انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بوت نشدن USB  (دفعات بازدید: 1044 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین akam

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
بوت نشدن USB
« : 28 مهر 1396، 06:11 ب‌ظ »
سلام و خسته نباشید به دوستان گل

من دیروز اوبونتو 17.10 رو که خیلی هم منتظرش بودم رو دانلود و نصب کردم ولی چون به محیط گنومی که من انتظارش رو داشتم نبود تصمیم گرفتم برگردم روی همون اوبونتو گنوم 16.04 ی که دارم.

وقتی اوبونتو 17.10 رو حذف کردم یجورایی بدبختی من شروع شد :(
حالا هروقت سیستم رو روش می کنم اولش و بعد از لوگوی Lenovo یه دیالوگ آبی رنگ میاد و میگه که اوبونتو رو پیدا نمی کنه..
وقتی رفتم تو تنظیمات BIOS دیدم که ubuntu هم جزو انتخاب های efi هست و وقتی تنظیمش می کنم که با usb در حالت efi بیاد بالا کار نمی کنه
تنها راهم اینه که با یه DVD و البته احتمالا به صورت legacy نصبش کنم که همین کار رو هم کردم ولی خب آخه اصلا چرا باید همچین مشکلی پیش بیاد و اصلا  به نظرتون راه حلی براش هست جوری که گزینه اوبوتو رو از توی انتخاب های BOOTحذف کنم یا یه همچین چیزی؟!

سیستم لپ تاپ من اینه:

Lenovo Z50-70
CPU: Intel i7 4710U
RAM: 12GB
GPU: NVidia 840m
Samsung Evo 850 SSD 256GB

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
پاسخ : بوت نشدن USB
« پاسخ #1 : 28 مهر 1396، 09:45 ب‌ظ »
بصورت لایو بیاید بالا و بوت ریپیر رو نصب کنید و با اون گراب رو تعمیر کنید. اموزشش در ویکی سایت هست

پ.ن: البته شاید بوت ریپیر با efi سازگار نباشه
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #2 : 29 مهر 1396، 02:08 ق‌ظ »
امروز برای یکی از دوستان نیاز شد و در سایت اوبونتو چک کردم، سازگار هست.

آفلاین akam

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
« پاسخ #3 : 30 مهر 1396، 08:34 ب‌ظ »
بصورت لایو بیاید بالا و بوت ریپیر رو نصب کنید و با اون گراب رو تعمیر کنید. اموزشش در ویکی سایت هست

ممنون از جوابت ..

ولی مشکل من تو بایوس هست .. آیا نصب اوبونتو می تونه تنظیمات بایوس رو تغییر بده؟!!
منظورم اینه که بعد از حذف اوبونتو ۱۷.۱۰ مشکلی که پیش اومده اینه که وقتی وارد تنظیمات بایوس میشم اوبونتو رو جزو انتخاب های بوت efi می بینم.

وقتی لپ تاپم رو روشن می کنم بعد از نشون دادن لوگوی Lenovo تو محیط داس یا نمی دونم خلاصه محیط گرافیکی نیست :) تو یه پس زمینه مشکی یه مستطیل آبی رنگ میاد که متنش اینه ubuntu boot failed .. و بعد از زدن کلید enter وارد یکی دیگه از گزینه های boot که همون هارد من هست میشه و خب مثل هر سیستم معقولی سیستم بوت میشه و اوبونتو میاد بالا

بازم نمی دونم که آیا سوال من واضح بود یا نه ؟!!

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #4 : 30 مهر 1396، 09:31 ب‌ظ »

ممنون از جوابت ..

ولی مشکل من تو بایوس هست .. آیا نصب اوبونتو می تونه تنظیمات بایوس رو تغییر بده؟!!
منظورم اینه که بعد از حذف اوبونتو ۱۷.۱۰ مشکلی که پیش اومده اینه که وقتی وارد تنظیمات بایوس میشم اوبونتو رو جزو انتخاب های بوت efi می بینم.

وقتی لپ تاپم رو روشن می کنم بعد از نشون دادن لوگوی Lenovo تو محیط داس یا نمی دونم خلاصه محیط گرافیکی نیست :) تو یه پس زمینه مشکی یه مستطیل آبی رنگ میاد که متنش اینه ubuntu boot failed .. و بعد از زدن کلید enter وارد یکی دیگه از گزینه های boot که همون هارد من هست میشه و خب مثل هر سیستم معقولی سیستم بوت میشه و اوبونتو میاد بالا

بازم نمی دونم که آیا سوال من واضح بود یا نه ؟!!

اگر به صورت efi نصب کردید شما برای هر سیستم عاملی که نصب می‌کنید یک پارتیشن efi system partition یا همون ESP (با فرمت fat32) برای هر سیستم عامل می‌سازید و هر سیستم عامل پارتیشن بوت جداگانه دارد و نوع سیستم عامل را برای بوت شدن را می شود در بایوس انتخاب کرد (مثل انتخاب وسیله بوت مثل هارد، فلش یا دی وی دی) حالا شما در بایوس بوت را روی اوبونتو ۱۶.۰۴ قرار بدید و اگه مشکل حل نشد با لایو اوبونتو بالا بیاید. اگر یک هارد دارید ان وقت خروجی دستور زیر رو بزارید 
cfisk /dev/sda
یا اگر دو هارد دارید و روی هارد دوم os ها رو نصب کردید خروجی دستور زیر را بزارید و اگر هارد سوم بجای b بنویسید c
cfdisk /dev/sdbالبته از این راحت‌تر میتونید از gparted یک اسکرین شات از هاردی که روش os نصب کردید بزارید که توضیحات کامل‌تری هم دارد و اگر توضیح بدید روی چه پارتیشن‌هایی کدام اوبونتو را نصب کردید
 و بگید بجز اوبونتو ۱۷.۱۰ و ابونتو ۱۶.۰۴ چه سیستم عامل دیگری هم نصب کردید حالا جه ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1396، 10:57 ق‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد