انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب درست لینوکس(کدام رو‌ش درست است)؟؟  (دفعات بازدید: 2683 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Amir.

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
با سلام
بنده یه تازه کار هستم و جدیدا تصمیم گرفت وارد دنیای لینوکس بشم، تا این لحظه که دارم ازش استفاده میکنم تجربه خوب و جالبی داشتم، ولی برام سوال پیش اومده که لینوکس رو چطور نصب میکنن.؟!
برای نصب لینوکس مینت (کلا لینوکس ها) من روش های مختلفی رو دیدم، هر کسی یه جور طریقه ی نصب رو آموزش دادن، من هنوز نفهمیدم کدوم درست هست، و نمیدونم مینت 19 رو درست نصب کردم یا نه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که به چه صورت هست.
در ادامه یکسری از توضیحات رو قید میکنم تا دوستان بگن که درست هست یا خیر، و نصب خودم رو هم میگم:

🔴 چیزی که خودم متوجه شدم و نصب کردم:
1. روت رو ساختم با حجم دلبخواه 30 گیگ(البته زیر 10 گیگ نباس باشه) از نوع primery انتخاب کردم.
2. سواپ رو با حجم دو برابر رم ساختم(رم من 8 بود که 16 انتخاب کردم)
3.پوشه هوم رو هم هرچی از حجم درایوی که بهش اختصاص داده بودم رو براش تعریف کردم.
4. تو آموزش هایی که دیده بودم گفتن که 1 گیگ برای بوت بزارید، که بنده این کار رو هم انجام دادم.
(دوتای آخر رو legical در نظر گرفتم)
تا به الان سیستم کار میکنه و 3 بار هم هنگ کرد، دلیلش رو نمیدونم ولی مجبور شدم هربار سیستم رو کلا خاموش کنم. (میشه دلیل این هنگ رو بگید؟)

🔴🔴 تو سایت های مختلف توضیحات مختلفی دادن:
1. نیاز به ساخت سواپ نیست!! (چرا؟ به چه دلیل؟) من اینو نساختم سیستم کار می‌کرد 😬
2. هرکدوم از آموزش ها یکی از فایل ها رو مهم در نظر میگرفتن(روت و هوم و سواپ) و هر کدوم که مهم بود حجم بیشتری میگرفت. (آخرم نفهیمدم کدوم مهمتر هست!)

کدوم فایل باید از نوع primery باشه؟ آیا همه باید از این نوع باشن یا نه؟ کدوما باید logical باشن؟؟

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
پاسخ : نصب درست لینوکس(کدام رو‌ش درست است)؟؟
« پاسخ #1 : 22 آبان 1397، 01:18 ق‌ظ »
سلام دوست من امید وارم که عالی باشی.
برای پارتیشن بندی باید بدونی که هر کدوم از پارتیشن ها دقیقا برای چه کاری هست.
root یا / : ما معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ گیگ فضا در اختیارش قرار میدیم، این پارتیشن همون پارتیشن سیستم خواهد بود که نرم افزار های نصب شده و فایل های سیستم درش قرار می گیره پس مهم ترین پارتیشن پارتیشن root هستش.
EFI یا Boot : برای این پارتیشن معمولا 512 MiB فضا اختصاص داده میشه. کار این پارتیشن در سیستم های EFI مصعولیت معرفی سیستم به کرنل و راه اندازی سیستم هستش و در سیستم های غیر efi که معمولا فایل رو هم اختصاص ندی خودش از root می گیره فقط معرفی روش بوت و نگهداری grub هستش( اگه اشتباهی دارم دوستان کامل کنند)
پارتیشن SWAP : در سیستم های قدیمی تر که RAM ها به صورت محدود تری از الان بودن این پارتیشن دو برابر RAM سیستم ساخته می شد که در هنگام پرشدن رم راهی برای فرار از هنگ های ناگهانی باشد ولی امروزه فقط بین ۲ تا ۴ گیگ فضا به این پارتیشن داده میشه و بیشتر لازم نیست( که البته از اوبونتو 17.04 به اینور هم خود سیستم مقداری از root رو در صورت نیاز برای این کار تخصیص میده و نیازی به ساخت اون نیست ) استفاده ازین پارتیشن بسیار نادر خواهد بود.
فضای HOME : این پارتیشن معمولا برای فایل شخصی و کانفیگ های یوزی ها در نظر گرفته می شه و توصیه میشه به صورت جدا گونه ساخته بشه که در صورت نیاز به تویض توزیع اطلاعات کاربر حفظ بشه.
تفاوتی بین استفاده شما از لجیک و پرایمری نیست

پ . ن :‌ دوست من نام سیستم عامل ما گنو هست و کرنل اون هم متغییر ولی در اکثر اوقات از لینوکس برای کرنل استفاده میشه پس بهتر سیستم عامل رو گنو به همراه نام کرنل اون به زبان بیارید در اینجا گنو/لینوکس
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1522
« پاسخ #2 : 22 آبان 1397، 06:53 ق‌ظ »
ورود شما رو به دنیای گنو/لینوکس تبریک میگم.
چند تا پیشنهاد:
1-هارد تون رو زیاد تکه تکه نکنید.40 تا 50 گیگ به روت (/)اختصاص بدید بوت(boot) هم به صورت پیش فرض داخل روت ساخته میشه.
2-برای رمهای زیر 8 گیگ دوبرابر و برای رومهای بیشتر از 8 گیگ به انداره خود رم سواپ تعیین کنید.
3-با ساختن پوشه (home) به صورت جداگانه فایل و تنظیمات شما به هنگام بازنصب ابونتو پاک نخواهد شد.
4-برای شروع از ابونتو 18.04 استفاده کنید بهتره.هم 5 سال پشیبانی داره هم کاربرد پسند هستش
انسانیت نسبت به دیگر انسان ها

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #3 : 22 آبان 1397، 10:37 ق‌ظ »
ورود شما رو به دنیای گنو/لینوکس تبریک میگم.
چند تا پیشنهاد:
1-هارد تون رو زیاد تکه تکه نکنید.40 تا 50 گیگ به روت (/)اختصاص بدید بوت(boot) هم به صورت پیش فرض داخل روت ساخته میشه.
2-برای رمهای زیر 8 گیگ دوبرابر و برای رومهای بیشتر از 8 گیگ به انداره خود رم سواپ تعیین کنید.
3-با ساختن پوشه (home) به صورت جداگانه فایل و تنظیمات شما به هنگام بازنصب ابونتو پاک نخواهد شد.
4-برای شروع از ابونتو 18.04 استفاده کنید بهتره.هم 5 سال پشیبانی داره هم کاربرد پسند هستش
خخخ چقدر حجم هات نجومیه داداش ( اوبنتو 18.04 عالیه منم توصیش می کنم ولی برای کاربر های خانگی بهتره همیشه آخرین ابدیت رو داشته باشن ) برای بوت هم اگه نمی خواد efi نصب کنید ، بله دقیقا این دوستمون درست میگن.
برای swap کلا اوبونتو لازمش نداره از 17.04 به بعد، من الان براش حجمی نزاشتم خود اوبونتو دو گیگ(2048MiB) رو براش منظور کرده.
« آخرین ویرایش: 22 آبان 1397، 10:40 ق‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #4 : 22 آبان 1397، 11:26 ق‌ظ »
پارتیشن سوآپ (swap) به هیچ وجه لازم و ضروری نیست و این حرف که "پارتیشن سوآپ (swap) را دو برابر مقدار رم بسازید" یک توصیه و جمله کلیشه‌ای است که از دهه 1990 به ارث رسیده! |: من از 5 سال قبل تا الان با دو گیگ رم DDR2 حتی یک مرتبه هم پارتیشن سوآپ نساختم و به هیچ مشکلی برنخوردم، اونهایی که بیشتر از 4 گیگ رم دارند احتیاجی به اون نخواهند داشت ولی اگر همیشه از 90درصد یا بیشتر از رم سیستم استفاده میکنند احتمالا ساختش مفید خواهد بود ولی نه دیگه 16گیگ! در حد 2 یا نهایتا 4 گیگ زیاد هم هست.

همونطور که یکی از دوستان گفت خیلی هارد دیسک را تیکه تیکه نکنید مخصوصا اگر جدول پارتیشن MBR باشه، من روی سیستم قدیمی خودم که BIOS است، کلا دو تا پارتیشن primary دارم برای دو توزیع لینوکس مختلف، یعنی همه root, home, boot و همه چیز برای یک توزیع، درون یک پارتیشن است و تا حالا به مشکلی هم برنخوردم.

واقعا نیازی نیست برای root, home, boot پارتیشن جداگانه ساخته بشه، البته سیستم های UEFI مثل اینکه به یک پارتیشن boot احتیاج دارند، درست نمیدونم، ولی سیستم های BIOS احتیاجی ندارند و جداساختن آنها مزیت زیادی ایجاد نمیکنه.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 22 آبان 1397، 11:53 ق‌ظ »
نقل‌قول
واقعا نیازی نیست برای root, home, boot پارتیشن جداگانه ساخته بشه
جدا کردن پارتیشن home یه مزیته و میتونه چندین جا به کمک کاربر بیاد.مثلا موقعی که ابونتو رو دوباره نصب میکنید فایلهاتون پاک نمیشه.یا موقعی که بخواهید دو تا توزیع مختلف رو کنار هم نصب کنبد میتونید پارتیشن home رو به صورت مشترک برای هر دو دو توزیع تعریف کنید.

سواپ لینوکس مزیت های خاص خودشو داره(سواپ لینوکس خیلی کاراتر و مفید تر از سواپ ویندوز هستش).مثلا تو لینوکس (گنو/لینوکس) برنامه هایی که اهمیت کمتری دارند رو به سواپ منتقل میکنه و باعث میشه رم خلوت تر و کارایی سیستم بیشتر و بهتر شه.

آفلاین Amir.

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
« پاسخ #6 : 22 آبان 1397، 02:44 ب‌ظ »
سلامی مجدد خدمت دوستان عزیز
از همه دوستان بابت راهنمایی ها . تبریک هاشون ممنونم و سعی میکنم خطاهام رو کمتر کنم.
با توجه به توضیحاتی که دوستان دادن همچنان به علما اختلاف هست :).... به این دلیل که یکسری از دوستان سواپ رو واجب میدونن و یکسری خیر ؟!!
چیزی که متوجه شدم این هست که :
1. Home به صورت جدا ساخته بشه بهتره
2. روت و بوت به صورت ترکیبی ساخته میشن
3. سواپ هم اگه ساخته بشه بهتره برای خلوت بودن رم و مقدارش رو هم اگه سیستم قدیمی بود یعنی زیر 8 گیگ رم، باید سواپ را 2 برابر در نظر گرفت ولی در سیستم های جدید (8 گیگ به بالا) سواپ رو برابر خود رم در نظر بگیرن (ولی دوستان گفتن سیستم های 8 گیگ به بالا نیاز به ساخت سواپ ندارن ، و از طرفی گفتن برابر خود رم هم زیاد هست و در نهایت 4 گیگ کافیه !!)
یعنی کسی سیستمش 32 گیگ یا 16 گیگ رم داره اگه سواپ میخواد باید 4 گیگ در نظر بگیره یا اصلا نسازه!! درسته؟
(نتیجه کلی برای سواپ میشه : زیر 8 گیگ رم باید 2 برابر بشه ، از 8 گیگ به بالا میتونیم بسازیمش و میتونیم نسازیم ولی اگر میسازیم سقفش 4 گیگ هست ، درسته؟)

فقط بنده متوجه primery و Logical نشدم.

از اوبونتو 18.4 استفاده کردم اضلا جالب نبود. قبلش از مینت 19 استفاده کردم ، واقعا حرفه ایی بود این نسخه. الانم میخوام مینت 19 رو نصب کنم ، البته قبلش دوستان باید این توضیحات رو تایید و اصلاح کنن :)

ممنون که وقت میزارید

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 22 آبان 1397، 04:29 ب‌ظ »
نقل‌قول
(نتیجه کلی برای سواپ میشه : زیر 8 گیگ رم باید 2 برابر بشه ، از 8 گیگ به بالا میتونیم بسازیمش و میتونیم نسازیم ولی اگر میسازیم سقفش 4 گیگ هست ، درسته؟)
بالای 8 گیگ سقفش تا خود رم هستش.بودنش بهتر از نبودنشه.

نقل‌قول
موقع نصب اول روت (/) رو انتخاب کنید بعد بقیه پارتیشن ها رو که خودکار primery و logical تنظیم میشه.

برای دانستن بیشتر:
https://fa.wikipedia.org/wiki/پارتیشن‌بندی

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 22 آبان 1397، 04:49 ب‌ظ »
https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq

تو سایت رسمی ابونتو هم اومده که برای رم های بالای 16 گیگ نیاز به سواپ هستش

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #9 : 23 آبان 1397، 10:56 ق‌ظ »
سلامی مجدد خدمت دوستان عزیز
از همه دوستان بابت راهنمایی ها . تبریک هاشون ممنونم و سعی میکنم خطاهام رو کمتر کنم.
با توجه به توضیحاتی که دوستان دادن همچنان به علما اختلاف هست :).... به این دلیل که یکسری از دوستان سواپ رو واجب میدونن و یکسری خیر ؟!!
چیزی که متوجه شدم این هست که :
1. Home به صورت جدا ساخته بشه بهتره
2. روت و بوت به صورت ترکیبی ساخته میشن
3. سواپ هم اگه ساخته بشه بهتره برای خلوت بودن رم و مقدارش رو هم اگه سیستم قدیمی بود یعنی زیر 8 گیگ رم، باید سواپ را 2 برابر در نظر گرفت ولی در سیستم های جدید (8 گیگ به بالا) سواپ رو برابر خود رم در نظر بگیرن (ولی دوستان گفتن سیستم های 8 گیگ به بالا نیاز به ساخت سواپ ندارن ، و از طرفی گفتن برابر خود رم هم زیاد هست و در نهایت 4 گیگ کافیه !!)
یعنی کسی سیستمش 32 گیگ یا 16 گیگ رم داره اگه سواپ میخواد باید 4 گیگ در نظر بگیره یا اصلا نسازه!! درسته؟

از اوبونتو 18.4 استفاده کردم اضلا جالب نبود. قبلش از مینت 19 استفاده کردم ، واقعا حرفه ایی بود این نسخه. الانم میخوام مینت 19 رو نصب کنم ، البته قبلش دوستان باید این توضیحات رو تایید و اصلاح کنن :)

ممنون که وقت میزارید
همون طور که بالا دوبار گفتم توی اوبونتو 17.04 به بعد اصلا swap لازم به ساختن نداره و این توصیه من نیست خود کنونیکال میگه.
و این به این معنا نیست که ساخته نمیشه بلکه خود سیستم مقداری از root رو براش در نظر می گیره و در هر زمانی که کم اومد سیستم به مقداری که نیاز داره ازش استفاده می کنه.
درضمن بتون قول میدم شما هیچ وقت 8 گیگ رم پر نخواهید کرد.
8 گیگ swap فقط حدر دادن حافظه خواهد بئد و بس.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پارتیشن سوآپ (swap) به هیچ وجه لازم و ضروری نیست و این حرف که "پارتیشن سوآپ (swap) را دو برابر مقدار رم بسازید" یک توصیه و جمله کلیشه‌ای است که از دهه 1990 به ارث رسیده! |: من از 5 سال قبل تا الان با دو گیگ رم DDR2 حتی یک مرتبه هم پارتیشن سوآپ نساختم و به هیچ مشکلی برنخوردم، اونهایی که بیشتر از 4 گیگ رم دارند احتیاجی به اون نخواهند داشت ولی اگر همیشه از 90درصد یا بیشتر از رم سیستم استفاده میکنند احتمالا ساختش مفید خواهد بود ولی نه دیگه 16گیگ! در حد 2 یا نهایتا 4 گیگ زیاد هم هست.

....
بفرمایید چند روز قبل یکی از منابع معتبر هم همین حرف منو زد:

نقل‌قول
These days most computers have more RAM than back when the "swap space should be double the size of RAM" guideline was created.

https://distrowatch.com/weekly.php?issue=20181203#qa

نقل‌قول
If you have 16GB of RAM then you might want to skip having swap space entirely as most workloads on Linux (at least on a desktop computer or laptop) will not require that much memory. (I rarely use more than 3GB of RAM, unless I am running virtual machines.)

نقل‌قول
However, if you want to use the even more effective power saving mode of hibernate then you will need swap space. The hibernate feature saves information from RAM on your swap partition, so you will need swap space to use hibernate. Probably as much swap as you have RAM.

استارتر/مدیر انجمن لطفا عنوان تاپیک را درست کنید تا سوآپ (swap) درش ذکر شود.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
پارتیشن بندی هارد برای نصب گنو‌لینوکس بسته به شرایط سخت افزاری سیستم و اینکه آیا قراره کنار یه سیستم عامل دیگه نصب بشه ویا خیلی پارامتر های دیگه تغییر میکنه.

مثلا دو توزیع مختلف از سیستم عامل های یونیکس لایک میتونن یه پارتیشن Home واحد داشته باشن و مواردی از این دست...

اما در کل چه تمامی پارتیشن ها به صورت یکپارچه توی root باشن چه پارتیشن های جداگانه داشته باشید در نهایت سیستم عامل بدون تفاوتی در سرعت اجرا میشه. اما ممکنه یه جا یک پارچه بودن و یا جدا بودن کار شما رو راحت و یا سخت کنه در طول استفاده از سیستم.

در هر صورت کلیه ی روش ها به نظر من مشکلی ایجاد نمی کنن به خودی خود. این کاربر هست که با جلوتر رفتن و ایجاد نیاز مجبور به انجام تغییرات روی سیستم میشه. حالا یه وقتایی سنگ بنا رو خوب گذاشتی به سادگی نیاز برطرف میشه یه وقتایی هم نه.

swap هم برای سیستم های جدید بود و نبودش زیاد مشخص نمیشه مگر اینکه از برنامه هایی استفاده کنید که نیاز به اشغال فضای زیادی از رم داشته باشن.

تعیین حجمش هم بسته به نیازتون هست. حداقل ها رو گفتن دوستان.
« آخرین ویرایش: 17 آذر 1397، 10:26 ب‌ظ توسط Shokoohi »
محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...