انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سردرگمی در انتخاب توزیع  (دفعات بازدید: 1245 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
  • Arch + KDE
سردرگمی در انتخاب توزیع
« : 22 تیر 1397، 04:18 ب‌ظ »
سلام

بعد از سردرگمی در انتخاب میزکار مناسب نوبت به انتخاب توزیع هستش ...

تاپیک جدید زدم که به قول دوستان تمیز باشیم و مطالب بهتر در درسترس قرار بگیره ...

لینک هایی که ممکنه بهتون کمک کنه :

https://www.distrowatch.com/
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,122926.0.html
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,69692.45.html
https://jadi.net/2016/03/choosing-server-gnu-linux-distro/
http://linuxihaa.irکدام-توزیع-لینوکس-را-نصب-کنم/
http://linuxbook.ir/chapters/which_distro_is_best_for_you.html

گنو/لینوکس به دلیل تنوع زیاد در توزیع ها و میزکار ها ممکنه خیلی ها رو (تو این انجمن هم کم نیستن) سردرگم بکنه که از چی استفاده کنن ...

معیار های من :
  • غلطان
  • پایداری
  • پشتیبانی خوب
  • مخازن نرم افزاری زیاد
  • هماهنگی با سخت افزار
  • زیاد بودن مستندات و آموزش
  • جایگزین کردن نسخه های قدیمی تر نرم افزار جای نسخه جدید
که به صورت کلی بعضی از چیز ها به خود کاربر هم بستگی داره مثل پایداری ...

توزیع هایی که تست کردم :
  • آرچ
  • کالی
  • مینت
  • فدورا
  • اوبونتو
  • اپن سوزه
  • سنت او اس
ما قطعا اینجا کالی و سنت او اس برای کاربر خانگی حساب نمیکنیم ...

توی این توزیع ها مشکلاتی داشتم اینا بود :

توی بعضی از توزیع ها مثل سوزه انفجار بسته رخ میده و کلی بسته نصب میکنه و همچنین توزیع عجیب و غریبی هست که اگر اینطور نبود خیلی خوب بود ....

من کلا دوست دارم بسته هام رو خودم نصب کنم و اون چیزایی ک نیاز دارم رو نصب کنم مثل اوبونتو که با debootstrap نصبش میکنیم و بعدش یه اوبونتو تمیز داریم  ;) ...

یک توزیع دیگه مثلا پایدار بود اما غلطان نبود و مدیر بستش زیاد جالب نبود (من با apt و pacman راحت ترم که توی اینا apt رو ترجیح میدم) ...

یا یک توزیع دیگه مخزن نرم افزاری کمی داشت و باید با روش های دستی (طولانی تر) نصبش میکردم برای مثال میخواستم php5 رو روی فدورا 27 نصب کنم که اخرش هم به درستی نصب نشد ...

در اخر هم اینکه حجم اپدیت ها انچنان اهمیتی برام نداره (یا اصلا نداره  :D) ...

کسی اگر میتونه من رو راهنمایی کنه راهنمایی کنه و یه توضیح کوتاهی هم بده (با توجه به توضیحاتی ک دادم) اینطوری نباشه که بیاد و فقط بنویسه ارچ  :) ...

در نهایت هم جنگ توزیع راه نندازید اینجا  \\:D/ ...
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
پاسخ : سردرگمی در انتخاب توزیع
« پاسخ #1 : 22 تیر 1397، 05:05 ب‌ظ »
چرا با آرچ ادامه نمی‌دی؟

کلا همونطور که میدونی تو دنیای کامپیوتر نمی‌تونیم همه چیز رو با همه داشته باشیم و همیشه یک Trade-Off وجود داره، یک چیزایی رو میدی و یک سری مطالبات دیگه‌ات رو به دست میاری و  عموما هم این Trade-off به شکل یک طیف دیده میشه برا مثال من پایداری رو Slackware می‌بینم، حالا آرچ یک Trade-off نسبتا خوب بهت میده و با اینکه غلطان هست از پایداری بدی هم برخوردار نیست.

گزینه‌هایی مثل Debian testing هم بد نیستند ولی پیشنهاد نمی‌دم چون هدفشون چیز دیگه‌ای هست. ولی آرچ هدفش چیزی هست که دنبالشی.

ویکی و مستندات خوبی داره، مخازن مناسب، pacman بسیار قوی هست، فروم باحالی داره و کاربراش هم اوکی هستن.

اون مورد "جایگزین کردن نسخه های قدیمی تر نرم افزار جای نسخه جدید" رو هم متوجه نشدم منظورت چیه. اگر منظورت اینکه backporting رخ بده که خوب با غلطان بودن تا حدی در تضاد هست و باید بری رو گزینه ای مثل debian testing.

--

در کل یه چیزی رو بردار باهاش ادامه بده خیلی مهم نیست... بعد اگر خوشت نیاد جا به جا میشی و نهایتا یه جا فیکس میشی.
« آخرین ویرایش: 22 تیر 1397، 05:07 ب‌ظ توسط M!lad »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #2 : 23 تیر 1397، 06:34 ب‌ظ »
بنظرم با این معیارها آرچ بهترینه.
من خودم هم تقریبا معیارهام با شما یکیه و با این معیارها توزیعی به خوبی آرچ ندیدم و چون با درایور کارت گرافیکم مشکل پیدا کرد و هیچ‌جوره هم حل نشد ازش مهاجرت کردم.
دبیان Sid هم خوبه.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #3 : 23 تیر 1397، 09:15 ب‌ظ »
البته که میشه به اسلکور اشاره کرد.
پایداری بسیار بسیار زیاد.
نرم افزار های به روز( یه نسخه نیمه غلطان داره )
و جامعه کاربری خوب.
روش نصب هم که خودت می دونی.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین somo

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
« پاسخ #4 : 25 تیر 1397، 04:47 ق‌ظ »
پایداری و بروز بودن معمولا با هم توی توزیع جمع نمیشه.دلیلش هم اینه که بعصی از بسته ها قبل از تست دقیق وارد مخازن میشن (مثل testing آرچ)یا حتی بعضی وقتها توی ریپوزیتوری اصلی (برای مثال چند بار خود من به خاطر باگ کرنل رو دانگرید کردم)
در کل اگر دنبال بروز بودن و حجم برنامه هایی هستی که می تونی نصب کنی ، اوبونتو یا توزیع های دبیان بیس خوبن و البته آرچ لینوکس
اگه دنبال پایداری هستی اول از همه اسلکویر رو توصیه میکنم و بعد از اون دبیان
کلا تجربه خوبی با rpm بیس ها ندارم. :)
آنزمان که خوش ترین مزه ها را داری مگذار تو را تمام بخورند

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • Arch + KDE
« پاسخ #5 : 31 تیر 1397، 09:22 ق‌ظ »
سلام

ممنون بابت نظرات  :) ...
نقل‌قول
اون مورد "جایگزین کردن نسخه های قدیمی تر نرم افزار جای نسخه جدید" رو هم متوجه نشدم منظورت چیه. اگر منظورت اینکه backporting رخ بده که خوب با غلطان بودن تا حدی در تضاد هست و باید بری رو گزینه ای مثل debian testing.
منظورم اینه که مثلا PHP7 رو دانگرید کنیم به PHP5 ...
نقل‌قول
من خودم هم تقریبا معیارهام با شما یکیه و با این معیارها توزیعی به خوبی آرچ ندیدم و چون با درایور کارت گرافیکم مشکل پیدا کرد و هیچ‌جوره هم حل نشد ازش مهاجرت کردم.
بله ارچ خوبه ولی انقدر yaourt اذیت کرد که بیزار شدم , البته ایندفعه احتمالا از pacaur بجاش استفاده کنم ...

ولی خوب فعلا ترجیح میدم Debian Sid رو تست کنم و بعدش برم رو ارچ و بقیه ...
نقل‌قول
البته که میشه به اسلکور اشاره کرد.
پایداری بسیار بسیار زیاد.
نرم افزار های به روز( یه نسخه نیمه غلطان داره )
و جامعه کاربری خوب.
روش نصب هم که خودت می دونی.
خیلی ممنون بابت نظرت باید رو سیستم واقعی تستش کنم ...
نقل‌قول
در کل اگر دنبال بروز بودن و حجم برنامه هایی هستی که می تونی نصب کنی ، اوبونتو یا توزیع های دبیان بیس خوبن و البته آرچ لینوکس
اوبونتو خوبه ولی نمیدونم چرا نمیتونم باهاش کنار بیام :D ...

برای مثال همین چند روز پیش که اوبونتو 17.10 منقضی شد مجبور بودم

به نسخه LTS اوبونتو برم و LTS هم تا جایی که من اطلاع دارم برای سرور ها استفاده میشه چون نرم افزار های داخل مخازنش قدیمی تر و تست شده تر هستن  ...

ویرایش :

مردد هستم که باز برم روی ارچ یا نه ، با توجه به خرید شدن گیت هاب توسط مایکروسافت یه جوریه برام  ;D ...

همچنین : http://linuxvaman.ir/post/626
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1397، 09:26 ق‌ظ توسط Al!R3Za »
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #6 : 31 تیر 1397، 09:02 ب‌ظ »
بله ارچ خوبه ولی انقدر yaourt اذیت کرد که بیزار شدم , البته ایندفعه احتمالا از pacaur بجاش استفاده کنم ...

ولی خوب فعلا ترجیح میدم Debian Sid رو تست کنم و بعدش برم رو ارچ و بقیه ...
من دبیان سید بودم بعد از حدود دو هفته استفاده به این نتیجه رسیدم که هیچی همون آرچ نمیشه و دو روزه دوباره برگشتم آرچ ;D
در مورد AUR Helper هم trizen رو تست کن خیلی خوبه.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #7 : 31 تیر 1397، 11:11 ب‌ظ »
نقل‌قول
منظورم اینه که مثلا PHP7 رو دانگرید کنیم به PHP5 ...
به جای دانگرد بسته های سیستم عالمت سعی کن با برنامه ات دیل کنی. آخرین ساپورت های PHP 5.6 چند ماه دیگه تموم میشه. یا برنامه ات رو به ۷ پورت کن یا تو محیط شبیه سازی شده اجراش کن. داکر و Vagrant آپشن های خیلی خوبی تو این زمینه هستن.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
« پاسخ #8 : 01 امرداد 1397، 12:28 ب‌ظ »
اوبونتو خوبه ولی نمیدونم چرا نمیتونم باهاش کنار بیام :D ...

برای مثال همین چند روز پیش که اوبونتو 17.10 منقضی شد مجبور بودم

به نسخه LTS اوبونتو برم و LTS هم تا جایی که من اطلاع دارم برای سرور ها استفاده میشه چون نرم افزار های داخل مخازنش قدیمی تر و تست شده تر هستن  ...

ویرایش :

مردد هستم که باز برم روی ارچ یا نه ، با توجه به خرید شدن گیت هاب توسط مایکروسافت یه جوریه برام  ;D ...

همچنین : http://linuxvaman.ir/post/626
اون قضیه lts چیز خیلی مهمی نیست! در کل وقتی یه نسخه ای از اوبونتو داره منقضی میشه به نسخه بعد آپگرید می کنی دیگه! مگه غیر اینه؟
و اینکه آرچ و گیت هاب چه ربطی دارن؟ آرچ روی گیت هابه؟  ???
و درآخر بسته خارج از مخزن نصب نکن  ;D

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • Arch + KDE
« پاسخ #9 : 01 امرداد 1397، 03:05 ب‌ظ »
نقل‌قول
من دبیان سید بودم بعد از حدود دو هفته استفاده به این نتیجه رسیدم که هیچی همون آرچ نمیشه و دو روزه دوباره برگشتم آرچ ;D
در مورد AUR Helper هم trizen رو تست کن خیلی خوبه.
سلام

واقعیتش بین دبین و آرچ گیر کردم ، قضیه اوبونتو که کلا منتفیه دیگه فکر نکنم ازش استفاده کنم :) ...

اون موردی که گفتی رو تست میکنم به نظر خیلی خوبه ، اما تا جایی که من دیدم pacaur بیشتر طرفدار داره ...

نقل‌قول
به جای دانگرد بسته های سیستم عالمت سعی کن با برنامه ات دیل کنی. آخرین ساپورت های PHP 5.6 چند ماه دیگه تموم میشه. یا برنامه ات رو به ۷ پورت کن یا تو محیط شبیه سازی شده اجراش کن. داکر و Vagrant آپشن های خیلی خوبی تو این زمینه هستن.
PHP فقط یک مثال بود ، بعضی وقت ها پیش میاد که نیاز هست از نسخه های قبلی برنامه استفاده بشه ، از راهنمایی شما ممنونم ...
نقل‌قول
اون قضیه lts چیز خیلی مهمی نیست! در کل وقتی یه نسخه ای از اوبونتو داره منقضی میشه به نسخه بعد آپگرید می کنی دیگه! مگه غیر اینه؟
چرا مهمه برای من بروز بودن بسته هام مهمه ، مهمه که توزیعی که استفاده میکنم بعد یه مدت منقضی نشه و همونطوری که هست بمونه ...
نقل‌قول
و اینکه آرچ و گیت هاب چه ربطی دارن؟ آرچ روی گیت هابه؟  ???
منظور AUR هست اینجا ...
نقل‌قول
و درآخر بسته خارج از مخزن نصب نکن  ;D
میخوام اما نمیشه واقعا ، بعضی چیزا کلا توی AUR فقط هست و داخل مخازن نیست :D ...

بعضی از دوستان جنتو رو پیشنهاد کردن ، این توزیع واقعا خوبه و مشکل بزرگی که من باهاش دارم اینه که شاید جایی لنگ یه بسته باشم اونوقت باید بزارم کامپایل بشه  :( ...

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #10 : 02 امرداد 1397، 01:16 ب‌ظ »
شاید فدورا انتخاب مناسبی باشه، هر سال دو انتشار داره با پشتیبانی 13 یا 14 ماه، یعنی از انتشارهای رپید اوبونتو مدت پشتیبانیش بیشتر است.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
« پاسخ #11 : 02 امرداد 1397، 02:56 ب‌ظ »
به نظر من هم آرچ انتخاب مناسبیه.همچنین مانجارو هم خیلی خوبه و تا حد زیادی نیازهاتو برطرف میکنه :)
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #12 : 05 امرداد 1397، 09:44 ق‌ظ »
منظور AUR هست اینجا ...

هر چند قسمت عظیمی از AUR به گیت‌هاب ربط داره ولی خب بازم باید بدونید که AUR هیچ ربط مستقیمی به گیت‌هاب یا گیت‌لب یا هر جای دیگه‌ای نداره.
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • Arch + KDE
« پاسخ #13 : 23 امرداد 1397، 09:49 ق‌ظ »
سلام

دو گزینه کلا برام وجود داره یکی دبیان و یکی دیگه آرچ ...

اول از دبیان تستینگ شروع کردم و دیدم تا وقتی ارچ هست نمیشه از دبیان استفاده کنم ، هیچی دیگه پاکش کردم و آرچ رو نصب کردم و الان فوق العاده راضیم و حس میکنم دقیقا همونیه که میخوام ...

ولی در اینده اگر نتونستم به هر دلیلی از آرچ استفاده کنم قطعا از دبیان استفاده میکنم ، ولی تا وقتی ارچ هست ، ارچ رو ترجیح میدم  ;) ...

آفلاین Far7id

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 92
« پاسخ #14 : 23 امرداد 1397، 12:08 ب‌ظ »
من اول از اوبونتو استفاده میکردم، متاسفانه با انتخاب شدن گنوم به عنوان میزکار اصلی اوبونتو واقعا اذیت شدم. گنوم خیلی باگ داشت و زیاد هنگ میکرد به همین خاطر تصمیم گرفتم Kubuntu رو نصب کنم. از گنوم بیشتر راضی بودم ازش و تقریبا خوب بود برام اما باگ زیاد داشت بعضی وقت‌ها. چند هفته پیش تصمیم گرفتم مانجارو رو امتحان کنم و ببینم چجوریه. Manjaro KDE رو نصب کردم و بسیار راضی ام ازش. آخرین نسخه پلاسما رو دارم و خیلی نسبت به Kubuntu پایدار تره و اون باگ ها و هنگ ها رو معمولا نداره. علاوه بر این دمای سی‌پی‌یو توی مانجارو حدود ۱۰ درجه خنک تر از اوبونتو هست برام! از انتخابم راضی ام.