انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در نصب گرپ بوت لودر در زمان نصب اوبونتو  (دفعات بازدید: 2010 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین omid.brooz

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
سلام دوستان عزیز
تصمیم گرفتم که به دنیایی لینوکس بیایم بعد از جستجو خواستم که اوبونتو را نصب نمایم تمام مراحل نصب را نظر به رهنمایی های که در انترنیت بود انجام دادم که در زمان کاپی فایل های سیستم عامل به ایراد ذیل برخوردم
-----------------------------------
Unable to install GRUB in /dev/sda2
Executing 'grub-install/dev/sda2' failed
this is a fatal error
----------------------------------------
هارد من یک TB است که شامل ویندوز ده و فایل های شخص ام است
یک درایو آن را که دارای ظرفیت 28 گیگابایت است به اوبونتو اختصاص دادم
چهار گیابایت آن swap و متباقی آن را به روت / اختصاص دادم
رم کامپیوترم هشت گیگابایت است
پارتیشن هاردم GPT  است
در بایوس قبلا قابلیت UEFI و secure boot فعال بود که از آنها تنها secure boot را خاموش کردم و اگر UEFI را خاموش نمایم دیگر ویندوز بالا نمیاد
ویندوز را به این زودی ها هم ترک کرده نمیتوانم چون پروژه نا تمام در سی شارپ دارم .
تقریبا دو هفته میشود که این مشکل را دارم سر به هر جایی زدم اما به نتیجه نرسیدم
لطفا کمک نماید.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
والا اگر میخواید سریع و دقیق پاسخ بگیرید بهتره آنرا با توسعه دهندگان توزیع مورد نظر از طریق لیست پستی خود توزیع، درمیان بگذارید،‌ حتمن جواب میدند و مشکل را بررسی میکنند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین omid.brooz

• Newbie
  • *
شرمنده دوست عزیز
من دیروز به این انجمن پیوستم
توسعه دهندگان توزیع کی ها هستند یا چطور با ایشان تماس برقرار نمایم

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
جدول‌بندی پارتیشنت GPT هست یا MBR! برای بوت دوگانه باید از MBR استفاده کنی!
اخطاری که داره میده درسته شما نمیتونی گراب رو توی مثلا /dev/sda2 بصورت عادی نصب کنی- دوستان توجه کنن بصورت عادی گفتم ;D - زمانی که توی پارتیشن بندی اوبونتو /dev/sda2 رو برای /boot درنظر میگیری اوبونتو اول پارتیشن sda2 رو توی مسیر /boot سوار(mount) میکنه بعد با استفاده از دستوری شبیه به دستور زیر اقدام به نصب میکنه
grub-install --target=i386-pc /dev/sdaچون بوتلودر باید توی MBR بشینه!

حالا شما چکار میتونی بکنی!؟
من قبلا این مشکل رو داشتم کاری که کردم اول بدون اینکه پارتیشن /dev/sa2 رو برای بوت انتخاب کنم اقدام به نصب اوبونتو کردم! بعد که اوبونتو نصب شد پارتیشن بوتم رو تغییر دادم بهت توصیه میکنم اول همین کارو بکنی یعنی اوبونتو رو بدون پارتیشن مخصوص برای بوت نصب کنی بعد یه تایپیک بزنی تا اونجا بهت کمک کنیم یه پارتیشن جدا برای بوت تعریف کنی!
نکته مهمتر شما UEFI رو به حالت Legacy bios boot یا بقول معروف UEFI رو خاموش کن از اینکه ویندوزتم بون نمیشه نترس  ;D چون grub2 بصورت خودکار ویندوز رو به فهرست بوت اضافه میکنه! اگرم اینکارو نکرد میتونی از boot-repair اوبونتو استفاده کنی که بصورت خودکار اینکارو میکنه!
موفق باشی!
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین omid.brooz

• Newbie
  • *
ممنون از رهنمای تان استاد محترم
قابلیت UEFI را از بایوس خاموش کردم و ابوبونتو را نصب نمودم
حالا از ویندوز خبری نیست مستقیما اوبونتو بالا میاد و حتا پنجره انتخاب سیستم عامل نیز نمایش داده نمی شود
حالا چطور بتوانم ویندوز را در لیست گرپ بوت لودر قرار بدهم
البته ویندوز در حالت UEFI نصب شده است

آفلاین omid.brooz

• Newbie
  • *
همچنان گرپ boot-repair را توسط دستورات ذیل نصب نمودن که نصب شد

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

بعد از باز نمودن بوت ریپیر گزینه Recommended repair
یعنی گزینه اول را انتخاب نمودم

بعد ارور ذیل را نشان داد

The current session is in Legacy mode. Please reboot the computer, and use this software in an EFI session. This will enable this feature. For example, use a live-USB of Boot-Repair-Disk-64bit (www.sourceforge.net/p/boot-repair-cd), after making sure your BIOS is set up to boot USB in EFI mode.

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
  • Arch + KDE
سلام

نظر من اینه که کلا ویندوزتون رو پاک کنید و روی مجازی ساز یک ویندوز نصب کنید و c# کار کنین !

برای بوت دوگانه هم اینجا رو سز بزنید : https://www.google.com/search?q=dual%20boot%20ubuntu%2017.10%20and%20windows%2010

توی قسمت Videos ویدیو های خوبی هست ...

مینت رو هم در نظر داشته باشین  ;) ...

اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
!
« پاسخ #7 : 02 اسفند 1396، 06:59 ب‌ظ »
همچنان گرپ boot-repair را توسط دستورات ذیل نصب نمودن که نصب شد

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

بعد از باز نمودن بوت ریپیر گزینه Recommended repair
یعنی گزینه اول را انتخاب نمودم

بعد ارور ذیل را نشان داد

The current session is in Legacy mode. Please reboot the computer, and use this software in an EFI session. This will enable this feature. For example, use a live-USB of Boot-Repair-Disk-64bit (www.sourceforge.net/p/boot-repair-cd), after making sure your BIOS is set up to boot USB in EFI mode.
داره میگه برگرد تو بوت منو و از اونجا UEFI رو دوباره فعال کن 8) بعد دوباره برگرد و همون boot-repair رو اجرا کن!
ویرایش:
دلیلشم احتمالا اینه که ویندوز رو روی حالت UEFI نصب کردید و ویندوز یک پارتیشن جدا برای بوت کردن خودش ساخته! همون پارتیشنی که حدود ۷۰۰مگ حجم داره! میتونی محتوای اون پارتیشن رو توی پارتیشن C بریزی و کلا پارتیشن رو حذف کنی!! اگه مطمئن نیستی بهتره بهش دست نزنی!! ( ;D بعد از چند روز که با گنو کارکردی دیگه سمت ویندوز نمیری! و خودت کل اون پارتیشن‌هایی که حروم ویندوز کردی رو پاک میکنی!);D
« آخرین ویرایش: 02 اسفند 1396، 07:05 ب‌ظ توسط Emptyc »
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین omid.brooz

• Newbie
  • *
پاسخ : حل مشکل تا حدود پنجاه در صد
« پاسخ #8 : 03 اسفند 1396، 09:34 ق‌ظ »
سلام دوستان میخواهم که از این مشکل که برای من پیش آمده بود یک خلص مطلب داشته باشم
تا به عزیزان دیگری هم اگر با اینگونه مشکلات دچار میشوند کمک نماید
---------------------------------------------------------------------------------
مشکل : کامپیوتر من ویندوز کمپنی داشت البته ویندوز هشت که آن را به ده قبلا آپدیت نموده بودم
پارتیشن هاردم GPT بود نه MBR
و بایوس هم هر دو قابلیت را فعال داشت ( UEFI و Secure Boot )
چند وقت پیش کوشش کردم که در پهلوی ویندوز اوبونتو را نصب کنم اوبونتو نصب شد و مینوی که سیستم عامل ها انتخاب میشود میامد اما تنها اوبونتو بالا میامد و ویندوز خراب شده بود .
خلاصه اینکه این دو تا با هم هیچ جور نیامدن بعد ویندوز هم مثل سابق بالا نمی آمد تا رفتم که secure boot را خاموش کردم و مشکل ویندوز حل شد .
چند روز پیش دوباره خواستم اوبونتو نصب نمایم که مشکل نصب گرپ بوت لودر بود .

----------------------------------------------------------------------------------
حل : بایوس را به گفته دوستان به legacy تغیر دادم و اوبونتو نصب شد و تنها اوبونتو خبری از ویندوز نیست .
زمانی که میرم در بایوس و legacy را به UEFI تغیر میدهم ویندوز بوت میشود و خبری از اوبونتو نیست مثل این که هیج سیستم عامل دیگری نصب نباشد .
---------------------------------------------------------------------------
برای من کمی راه دور شده هر بار که میخواهم به یکی از این دو سیستم عامل بروم باید اول به بایوس بروم و بعد به سیستم عامل از بوت ریپیر boot-repair در اوبونتو استفاده کردم که گفت باید بایوس را به UEFI تبدیل کنید و این نرم افزار را اجرا کنید .
از اونجای که در قابلیت UEFI تنها ویندوز وجود دارد پس از بوت ریپیر خبری نمی باشد .
و من هم رفتم بوت ریپیر را که در فلش بوت شود دانلود کردم از لینک ذیر
---------------------------------------------------------------------------------
https://netix.dl.sourceforge.net/project/boot-repair-cd/boot-repair-disk-64bit.iso
-------------------------------------------------------------------------------------
بعد با rufus-2.18 آنرا در فلش ریختم و سیستم را با بوت ریپیر که بایوس در حالت UEFI بوت بالا آوردم .
چون انترنیت نداشتم نرم افزار بوت ریپیر مسج داد که باید انترنیت وصل باشد فردا به انترنیت متصل شدم و بوت ریپیر در حالت لود شدن ماند و دیگر عکس العمل نشان نداد و من هم در اخیر همین سختی را قبول کردم و دیگر وقت را به ترمیم این مشکل اختصاص ندادم میرم سراغ کار های بعدی که در اوبونتو باید انجام شود .

آفلاین mobolinux

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 55
  • کاربر اوبونتو ماته
توصیه من به دوستانی که می‌خواهند ویندوز و لینوکس رو کنار هم داشته باشند اینکه رو حالت uefi نصب کنند

شما با نرم افزار rufus یک بار اوبونتو رو رو حالت  uefi gpt رو فلش رایت کن و مجددا اوبونتو رو نصب کن فقط حتما یه پارتیشن بوت جدا بساز که ۵۱۲ مگ حجم داره
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه، قدرت و جرات لازم است . وگرنه هر ماهی مرده ای هم
می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
دو سیستم عامل چندان ایده‌ی خوبی نیست. چون هر کاری که توی ویندوز میتونستی انجام بدی رو توی گنو/لینوکس هم میتونی انجام بدی و این موضوع برعکسشم برقراره و دو سیستم عامل ممکنه مشکلاتی رو برات به وجود بیاره مثلا یکی از دوستان خودم دو سیستم عامل نصب کرده بود و وقتی اوبونتو رو حذف کرد دیگه سیستمش بوت نمیشد! در کل فکر نکنم نیاز باشه دوتا سیستم عامل رو یه کامپیوتر نصب بشه.

اگه قصد داری که تو گنو/لبنوکس بمونی (بهترین انتخاب  :) ) برای سی شارپ نوشتن هم همون‌طور که دوستمون گفت می‌تونی یه ویندوز مجازی نصب کنی یا اینکه از نرم افزار wine برای نصب نرم افزار موردنظرت کمک بگیری.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد