انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در هارد سرور که Lubuntu حلش کرد .درود به گنو / لینوکس  (دفعات بازدید: 828 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
امروز یکی از سرورهای HP سازمان ما که بر روی اون Server 2008 نصب شده بود دچار مشکل شده بود.این سرور 3 تا هارد SAS با ظرفیت 600 گیگابایت داشت با دو تا Logical Volume که یک Logical Volume برای سیستم عامل بود و یکی هم برای ذخیره اطلاعات بود.متاسفانه زمانی که ویندوز سرور بالا میومد فقط ویندوز رو داشتم و خبری از اطلاعات نبود.وقتی وارد diskmgmt.msc میشدم Logical Volume ای که شامل داده ها بود به صورت Unallocated بود!!! وقتی هم که وارد HP Smart Array میشدم که به کمک این Utility موجود در Bios سرور شاید بتونم به کمک RAID دیتا رو رکاوری کنم ، اونجا بود که متوجه شدم ادمینی که اون رو کانفیگ کرده بود ، سهواً یا عمداً از RAID0 استفاده کرده بود!!! اینجا بود که کلاً نا امید شده بودم.ولی یک لحظه به این فکر افتادم که به کمک GNU-Linux شاید بتونم محتویات دیتای موجود بر روی SAS رو ببینم.با استفاده از Lubuntu ای که به صورت Live بر روی هاردم داشت وارد سرور شدم و تونستم دیتای موجود بر روی SAS رو مشاهده کنم !!!!! واقعاً داشتم شاخ درمیاوردم.توی ویندوز 2008 سرور SAS رو نمیشناخت و Volume به رنگ مشکی (unallocated) شده بود و نمیشد فایلهای درون اون رو با Explorer File Manager ببینم.ولی یه گنو-لینوکس که حتی بر روی سرور هم نصب نشده بود و به صورت Live اون هم بر روی هارد اکسترنال بود تونسته بودم اطلاعات درون SAS رو ببینم.اینجاست که من عاشق گنو-لینوکس هستم.الان هم تا حدودی برام سواله که چه طور ممکنه که ویندوز فایل سیستم خودش که NTFS باشه رو نمیشناسه ولی گنو-لینوکس که NTFS رو به صورت مهندسی معکوس(Reverse engineering) ساخته رو میشناسه !!! گنو-لینوکس در بعضی از توزیع ها به صورت پیشفرض بسته ای به اسم NTFS-3G رو نصب میکنه.این بسته با مهندسی معکوس از روی NTFS کدبسته (Closed Source) ویندوز ساخته شده است.این واقعاً قدرت سیستم های متن باز رو نشون میده.من معتقدم برنامه نویس هایی که به صورت Open Source کد مینویسند خیلی قوی و باسوادند.خیلی تمیز و Readable کد مینویسند و سواد بالایی دارند.کدی هم که متن باز باشه به صورت مداوم توسط برنامه نویسان بازبینی میشه و مشکلاتش حل میشه.اینجاست که NTFS-3g که حتی با مهندسی معکوس ساخته شده ، پارتیشن NTFS ویندوز رو میشناسه و من رو کمک میکنه که به اطلاعات حیاتی روی سرورم برسم ولی خود ویندوز  من رو از رسیدن به اطلاعاتم نا امید میکنه !!! البته بعد از استفاده از دستور CHKDSK با پارامترهای f و r ویندوز سرور هم تونست اطلاعات روی هاردهای SAS رو بخونه.ولی من از کجا باید میدونستم هارد نیاز به Check disk داره وقتی ویندوز هیچ پیغامی رو به من نمیده!!!؟؟؟
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نکته این نیست که گنو/لینوکس و نرم‌افزار آزاد خیلی خوبن(که هستن!)، نکته بیش‌تر اینه که ویندوز خیلی جوکه، مخصوصاً تو کار حرفه‌ای که اصلاً جوک بی‌مزه‌ای هم هست!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
من بیشتر از شما تعجب کردم که چطور lubuntu شناخته! خود ubuntu نرم افزاری برای شناسایی پیکربندی های raid بسته ی mdadm رو نداره، شاید lubuntu استثناست

اینکه اطلاعات شما به صورت unallocated نمایش داده شده بسیار عجیبه. اما اینکه پیغام نمیداده، ممکنه به این دلیل بوده باشه که کلا letter نداشته. به هر حال هر اتفاقیکه افتاده ظاهرا به خیر گذشته.
« آخرین ویرایش: 28 دی 1395، 11:51 ب‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
منظورت از این که اوبونتو نرم افزاری برای شناسایی پیکربندی های raid بسته ی mdadm رو نداره چیه؟ ???
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
توی ویندوز Volume به رنگ مشکی شده بود.اگه اشتباه نکنم در Disk Management ویندوز رنگ مشکی یعنی Unallocated. وقتی با لوبونتو تونستم اطلاعات درون Volume رو ببینم.خیالم راحت شد که امیدی به بازگشت اش هست.بعد با Acronis True Image 2016 که به صورت Bootable داشتم ، از هارد های SAS بک آپ گرفتم.70 درصدی بک آپ گرفت و یه پیغام داد خطا داد.پیغام یادم نیست چی بود.ولی به Bad Sector و خرابی فایل ها اشاره کرده بود.به همین دلیل دوباره وارد ویندوز سرور 2008 شدم و با دستور chkdsk -r -f کل هارد رو چک دیسک کردم.بعدش که Backup گرفتم ، اکرونیس دیگه پیغام خطا نداد و همه اطلاعات رو Backup گرفت.بعد وقتی که اومدم مجدداً سرور رو از اول کانفیگ کنم ، متوجه شدم که SAS شماره 3 چراغ نارنجی اون چشمک میزنه.اون هارد ظاهراً مشکل پیدا کرده بود.اون رو عوض کردم.و اومدم با HP Smart Array مجدداً RAID Configuration 10 رو اعمال کنم ، متوجه شدم که علاوه بر هارد ، اسلات شماره 3 (شایدم 2 یادم نیست) سرور HP هم مشکل داره ! چون وقتی هارد رو جا زده بودم چراغ سبز SAS روشن نمیشد.اومدم از اسلات های دیگه استفاده کردم.و اون اسلات رو خالی گذاشتم.اسلات یک و دو و 5 و 6 رو استفاده کردم.چهار تا هارد روش بستم ، با RAID 1+0 و بعد Backup ای که با اکرونیس گرفته بودم رو روی اون چهارتا هارد رکاوری کردم.الان یک ماه از اون اتفاق میگذره و سرور خوشبختانه داره بدون ایراد کار میکنه.واقعاً خوش شانس بودم.ولی بیشتر مدیون لوبونتو هستم.چون که چراغ نارنجی SAS هم چشمک میزد و ویندوز هم Unallocated نشون میداد و نیز RAID 0 بود کلاً بی خیال رکاوری شده بودم.ولی لوبونتو واقعاً منو حیرت زده کرد.بازم درود به گنو/لینوکس
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft