انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نحوه ي شكايت از نرم افزار آزاد  (دفعات بازدید: 7777 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
نحوه ي شكايت از نرم افزار آزاد
« : 04 امرداد 1388، 04:33 ب‌ظ »
سلام
براي من يك سوالي پيش اومده كه:اگر يك نرم افزار آزاد واپن سورس (مثل همي جي پي ال)يك اشتباه و كار خطايي ازش سر بزنه چطوري بايد از شكايت كرد چون نرم افزار آزاد كه مدام در حال تغيير توسط افراد مختلف در سراسر اينترنت هست مثل مثلا"مايكروسافت نيست كه اگر كسي از ويندوز شكايت داشت سريع از مايكروسافت شكايت كنه؟نمي دونم منظورم رو تونستم بگم يا نه؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
پاسخ به: نحوه ي شكايت از نرم افزار آزاد
« پاسخ #1 : 04 امرداد 1388، 05:26 ب‌ظ »
سلام
براي من يك سوالي پيش اومده كه:اگر يك نرم افزار آزاد واپن سورس (مثل همي جي پي ال)يك اشتباه و كار خطايي ازش سر بزنه چطوري بايد از شكايت كرد چون نرم افزار آزاد كه مدام در حال تغيير توسط افراد مختلف در سراسر اينترنت هست مثل مثلا"مايكروسافت نيست كه اگر كسي از ويندوز شكايت داشت سريع از مايكروسافت شكايت كنه؟نمي دونم منظورم رو تونستم بگم يا نه؟

درود

معمولاً نرم افزار های آزاد که بدون پشتیبانی عرضه میشه با مسئولیت خود کاربر هست و توزیع کننده مسئولیتی نداره
مگر اینکه شما درخواست پشتیبانی بکنید و ......

در مورد تغییرات
نرم افزار های version control هستند که پروژه های چند developer ای از اون برای اشتراک گذاشتن و ذخیره سوابق استفاده می کنن
مثل SVN - git -CVS -VSS
در این نرم افزار ها تاریخجه ی همه تغییرات نگهداری میشه :)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #2 : 04 امرداد 1388، 06:27 ب‌ظ »
منظورت از «شکایت» چیه؟

من یک نرم افزار می نویسم و به شکل جی پی ال عرضه می کنم. تو اگر دوست داشتی می گیری و کمپایل می کنی و استفاده می کنی و هر مشکلی که بود هم به خودت مربوطه (: ممکنه برنامه من اینقدر باحال و خوب باشه که مثلا دبیان بیاد ببینه خوبه و به درد می خوره و بذاره جزو ریپوزیتوری هاش. حالا هرکسی که دبیان داره (و درنتیجه اوبونتو و کوبونتو و مینت و کرانچ بنگ و ...) هم می تونه اونو با یک دستور مستقیم نصب کنه. در واقع از حالا به بعد این بسته «عضو» دبیان است و اگر نصب کردی و اشکال داشت می تونی به دبیان «شکایت» کنی.. دقت کردی؟ «به» دبیان ! نه «از» دبیان. تو به دبیان شکایت می کنی که این بسته خرابه و کاری که باید رو نمی کنه و ... و اونها هم احتمالا یا درستش می کنن یا از ریپوزیتوری حذفش می کنن.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین Meys@m

• Full Member
  • *
  • ارسال: 190
  • ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
« پاسخ #3 : 04 امرداد 1388، 09:47 ب‌ظ »
«به» دبیان ! نه «از» دبیان.
+1
اینو خیلی خوب اومدی
from freedom came elegance

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 05 امرداد 1388، 06:27 ق‌ظ »
ممنون از دوستان ولي يك جوري ديگه بگم فرض كنيد كه بنابه دلايلي يك مشكلي در خود نرم افزار بوجود بياد(كه هيچ ربطي به كار بر نداشته باشه)وباعث بروز يك حادثه بشه مثلا"پروندهاي پزشكي يك بيمارستان منتشر بشه خب حالا بيماران از كي بايد شكايت كنند (با فرض اينكه قانونا" اين حق (شكايت)رو داشته باشند)از نرم افزاري كه هر قسمتش توسط يكي نوشته شده كه بيشترين مشخصات دردسترس هم يك ايميله چه جوري توقع رسيدگي مي توان داشت؟ مي دونيد مشكل من اينكه نرم افزار يك خالق داره وتعداد بيشماري(منظورم خيلي زياد نيست منظورم نبود اطلاعات آماري است)توسعه دهنده ونرم افزاري كه ما استفاده مي كنيم معلوم نيست زيردست چند نفر برفته وهركي هم يكمش رو تغيير داده ويك جوري انگار نرم افزار  بي صاحبه
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19695
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 26 شهریور 1388، 01:37 ق‌ظ »
یعنی چی؟ از کی می‌خوای شکایت کنی؟ مگه مجبورت کردن ازش استفاده کنی؟ مگه پولی براش دادی که انتظار پشتیبانی داشته باشی؟ اگه مشکلی پیش بیاد هم وظیفه‌ی اخلاقی‌ات اینه که مشکل رو به سازنده اطلاع بدی تا درصورت لزوم تصحیح بشه، یا این که خودت سورس‌هاش رو دست‌کاری کنی و مشکلش رو برطرف کنی و اون رو به عنوان نرم‌افزار جدیدتر منتشر کنی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sisyphus

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 76
« پاسخ #6 : 26 شهریور 1388، 05:40 ب‌ظ »
نقل‌قول
مگه پولی براش دادی که انتظار پشتیبانی داشته باشی؟
این جواب مناسب نیست، من می‌تونم نرم‌افزار آزادم رو به شما بفروشم، بدون اینکه تعهدی در مورد پشتیبانی اون کرده باشم و تمام مسئولیت استفاده از اون هم با شما باشه.
درک این موضوع خیلی مهم هستش که موضوع آزادی نرم‌افزار، کاملاً *مستقل* از مسئله‌ی قیمت فروش اون نرم‌افزاره (چه با قیمت زیاد فروخته بشه و چه مجانی در درسترس همه قرار بگیره).

آفلاین milad-hero

• Full Member
  • *
  • ارسال: 128
  • There are solutions: Even to the hardest problems
« پاسخ #7 : 26 شهریور 1388، 09:59 ب‌ظ »

پیشنهاد می کنم یک بار لایسنس ویندوز رو بخونی، مخصوصا این قسمتش رو:
17. EXCLUSION OF INCIDENTAL, CONSEQUENTIAL AND CERTAIN OTHER DAMAGES. TO THE MAXIMUM EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW,
 IN NO EVENT SHALL MICROSOFT OR ITS SUPPLIERS BE LIABLE FOR ANY SPECIAL, INCIDENTAL, PUNITIVE, INDIRECT, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES WHATSOEVER
 (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, DAMAGES FOR LOSS OF PROFITS OR CONFIDENTIAL OR OTHER INFORMATION, FOR BUSINESS INTERRUPTION, FOR PERSONAL INJURY,
 FOR LOSS OF PRIVACY, FOR FAILURE TO MEET ANY DUTY INCLUDING OF GOOD FAITH OR OF REASONABLE CARE, FOR NEGLIGENCE,
 AND FOR ANY OTHER PECUNIARY OR OTHER LOSS WHATSOEVER) ARISING OUT OF OR IN ANY WAY RELATED TO THE USE OF OR INABILITY TO USE THE SOFTWARE,
 THE PROVISION OF OR FAILURE TO PROVIDE SUPPORT OR OTHER SERVICES, INFORMATON, SOFTWARE, AND RELATED CONTENT THROUGH
 THE SOFTWARE OR OTHERWISE ARISING OUT OF THE USE OF THE SOFTWARE, OR OTHERWISE UNDER OR IN CONNECTION WITH ANY PROVISION OF THIS EULA,
 EVEN IN THE EVENT OF THE FAULT, TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), MISREPRESENTATION, STRICT LIABILITY, BREACH OF CONTRACT OR BREACH OF
 WARRANTY OF MICROSOFT OR ANY SUPPLIER, AND EVEN IF MICROSOFT OR ANY SUPPLIER HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
اگه لیسانس ویندوز رو تایید کنی، قبول کردی که هر بلایی سرت بیاد حقته ! و حق هرگونه شکایتی رو از خودت گرفتی  :-X

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 27 شهریور 1388، 03:01 ق‌ظ »

پیشنهاد می کنم یک بار لایسنس ویندوز رو بخونی، مخصوصا این قسمتش رو:
17. EXCLUSION OF INCIDENTAL, CONSEQUENTIAL AND CERTAIN OTHER DAMAGES. TO THE MAXIMUM EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW,
 IN NO EVENT SHALL MICROSOFT OR ITS SUPPLIERS BE LIABLE FOR ANY SPECIAL, INCIDENTAL, PUNITIVE, INDIRECT, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES WHATSOEVER
 (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, DAMAGES FOR LOSS OF PROFITS OR CONFIDENTIAL OR OTHER INFORMATION, FOR BUSINESS INTERRUPTION, FOR PERSONAL INJURY,
 FOR LOSS OF PRIVACY, FOR FAILURE TO MEET ANY DUTY INCLUDING OF GOOD FAITH OR OF REASONABLE CARE, FOR NEGLIGENCE,
 AND FOR ANY OTHER PECUNIARY OR OTHER LOSS WHATSOEVER) ARISING OUT OF OR IN ANY WAY RELATED TO THE USE OF OR INABILITY TO USE THE SOFTWARE,
 THE PROVISION OF OR FAILURE TO PROVIDE SUPPORT OR OTHER SERVICES, INFORMATON, SOFTWARE, AND RELATED CONTENT THROUGH
 THE SOFTWARE OR OTHERWISE ARISING OUT OF THE USE OF THE SOFTWARE, OR OTHERWISE UNDER OR IN CONNECTION WITH ANY PROVISION OF THIS EULA,
 EVEN IN THE EVENT OF THE FAULT, TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), MISREPRESENTATION, STRICT LIABILITY, BREACH OF CONTRACT OR BREACH OF
 WARRANTY OF MICROSOFT OR ANY SUPPLIER, AND EVEN IF MICROSOFT OR ANY SUPPLIER HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
اگه لیسانس ویندوز رو تایید کنی، قبول کردی که هر بلایی سرت بیاد حقته ! و حق هرگونه شکایتی رو از خودت گرفتی  :-X

سلام درسته منم تا اوجايي كه قوانينش اجازه مي ده توقع دارم (پست دومم رو در همين تاپيك بخوانيد) موضوع من نرم افزار آزاده اون فقط يك مثاله

آفلاین milad-hero

• Full Member
  • *
  • ارسال: 128
  • There are solutions: Even to the hardest problems
« پاسخ #9 : 27 شهریور 1388، 11:34 ق‌ظ »
نقل‌قول
سلام درسته منم تا اوجايي كه قوانينش اجازه مي ده توقع دارم (پست دومم رو در همين تاپيك بخوانيد) موضوع من نرم افزار آزاده اون فقط يك مثاله
دوست عزيز، شما با تاييد يك ليسانس، تمام شرايطش رو هم قبول كردين.
يكی از بندهای ليسانس gpl‌ هم اينه كه سازنده های نرم‌افزار تعهدی نسبت به خسارات احتمالی وارده ندارن. (بند 16)
توی مثال بيمارستان هم مسئول حفاظت از پرونده ها خود بيمارستانه.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 31 شهریور 1388، 03:24 ق‌ظ »
سلام
درسته حق باشماست
يعني اصلا" توجه نكرده بودم به اين قضيه