انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب درایور باتری z510  (دفعات بازدید: 2366 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Amir Emad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 419
نصب درایور باتری z510
« : 28 دی 1394، 01:54 ق‌ظ »
سلام
من بتازگی z510 خریدم 3-4 روزی ویندوز روش نصب بود وتست کردم باتریش 3 ساعت شارژ میداد
ولی امروز ابونتو رو نصب کردم ولی باتری مشکل داره و اعداد و ارقامش عجیب و غریبه

مثلا الان 100% هست فقط کتاب میخونم و اهنگ گوش میدم باید تو این حالت بیشتر از 3 ساعت شارژ بده ولی تو کمتر از 2 ساعت باتری تموم میشه چندبار اینکار رو کردم هر بار متفاوت بود یک بار هم کلا 1 ساعت شارژ داد بنظر من مشکل از درایور باتری هست چون وقتی مثلا باتری به 30 درصد میرسه بعد 5 دقیقه از 30 درصد یهو میپره میره 15 درصد ! یا مثلا وقتی 13 یا 11 درصد شده لبتاب خاموش میشه

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
پاسخ : نصب درایور باتری z510
« پاسخ #1 : 28 دی 1394، 06:19 ق‌ظ »
سلام.
خیلی روی درایور باطری حساب نکن. کلاً لینوکس‌ها از نظر مصرف بهینه از ویندوز عقب هستن.

آفلاین احسان فعالپور

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 408
« پاسخ #2 : 28 دی 1394، 11:01 ب‌ظ »
من از tlp استفاده میکنم.مثله ویندوز ایده‌آل نیست ولی توی  مسافرت هام حدود ۲ ساعت و نیم بهاش فیلم میبینم و همین کارم رو راه میندازه.
عضو ارشد فدراسیون بیکاران ایران FBI

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 29 دی 1394، 01:19 ق‌ظ »
اگه اشتباه نکم tpl با سری thinkpad سازگاره و z510 از سری ideapad هست. البته جفتشون مال لنوو هستن. امتحانش ضرر نداره. نهایتاً اینه که کار نمی‌کنه.

آفلاین احسان فعالپور

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 408
« پاسخ #4 : 29 دی 1394، 01:25 ق‌ظ »
>>>whatis tlp
tlp (8)              - apply laptop power management settings
واللا من وایو دارم و tlp کارم رو راه میندازه.مطمئنی برای لنووئه؟
عضو ارشد فدراسیون بیکاران ایران FBI

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #5 : 29 دی 1394، 08:36 ق‌ظ »
اول اینکه اوبونتو خیلی مصرف باتری زیادی داره, و ویندوز از نظر باتری بهینه تر هست.

نقل‌قول
خیلی روی درایور باطری حساب نکن.
دقیقا! باتری ها بعد از چند وقت (مثلا 7 ماه) دیگه کارایی روز اول را ندارن, زود شارژ خالی میکنن و زود شارژ میشن و ..
نقل‌قول
کلاً لینوکس‌ها از نظر مصرف بهینه از ویندوز عقب هستن.
اتفاقا خیلی هم گنو/لینوکس بهینه تره! توی استفاده از رم و CPU به شدت گنو/لینوکس پیشنهاد میشه :) مگه اینکه بحث باتری باشه !!!!
نقل‌قول
من از tlp استفاده میکنم.مثله ویندوز ایده‌آل نیست ولی توی  مسافرت هام حدود ۲ ساعت و نیم بهاش فیلم میبینم و همین کارم رو راه میندازه.
این tlp با بسته‌های پرسپولیس دانلود منیجر کانفیلیکت داشت وقتی اونا را نصب میکردم این را باید پاک می‌کردم (توی آرچ لینوکس البته !!)  میدونی چی حال میده ؟!  ;D ;D
بری توی سورس PKGBIULD بسته‌ی tlp و قسمت کانفیلیکت را تغییر بدی  ;D ;D ;D معلوم نیست چه بلایی سر سیستم میاد !!
« آخرین ویرایش: 29 دی 1394، 08:39 ق‌ظ توسط حسین حیدری »
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 29 دی 1394، 10:55 ق‌ظ »
نقل‌قول
واللا من وایو دارم و tlp کارم رو راه میندازه.مطمئنی برای لنووئه؟
من روی dell 1558 نتونسته بودم راه بندازمش. این رو هم یکی توی انجمن گفته بود.

نقل‌قول
اول اینکه اوبونتو خیلی مصرف باتری زیادی داره, و ویندوز از نظر باتری بهینه تر هست.

نقل‌قول
اتفاقا خیلی هم گنو/لینوکس بهینه تره! توی استفاده از رم و CPU به شدت گنو/لینوکس پیشنهاد میشه :) مگه اینکه بحث باتری باشه !!!!

دوست عزیز این دوتا حرفت یکم با هم تناقص داره.

این بحث رو یه جواری می‌شه به ۲ قسمت تقسیمبندی کرد:
۱. برنامه نویسی به گونه‌ای که به منابع کمتری نیاز داشته باشه،
۲. داشتن درایورهایی که در زمان استفاده از منابع از اون‌ها به درستی استفاده کنن.

توی اولی گنو لینوکس‌ها از ویندوز بهتر هستن و ممکنه در بعضی موارد خیلی بهتر باشن، ولی توی دومی خیلی نمی‌تونن رقابت کنن چون بیشتر درایورهای سخت‌افزارها به صورت کد بسته هستن و پشتیبانی درستی از گنو-لینوکس ندارن، ولی همه برای ویندوز نوشته شدن و همیشه شرکت‌ها از ویندوز پشتیبانی می کنن.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #7 : 29 دی 1394، 11:18 ق‌ظ »
@بابک طور

شما فقط گفتی ویندوز بهینه تر هست توی مصرف منابع ولی مشخص نکردید چه چیزی :

نقل‌قول
کلاً لینوکس‌ها از نظر مصرف بهینه از ویندوز عقب هستن.

اینطور نیست فقط توی باتری و تا حدودی هم گرافیک (این اواخر میگن توی کرنل‌های جدید عملکرد گرافیک خیلی بهتر شده) ویندوز عملکرد بهتری داره و توی استفاده از رم و CPU گنو/لینوکس بهتره, مثلا وقتی یه ویندوز 7 داره دو گیگ از رم را پر میکنه در صورتی که I3wm فقط 200 مگ از رم را پر میکنه در اینجا گنو/لینوکس مصرف بهینه تر داره تا ویندوز !

درباره‌ی کارت گرافیک هم باید بگم بله حق با شماست ویندوز بهتر عمل میکنه چون AMD و Nvidia پشتش هستن ولی نمیاین برای کرنل لینوکس درایور فورک کنن اونم به خاطر اینه که پول پرست هستند !!!!
« آخرین ویرایش: 29 دی 1394، 11:20 ق‌ظ توسط حسین حیدری »
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 29 دی 1394، 12:58 ب‌ظ »
نقل‌قول
وقتی یه ویندوز 7 داره دو گیگ از رم را پر میکنه در صورتی که I3wm فقط 200 مگ از رم را پر میکنه در اینجا گنو/لینوکس مصرف بهینه تر داره تا ویندوز !

خوب این می‌شه از دسته‌ی اول. چرا چون برای انجام یک کاری از برنامه‌های بهتری استفاده می‌کنن. شما بیاAero(اگه اشتباه نکنم دسکتاپ ویندوز اسمش اینه) ویندوز رو با gnome ، unity و KDE مقایسه کن! بازهم می‌بینی که گنو-لینوکسی‌ها جلوترن.

ولی...

برای همین ۲۰۰ مگ رم و یا همین درایور وایرلس و یا همین استفاده از گرافیک، ویندوز چقدر برق نیاز داره، گنولینوکسی‌ها چقدر برق نیازدارن. درایور‌های آزاد استفاده شده در گنو-لینوکسی‌ها در مقایسه با ویندوز چقدر بهتر می‌تونن عملکرد داخلی این چیپ‌ها رو مدیریت کنن.

اینجاست که تعیین کننده‌ی مصرف انرژی هست.

البته همین ۱۴.۰۴ نسبت به ۱۲.۰۴ خیلی بهتر شده. خیلی‌ها من این رو روی لپتاپم تجربه کردم. ولی با این حال هنوز جا برای پیشرفت زیادی داره تا به بهترین حالت برسه.

امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم.