انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: isp می تونه مودم رو رست کنه؟  (دفعات بازدید: 3509 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
isp می تونه مودم رو رست کنه؟
« : 25 امرداد 1396، 11:04 ب‌ظ »
می دونم ربطی به اوبونتو نداره برای همین اینجا پرسیدم :)
حالا واقعا isp می تونه مودم رو رست کنه؟ و اگر آره چطوری اینکار رو می کنه؟ و چطوری می شه جلوبش رو گرفت؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
پاسخ : isp می تونه مودم رو رست کنه؟
« پاسخ #1 : 25 امرداد 1396، 11:11 ب‌ظ »
عموما خیر.

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #2 : 25 امرداد 1396، 11:11 ب‌ظ »
سلام وجید جان
اگه منظورتون restart هستش :
تا جایی که می دونم نمی تونه
چون من چند با مشکل پیش اومد زنگ زدم گفتن مودم رو خاموش روشن کنین (یعنی خودش نمی تونست این کار رو بکنه)
البته طبیعی هم هست که نتونه چون به مودم دسترسی ندارن

اگه منظورتون reset هستش :
بازم تاجایی که می دونم نمی تونن
چون یه بار خود اپراتور گفت من نمی تونم به تنظیمات مودمتون دسترسی داشته باشم پس کارایی که می گم رو بکنین ...
که البته بازم طبیعی هستش که نتونه چون دسترسی به مودم که نداره

در کل تا اونجایی که اطلاع دارم تنظیمات مودم فقط به خود مودم بستگی داره و نمی شه از دور کنترلش کرد (مگه اینکه به این مودم وصل بشین) و ISP نمی تونه پسورد شما رو ببینه و یا مودم رو reset یا restart کنه

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 26 امرداد 1396، 01:15 ق‌ظ »
عموما خیر.

چرا عموما ؟ یعنی یک راه غیرمعمولی وجود داره؟

سلام وجید جان
اگه منظورتون restart هستش :
تا جایی که می دونم نمی تونه
چون من چند با مشکل پیش اومد زنگ زدم گفتن مودم رو خاموش روشن کنین (یعنی خودش نمی تونست این کار رو بکنه)
البته طبیعی هم هست که نتونه چون به مودم دسترسی ندارن

اگه منظورتون reset هستش :
بازم تاجایی که می دونم نمی تونن
چون یه بار خود اپراتور گفت من نمی تونم به تنظیمات مودمتون دسترسی داشته باشم پس کارایی که می گم رو بکنین ...
که البته بازم طبیعی هستش که نتونه چون دسترسی به مودم که نداره

در کل تا اونجایی که اطلاع دارم تنظیمات مودم فقط به خود مودم بستگی داره و نمی شه از دور کنترلش کرد (مگه اینکه به این مودم وصل بشین) و ISP نمی تونه پسورد شما رو ببینه و یا مودم رو reset یا restart کنه

سلام :)
آره منظورم ری استارت مودم است.
راستش منم برای همین شک کردم چون چند وقت پیش زنگ زدم پشتیبانی اون گفت الان مودم رو ری استارت می کنم و همین طورم شد و مودم جلوخودم ری استارت شد.
حرفت درمورد دسترسی درسته ولی خب کلی پروتکول هست که ما نمی شناسیم و شاید ممکنه دسترسی از راه دور به یکسری چیزها رو بده. مثلا من هیچ وقت فکر نمی کردم که یک چیزی مثل upnp وجود داشته باشه.
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین moeinroid

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #4 : 26 امرداد 1396، 01:57 ق‌ظ »
سلام
چون ISP که دارید IP مودم شما رو داره می‌تونه به تنظیماتش دسترسی پیدا کنه ، البته اگه رمز و نام‌کاربری پیش‌فرض رو تغییر نداده باشید.
چیزهایی که جالب می‌بینم و یاد می‌گیرم این‌جا می‌نویسم.

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #5 : 26 امرداد 1396، 11:35 ق‌ظ »
راستش منم برای همین شک کردم چون چند وقت پیش زنگ زدم پشتیبانی اون گفت الان مودم رو ری استارت می کنم و همین طورم شد و مودم جلوخودم ری استارت شد.
مطمينی شبکه رو فقط ری استارت نکرده؟
اگه شبکه قطع و وصل یا ری استارت بشه ، چراغ های دوم و سوم مودم خاموش روشن (چراغ های ADSL و Internet) می شه
اگه مودم قطع و وصل بشه هر 4 تا چراغ (مثلاً چراغ های Power و WLAN) خاموش روشن می شه

ولی خب کلی پروتکول هست که ما نمی شناسیم و شاید ممکنه دسترسی از راه دور به یکسری چیزها رو بده. مثلا من هیچ وقت فکر نمی کردم که یک چیزی مثل upnp وجود داشته باشه.
آره دقیقاً من هم اون اول گفتم تا جایی که می دونم چون اطلاعات زیادی در مورد شبکه ندارم و اتفاقاً از این مطلب می شه چیز زیادی یاد گرفت

چون ISP که دارید IP مودم شما رو داره می‌تونه به تنظیماتش دسترسی پیدا کنه ، البته اگه رمز و نام‌کاربری پیش‌فرض رو تغییر نداده باشید.
مطمينین ؟ مگه IP مودم فقط برای کسانی که به مودم وصل یاشن در دسترس نیست ؟
تا جایی که من می دونم این مطلبی که شما می گین زمانی ممکنه که Remote Management رو تو مودمتون ست کنین

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #6 : 26 امرداد 1396، 11:41 ق‌ظ »
اگر مودم رو خودشون ارائه داده باشند یا تنظیم کرده باشند، می‌تونن این امکان رو فراهم کنند که بتونند به تنظیمات اون دسترسی داشته باشند.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 26 امرداد 1396، 03:27 ب‌ظ »
نمی دونم شاید همش تصادفی بوده. چون مودمم همینوطری یکدفعه ای برای خودش ری استارت می شه.
من پسورد مودمم رو هر ۶ ماه یکبار عوض می کنم. و پسورد پیشفرض رو همون روز اول عوض کردم.
مودمم رو هم از قبل داشتم.
مودم کاملا ری استارت می شد، چراغ پاور خاموش می شد. (این یکی رو مطمئنم :) )

آفلاین Fire.Phoenix

• Full Member
  • *
  • ارسال: 108
« پاسخ #8 : 31 امرداد 1396، 04:21 ب‌ظ »
امکان پذیر هست میتونید ip مودم را توی مرورگری که از طریق مودم دیگه به اینترنت دسترسی دارد امتحان کنید
مودم‌های tplink یک باگ داشتند که میتونستید رمز ادمین مودم را به دست آورد
مطمئن نیستم فکر کنم پورت 80 را باید ببندید که کلا دسترسی به مودم از طریق wifi به بخش مدیریت مودم را هم از دست میدهید
این فایل را برای نمونه ببینید
ftp://files.dlink.com.au/products/dsl-2750b/rev_t/SetupGuides/How_do_I_enable_remote_management.pdf
« آخرین ویرایش: 31 امرداد 1396، 04:30 ب‌ظ توسط Fire.Phoenix »

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #10 : 31 امرداد 1396، 09:55 ب‌ظ »
امکان پذیر هست میتونید ip مودم را توی مرورگری که از طریق مودم دیگه به اینترنت دسترسی دارد امتحان کنید
تا جایی که من می دونم این مطلبی که شما می گین زمانی ممکنه که Remote Management رو تو مودمتون ست کنین
موردی رو که شما گفتین رو تست کردم و جواب نداد
این کارایی هستش که من کردم:
ip=$(dig +short myip.opendns.com @resolver1.opendns.com)
nmap $ip
و اینم خروجیش از شبکه ی خودم (وقتی به مودم خودم وصل بودم):
Host is up (0.0099s latency).
Not shown: 998 filtered ports
PORT   STATE SERVICE
21/tcp open  ftp
80/tcp open  http

Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 5.26 seconds

و حالا خارج از شبکه ی خودم:
torsocks nmap $ipو اینم خروجی خارج از شبکه ی خودم:
Note: Host seems down. If it is really up, but blocking our ping probes, try -Pn
Nmap done: 1 IP address (0 hosts up) scanned in 7.99 seconds
یعنی ip خودم رو با تور (و یک بار هم با اینترنت ایرانسل تو گوشی) تست کردم و به پنل مودم دسترسی نداشتم دلیلش هم همون طور که قبلاً گفتم اینه که من Remote Management مودم رو غیرفعال کردم
اگه این موردی که گفتین برای شما کار می کنه بهتره برین به تنطیمات و این گزینه رو غیرفعال کنین چون می تونه خطر ناک باشه (و همون طور که می بینین نیازی به بستن کل اون پورت 80 نیست)

پ.ن:برای امنیت بیشتر ، در صورتی که از قابلیت های Remote Management و WPS و UPnP استفاده نمی کنین بهتره غیرفعالش کنین هم چنین فعال کردن MAC Address Filter هم می تونه مفید باشه

آفلاین james_m

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
  • برنامه نویس ، دوستدار گنو/لینوکس و آزادی !
« پاسخ #11 : 24 شهریور 1396، 12:58 ق‌ظ »
اگه شما telnet و ssh مودمتون رو روشن کردید و گذرواژه پیشفرضش هم عوض نکردید ، بله میتونن با تلنت یا ssh زدن مودم رو به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنن یا ریستارت کنن و ....
گنو باید گنو باشد گنویی که گنو نباشد گنو نیست!

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
« پاسخ #12 : 29 شهریور 1396، 09:20 ق‌ظ »
حالا واقعا isp می تونه مودم رو رست کنه؟ و اگر آره چطوری اینکار رو می کنه؟ و چطوری می شه جلوش رو گرفت؟
بله میتونه. حتی میتونه مودم شما رو کانفیگ هم بکنه ??? (اگه رمز دیفالت رو تغییر نداده باشین). شاتل بارها پیش اومده مودم رو از همونجا کانفیگ میکنن  :o

برای اینکه جلوش رو بگیرین، رمز ورودش رو تغییر بدین، ipهای دیفالت رو تغییر بدین، فایروال مودم رو روشن کنید.
واسه من که عمل کرد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 29 شهریور 1396، 12:09 ب‌ظ »
من می گم که پسورد مودمم رو همون روز اول که مودمم رو گرفتم عوض کردم و من پسوردهای مودم(wifi,ISP,admin) رو دوره ای عوض می کنم.
به هرحال هرچی بود من ISP رو عوض کردم و با این ISP جدید چیزی ندیدم. ولی فکر می کنم که به احتمال زیاد مشکل سخت افراری می بوده.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
« پاسخ #14 : 31 شهریور 1396، 05:57 ب‌ظ »
من می گم که پسورد مودمم رو همون روز اول که مودمم رو گرفتم عوض کردم و من پسوردهای مودم(wifi,ISP,admin) رو دوره ای عوض می کنم.
به هرحال هرچی بود من ISP رو عوض کردم و با این ISP جدید چیزی ندیدم. ولی فکر می کنم که به احتمال زیاد مشکل سخت افراری می بوده.
نمیدونم والا، من اینترنت وایرلس گرفتم و از دوتا میکروتیک که توی راه گذاشتم استفاده میکنم و ISP نتونست کاری کنه. فقط آنتن خودشو میتونه دسترسی داشته باشه.
درضمن، در این مورد از یکی از دوستان پرسیدم، گفت isp میتونه ریست یا حتی کانفیگ کنه، درباره پسورد هم پرسیدم و گفت که نیازی نداره ??? و isp تا isp هم فرقی نداره. عملا نمیدونم چطور همچین کاری میکنه چون منطقی نیست وقتی رمز نداره!