انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: هارد نو خریدم از پارتیشن استایل GPT استفاده کنم یا MBR ؟  (دفعات بازدید: 980 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین پگاسوس 2

• Full Member
  • *
  • ارسال: 235
سلام.1- هارد نو خریدم و الان نمیدونم با پارتیشن استایل GPT فرمتش کنم یا MBR .میخوام ایکس پی و لوبونتو رو نصب کنم. طبق جستجویی که کردم متوجه شدم gpt بهتره ولی تو قسمت فرمت ویندوز (عکس زیر) میگه ورژن های قدیمی تر ویندوز( که بنده میخوام XP نصب کنم) استایل gpt رو نمیشناسه .الان موندم با کدوم روش فرمتش  کنم.
2- آیا استایل GPT  اکستند و لوجیکال داره یا فقط MBR این خصوصیت رو داره؟

عکس از سیستم بنده نیست
هارد یک ترا
« آخرین ویرایش: 17 تیر 1395، 12:29 ق‌ظ توسط سامان . »
debian 12 gnome

آفلاین dwo0d9574

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
  • You will reap what you plant in your minds farm
سلام.1- هارد نو خریدم و الان نمیدونم با پارتیشن استایل GPT فرمتش کنم یا MBR .میخوام ایکس پی و لوبونتو رو نصب کنم. طبق جستجویی که کردم متوجه شدم gpt بهتره ولی تو قسمت فرمت ویندوز (عکس زیر) میگه ورژن های قدیمی تر ویندوز( که بنده میخوام XP نصب کنم) استایل gpt رو نمیشناسه .الان موندم با کدوم روش فرمتش  کنم.
2- آیا استایل GPT  اکستند و لوجیکال داره یا فقط MBR این خصوصیت رو داره؟

عکس از سیستم بنده نیست
هارد یک ترا
سلام دوست عزیز gpt از ویندوز ۸ به بعد تاثیر داره(سرعت بووت بالاتر-امنیت بالاتر) ولی خب logical نداره و همه پارتیشن ها رو باید primary تولید کنی.
من ویندوز ۱۰ دارم ولی خب MBr هستش پارتیشن ام و تفاوتی انچنانی حس نمیشه
بیشترین تفاوت رو روی هارد های SSD میشه حس کرد که در عرض یکی دوثانیه ویندوز بووت میشه
موفق باشی

آفلاین ehsang1855

• Full Member
  • *
  • ارسال: 157
سلام
در کل فرمت gpt خیلی بهتر مخصوصا اگه بخواین چنتا سیستم عامل هم زمان داشته باشین توی فرمت mbr تعداد محدودی پارتیشن primary مشه ساخت بنابراین ممکن برای نصب چند سیستم عامل به مشکل بخورین چون سیستم عامل فقط توی پارتیشن primary نصب میشه.اما اگه بخواین دوتا سیستم عامل نصب کنین و حجم هارد هم از دو ترابایت کم تر mbr هم خوبه.
gpt اکستند داره ولی به این که لوجیکال داره یا نه توجه نکردم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
xp دیگه پشتیبانی نمی‌شه. بهتره اون رو به صورت مجازی بالا بیاری. در کل gpt بهتره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن