انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: روش بروز رسانی کرنل (هسته لینوکس)  (دفعات بازدید: 2601 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین JAP

• Full Member
  • *
  • ارسال: 197
  • japdeveloper
    • japdeveloper
روش بروز رسانی کرنل (هسته لینوکس)
« : 03 آبان 1395، 06:50 ب‌ظ »
سلام چجوری میتونم هسته لینوکس یا همون کرنل رو آپدریت کنم؟
کد سالم در بدن سالم ** کد سالم در سیستم عامل سالم

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3504
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : روش بروز رسانی کرنل (هسته لینوکس)
« پاسخ #1 : 03 آبان 1395، 08:57 ب‌ظ »
سلام
اول اینکه اگه می بینی سیستمت داره درست کار میکنه، نیازی نیست!
دوم اینکه کرنل رو زمانی میتونی آپدیت کنی که آپدیتی براش اومده باشه! روش های غیررسمی رو بذار کنار که اصلا توصیه نمیشه! اینکه مثلا کرنلت ۴٫۲ هست و میخوای ۴٫۴ نصب کنی روش! اینا فایده نداره
سوم اینکه برای اینکه بفهمی آپدیتی برای کرنلت اومده، اول مخازن رو آپدیت میکنی:
sudo apt updateبعد آخر خروجی دستور اگه تو بخش not upgrade عدد زده، اونا مربوط به کرنلن که با دستور
sudo apt dist-upgradeمیتونی کرنل رو آپدیت کنی. بعد هم باید ریبوت کنی تا کرنل جدید لود بشه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین JAP

• Full Member
  • *
  • ارسال: 197
  • japdeveloper
    • japdeveloper
« پاسخ #2 : 03 آبان 1395، 09:23 ب‌ظ »
سلام
دوم اینکه کرنل رو زمانی میتونی آپدیت کنی که آپدیتی براش اومده باشه! روش های غیررسمی رو بذار کنار که اصلا توصیه نمیشه! اینکه مثلا کرنلت ۴٫۲ هست و میخوای ۴٫۴ نصب کنی روش! اینا فایده نداره
sudo apt updateبعد آخر خروجی دستور اگه تو بخش not upgrade عدد زده، اونا مربوط به کرنلن که با دستور
sudo apt dist-upgradeمیتونی کرنل رو آپدیت کنی. بعد هم باید ریبوت کنی تا کرنل جدید لود بشه.
تو یه کانالی در تلگرام اومده بود که یه باگی بعد از 11 سال تو لینوکس پیدا کردن - نوشته بود سریعا بروزرسانی کنید
کد سالم در بدن سالم ** کد سالم در سیستم عامل سالم

آفلاین ابراهیم مشهدی تفرشی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 336
  • همیشه یک راه بهتر هست.
« پاسخ #3 : 03 آبان 1395، 09:38 ب‌ظ »
سلام
تو یه کانالی در تلگرام اومده بود که یه باگی بعد از 11 سال تو لینوکس پیدا کردن - نوشته بود سریعا بروزرسانی کنید
شما خیالت راحت باشه
درسته که اوبونتو اصل نسخه هسته رو عوض نمی‌کنه ولی این به این معنی نیست که باگ‌هاش برطرف نمیشه
من خودم آرچ نصب کردم ولی یه سیستم دیگه دارم که اوبونتوی ۱۶.۱۰ هستش آخرین باری که بروزرسانی کردم هستش رو به - اگر درست بگم چون چند روز پیش بود - ۴.۴-۴۵ این یعنی درسته که نسخه‌اش ۴.۴ هستش ولی این چهل پنجمین بسته‌ای هست که برای بروزرسانی ارائه شده خوب این چه معنی داره که یه بسته رو چهل و پنج بار عوض کنند غیر از اینکه باگ‌هاش رو رفع کردند
ولی آرچ اینطوری نیست همین الآن روی آرچ خودم 4.8.4-1 دارم توسعه دهندگان آرچ جدیدترین نسخه رو ارائه می‌دهند مثل توسعه دهندگان اوبونتو وقت برای پشتیبانی بسته‌هایی که کسی دیگه‌ای هست که ازش پشتیبانی کنه نمی‌گذارند

من هم می‌گم همین که شما اوبونتو خودت رو بروز نگهداری خیالت راحت باشه
اگر باز هم ناراحتی می‌تونی آرچ نصب کنی
ET

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 04 آبان 1395، 08:09 ق‌ظ »
$ sudo apt update
$ sudo apt full-upgrade
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #5 : 08 آبان 1395، 11:12 ق‌ظ »
سلام

درود دوست عزیز

اگر سری به سایت kernel.org بزنید، متوجه میشید چندین شاخه برای نسخه های مختلف کرنل وجود داره. هر شاخه دارای یک سری ویژگی های عمومی هستش که تغییر نمیکنه (مثلا سری ماقبل 4.1 دارای ویژگی autoclocking برای درایور های nouveau نیستند و هر چقدر هم به روزرسانی بشن بهشون این ویژگی اضافه نمیشه). اما ایرادات و حفره ها به صورت مداوم رفع میشن.

برای مثال در مورد همین مشکلی رو که صحبت کردین، نگاهی به صفحه ی changelog مربوط به کرنل 3.16 بندازین:

https://cdn.kernel.org/pub/linux/kernel/v3.x/ChangeLog-3.16.38

توی این توضیحات اشاره شده که ایراد در به روزرسانی جدید برای سری 3.16 برطرف شده. (خوب با توجه به مثال، میشه راحت متوجه شد که شاخه های جدیدتر هم به صورت مداوم به روزرسانی میشن)

نکته ی دوم اینکه تا زمانیکه توزیعتون در حال پشتیبانی هستش، شما مرتبا این به روز رسانی هارو دریافت میکنین و نیاز به دریافت خود کرنل از سایت اصلی نیست. فقط کافی هستش دستور update رو در توزیعتون اجرا کنید.

موفق باشید
« آخرین ویرایش: 08 آبان 1395، 11:15 ق‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32