انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب و راه اندازی از پایه  (دفعات بازدید: 2383 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 30
پاسخ : نصب و راه اندازی از پایه
« پاسخ #15 : 29 اسفند 1394، 11:09 ب‌ظ »
نقل‌قول
من سوال شما رو خوندم
متشکرم سلمان عزیز ؛ میدونم احتمالا میخواید نحوه ی سوال پرسیدن رو بهم یاد بدید (یا هوشمندانه پرسیدن رو) با این حال سه تا سوالی که که مطرح فرمودید رو ارجاع میدم به عرایضم :

نقل‌قول
۱. لینوکس (هسته‌ی سیستم‌عامل) رو ویرایش کنم و مناسب با نیاز خودم تغییرهایی رو درش ایجاد کنم و سپس اون رو کامپایل کنم؟

نقل‌قول
درباره ی ویرایش الان سوال ندارم

نقل‌قول
۲. چگونه هسته‌ای که الآن جدید کامپایل کردم رو روی یک سیستم‌دیگه نصب کنم (حالا با استفاده از سی‌دی یا فلش یا هرچی) به طوری که همزمان با نصب مثلا اوبونتو بجای اینکه هسته‌ی پیش‌فرض نصب بشه، هسته‌ی جدید که خودم ویرایش کردم نصب بشه؟

نقل‌قول
(در واقع میخوام بدونم وقتی هسته ی اولیه لینوکس رو نوشتند چجوری کامپایل کردن و روی سخت افزار نصبش کردن)

نقل‌قول
من نمیخوام کرنل جدید نصب کنم یا کرنل موجود رو بروز کنم

نقل‌قول
۳. چجوری یه توزیع از گنو/لینوکس ایجاد کنم با استفاده از نرم‌افزارهایی که خودم دوست دارم باشه (مثلا هسته‌ی جدید خودم و یک سری نرم‌افزارهای پایه‌ای برای کار با گنو/لینوکس) و سپس اون رو به صورت iso بدم یه یکی بریزه روی فلش و نصب کنه؟

با توجه به عنوان تاپیک ، سوال من به این سوال نزدیک تره ، با این تفاوت که :

دنبال استفاده از چیز جدیدی نیستم ، میخوام یه هسته ی ساده نصب بشه و محیط cli
همون طور که عرض کردم

نقل‌قول
(در واقع میخوام بدونم وقتی هسته ی اولیه لینوکس رو نوشتند چجوری کامپایل کردن و روی سخت افزار نصبش کردن)

سوال بنده به LFS نزدیک تره ولی همونجور که فرمودید میخوام این امکان وجود داشته باشه که از روی وسیله ی جانبی بوت بشه

بذار این جور بگم اگر استالمن یا تراولدز بیان به شما یک سی دی بدن و بگن توش سورس کد کرنل هست
حالا شما چجوری با این سیستم رو همونجوری بالا میاری که اونا بالا آوردن ؟
مسلما باید کرنل کامپایل بشه ، پارتیشن بندی بشه ، هسته ی کامپایل شده در پارتیشن ایجاد شده قرار بگیره ، بوسیله بوت لودری مثل grub به فایل اجرایی فرمان داده بشه ....
همه ی این ها چطور باید انجام بشه تا همون سیستم پایه اجرا بشه ؟
خدایی سوالی که اول پرسیدم با این توضیحات چقدر فاصله داشت ؟
من فرض رو گذاشتم فقط اساتید فن جواب میدن و این دوستان بخاطر تجربه ی کاریشون سریع تر متوجه میشن منظور بنده چیه ؟

ضمن اینکه کاربری که مدعی حرفه ای بودن در لینوکس هست ، باید به فلسفه ی اوبونتو احترام بذاره !
از شخصی کردن مسائل دوری کنه.
یا حداقل از سلمان عزیز یاد بگیره غیر مستقیم حمله کنه !
اینجا هیچ کاربری مجبور به جواب دادن نیست ، در صورتی که راه حلی برای مشکل دیگری داشته باشه و علاقمند باشه اطلاعاتش رو با دیگری به اشتراک بذاره میتونه جواب بده

بنده هم منصرف شدم کلا
تو انجمن های خارجی با علاقه و دوستی بیشتری جواب میدن ، بنظر میاد اونجا بیشتر دوست دارن تا به یک نفر کمک کنند
بار ها دیدم با وجود تکراری بودن سوال فقط با ارائه ی لینک به اون تاپیک طرف رو راهنمایی کردن(مختصر و مفید)
امروز صبح تو انجمن وردپرس (انگلیسی) پستم رو تو تاپیکی زدم که به اعتقاد خودشون صحیح نبود
تنها کاری که کردن تاپیک رو عوض کردن ، بدون اینکه یک کلام حرف اضافی زده بشه

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
« پاسخ #16 : 29 اسفند 1394، 11:21 ب‌ظ »
در مورد سوالتون : حداقل من متوجه نشدم . به نظر میاد تصور مبهمی از کرنل لینوکس دارید .
پاسخ شما میشه : LFS . سورس کرنل لینوکس که روی سی دی هست رو نمیشه همینطوری به کامپیوتر زد و بوت کرد و غیره . باید از سریق یک سیستم میزبان هسته رو کامپایل کنید . با هسته ی خالی هم نمیشه سیستم عامل داشت :)
احتمالا LFS کمکتون بکنه ...
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #17 : 29 اسفند 1394، 11:33 ب‌ظ »
نقل‌قول
در مورد سوالتون : حداقل من متوجه نشدم
خب این یه بحث دیگه است
نقل‌قول
سورس کرنل لینوکس که روی سی دی هست رو نمیشه همینطوری به کامپیوتر زد
ببین!
همینه میگم خوب نمیخونید فقط میخواید جواب بدید !
پیدا کن جایی که من گفته باشم : ٬٬همینطوری به کامپیوتر زد!٬٬
نقل‌قول
باید از سریق یک سیستم میزبان هسته رو کامپایل کنید
بله این پر واضحه ، خالق لینوکس هم همین کار رو کرده ، کسی انتظار نداره با وِرد خوندن کرنل خودش کامپایل بشه
نقل‌قول
با هسته ی خالی هم نمیشه سیستم عامل داشت
به این میگن حرف حساب !
اما سوال : چرا ؟
مگه همون اول پیدایش  چیزی بیشتر از هسته داشتند ؟ (مدیریت پنجره و ... منظورم نیست)
همونجوری که اول هم عرض کردم صرفا برنامه ای خط فرانی برای ارتباط با سیستم
مگه Dos همین امکانات رو نداشت !!!؟

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #18 : 01 فروردین 1395، 12:01 ق‌ظ »
بذار این جور بگم اگر استالمن یا تراولدز بیان به شما یک سی دی بدن و بگن توش سورس کد کرنل هست
حالا شما چجوری با این سیستم رو همونجوری بالا میاری که اونا بالا آوردن ؟
مسلما باید کرنل کامپایل بشه ، پارتیشن بندی بشه ، هسته ی کامپایل شده در پارتیشن ایجاد شده قرار بگیره ، بوسیله بوت لودری مثل grub به فایل اجرایی فرمان داده بشه ....
همه ی این ها چطور باید انجام بشه تا همون سیستم پایه اجرا بشه ؟

فرض می‌کنیم یکی یک هسته‌ی لینوکس کامپایل شده می‌ده به من می‌گه اون رو بالا بیار. من نمی‌تونم این کار رو بکنم.

اول نیاز دارم هاردم رو پارتیش‌یندی کنم که نیاز به یه نرم‌افزار برای این کار دارم. (به طور مثال برنامه parted)، نیاز به یه نرم‌افزار دارم برای بوت لودر (به طور مثال grub) نیاز به init system دارم (به طور مثال systemd) نیاز به یه محیط حداقلی برای کار دارم (به طول مثال bash) نیاز دارم یک سری کامندهای بیسیک دارم برای کارهام (به طور مثال coreutils) و ...

برای مطالعه بیشتر:
https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Parted
https://www.debian.org/doc/manuals/debian-reference/ch03.en.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Systemd
https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_startup_process
https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Core_Utilities

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #19 : 01 فروردین 1395، 07:41 ق‌ظ »
از راهنماییت ممنونم سلمان عزیز
واقعیتش تقریبا سه ماه پیش در حین آپدیت سیستم (در واقع دقیقا موقع dpkg) برق رفت
بعد دیگه سیستم بالا نیومد ، در حالت grub-rescue قرار گرفت .
بعد با Live cd بالا اومدم و آموزش های لازم رو پیدا کردم (برای اون دسته از دوستانی که نسنجیده میگن بدون سرچ بنده سوال مطرح میکنم ؛ عکس زیر رو همون موقع با تبلت گرفتم و از روی این راهنما سیستم رو احیا کردم http://i.imgsafe.org/4069c3d.jpg)
توجه کنید حتی برای حل مشکلم اینجا نیومدم !
بماند ...
همونجوری که تو عکس هم مشخص هست دو تا فایل رو باید به گراب شناسوند یکی vmlinuz دیگری initrd
بعد گفتم اگر بشه این دو تا رو از سورس کامپایل کرد(اولی مربوط به کرنله اگر خدا بخواد) و به طریقی به سیستم وارد کرد و از طریق گراب بالا آورد شاید من هم بتونم سیستم رو در حالت متنی (خط فرمانی) بالا بیارم (حتی با busybox)

اما هیچ ایده ای درباره ی کلیت کار نداشتم
که گفتم اینجا مسئله رو کلی تر مطرح کنم ، حداقل راهنمایی میشم ببراهه نرم و وقتم رو صرف جستجو درباره ی منابع مرتبط با مسئله کنم

بهر حال ، الان خیلی از سلمان عزیز ممنونم

من با coreutils آشنایی نداشتم

اما الان دو تا سوال برام ایجاد میشه :
۱-آیا غیر از موارد فوق مورد دیگه ای هست که دونستنش بهم کمک بکنه ؟
۲-با توجه به اینکه الان منظور من واضح تر شده پیشنهاد میکنی در گوگل دنبال چه عنوانی برای رسیدن به جوابم باشم ؟
آیا منبع خاصی میشناسی که بتونه کمکم کنه ؟

سال خوبی رو براتون آرزو میکنم
موفق باشید

آفلاین Sadrolla

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 443
« پاسخ #20 : 01 فروردین 1395، 05:24 ب‌ظ »
ویرایش شد.
« آخرین ویرایش: 01 فروردین 1395، 05:26 ب‌ظ توسط Sadrolla »
اول قوانین خدا را به طور کامل رعایت کنیم بعد انتظار حمایت کامل رو از خدا داشته باشیم.