انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوزه و چرا سوزه  (دفعات بازدید: 4522 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
سوزه و چرا سوزه
« : 17 اردیبهشت 1396، 09:54 ب‌ظ »
به نام خدا
سلام دوستان علی هستم.
چند تا سوال در مورد سوزه داشتم.
1 اصلا چرا سوزه، نصبت به بقیه چی داره؟
2 چرا حجم سوزه کمی بیشتر از بقیه توزیع ها هستش؟
3 یکم بیشتر در مورد این توزیع هم توضیح بدید مدیر برنامه ابدیت ها و پشتیبانی ها.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
پاسخ : سوزه و چرا سوزه
« پاسخ #1 : 17 اردیبهشت 1396، 10:28 ب‌ظ »
سلام
 از بحث فلسفه و شباهت توزیع ها و ... که احتمالا اعضای دیگه فروم در این تاپیک خواهند نوشت میگذرم و به تفاوت ها میپردازم:
۱- اپن سوزه از توزیع های محبوب و معروف هست. این توزیع معمولا ساپورت خوبی برای سخت افزارها داره و درایورهای انحصاری هم برای کارت گرافیک و ... برای نصب به کاربر ارائه میده و کاربر میتونه به سادگی بهشون دسترسی داشته باشه و نصبشون کنه .OpenSuse مدیربسته مخصوص به خودش رو داره

۲ - اوبونتو برای هر میزکاری یه توزیع جدا ارائه میده (مثلا اوبونتو + xfce میشه زوبونتو و ...) و شما وقتی زوبونتو رو دانلود میکنید فقط میزکار xfce هست + فایل های اصلی مربوط به توزیع اوبونتو که جمعا زوبونتو رو میسازند. ولی وقتی سوزه رو دانلود میکنید در همون iso همه میزکارها ( KDEو Gnome و XFCE و ...) و بسته های نرم افزاری مربوط به اون میزکار ها وجود داره و موقع نصب سوزه شما میزکار رو انتخاب میکنی و همون میزکار برات نصب میشه . برای همین حجم iso بالاتری داره.  برای اطلاعات بیشتر این لینک رو مطالعه کنید
http://amirsamimi.ir/linux_desktop_environments/

۳- بسته های این توزیع rpm هست و یک مدیر بسته به نام zypper داره و یک برنامه گرافیکی به نام Yast که امکان مدیریت و نصب برنامه ها و ... رو به شکل گرافیکی به شما میده.برای اطلاعات بیشتر این لینک رو بخونید :
https://en.opensuse.org/Package_management

در سوزه کاربر میتونه به این سایت بره و برنامه مورد نظرش رو انتخاب کنه و با یک کلیک به وسیله yast برنامه رو سریع نصب کنه . با این امکان ،کار کردن با سوزه حتی برای کاربرهای تازه کار هم سادست.
https://software.opensuse.org

این نکته رو هم اضافه میکنم که تیم OpenSuse همکاری نزدیکی با تیم KDE داره (مثل تیم Fedora که همکاری نزدیکی با Gnome داره) . برای همین معمولا استفاده از میزکار KDE Plasma روی OpenSuse تجربه لذت بخشی داره!
« آخرین ویرایش: 17 اردیبهشت 1396، 10:36 ب‌ظ توسط علیرضاامیرصمیمی »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #2 : 17 اردیبهشت 1396، 10:31 ب‌ظ »
سلام.
اول مشخص کن Suse یا OpenSuse
چون سوزه با همکاری شرکت ناول و مایکروسافت توسعه پیدا میکنه و انترپرایز هست.
و اپن سوزه با همکاری جامعه‌ی آزاد توسعه پیدا می‌کنه.

۱) راست میگی! چرا اصلا سوزه؟  ;D نسبت به بقیه‌ی توزیع ها تفاوت خاصی نداره. مثل باقی توزیع ها، نسخه های پشتیبانی بلند مدت داره. مثل اونا رولینگ ریلیزه. مثل اونا آپدیت میشه. برنامه داره، نسخه‌ی دسکتاپ و سرور داره و ... فرق خاصی نمی‌کنه.  :)
۲) دقیقا به همون دلیلی که حجم پک دبیان بیشتر از یه توزیع مثل اوبونتو هست. به خاطر محتویات داخلش  :D یعنی برنامه هایی که داخل توزیع به سیستم عامل اضافه کردن.
۳) توزیع خوبیه. قدیما بهترین توزیع برای KDE به حساب میومد. من باهاش کار کردم ولی نه اونقدر زیاد! اونم سه-چهار سال پیش البته. مدیریت بسته‌ش توسط برنامه‌ی ZYpper هست. و یه کنترل سنتر جداگونه به اسم YaST داره که خیلی معروفه. باهاش کلا سوزه رو مدیریت می‌کنن.
پشتیبانی هم همون طور که گفتم، هم نسخه‌ی بلند مدت و اینا داره. هم نسخه‌ی رولینگ ریلیز (انتشار غلتان)

تمام این‌ها رو توی ویکیش می‌تونستی پیدا کنی. نیازی به پرسیدن نبود.  :)
https://en.wikipedia.org/wiki/SUSE_Linux_distributions
https://en.wikipedia.org/wiki/YaST
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین masoudyasar

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
« پاسخ #3 : 18 اردیبهشت 1396، 10:51 ب‌ظ »
سلام اگرنخواستید دی وی دی سوزه را  دانلود کنید می تونید GeckoLinux رو دانلود کنید که هم ریلیز رولینگ و پشتیبانی بلند مدت رو با میز کارهای مختلف رو ارائه میده

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #4 : 19 اردیبهشت 1396، 01:57 ق‌ظ »
سلام اگرنخواستید دی وی دی سوزه را  دانلود کنید می تونید GeckoLinux رو دانلود کنید که هم ریلیز رولینگ و پشتیبانی بلند مدت رو با میز کارهای مختلف رو ارائه میده

تفاوت و سود مندی ها نصبت به سوزه و بقیه ؟
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #5 : 19 اردیبهشت 1396، 01:59 ق‌ظ »
ممنون از دوستان گلم که جواب دادن رسول جان و البته بار ها علی رضا جان.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #6 : 18 تیر 1396، 07:39 ب‌ظ »
سلام.
اول مشخص کن Suse یا OpenSuse
چون سوزه با همکاری شرکت ناول و مایکروسافت توسعه پیدا میکنه و انترپرایز هست.
و اپن سوزه با همکاری جامعه‌ی آزاد توسعه پیدا می‌کنه.

اولا اینکه توزیعی به نام Suse نداریم. نام صحیح توزیع SUSE Linux Enterprise یا به صورت مخفف SLE هستش.

دوما SLE رو نه ناول توسعه میده نه مایکروسافت. SLE رو خود شرکت SUSE توسعه میده. ناول کلا یه بیزینس جداست.

بعضی وقتا بد نیست لینک منابعی که خودمون میدیم رو هم یه نگاهی بندازیم
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین احمد حقیقی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 229
  • MrRolling
« پاسخ #7 : 19 تیر 1396، 07:33 ق‌ظ »
من هم به سایر مطالب این رو اضافه کنم
نسخه‌ی opensuse tumbleweed  که نسخه‌ی غلتان این توزیع هستش
پایداری بسیار مناسبی داره، و یک مزیتی که به نظر من نسبت به آرچ لینوکس داره، پشتیبانی رسمی از AppArmor هستش، در صورتی که آرچ پشتیبانی رسمی از هیچ گونه MACی نداره.
البته آرچ چندین کرنل داره و برای بالابردن امنیت می‌شه از اون‌ها استفاده کرد، منتهی تا الان که من دارم این متن رو می‌نویسم، selinux توی AUR هستش. صبحتم سر این بود.
“Open source is a development methodology; free software is a social movement”