد ميبينه كه قبلا يه هم اسمش هست پس بايد يه اخطاري بده كه اين نصب ميخواي اوررايد كني

نبايد بگه؟؟؟؟

• Hero Member
  • *
سلام
نه اینجوری نیست
یه فولدر هست به نام
/etc/aptدراین فولدر یک فایلی هست به اسم source.list که آدرس مخازن اونجاست و البته ۳ فایل gpg دیگه با نام های secring.gpg - trustdb.gpg - trusted.gpg که مدیریت gpg ها و کلید ها رو فکر کنم انجام میدن

یه فولدر دیگه هست با نام
/var/cache/apt/archives/partial
پکیج هایی که با برنامه های مدیریت apt (حالا هرکدوم مهم نیست) از آدرس هایی که در فایل source.list در آدرس بالا اومده در حال دانلود باشن در این مکان ذخیره میشن البته فقط تازمانی که دو مرحله زیر رو طی کنند
۱-دانلودشون تکمیل شه
۲-سیستم به صحیح بودن و سالم بودن این فایل ها اطمینان پیدا کنه
بعد از اینکه دو مرحله بالا رو طی کرردند این فایل ها به فولدر پایین move میشن
/var/cache/apt/archivesپس طبیعی هست که فالهایی که در این آدرس آخری باشه حتما کامل دانلود شدن و سالم هم هستند!
البته در همین فولدر آخری یک فایل هم به نام lock وجود داره که نشون میده در حال حاظر برنامه ای از برنامه های مدیریت apt فعال و در حال اجرا هست یا نه!

حالا اینا رو واسه چی گفتم

دو تا چیز رو میتونی امتحان کنی

شروع به دانلود یک پکیج خیلی حجیم و بزرگ کنی و در همون اوایل کار کنسل کنی
بعد برو به آدرس زیر
/var/cache/apt/archives/partialدر اینجا همون فایل رو میبینی البته اگر سایز این فایل رو چک کنی میبینی که حجمش خیلی کمه مثلا فقط چند کیلو بایت (چون فقط همینش دانلود شده) و البته با دبل کلیک ران هم نمیشه چون این پکیج ناقص و خرابه

دومین چیزی که میتونی تست کنی اینه که یه برنامه رو در نظر بگیر‌ (که تاحالا نصب نکردی) اون برنامه رو با بعضی از وابستگی هاش دانلود کن و در فولدر archive کپی کن
بعد از این کار با برنامه ای مدیریت apt مثل synaptic برو و شروع به نصب اون برنامه کن. خاهی دید  که فقط پکیج هایی دانلود میشن که تو دانلود نکردی و اون وابستگس ها یا اصل برنامه ای رو که دستی دانلود کردی دیگه دانلود نمیشن و فقط نصب میشن

بنل براین : بسته ها وقتی نصب میشن اطلاعاتشون در archive ذخیره نمیشه! فقط خود پکیج ها در این مکان قرار دارند (source اونها) و لذا در synaptic دو روش پاک کردن داریم.یکی فقط آن اینستال و دیگری source رو هم پاک میکنه (منظورم از این source - سورس برنامه نیست ها بلکه فقط منظورم اصل فایل deb هست)

پس معلومه که اروری در کار نیست
مرکز برنامه نویسی ایران

آفلاین OpenS

• Full Member
  • *
سید جان بسیار ممنون آقا دیگه از این بهتر امکان نداشت توضیح بدی ممنون

فقط یه قسمت رو نفهمیدم

نقل‌قول
دومین چیزی که میتونی تست کنی اینه که یه برنامه رو در نظر بگیر‌ (که تاحالا نصب نکردی) اون برنامه رو با بعضی از وابستگی هاش دانلود کن و در فولدر archive کپی کن
بعد از این کار با برنامه ای مدیریت apt مثل synaptic برو و شروع به نصب اون برنامه کن. خاهی دید  که فقط پکیج هایی دانلود میشن که تو دانلود نکردی و اون وابستگس ها یا اصل برنامه ای رو که دستی دانلود کردی دیگه دانلود نمیشن و فقط نصب میشن

شما فرمودی که apt نمیفهمه چیا تو پوشه archives هست خوب طبیعی هم هست چون هنگام دریافت توی پوشه partial هست و اونجا میریزه

پس از کجا میفهمه که باید کدوم هارو بگیره

سید شرمندم اینقد سوال میکنم از بس که خوبی منم این جرات رو بخودم میدم :oops:

• Hero Member
  • *
سلام عزیز دل
چوب کاری میکنی دادش؟
این حرفا چیه وظیفمه که جواب بدم

اگه دانلودشون تموم بشه همونجوری که گفتم به فولدر archive جابجا میشن (فایلای deb رو میگم)
این فایل ها به هر دلیلی ممکنه نصب نشده باشن یا شده باشن
سیستم از توی این فولدر نمیفهمه که چی نصب شده و چی نشده بلکه از این فولدر میفهمه که چی دانلود شده و چی نشده!
اطلعات برنامه ها و نسخه های نصب شده و تنظیمات اونا یه جای دیگست!
مرکز برنامه نویسی ایران

آفلاین OpenS

• Full Member
  • *
قربونت بشم سید جان

ممنون نه بابا وظیفه چیه شرمندم نکن لطف میکنی