انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا درآمد همیشگی یک تولید کننده از نرم افزار منصفانه است؟ (درآمد از فروش کپی؟!)  (دفعات بازدید: 4177 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
بله منصفانس به نظرم، برای اون کار زحمت کشیده شده، طرف هم صاحب امتیازشه، دوست داره تا هر زمان که میخواد بفروشه
بعضی نرم افزارها هستن که انحصاری نوشته میشن، اونا چون فقط یک بار فروخته میشن خب طبیعتا گرون تر هستن، و دیگه فروخته نمیشن (یعنی فقط همون یک بار)
ولی نرم افزارهای غیر اختصاصی، چندین بار فروخته میشن، البته با قیمت پایینتر (شاید خیلی پایین!)
مثال: من یک برنامه رو غیر اختصاصی نوشتم با قیمت 10,000ت که طرف گفت میخوام اختصاصی باشه، گفتم هزینش میشه 1,000,000ت اونم قبول کرد.

پس برای یه نرم افزار که غیر اختصاصی نوشته میشه به نظر شخصی من منصفانس

ولی دونات کردن از فروختن بهتره.
پول بدی خوب نباشه چی؟
این مشکل واسه قدیما بود، الان دیگه اکثر نرم افزارها یه دمو ارائه میدن، اگر خوب بود بعد میتونی بخریش.

مثلا یکی مثل فرزاد فرزین اومد آلبوم ۶ رو داد تو بازار. بعد از فروش خوب و سوددهی خوبش، تمام ترک هاش رو رایگان توی کانال رسمی خودش گذاشت.
این فرق میکنه کلا! یه چیزی مثل آهنگ که خیلی راحت پخش میشه خب مسلمه که اگر خودشم پخش نکنه، پخش میشه، حالا طرف میاد خودش این کارو میکنه که وجهه خودشم خوب نگه داره و بهش بگن ایول! (این یه بحث بازاریابی/روانشناسی حساب میشه)
« آخرین ویرایش: 23 مهر 1395، 10:53 ب‌ظ توسط Oxygen »

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
جالبه.. برعکس فکر می کنم.. اگه همین این قوانین نبود آیا مردم ساعت کارشونو می ذاشتن که برای شما نرم افزار بسازن استفاده کنی..؟
نه. برای همین هم افراد صرفاً سودجو وارد این بازار نمی‌شدن و جلوی رشد ایده‌ها رو نمی‌گرفتن. پس جا برای رشد خلّاقیت‌ها باز می‌شد.

اتفاقا رقابت همین افراد سودجود می تونه باعث رشد ایده ها بشه.. رقابت.. الان این افراد سودجود جلوی خلاقیت شما رو گرفتن..؟ اتفاقا باعث می شن شما خلاقانه تر فکر کنی تا بتونی باهاشون رقابت کنی.. البته من ایرانو نمی گم ها.. ایران که اصن تابع این قوانین بین المللی نیس و اوضاشم خرابه سر همینا به نظرم..

این قوانین قراره انگیزه بده و انگیزه ها رو حفظ کنه..
ولی در حال حاضر، با استفاده از پتنت‌ها، جلوی رشد خلّاقیت رو گرفته.

الان مثلا تو صنعت نرم افزار که ما اصن license تولیدات خارجی رو می ذاریم زیر پا آیا خلاقیت ما ایرانی ها در مقابل جهانیان شکوفا تر شده با این وضع موجود..؟
اتفاقا به نظرم تاثیر منفی داره..
می شه مثال بزنید..؟

ضمنا اگه همین قوانین نبود اصن license های نرم افزارهای آزاد چه معنی ای داشت.. دیگه کی رعایت می کرد..؟
هیچ‌کس. دقّت کن که پروانه‌های نرم‌افزار آزاد برای مبارزه با این قوانین به وجود اومدن. اگه نبودن، اصلاً از همون ابتدا نیازی بهشون نبود ;)

دوست عزیز.. الان در غرب که این قوانین رعایت می شه کسی جلوی نرم افزار های آزاد رو گرفته..؟ (رقابت بحثش جداس..)
اصن اگه همین بحث مالکیت معنوی نبود دیگه license و رعایتش از لحاظ قانونی چه معنی ای داشت..؟
وقتی کسی ملزم به رعایت license مالک محصول نباشه حتی gnu gpl هم در کنار بقیه ی license های انحصاری دیگه محکوم به شکسته..
« آخرین ویرایش: 18 مهر 1395، 07:25 ب‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ

اتفاقا رقابت همین افراد سودجود می تونه باعث رشد ایده ها بشه.. رقابت.. الان این افراد سودجود جلوی خلاقیت شما رو گرفتن..؟ اتفاقا باعث می شن شما خلاقانه تر فکر کنی تا بتونی باهاشون رقابت کنی.. البته من ایرانو نمی گم ها.. ایران که اصن تابع این قوانین بین المللی نیس و اوضاشم خرابه سر همینا به نظرم..
الان مثلا تو صنعت نرم افزار که ما اصن license تولیدات خارجی رو می ذاریم زیر پا آیا خلاقیت ما ایرانی ها در مقابل جهانیان شکوفا تر شده با این وضع موجود..؟
اتفاقا به نظرم تاثیر منفی داره..
می شه مثال بزنید..؟
بله، حتماً. مثلاً شرکت فیلیپس یه لامپ هوشمند طرّاحی می‌کنه و ایدهٔ لامپی که به شبکه وصل شه و بتونه به شرایط پاسخ بده رو پتنت می‌کنه. بعد، من می‌آم روی این ایده، یه ایدهٔ جدید می‌زنم، مثلاً لامپی که حسگر صدا داشته باشه و بتونه با شنیدن آهنگ در حال پخش، رنگ و فرکانس نورش رو تغییر بده. از اون‌جایی که این ایده، با متن پتنت فیلیپس تداخل داره، فیلیپس می‌تونه جلوی من رو برای ساخت این محصول رو بگیره و فقط برای حفظ سود خودش، تمام مردم جهان رو از داشتن یک محصول بهتر محروم کنه.

دوست عزیز.. الان در غرب که این قوانین رعایت می شه کسی جلوی نرم افزار های آزاد رو گرفته..؟ (رقابت بحثش جداس..)
اصن اگه همین بحث مالکیت معنوی نبود دیگه license و رعایتش از لحاظ قانونی چه معنی ای داشت..؟
وقتی کسی ملزم به رعایت license مالک محصول نباشه حتی gnu gpl هم در کنار بقیه ی license های انحصاری دیگه محکوم به شکسته..
نکته همینه که gpl هست، چون کپی‌رایت هست! اگه کپی‌رایت نبود، نیازی به gpl نبود!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
به قول دوستان، از لحاظ قانونی، چاره‌ای نیست!
ولی از لحاظ اخلاقی و انسانی و ... از نظر من وقتی درآمد به حدی رسید که هزینه‌ی صورت گرفته به سمت تولید کننده برگشت و به سود منصفانه خودش هم رسید، دیگه بیشتر از اون نباید پولی گرفته بشه
مثلا یکی مثل فرزاد فرزین اومد آلبوم ۶ رو داد تو بازار. بعد از فروش خوب و سوددهی خوبش، تمام ترک هاش رو رایگان توی کانال رسمی خودش گذاشت. این میشه منصفانه! اینکه از یه برنامه همین جور تا ابد هی پول دربیاری اصلا منصفانه نیست.

خوب همین دیگه.. من قانونی رو نمی شناسم که به شما اجازه بده تا ابد از اختراعات یا ایده های بکرت پول در بیاری.. همون طور که توی لینک های پست اولم گذاشتم.. محدودیت زمانی داره.. ۵۰ سال ۱۰۰ سال تو این حدود..
جایزه نوبل هنوز از پول کپی رایت اختراع آلفرد نوبل در میاد.
چن ساله مرده؟

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
به قول دوستان، از لحاظ قانونی، چاره‌ای نیست!
ولی از لحاظ اخلاقی و انسانی و ... از نظر من وقتی درآمد به حدی رسید که هزینه‌ی صورت گرفته به سمت تولید کننده برگشت و به سود منصفانه خودش هم رسید، دیگه بیشتر از اون نباید پولی گرفته بشه
مثلا یکی مثل فرزاد فرزین اومد آلبوم ۶ رو داد تو بازار. بعد از فروش خوب و سوددهی خوبش، تمام ترک هاش رو رایگان توی کانال رسمی خودش گذاشت. این میشه منصفانه! اینکه از یه برنامه همین جور تا ابد هی پول دربیاری اصلا منصفانه نیست.

خوب همین دیگه.. من قانونی رو نمی شناسم که به شما اجازه بده تا ابد از اختراعات یا ایده های بکرت پول در بیاری.. همون طور که توی لینک های پست اولم گذاشتم.. محدودیت زمانی داره.. ۵۰ سال ۱۰۰ سال تو این حدود..
جایزه نوبل هنوز از پول کپی رایت اختراع آلفرد نوبل در میاد.
چن ساله مرده؟

نقل‌قول
بر اساس این وصیت‌نامه، نوبل ۹۶ درصد از ثروت خود را به پایه‌گذاری مراسم اهدای پنج جایزه اختصاص داد:

کلیه دارایی‌های نقدشدنی اینجانب باید صرف امور زیر شود:

این سرمایه باید توسط مجریان وصیتنامه اینجانب، برای خرید اوراق بهادار مطمئن سرمایه‌گذاری شود تا از سود آن هر ساله به افرادی که در سالهای آینده به حال بشریت بهترین بهره‌ها را به ارمغان می‌آورند جوایزی اعطا شود. سود حاصل از سرمایه مذکور باید به پنج قسمت مساوی تقسیم شده و به پنج مورد زیر اختصاص یابد: یک قسمت به شخصی که به مهمترین کشف یا اختراع در زمینه فیزیک دست زده باشد؛ یک قسمت به شخصی که به مهمترین کشف یا پیشرفت در زمینه شیمی دست زده باشد؛ یک قسمت به شخصی که به مهم‌ترین کشف در زمینه فیزیولوژی یا پزشکی دست زده باشد؛ یک قسمت به شخصی که در عرصه ادبیات باارزش‌ترین اثر را با گرایشی آرمان‌گرایانه خلق کرده باشد؛ و یک قسمت به شخصی که برای ایجاد برادری در میان ملت‌ها و انحلال یا کاهش نیروهای نظامی یا برگزاری یا حمایت از همایش‌های صلح‌طلبانه بزرگترین و بهترین کار را انجام می‌دهد.

جوایز فیزیک و شیمی باید توسط فرهنگستان علوم سوئد؛ جوایز فیزیولوژی و پزشکی توسط مؤسسه کارولین در استکهلم؛ جوایز ادبیات توسط فرهنگستان استکهلم و جوایز قهرمانان صلح توسط کمیته‌ای که توسط استورتینگ انتخاب شده اهدا شوند. خواسته آشکار من این است که در اهدای این جوایز، ملیت شخص مورد توجه قرار نگیرد تا صرفنظر از آنکه او اهل اسکاندیناوی است یا نه، شایسته‌ترین فرد این جایزه را دریافت کند.
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D9%87_%D9%86%D9%88%D8%A8%D9%84

این لینک رو هم ببینید:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries'_copyright_lengths

در مورد Term of Patent هم بخونید:
نقل‌قول
The term of a patent is the maximum period during which it can be maintained in force. It is usually expressed in a number of years either starting from the filing date of the patent application or from the date of grant of the patent.
نقل‌قول
The European Patent Convention requires all jurisdictions to give a European patent a term of 20 years from the actual date of filing an application for a European patent or the actual date of filing an international application under the PCT designating the EPO.
نقل‌قول
In the United States, for utility patents filed on or after June 8, 1995, the term of the patent is 20 years from the earliest filing date of the application on which the patent was granted and any prior U.S. or Patent Cooperation Treaty (PCT) applications from which the patent claims priority.

https://en.wikipedia.org/wiki/Term_of_patent

در مورد تفاوت Copyright و Patent هم شاید بد نباشه بخونید:
نقل‌قول
The difference between copyrights and patents is the type of property they protect. Copyrights and patents are legal designations granted to intellectual property holders, designed to protect such property from being copied, sold or used in any way without owner authorization. Intellectual property can include inventions, certain types of discoveries, written or recorded work, paintings, drawings, plans, designs and other original creations and ideas.
Copyrights
A copyright protects intellectual property as described by the U.S. Copyright Office. Books, plays, music, software, artwork, architectural drawings, maps and similar works are all protected under copyright laws automatically by virtue of their creation. Registration of the work is recommended in the event the copyright is infringed upon or ownership is questioned, but is not necessary under United States and most international copyright laws.
Patents
A patent is a property grant issued to owners of intellectual property, as described by the U.S. Patent and Trademark Office, usually an invention or certain types of discoveries (mathematical equations and product formulas for example). Patents provide the patent owner “the right to exclude others from making, using, offering for sale, or selling the invention in the United States," according to the U.S. Patent and Trademark Office.
http://smallbusiness.chron.com/difference-between-copyrights-patents-3220.html
« آخرین ویرایش: 20 مهر 1395، 04:54 ب‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE