انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سرعت متفاوت فن کارت گرافیک در اوبونتو و ویندوز(حل شد)  (دفعات بازدید: 1734 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین yaiiaj

• Full Member
  • *
  • ارسال: 108
سلام دوستان عزیز.
کارت گرافیک من nvidia geforce gt 520 هست.
راستش قبل از اینجا سوالم رو توی گوگل سرچ کردم ولی فقط به یه سری نرم افزار برای نمایش و یا کنترل سرعت فن کارت گرافیک رسیدم.
من اوبونتو ۱۴.۰۴ در کنار win 7 نصب کردم.
زمانی که با اوبونتو کار میکنم سرعت فن کارت گرافیک خیلی پایین هست ولی گمون نمیکنم نصب نباشه چون توی محیط مشکلی نیست و مثلا توی پخش ویدیوهای HD هم مشکلی ندارم. حتی با بلندر هم راحت کار میکنم.
ولی زمانی که با ویندوز کار میکنم فن کارت گرافیک خیلی سرعتش میره بالا طوری که نگرانم میکنه البته همیشه همینطور بوده چون قبل از اوبونتو ویندوز داشتم و این قضیه تفاوت سرعت فن رو با نصب اوبونتو متوجه شدم و فقط توی اوبونتو سرعت فن کارتم پایین هست.
حالا نمیدونم که این قضیه اصلا مشکل محسوب میشه یا نه! و اگر محسوب میشه باید در ویندوز چاره اندیشی کنم یا اوبونتو؟
ممنون از همه
« آخرین ویرایش: 06 فروردین 1394، 12:09 ب‌ظ توسط yaiiaj »
تا اوبـونتـو هــست زنــدگـی باید کــرد

آفلاین yaiiaj

• Full Member
  • *
دوستان به سوالم این مطلب رو هم اضافه میکنم.
دمای کارت گرافیک رو در ویندوز اندازه گرفتم و ۴۰ درجه هست.
این کار رو در اوبونتو نتونستم انجام بدم و سرچ کردم... یه جا اومده بود که از این دستور استفاده کن :
sudo apt-get install lm-sensorsبه اضافه یه سری توضیحات دیگه...
وقتی این دستور رو تایپ کردم با این پیام مواجه شدم :

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Package lm-sensors is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source

E: Package 'lm-sensors' has no installation candidate

حالا چطور میتونم دمای کارت گرافیک رو در اوبونتو اندازه بگیرم؟
ممنون
« آخرین ویرایش: 06 فروردین 1394، 12:09 ب‌ظ توسط yaiiaj »

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • حل نشو ؛ حل میشه

سلام
نمیدونم تاپیک نصب سنسورها رو دیدی یا نه ؟ من از همونجا تونستم سنسورهارو نصب کنم و این هم یه نمونه از نتیجه‌اش :
narayana@narayana-Z510:~$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +42.0°C  (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0:         +40.0°C  (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:         +39.0°C  (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)
Core 2:         +38.0°C  (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)
Core 3:         +36.0°C  (high = +84.0°C, crit = +100.0°C)

nouveau-pci-0700
Adapter: PCI adapter
temp1:            N/A  (high = +95.0°C, hyst =  +3.0°C)
                       (crit = +105.0°C, hyst =  +5.0°C)
                       (emerg = +135.0°C, hyst =  +5.0°C)

اگه نشد که احتمالش کمه میتونی مثلا نرم‌افزار system profiler and benchmark رو از مرکز نرم‌افزاری اوبونتو یا i-nex یا امثالش رو جستجو و نصب کنی ;)
در ضمن این مورد سرعت فن که در اوبونتو مطرح کردی که خیلی خوبه و در واقع شما باید ایراد ویندوز رو در انجمنهای مربوطه‌اش پیگیری کنی که حل بشه ... همهٔ کاربرا در لینوکسینا از این مورد که شما ترس از مشکل‌بودنش داری , دارن حظ میبرن ;)
« آخرین ویرایش: 05 فروردین 1394، 10:04 ب‌ظ توسط narayana »
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین yaiiaj

• Full Member
  • *
narayana درود بر تو دوست عزیز
متاسفانه تاپیکی که گفتی رو ندیده بودم ولی اون مشکل نصب حل شد و اون نرم افزار نصب شد و دمای کارت گرافیک رو اندازه گرفتم.
در کمال تعجب باید عرض کنم که دمای کارت گرافیک در ویندوز 43 درجه هست و در اوبونتو 42 درجه!!! و دقیقا همون قضیه حظ کردنه که گفتی اینجا صدق میکنه! :) :)
ولی کارت گرافیکم تو ویندوز همچین فنش میچرخه که نگران میشم نپوکه  ;D
پس اینجا میتونیم بگیم اگرم ایرادی هست باید تو ویندوز دنبالش بگردم درسته؟؟
ممنون
« آخرین ویرایش: 06 فروردین 1394، 12:27 ق‌ظ توسط yaiiaj »

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • حل نشو ؛ حل میشه

درود و صد درود

خوشحالم که تونستی اون برنامه‌هارو نصب کنی.معمولا لینوکسینا از سخت‌افزار استفادهٔ کمی دارن و بالطبع خرابی و استهلاک قطعات به مراتب کمتر هست البته اون مورد رو بگرد و ببین شاید که مورد خاصی نباشه چون در لپتاپ خودم lenovo z510 که با ویندوز کار میکردم یه برنامهٔ خاص لنوویی هست که فن رو به چالش میکشونه که اگه گردوخاکی چیزی باشه اونارو بیرون بیندازه و یا حتی خود فن رو تست کنه.شما هم ببین شاید یه همچین چیزی رو بطور اتومات انجام میده اگه نه که دنبال راه حلش باش .

موفق باشی ;)
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین yaiiaj

• Full Member
  • *

درود و صد درود

خوشحالم که تونستی اون برنامه‌هارو نصب کنی.معمولا لینوکسینا از سخت‌افزار استفادهٔ کمی دارن و بالطبع خرابی و استهلاک قطعات به مراتب کمتر هست البته اون مورد رو بگرد و ببین شاید که مورد خاصی نباشه چون در لپتاپ خودم lenovo z510 که با ویندوز کار میکردم یه برنامهٔ خاص لنوویی هست که فن رو به چالش میکشونه که اگه گردوخاکی چیزی باشه اونارو بیرون بیندازه و یا حتی خود فن رو تست کنه.شما هم ببین شاید یه همچین چیزی رو بطور اتومات انجام میده اگه نه که دنبال راه حلش باش .

موفق باشی ;)

ممنون از راهنماییت دوست عزیز، راستش تا حالا به مشکلی بر نخوردم و اگه در مورد گرد و خاک هم منظورتو درست گرفته باشم همین تازگی کارت گرافیکمو تمیز کردم...
ولی با این تست دمای کارت گرافیک توی هر دو سیستم عامل متوجه شدم که مشکل از ویندوزه...
به جان خودم اگه الانشم میبینی هنوز رو سیستمم ویندوز دارم فقط و فقط به خاطر کارم و نرم افزارهامه که چون تو اوبونتو یه تازه کارم هنوز نمیتونم روی اوبونتو نصبشون کنم و کارم به خطر میفته و الـّـا ویندوز رو خیلی وقت پیش شوت کرده بودم ;D
به هر حال بازم ممنون