انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اعتبار کارهای علمی با نرم افزارهای انحصاری زیر سوال نیست؟  (دفعات بازدید: 2221 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
امروز تو جلسه دفاعی بودم که با دو تا نرم افزار انحصاری (متلب و یک برنامه تخصصی) پایاننامه انجام شده بود. سر دفاع تو ذهنم این سوال شکل گرفت که چطور میشه به خروجی برنامه انحصاری، مثلا محاسبه ای که متلب انجام میده، اعتماد کرد، در حالیکه نمی تونیم ببینیم اون محاسبه رو از چه راهی انجام میده و مجبوریم فقط باید به ادعای برنامه بسنده کنیم.
مثلا اگر یک تجزیه 2*2=4 در مقیاس اعداد اول بزرگ انجام میده، چطور میشه مطمئن بود از همون روشی ادعایی، این محاسبه رو انجام داده؟! چون این نرم افزارهای انحصاری در ریاضی و فیزیک و مهندسی برق و مکانیک در سطح گسترده برای پایان نانامه استفاده میشن.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
نتیجه‌های خروجی رو باید verify کرد. به طور مثال برای مقاله‌ها، نتیجه‌هایی که با استفاده از نرم‌افزار بدست اومده رو با نتیجه‌های تجربی (که توی آزمایشگاه بدست اومده) مقایسه می‌کنن.

آفلاین aet

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
امروز تو جلسه دفاعی بودم که با دو تا نرم افزار انحصاری (متلب و یک برنامه تخصصی) پایاننامه انجام شده بود. سر دفاع تو ذهنم این سوال شکل گرفت که چطور میشه به خروجی برنامه انحصاری، مثلا محاسبه ای که متلب انجام میده، اعتماد کرد، در حالیکه نمی تونیم ببینیم اون محاسبه رو از چه راهی انجام میده و مجبوریم فقط باید به ادعای برنامه بسنده کنیم.
مثلا اگر یک تجزیه 2*2=4 در مقیاس اعداد اول بزرگ انجام میده، چطور میشه مطمئن بود از همون روشی ادعایی، این محاسبه رو انجام داده؟! چون این نرم افزارهای انحصاری در ریاضی و فیزیک و مهندسی برق و مکانیک در سطح گسترده برای پایان نانامه استفاده میشن.
مشکل اعتبار خروجی نیست. چون چندین هزار کاربر داره و اگه چیزی به صورت عمدی اشتباه انجام میشد تاحالا صداش دراومده بود.

مشکل نرم افزار های closed source چیزای دیگس.مثل مسايل حریم خصوصی و privacy policy عجیب و مشکوک! یا استفاده از سیستم کاربر برای کارهای دیگر ( مثل تولید بیت کوین)
همین کارارو میکنن که ادم تئوری توطئه میاد به ذهنش. اصلا چه معلوم همین نرم افزار نمیاد و پردازش های شمارو log نمیکنه ؟؟ نمیگم میکنه.میگم راهی نداریم که بفهمیم(به جز مهندسی معکوس که اونم کار حضرت فیله!)

راه حل هم سادس. از scilab استفاده کن :)

آفلاین relsi1053

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136
نقل‌قول
پاسخ : اعتبار کارهای علمی با نرم افزارهای انحصاری زیر سوال نیست؟
نه
اساس سیستم عاملی که شما اسمش رو میذاری گنو/لینوکس (به هر دلیلی) لینوکسه !
و شما با درک درستی از اینکه به چی سیستم‌عامل گفته میشه باید به این درک برسی که اسم سیستم عاملی که راجبش حرف میزنی "لینوکس" میتونه باشه اما "گنو" هرگز!
این انجمن هم بیشتر از اینکه اوبونتویی باشه سنگ استالمن رو به سینه میزنه!

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
گاهی اوقات بله. به خصوص اگر از روشی استفاده شده باشد که در انحصار شرکت است.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
چرا. اخیراً هم نتایج برخی از این برنامه‌ها بسیار در سطح چهان مورد حرف و حدیث قرار گرفته. حالا پایان‌نامه و این‌ها که بچّه‌بازیه. مشکل وقتیه که قراره ازشون برای حلّ مسائل واقعی استفاده بشه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
چرا. اخیراً هم نتایج برخی از این برنامه‌ها بسیار در سطح چهان مورد حرف و حدیث قرار گرفته. حالا پایان‌نامه و این‌ها که بچّه‌بازیه. مشکل وقتیه که قراره ازشون برای حلّ مسائل واقعی استفاده بشه.

البته بستگی به پایان‌نامه داره!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
راستش نه خیلی. در کل پایان‌نامه قراره یه prototype باشه از چیزی که می‌تونه اتّفاق بیفته. هرچند به این بحث مربوط نیست اصلاً D:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
راستش نه خیلی. در کل پایان‌نامه قراره یه prototype باشه از چیزی که می‌تونه اتّفاق بیفته. هرچند به این بحث مربوط نیست اصلاً D:

دو نوع پایان‌نامه داریم. در یک نوع که بر اساس مقاله است ۳ تا ۵ مقاله در پایان نامه قرار می گیرد به علاوه مقدمه (بررسی منالع) و بحث. در این نوع پایان نامه می توان حتی نرم افزار ها را معرفی کرد که قابلیت استفاده در صنعت را دارد (خودم یکی دارم :)).

مثلا برای بسته های R یا دیگر نرم افزار ها:
www.jstatsoft.org/index
« آخرین ویرایش: 30 خرداد 1396، 12:45 ب‌ظ توسط alend »

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
برای مطالعه‌ی بیشتر منبع میدید؟
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
برای مطالعه‌ی بیشتر منبع میدید؟
برای نمونه: https://www.nytimes.com/2017/05/01/us/politics/sent-to-prison-by-a-software-programs-secret-algorithms.html?_r=1
این که بله و مسئله‌ی مهمی هم هست، من فکر کردم منظورتون محاسبات و کار های علمی با همچنین نرم افزار هایی زیر سوال رفته.
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC