انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: PPA  (دفعات بازدید: 1370 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین IGLOO

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
PPA
« : 03 آبان 1388، 07:02 ب‌ظ »
سلام
یک سری سوال در مورد نصب نرم افزارها دارم.
PPA دقیقا چیست؟ (البته می دونم چیه ولی مثلا بدون این بسته هم نمیشه کار کرد؟)
1.آیا اینها رو باید نصب کرد یا پیشفرض نصب هستند؟ (ppa - cvs - mercurial)
مثلا mercurial چی داره که حتی راجع به آن کتاب هم نوشته شده!؟

تو بعضی از پسته دیدم که مثلا میزنید این رو وارد مخازن کنید مثل این کد:
$ hg clone http://hg.mozilla.org/tamarin-central tamarin-central
یا deb http://ppa.launchpad.net/c-korn/vlc/ubuntu jaunty main2.این آدرسهاش رو از کجا میشه فهمید که این آدرس مورد نظر هست مثلا در آدرس دومی در خود سایتش گذاشته:
https://launchpad.net/~c-korn/+archive/vlcآدرس دقیق رو از کجا میشه فهمید؟

3. در ادامه این برای چه کاریست و دقیقا چه کاری انجام میده؟(البته می دونم برای چیه مثلا برای صحت فایل دانلودیه؟)
 sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 7613768D4.این سوال برام مطرح هست که این آدرس ها رو که نوشتم از سایتی در می آورم و طبق آن عمل میکنم اگر یه روزی خودم قصد داشته باشم این آدرس رو وارد کنم چگونه میتونم آدرس رو بفهمم؟(البته با جواب سوال بالای ها فکر کنم جواب این رو هم بگیرم)

یه سوال دیگه هم هست که اون رو در پست جدا میزنم.

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 399
  • Life is Free and Beautiful
    • وبلاگ شخصی من
پاسخ به: PPA
« پاسخ #1 : 03 آبان 1388، 09:20 ب‌ظ »
launchpad یک برنامه وب و وب سایت بوده که برای گسترش دهنده های نرم افزار های آزاد توسط تیم اوبونتو طراحی شده است. این برنامه وب نیز از برنامه های دنیای آزاد می باشد. که قسمت های مختلفی از جمله قسمت کد برنامه ها، گزارش خطاها و چندین قسمت دیگه بوده که PPA مربوط به بسته های باینری برای سیستم عامل هایی نظیر اوبونتو است. و وقتی شما آدرس مربوط به یک PPA رو به قسمت Sotware source خود اضافه می کنید شما می توانید از برنامه هایی که در آن PPA قرار داده شدند رو در مخازن خود داشته باشید و به راحتی Update های جدید نیز قابل دریافت می باشند. cvs یک سیستم revision control است. اما فکر میکنم lauchpad اینطور نیست.
نقل‌قول
2.این آدرسهاش رو از کجا میشه فهمید که این آدرس مورد نظر هست مثلا در آدرس دومی در خود سایتش گذاشته:
معمولا هر برنامه ای دارای یک وب سایت است که معمولا اگه وب سایت از Launchpad برای گسترش پروژه خود استفاده کند در قسمت دانلود سایت برنامه این آدرس ها رو قرار می دهند.
نقل‌قول
3. در ادامه این برای چه کاریست و دقیقا چه کاری انجام میده؟(البته می دونم برای چیه مثلا برای صحت فایل دانلودیه؟)
این کلید عمومی، برای امنیت شما طراحی شده است گرچه اگر هم نزنید مشکلی پیش نمیاد و شما باز هم میتونید بسته هایتان دانلود کنید ولی یک عادت خوب اینه که همیشه برای امنیت خودتان این کار را انجام دهید.
نقل‌قول
4.این سوال برام مطرح هست که این آدرس ها رو که نوشتم از سایتی در می آورم و طبق آن عمل میکنم اگر یه روزی خودم قصد داشته باشم این آدرس رو وارد کنم چگونه میتونم آدرس رو بفهمم؟(البته با جواب سوال بالای ها فکر کنم جواب این رو هم بگیرم)
در خود سایت launchpad این کلید ها برای هر PPA ای وجود دارد
در ضمن بد نیست این مطلب رو نیز بخونید
http://wiki.ubuntu-ir.org/InstallingPackagesFromPPA
People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world. Richard Stallman
زندگی آزاد

آفلاین IGLOO

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
« پاسخ #2 : 04 آبان 1388، 09:50 ب‌ظ »
با تشکر
حال یه سوال دیگه : حالا که کلید رو با یک دستوری وارد کردیم چه پروسه ای رو طی میکنه؟
یعنی چه اتفاقی می افته؟

آفلاین Midgårdsormen

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 900
« پاسخ #3 : 04 آبان 1388، 10:00 ب‌ظ »
ببینم این مخازن launchpad واسه یوبی یه چیزی شبیه مخازن factory واسه سوزه‌ن؟

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 399
  • Life is Free and Beautiful
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #4 : 05 آبان 1388، 11:23 ب‌ظ »
با تشکر
حال یه سوال دیگه : حالا که کلید رو با یک دستوری وارد کردیم چه پروسه ای رو طی میکنه؟
یعنی چه اتفاقی می افته؟
فکر نمیکنم پروسه پیچیده ای اتفاق بیافته این فقط یک کلید عمومی برای یک مخزن مشخص است زمانی که شما برنامه ای رو می خواهید از یک مخزن خاص دانلود کنید ابتدا کلید عمومی اون با کلیدی که قبلا شما وارد کردید چک میشه اگه برابر بود طبیعتا اجازه دانلود میده و گرنه خیر (البته چکش نکردم و قاعدتا باید اینجوری باشه) ولی اگر کلیدی برای یک مخزن وارد نکنید وقتی میخواهید برنامه ای از اون مخزن دانلود یا آپدیت کنید از شما یک سوال میپرسه که این مخزن unauthorize است.
People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world. Richard Stallman
زندگی آزاد