انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: شبکه کردن ویندوز و لینوکس  (دفعات بازدید: 1809 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین saeedd13

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
شبکه کردن ویندوز و لینوکس
« : 01 خرداد 1397، 07:06 ب‌ظ »
سلام
من تازه واردم، به لینوکس و اوبونتو و این فروم. می خوام کامپیوترهای ویندوزیم رو با اوبونتو شبکه کنم. گفتن باید سامبا رو نصب و فعال کنم. همینکارو با خط فرمان کردم. اما برنامه‌ی به نام سامبا نمی‌بینم.بخش search هم گشتم نبود.
ویندوزی که دارم روی user ش رمزه. تو فایل منیجر اوبونتو یکی از کامپیوترهای ویندوز رو نشون می‌ده و یکیش رو نشون نمی‌ده. اونی که نشون می‌ده رمز می‌خواد. رمز کاربری ویندوز یا لینوکس هر کدوم رو که می‌دم فرقی نمی‌کنه و پیام خطا می‌آد.
تا اینجاش که خیلی دردسر داره. برای برنامه های کرک شده که تازگی متوجه شدم در واقع دزدین می‌خوام ویندوز رو ترک کنم. منتها باید ببینم عملیه یا نه. فعلا از یکیش شروع کردم ببینم پیش می‌ره یا نه.
« آخرین ویرایش: 07 امرداد 1397، 01:33 ق‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
پاسخ : شبکه کرپن ویندوز و لینوکس
« پاسخ #1 : 01 خرداد 1397، 07:08 ب‌ظ »
در مورد مشکل‌تون نظری ندارم اما اگر احساس می‌کنین برنامه‌ی samba مشکل‌تون رو حل می‌کنه توی مخازن اوبونتو وجود داره:
sudo apt install samba
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین saeedd13

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 01 خرداد 1397، 07:11 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز
تاپیک شبه راهنما برای سامبا رو دیدم ولی جواب سوالهای من توش نیست.

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 71
« پاسخ #3 : 06 امرداد 1397، 11:51 ب‌ظ »
اگر منظور شما از شبکه کردن مشاهده‌ی فایل‌های به اشتراک گذاشته شده‌ی ویندوز در اوبونتو باشه؛ در واقع شما بایستی برنامه‌ای داشته باشید که بتونه از پروتکل Samba سرویس بگیره (ماشین ویندوز در اینجا سرویس‌دهنده‌ی Samba هست)

برای اینکار نرم‌افزارهای متعددی هست که در این مقاله به خوبی بهش پرداشته شده:
https://www.computerhope.com/issues/ch001636.htm

اما به طور خلاصه یکی از روش‌ها استفاده از برنامه‌ی smbclient هست:
جهت نصب: sudo apt-get install smbclieant
نمایش فایل‌های اشتراک گذاشته شده:
smbclient -L //IpAddresاتصال به پوشه‌ی مورد نظر:
smbclient //IpAddress/SharedPath
از سوییچ -U جهت انتخاب نام کاربری استفاده کنید

آفلاین saeedd13

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 08 امرداد 1397، 05:48 ب‌ظ »
اگر منظور شما از شبکه کردن مشاهده‌ی فایل‌های به اشتراک گذاشته شده‌ی ویندوز در اوبونتو باشه؛ در واقع شما بایستی برنامه‌ای داشته باشید که بتونه از پروتکل Samba سرویس بگیره (ماشین ویندوز در اینجا سرویس‌دهنده‌ی Samba هست)

برای اینکار نرم‌افزارهای متعددی هست که در این مقاله به خوبی بهش پرداشته شده:
https://www.computerhope.com/issues/ch001636.htm

اما به طور خلاصه یکی از روش‌ها استفاده از برنامه‌ی smbclient هست:
جهت نصب: sudo apt-get install smbclieant
نمایش فایل‌های اشتراک گذاشته شده:
smbclient -L //IpAddresاتصال به پوشه‌ی مورد نظر:
smbclient //IpAddress/SharedPath
از سوییچ -U جهت انتخاب نام کاربری استفاده کنید
از توجهتون ممنونم
الان شبکه کردن انجام شده. از رایانه‌های ویندوزی توی لینوکس فقط یکیش دیده می‌شه و اون هم رمز می‌خواد. رمز رو می‌دم ولی واردش نمی‌شه. عجیبه برام که کسی لینوکس و ویندوز شبکه نکرده باشه.

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 08 امرداد 1397، 07:46 ب‌ظ »
از توجهتون ممنونم
الان شبکه کردن انجام شده. از رایانه‌های ویندوزی توی لینوکس فقط یکیش دیده می‌شه و اون هم رمز می‌خواد. رمز رو می‌دم ولی واردش نمی‌شه. عجیبه برام که کسی لینوکس و ویندوز شبکه نکرده باشه.
رمز به تنهایی کافی نیست. نام کاربری و گذرواژه در کنار هم امکان دسترسی شما رو برای سرویس‌دهنده‌ی Samba فراهم می‌کنه.
زمانی که از شما رمز درخواست میشه (احتمال میدم از برنامه‌ی nautilus جهت پیمایش فایل‌های اشتراکی استفاده می‌کنید) درواقع نام‌کاربری ماشین لینوکس به همراه رمز عبور ارسال میشه و درنتیجه چون این نام کاربری حتی ممکن است روی ماشین ویندوز تعریف نشده باشد بنابراین دسترسی شما رد می‌شود. (چنانچه امکان دسترسی آزاد برای کاربران ناشناس یا everyone برای فایل‌های اشتراکی تعریف شده باشد نیازی به ثبت رمزعبور نیست.)

مورد بعد اینکه بایستی سطح دسترسی کاربران مختلف برای درخواست فایل‌های اشتراکی روی ویندوز رو بررسی کنید و مطمئن بشید کاربر مورد نظر امکان دسترسی برایش فراهم است. مورد آخر بایستی تنظیمات دیوار‌آتش ویندوز رو بررسی کنید و مطمئن باشین پورت مربوط به SMB یعنی 445 باز باشد.

آفلاین saeedd13

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 08 امرداد 1397، 07:57 ب‌ظ »
از توجهتون ممنونم
رمز به تنهایی کافی نیست. نام کاربری و گذرواژه در کنار هم امکان دسترسی شما رو برای سرویس‌دهنده‌ی Samba فراهم می‌کنه.
زمانی که از شما رمز درخواست میشه (احتمال میدم از برنامه‌ی nautilus جهت پیمایش فایل‌های اشتراکی استفاده می‌کنید) درواقع نام‌کاربری ماشین لینوکس به همراه رمز عبور ارسال میشه و درنتیجه چون این نام کاربری حتی ممکن است روی ماشین ویندوز تعریف نشده باشد بنابراین دسترسی شما رد می‌شود. (چنانچه امکان دسترسی آزاد برای کاربران ناشناس یا everyone برای فایل‌های اشتراکی تعریف شده باشد نیازی به ثبت رمزعبور نیست.)

مورد بعد اینکه بایستی سطح دسترسی کاربران مختلف برای درخواست فایل‌های اشتراکی روی ویندوز رو بررسی کنید و مطمئن بشید کاربر مورد نظر امکان دسترسی برایش فراهم است. مورد آخر بایستی تنظیمات دیوار‌آتش ویندوز رو بررسی کنید و مطمئن باشین پورت مربوط به SMB یعنی 445 باز باشد.
نام کاربری و رمز ماشین ویندوز که ادمینه را قاعدتا باید وارد کنم، که می‌کنم، ولی نمی‌پذیره. در ضمن یادمه که گاهی چنین مشکلی رو پیشتر و زمانی که با اندروید به ماشین ویندوزی وصل می‌شدم دیده‌ام. ممکنه باگ سامبا باشه؟

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 08 امرداد 1397، 09:33 ب‌ظ »
نام کاربری و رمز ماشین ویندوز که ادمینه را قاعدتا باید وارد کنم، که می‌کنم، ولی نمی‌پذیره. در ضمن یادمه که گاهی چنین مشکلی رو پیشتر و زمانی که با اندروید به ماشین ویندوزی وصل می‌شدم دیده‌ام. ممکنه باگ سامبا باشه؟
هر چی کار نکرد حتما باگه، ویروسه، ...

مشکل شما از این حالات خارج نیست:
۱- دیوارآتش ویندوز اجازه‌ی دسترسی به سرویس SMB نمی‌دهد.
۲- نام کاربری وارد شده اجازه‌ی دسترسی به منابع اشتراکی ندارد.

نمی‌دونم از چه برنامه‌ای به عنوان سرویس گیرنده‌ی SMB استفاده می‌کنید. اگه قید بکنید بهتره.
اگر کاربر ادمین ویندوز دسترسی دارید خروجی دستور زیر رو قرار بدید:
smbclient -U administrator -L //WindowsIP/