انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: پارتیشن بندی دستگاه هایی که efi دارند چطوری است؟  (دفعات بازدید: 1438 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
تا جایی که می دونم در دستگاه های efi، یک پارتیشن برای بوتلودر اولیه ساخته میشه و دیگه MBR نداریم. خوب این پارتیشنی که برای efi ساخته میشه رو خودم باید بسازم یا خود اوبونتو می سازه؟ از نوع primary باید باشه یا نه؟

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
از نوع primary باید باشه یا نه؟
این بخش سوال حل شد چون در GPT همه primary هستند و این پارتیشن باید فرمت FAT داشته باشه!

تا جایی که می دونم در دستگاه های efi، یک پارتیشن برای بوتلودر اولیه ساخته میشه و دیگه MBR نداریم. خوب این پارتیشنی که برای efi ساخته میشه رو خودم باید بسازم یا خود اوبونتو می سازه؟
برای MBR ما هیچ کاری نمی کردیم و فقط می گفتیم گراب در کل sda نصب بشه و خود اینستالر کارها رو انجام می داد.
در مورد efi این پاریشن ساختن، من رو گیج کرده. کسی اطلاعات بیشتری داره؟

آفلاین mersadkhan

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
اگر با ویندوز نصب می کنی نیازی تیست البته من خودم پیشنهادم اینه که بسازید دلایلی هم دارم که خیلیا قبولش ندارن ولی تجربییه .در هنگام نصب هم مثل swap‌عمل میکنه شما فقط mount point میدی و حجم که ۵۱۲مگ از سرشم زیاده و خودش Fat‌مسازه.کلا برای نصب روی سیستمهای جدید که GPT هستند و UEFI  فعاله این لازمه.البته اگر هاردتون را یکپارچه نشون می ده که به معنی دینامیک بودن هارده باید کل هار را فرمت کنی و بعد با GPARTED پارتیشن بندی کنی و بعد ویندوز و لینوکس نصب کنید البته پارتیشن بندی GPT  و توجه کنید partition table  را باید حتما ست کنید در GPARED.برای نصب ویندوز هم اون درایوی را که میخواید توش صب کنید دلت کنید وفضای خالی را معرفی کنید برای نصب. برای لینوکس تنمها هم بهتره بسازید این EFI‌را