انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: کمک: سیستم یه دفعه هنگ میکنه  (دفعات بازدید: 1985 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Ali.M

• Full Member
  • *
  • ارسال: 124
کمک: سیستم یه دفعه هنگ میکنه
« : 09 آبان 1388، 11:42 ق‌ظ »
سلام
امروز که کامپیوترم رو روشن کردم وقتی که میخواست دسکتاپ اوبونتو رو نشون بده یه دفعه یه صفحه‌ی سیاه اومد که توش چند تا ارور داده بود. که فقط یه جمله‌ش رو یادمه :
ATA1.00 : exception emask ...
بعد من alt + ctrl +f1 رو زدم وقتی لوگین رو وارد کردم دیدم که این خطا رو میده:
unable to read inode block
بعدش هم چند تا عدد نوشته بود!!!
کامپیوتر رو دستی ریستارت کردم حالا وقتی روشن میشه گراب error 15 میده. البته بعضی وقتها هم این ارور رو میده:
Error 18: Selected cylinder exceeds maximum supported by BIOS
با دیسک لایو اوبونتو ۹.04 که بالا میام سیستم هنگ میکنه و قسمت ساعت پنل بالا نمیاد و هیچ کاری نمیشه کرد ولی با سی دی پارسیکس خوب بالا میاد. طبق راهنمایی که توی ویکی بود خواستم grub رو تعمیر کنم باز هم همون error 15 رو میده یعنی این :
error 15 : file not find
دیگه موندم چی کار کنم نه ویندوز بالا میاد نه اوبونتو  ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
این رو هم بگم که آخرین باری که توی اوبونتو بودم خواستم ابونتو رو آپگرید کنم که همون اوایل کار یعنی تازه شروع کرده بود به دانلود بسته‌ها اینترنتم قطع شد که منم دیگه بیخیال شدم و زدم کنسل
ببخشید که طولانی بود :P
کسی میتونه کمکم کنه؟  :'(

ویرایش:
نمی‌دونم چرا ولی خوشبختانه امروز که کامپیتور رو روشن کردم اوبونتو بالا اومد  ولی بدبختانه یه مشکل دیگه هست اون هم این که یه دفعه وسط کار سیستم هنگ میکنه وقتی که کلید alt+ctrl+f1 رو میزنم  صفحه سیاه میشه و پیغام زیر رو میده:
[چند تا عدد]  ATA1.00 : exception Emask 0x0 sAct 0x40 Serr [چند تا عدد]
ATA1.00 : Serror ...

این ارور همین طور تکرار میشه و فقط عددهاش تغییر میکنه
چیکار باید بکنم . راهی هست که بشه بفهمیم هاردمون مشکل داره یا نه مثلا بدسکتور داره یا نه؟
« آخرین ویرایش: 10 آبان 1388، 10:46 ق‌ظ توسط ali313 »

آفلاین Ali.M

• Full Member
  • *
پاسخ به: کمک: سیستم یه دفعه هنگ میکنه
« پاسخ #1 : 10 آبان 1388، 11:34 ق‌ظ »
یعنی کسی نیست که یه کمکی به من بکنه؟ ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

آفلاین -

• Full Member
  • *
  • ارسال: 146
« پاسخ #2 : 20 آبان 1388، 08:57 ب‌ظ »
در مورد err 18، باید سایز پارتیشنی که گراب رو روی اون نصب کردی را کم کنی (یا گراب رو در boot/ سوار کنی با سایز کمتر)، که بستگی به ساپورت بایوس مادربورد داره (مثلا، ممکنه مادربورد سیستمت سایز هر پارتیشن رو بیشتر از 300GB قبول نکنه)، که البته شاید این مشکل با آپدیت بایوس حل بشه.
اما اینکه هنگ میکنه، err 15، به نظرم یعنی گراب نمی تونه دستگاه رو پیدا کنه، که می تونی با ویرایش مسیر ها در fstab این مشکل رو حل کنی.
گراب رو از راه زیر تعمیر کن، ببین درست میشه،
با سی دی لایو بوت کن سیستم رو و بعد از بالا اومدن، در ترمینال فرمان های زیر را وارد کن
sudo su
grub
root (hd0,1)
setup (hd0)
quit
سیستم رو راه اندازی دوباره کن.

اگر مشکل حل نشد، محتویات fstab را اینجا قرار بده (البته من فکر میکنم با ارورهایی که داده، مشکل از گراب و مسیر پارتیشن ها است، شاید هنگ سیستم از یک برنامه هم باشه، که من نمی دونم)

آفلاین Ali.M

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 20 آبان 1388، 10:13 ب‌ظ »
آقا جلال ممنون كه بالاخره جوابم رو داديد خوشحالم كرديد چون ديگه واقعا نااميد شده بودم
ولي در مورد اون ارورها:
با يه سي دي لايو بالا اومدم و با دستور grub-install گراب رو دوباره نصب كردم. الحمدلله ديگه مشكل برطرف شد و حتي ديگه هنگ هم نكرد تا اينكه چند روز پيش آپگريد كردم به كارميك كه يه چند تا  مشكل جديد برام درست شده كه هرچي سرچ كردم راه‌حلي براش پيدا نكردم شايد اوبونتو رو fresh install بكنم كه كاملا همه چيز حل بشه
اون مشكلاتي با آپگريد ايجاد شده اينهاست:
بعضي از برنامه‌هام كه روي 9.04 نصب بود و خوب اجرا ميشد ديگه اجرا نميشه
همينطور الكي در حين كار با زبان ها يه لايوت usa2 اضافه ميشه كه من رو اذيتم ميكنه ](*,) ](*,)
برنامه‌هاي فايرفاكس و ترمينال در شروع ميزكار گنوم اجرا ميشند در صورتي كه توي system>perfermence>startup applications  اصلا وجود ندارند و اين سرعت بوت رو خيلي كم كرده چون تا فايرفاكس باز نشه حتي پنل هم نشون داده نميشه
و بالاخره احساس ميكنم علي رغم چيزهايي كه شنيدم سرعت اوبونتو بعد از آپگريد پايين‌تر اومده

باز هم از اينكه جواب دادي ممنونم شرمنده كردي :oops:

آفلاین -

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 21 آبان 1388، 12:29 ق‌ظ »
مسیرهای زیر رو چک کن، در این مسیرها فایل هایی که در startup هستند قرار میگیره
/etc/xdg/autostart
/usr/share/gnome/autostart
/home/username/.config/autostart
/etc/init.d
در مورد layouts مسیر زیر رو چک کردی؟
System/Preferences/Keyboard/Layoutsاینجا فرومه، راحت باش - کاری نکردم :) - اگر نشد، دیگه نمیدونم، اوبونتوی من 9.04 هست.
« آخرین ویرایش: 21 آبان 1388، 12:35 ق‌ظ توسط جلال »

آفلاین Ali.M

• Full Member
  • *
« پاسخ #5 : 21 آبان 1388، 02:35 ب‌ظ »
آقا ممنون ولی توی اون مسیرها نه فایرفاکس بود نه ترمینال! من حتی برنامه‌ی bootup manager رو هم نصب کردم ولی توی اون هم نبود
در مورد layouts هم من هر وقت که usa2 درست میشه از توی همون مسیر که گفتید اون رو حذف میکنم ولی چند دقیقه بعدش یا بعد از خاموش-روشن کردن دوباره همون لایوت درست میشه!
به نظرت بهتر نیست که fresh install بکنم؟ آخه همونطور که گفتم احساس میکنم یه نمه سرعتش هم اومده پایین

آفلاین -

• Full Member
  • *
« پاسخ #6 : 21 آبان 1388، 03:59 ب‌ظ »
در فروم های غیر فارسی هم سرچ کردم، جوابی نتونستم پیدا کنم. صبر کن، اگر کسی جوابی نداد، یه نصب پاک انجام بده؛ به نظرم اینطور کار زودتر راه میفته! ;)