انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل آپدیت نرم افزارها و سیستم عامل  (دفعات بازدید: 587 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین p4yam

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
مشکل آپدیت نرم افزارها و سیستم عامل
« : 07 اسفند 1396، 08:36 ق‌ظ »
سلام. من از اوبونتو ۱۷.۱۰ استفاده می کنم. چند وقتی هست برای آپدیت با پیام زیر روبرو میشم:
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

و وقتی که با دستور rm -f لاک رو آزاد می کنم و مجددا تلاش می کنم پیغام زیر رو دریافت می کنم:
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.

و بعد وقتی دستوری که گفته رو اجرا می کنم این خروجی رو میگیرم:
payam@Deep-Blue:~$ sudo dpkg --configure -a
Setting up linux-image-4.13.0-36-generic (4.13.0-36.40) ...
Running depmod.
update-initramfs: deferring update (hook will be called later)
The link /initrd.img is a dangling linkto /boot/initrd.img-4.13.0-36-generic
vmlinuz(/boot/vmlinuz-4.13.0-36-generic
) points to /boot/vmlinuz-4.13.0-36-generic
 (/boot/vmlinuz-4.13.0-36-generic) -- doing nothing at /var/lib/dpkg/info/linux-image-4.13.0-36-generic.postinst line 491.
Examining /etc/kernel/postinst.d.
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/apt-auto-removal 4.13.0-36-generic /boot/vmlinuz-4.13.0-36-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/dkms 4.13.0-36-generic /boot/vmlinuz-4.13.0-36-generic
خروجی دستور توی همین لاین میمونه و جلوتر نمیره.
من تقریبا قادر به نصب و یا آپدیت هیچ نرم افزاری نیستم. خوشحال میشم کسی کمکم کنه

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
پاسخ : مشکل آپدیت نرم افزارها و سیستم عامل
« پاسخ #1 : 07 اسفند 1396، 03:29 ب‌ظ »
سلام. من از اوبونتو ۱۷.۱۰ استفاده می کنم. چند وقتی هست برای آپدیت با پیام زیر روبرو میشم:
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
این مشکل رو زمانی داشتم که به‌روزرسانی خودکار فعال بود و تا زمانی که تموم نمیشد همین مشکل باپرجا بود.
به‌روزرسانی خودکار ظاهرا هیچی نشون نمیده و خودش اتوماتیک شروع میکنه به به روز کردن و بعد از تموم  شدنشم چیزی بهتون نمیگه.
مطمئن نیستم مشکلتون این باشه اما بهتره به‌روزرسانی خودکار رو غیرفعال کنید.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین p4yam

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
« پاسخ #2 : 08 اسفند 1396، 08:41 ق‌ظ »
این مشکل رو زمانی داشتم که به‌روزرسانی خودکار فعال بود و تا زمانی که تموم نمیشد همین مشکل باپرجا بود.
به‌روزرسانی خودکار ظاهرا هیچی نشون نمیده و خودش اتوماتیک شروع میکنه به به روز کردن و بعد از تموم  شدنشم چیزی بهتون نمیگه.
مطمئن نیستم مشکلتون این باشه اما بهتره به‌روزرسانی خودکار رو غیرفعال کنید.

متاسفانه مشکل حل نشد. گویا باگی هست که توی این نسخه از سیستم عامل وجود داره
« آخرین ویرایش: 08 اسفند 1396، 08:43 ق‌ظ توسط p4yam »

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #3 : 08 اسفند 1396، 11:01 ق‌ظ »
سلام
پکیج منجر سیستم عامل شما apt هست که مدیریت نصب و آپدیت و... رو به عهده داره . apt ساز و کارش جوری هست که نمیتونه دوتا کار رو هم زمان انجام بده. برای همین وقتی مشغول کاری هست یه فایل قفل به نام lock در /var/lib/dpkg/lock ایجاد میکنه تا اطلاع بده که در حال کاره. حالا اگر قفل وجود داشته باشه  و پروسه دیگری بخوات از apt استفاده کنه به شما خطا خواهد داد تا پروسه قبلی کارش تمام بشه و قفل رو برداره.
با توجه به توضیحاتی که گفتم شما نباید! با دستور rm این قفل رو حذف میکردید. در موقع اتفاق افتادن این خطا یا باید صبر کنید تا این قفل برداشته بشه یا سیستم رو reboot کنید. نباید شخصا با دستور rm مداخله کنید.
همونطور که دوستمون گفتند، یکی از عواملی که باعث میشه اوبونتو خودش خودکار apt رو به کار بگیره ، همون آپدیت اتوماتیک هست که میتونید از تنظیمات غیرفعالش کنید.