انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: تعویض خازن کارت گرافیک  (دفعات بازدید: 9463 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
تعویض خازن کارت گرافیک
« : 10 مهر 1389، 10:02 ب‌ظ »
سلام جمیعا خسته نباشید
چند وقتیه صفحه یه دفعه قفل میکنه یا اینکه یه خط های اضافی روی صفحه ست و چند تا مورد دیگه. گرافیکو نگاه کردم دیدم یکی از خازن هاش ترکیده! مشکل از همونه یا نه؟ حالا می تونم این خازن رو تو بازار پیدا کنم و عوضش کنم؟
متشکرم
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
پاسخ به: تعویض خازن کارت گرافیک
« پاسخ #1 : 10 مهر 1389، 10:22 ب‌ظ »
سلام

این مواردی که شما میفرماید ممکنه به خاطر خراب شدن بایوس GPU ٬ داغ شدن بیش از حد GPU و یا همون خازنی که میگین باشه. اصولا خازن ها برای از بین بردن نویز و ثابت نگه داشتن ولتاژ GPU (یا هر چیپ دیگه ای) بکار میرن و اگر چن تایی باشن با از بین رفتن یکی قطعه بلافاصله نمیسوزه٬ بلکه نشون میده فشار زیادی روی خازن ها بوده (نوسان بیش از حد ولتاژ) که ممکنه به خاطر استفاده از پاور نامرغوب باشه یا اینکه خود قطعه و خازن های بکار رفته کیفیت پایینی داشتن و باید سریع به دادش رسید. شما خازن رو که باید تعویض کنی٬ اما حتما ببر مغازه تعمیر سخت افزار و خودت اینکار رو انجام نده.

اگر بعد از تعویض خازن مشکل پاپرجا بود باید بایوس GPU رو فلش کنید و اگر باز هم مشکل حل نشد دیگه عمر GPU به پایان رسیده و باید به فکر یک گرافیک نو باشید (بلایی که سر خودم اومد).

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
    • کاوش‌های من
« پاسخ #2 : 10 مهر 1389، 10:27 ب‌ظ »
چرا میگید خودم انجام ندم؟ تعویضش که کاری نداره. یه سوال دیگه اینکه روی جی پی یو هم خمیر سیلیکون باید زد؟
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • Long Live KDE
« پاسخ #3 : 10 مهر 1389، 10:42 ب‌ظ »
چرا میگید خودم انجام ندم؟ تعویضش که کاری نداره. یه سوال دیگه اینکه روی جی پی یو هم خمیر سیلیکون باید زد؟

اگر تجربشو داری و قبلا زیاد از این کارا کردی خب خودت عوض کن٬ دقت کن خازنی که میخری مقدارش دقیقا یکسان باشه با اون خازنی که از بین رفته و نری پایین تر یا بالاتر بگیری. اما اگه بار اوله میخوای همچین کاری کنی ببر پیش یه تعمیرکار و خودتم واسا نگاه کن.

در مورد چسب سیلیکون هم مگه میخوای هیت سینک GPU رو از روش برداری؟ اینم یه کار اشتباه دیگست! اره٬ اگه هیت سینک رو جدا کردی باید GPU و سطح تماس هیت سینک رو کامل پاک کنی و دوباره یه قطره خیلی کوچولو به اندازه نوک خودکار بریزی روی GPU و روی کل سطحش پخشش کنی (در واقع کمترین مقدار ممکن که بتونه تمام سطح رو پوشش بده)٬ اگه زیاد بریزی بدتر جلوی رسانش هر چه بهتر گرما رو میگیری.
« آخرین ویرایش: 10 مهر 1389، 10:45 ب‌ظ توسط Pyruzan »

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
    • کاوش‌های من
« پاسخ #4 : 11 مهر 1389، 08:45 ق‌ظ »
بلدم عوضش کنم. هیت سینک رو چند وقت پیش برداشته بودم تمیزش کنم چون از اول که گرفته بودم تمیزش نکرده بودم. خیلی ممنونPyruzan  عزیز برم ببینم چی کار می کنم :-X
« آخرین ویرایش: 11 مهر 1389، 11:18 ب‌ظ توسط Alinn »
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
    • کاوش‌های من
« پاسخ #5 : 14 مهر 1389، 11:38 ب‌ظ »
مثل همون خازن (که نقره ای بود و کوتاه) نبود اما خازن مشکی بلند بود هر جا رفتم همونو داشتن همشون هم میگفتن که کار می کنه. اومدم عوضش کردم حالا وقتی کرافیکو می ذارم سیستم اصلا روشن نمیشه و وقتی بر می دارمش روشن میشه! چرا اینجوری شده؟
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • Long Live KDE
« پاسخ #6 : 15 مهر 1389، 12:06 ق‌ظ »
خودت که داری میگی مال خودش نقره ای بوده و کوتاه ولی اونی که گرفتی مشکی هست و بلند!

باید بدونی که یکی از تاثیرگذارترین خصوصیات خازن توی بقیه مشخصاتش ابعاد و شکل خازنه، پس واضحه که وقتی یه خازن دیگه با ابعاد و شکل متفاوت بذاری کار نمیکنه. باید خازنی گیر بیاری که دقیقا مثل همونی که از بین رفته باشه.

به حرف این مغازه دارها هم اعتماد نکن چون اینا همشون چیزی هم بلد باشن تجربیه و علمی چیزی بارشون نیست (حداقل اغلبشون اینطورین).

اگه واقعا گیرت نمیاد باید ببینی کارتت گارانتی کجاست و بفرستیش گارانتی، منظورم اون مرکزیه که کارت های مشکل دار رو تعمیر میکنن. تمام خرج تعمیر و اینکه قطعه ای لازم داشته باشه رو باید بدی، کلی معطلی داره و تازه تضمینی نیست که درست بشه!

راستی گرافیکت چیه؟

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
    • کاوش‌های من
« پاسخ #7 : 15 مهر 1389، 12:00 ب‌ظ »
واقعا!مشخصات روش یکیه ها. همشون می گفتن کار میکنه خیلی مطمئن هم بودن! گارانتی که نداره. کارتم Geeforce 6200 ه. اگه گیر نیومد چی؟
حالا چرا سیستم روشن نشه؟
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • Long Live KDE
« پاسخ #8 : 15 مهر 1389، 03:00 ب‌ظ »
ببین دو خازن که دقیقا مقدار یکسانی دارن (مثلا 470 میکروفاراد) ولی شکل و جنس متفاوتی دارن، لزوما کاربردشون یکسان نیست. مثلا خازن های سرامیکی یا خازن های مالتی لایر در فرکانس های بالا کاربرد دارن و اگه شما بیای در یک مدار فرکانس بالا خازن معمولی بذاری خوب معلومه که جواب خوبی نمیگیری و این ربطی به مقدار خازن نداره. مقدار خازن فقط یکی از مشخصاتشه.

اینکه میگی سیستم روشن نمیشه خیلی عجیبه، چون شما گرافیک هم که رو سیستمت نباشه، پاورت روشن میشه و با برق رسانی به بقیه اجزا سیستم اونا شروع به کار میکنن و اینکه سیستم روشن نشه واقعا پدیده شگفتیه! و میتونه دلایل مختلفی داشته باشه، اما هر چیه واضحه که به خازن مربوطه و همین کافیه برای ما.

خب گرافیکتم که ماشالله پیرمردیه واسه خودش، عمر خودشه کرده بنده خدا، زیاد بهش گیر نده وگرنه بیشتر از ارزشش وقت و انرژی و پولت رو هدر میده! 6200 الان تو بازار باشه فک نمیکنم بیشتر از 10 هزار تومن پولش باشه و اصلا ارزش خریدن نداره! اینطور که پیداست باید اسلات گرافیکت AGP باشه و به همین خاطر مجبوری یه سر به دسته دوم فروشی ها بزنی و یه گرافیک AGP دسته دوم سری 7000 جیفورس گیر بیاری. با 15 الی 20 تومن راحت یه گرافیک قوی تر از 6200 گیر میاری.

آفلاین moslem.b

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 590
« پاسخ #9 : 15 مهر 1389، 05:03 ب‌ظ »
اگه مشخصات روی هر دو خازن یکیه مشکلی نیست به هم میخورن بگرد روی برد حتمالا موقع لحیم کاری دو تا قسمت فلزی رو به هم دیگه متصل کردی وگرنه نباید مشکل خاصی پیش بیاد همین چند وقت پیش بود که 4 تا از 6 تا خازن مادربرد رو عوض کردم و مشکلی هم واسش پیش نیومده
(\__/)
(='.'=)
(")_(")

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
    • کاوش‌های من
« پاسخ #10 : 16 مهر 1389، 02:36 ب‌ظ »
عمرشو که کرده خوب اگه گیر بیاد که چه بهتر! قیمت کارکرده ش هم فکر نمی کنم اینقدر پایین باشه!
اگه مشخصات روی هر دو خازن یکیه مشکلی نیست به هم میخورن بگرد روی برد حتمالا موقع لحیم کاری دو تا قسمت فلزی رو به هم دیگه متصل کردی وگرنه نباید مشکل خاصی پیش بیاد همین چند وقت پیش بود که 4 تا از 6 تا خازن مادربرد رو عوض کردم و مشکلی هم واسش پیش نیومده
فکر نمی کنم جایی رو به هم وصل کرده باشم. حالا خازن ها رو بگیرم وصل کنم ببینم می تونم از این کارت گرافیک یه مودم در بیارم!
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من