انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: عمل نکردن apt-get در ترمینال  (دفعات بازدید: 3377 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین rezajafary

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
عمل نکردن apt-get در ترمینال
« : 20 آبان 1395، 12:16 ب‌ظ »
دوستان هر زمان که میخوام تو ترمینال بسته ای را از ریپازیتوری اوبونتو دانلود و نصب کنم (با بسته ای apt-get ) این خطا را میده
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
ظاهرا که میگه فایل lock آن اویلیبله . من این فایلو دیدم موجوده وقتی هم که با یوزر روت میرم چرا نباید دسترسی داشته باشم؟

آفلاین alipg

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
پاسخ : عمل نکردن apt-get در ترمینال
« پاسخ #1 : 20 آبان 1395، 12:37 ب‌ظ »
دوستان هر زمان که میخوام تو ترمینال بسته ای را از ریپازیتوری اوبونتو دانلود و نصب کنم (با بسته ای apt-get ) این خطا را میده
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
ظاهرا که میگه فایل lock آن اویلیبله . من این فایلو دیدم موجوده وقتی هم که با یوزر روت میرم چرا نباید دسترسی داشته باشم؟
باید فایل lock حذف کنی
sudo rm /var/lib/dpkg/lock
ضممن از apt استفاده کن (:

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
« پاسخ #2 : 20 آبان 1395، 02:11 ب‌ظ »
منظورش این نیست که اون پرونده موجود نیست، منظورش اینه توسط یه پردازش دیگه اشغال شده، شما باید اون پرونده رو همونطور که دوستمون گفت پاکش کنی تا بتونی به کارت ادامه بدی ;)

آفلاین ابراهیم مشهدی تفرشی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 336
  • همیشه یک راه بهتر هست.
« پاسخ #3 : 20 آبان 1395، 02:33 ب‌ظ »
البته جسارت به دوستان نباشه همه درست گفتند ولی
از اونجایی که سیستم‌های شبه یونیکس با پیش‌فرض چند کاربری ساخته شده
این احتمال وجود داره که دو یا چند کاربر بخواند همزمان برنامه‌هایی رو نصب یا حذف کنن
مثلا کاربر اول داره یک برنامه رو نصب می‌کنه که به بسته‌ای نیاز داره که کاربر دیگه داره اون رو حذف می‌کنه
یا هم زمان دارند برنامه‌هایی رو نصب می‌کنند که با هم تعارض دارند

برای حل این مشکل پیش‌بینی شده که فقط یک کاربر بتونه در هر لحظه از مدیر بسته استفاده کنه برای این کار وقتی که از مدیر بسته رو باز می‌کنه یک فایل درست می‌شه و که تا آخر کار هست بعد پاک میشه اگر کسی دیگه‌ای بخواد مدیر بسته رو باز کنه تا وقتی که اون فایل هست یعنی مدیر بسته در حال استفاده شدن هست

حالا یک مشکلی پیش می‌یاد بعضی وقت‌ها فقط یک کاربر هست از مدیر بسته که استفاده می‌کنه فایل ساخته می‌شه ولی به هر دلیلی کار ناقص می‌مونه به خاطر همین این فایل پاک نمی‌شه دفعه بعد که کاربر می‌خواد از مدیر بسته استفاده کن مدیر بسته فکر می‌کنه یک کاربر دیگه داره ازش استفاده می‌کنه این خطا رو نشون میده

راه حلش رو هم که دوستان گفتند باید اون فایل رو خودتون پاک کنید
باید فایل lock حذف کنی
sudo rm /var/lib/dpkg/lock
ضممن از apt استفاده کن (:

با تشکر از ویدیوهای جادی که این چیز‌ها رو از اونجا یاد گرفتم
ET

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #4 : 20 آبان 1395، 05:14 ب‌ظ »

قبل از ورداشتن قفل، برنامه‌هایی که دارن از apt یا dpkg استفاده میکنن رو Terminate کنید:

sudo pkill apt && sudo pkill dpkg
بعد قفل رو وردارید:

sudo rm -fv /var/lib/dpkg/lock
..::Borderliner::..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
« پاسخ #5 : 21 آبان 1395، 02:42 ق‌ظ »
بدترین کار اینه که اون فایل دستی پاک بشه یا APT رو که در حال اجرا هست Kill کنید. ببینید کجا APT اجرا هست و مشکل رو حل کنید. در بدترین حالت، سیستم رو ریستارت کنید.

آفلاین alipg

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
« پاسخ #6 : 21 آبان 1395، 01:41 ب‌ظ »
بدترین کار اینه که اون فایل دستی پاک بشه یا APT رو که در حال اجرا هست Kill کنید. ببینید کجا APT اجرا هست و مشکل رو حل کنید. در بدترین حالت، سیستم رو ریستارت کنید.
به چه دلیل اشتباه هست ؟ ( وقت که apt حال اجرا نیست و فایل حذف نشده )
و راه کار همون ریستارت هست بازم ؟

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #7 : 26 آبان 1395، 03:10 ق‌ظ »

ریستارت هم ناخودآگاه برنامه رو Kill میکنه. تازه حوصله زیادی هم میخواد، چون ممکنه کارش تموم نشده باشه و یا توی آپدیت کردن گیر کرده باشه. بعدن اگه مشکلی پیش اومد با یه sudo apt install -f حل میشه.
..::Borderliner::..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
« پاسخ #8 : 26 آبان 1395، 03:37 ق‌ظ »
وجود اون فایل یعنی یک برنامه‌ای در حال استفاده از سیستم APT هستش‌ (که ممکنه خود دستور apt نباشه) و ممکنه شما در اون لحظه نتونید اون برنامه رو پیدا کنید.
بله، بهترین راهکار هم همون ریستارت هستش.

آفلاین سعيد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 296
« پاسخ #9 : 26 آبان 1395، 02:16 ب‌ظ »
dpkg در حال نصب / حذف /ارتقا برنامه ها یا فایل های سیستم است