انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نحوه نصب اوبونتو18.04 در حالت legacy در کنار window 10  (دفعات بازدید: 2358 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Ahmadreza9

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
دوستان سلام دیگه این مورد خیلی داره منو اذیت میکنه.
اوبونتو اخیرا به دو صورت ufi و lagacy نصب میشه ولی جالبه که وقتی در فایل بوت اوبونتو نگاه میندازی تنها efi موجوده. الان سوال من اینه اگه یه نفری bios لپ تاپش اصلا ufi را پشتیبانی نکنه نمی تونه این نسخه از توزیع اوبونتو را نصب کنه؟ (روش boot repair پس از نصبو امتحان کردم جواب نمیده حتی روشی که پارتیشن بندی نصب شامل /boot   به جای /ufi باشه هم امتحان کردم که ارور معروف "توزیع لیونکس رو ufi نصب میشه را بهت میده" اما اگر با پارتیشن /ufi نصب کنی لینوکس نصب میشه ولی به علت عدم سازگاری با lagacy، ویندوز 10 را نمی تونی(یا من نمیتونم) به لیست گراب اضافه کنم) راه کار شما عزیزان برای حل عدم نصب لینوکس در مدل legacy روی فلش و بعد از اون در کنار ویندوز به صورت بوت دوگانه چیست؟
« آخرین ویرایش: 16 فروردین 1398، 08:25 ب‌ظ توسط Ahmadreza9 »

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
پاسخ : نحوه نصب اوبونتو18.04 در حالت legacy در کنار window 10
« پاسخ #1 : 16 فروردین 1398، 09:54 ب‌ظ »
شما وقتی فایل ISO اوبونتو رو با dd روی فلش بریزید ، در زمان بوت شدن خودش تشخیص میده که به چه شکلی بالا بیاد ،
اگر هم با ابزاری مثل Rufus فلش رو Bootable می کنید که خود برنامش ازتون میپرسه که GPT یا MBR ،
برای نصب گراب در حالت UEFI هم یک پارتیشن از همین نوع لازم هست ،
در زمان باز شدن پنجره Boot Selector بایوس هایی که از هر دو سیستم پشتیبانی می کنند اما معمولا به ازای هر Device دو گزینه وجود داره ، مثلا USB FlashDisk 8GB و UEFI:USB FlashDisk 8GB ، که اولی فلش رو در حالت Legacy و دومی در حالت UEFI بوت می کنن ،
اگر اوبونتو در حالت UEFI بوت شده باشه و هارد به سیستم MBR فرمت شده باشه و یا اینکه پارتیشن مربوط به بوت برای UEFI وجود نداشته باشه در زمان نصب خطای نصب گراب گزارش داده میشه و فرایند نصب لغو میشه ،
حالا من اینطور متوجه شدم که شما می خواید روی سیستمتون که از UEFI پشتیبانی نمیکنه و ویندوزی از قبل روش هست اوبونتو رو نصب کنید و نمیشه ، اگر اینطوره من حدس میزنم که شما فایل ISO رو به شکل UEFI روی فلش ریختید .

آفلاین Ahmadreza9

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
« پاسخ #2 : 18 فروردین 1398، 05:33 ب‌ظ »
ممنون از پاسخگویی شما، روش dd را تا به حال انجام نداده ام ولی با rufus هر دو حالت  legacy و Ufi روی فلشم بوت کردم (Alt+E) ولی با این وجود وقتی سیستم مجدد بوت میشود تنها فلش را در مدل ufi نشان می دهد. به نظر من iso لینوکس legacy مد را حذف کرده چون با همین فلش من اوبونتو 16 32 بیتی، دبیان 9 و کالی 2018 را توانسته ام در کنار ویندوز نصب کنم.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #3 : 18 فروردین 1398، 06:46 ب‌ظ »
پس مادربرد شما از UEFI پشتیبانی میکنه و مشکل اینجاست که هاردتون به MBR فرمت شده ،
در بایوس Legacy Mode رو فعال کردید ؟

آفلاین MR-Mostafa

• Full Member
  • *
  • ارسال: 180
  • Ubuntu Gnome
« پاسخ #4 : 18 فروردین 1398، 07:52 ب‌ظ »
ممنون از پاسخگویی شما، روش dd را تا به حال انجام نداده ام ولی با rufus هر دو حالت  legacy و Ufi روی فلشم بوت کردم (Alt+E) ولی با این وجود وقتی سیستم مجدد بوت میشود تنها فلش را در مدل ufi نشان می دهد. به نظر من iso لینوکس legacy مد را حذف کرده چون با همین فلش من اوبونتو 16 32 بیتی، دبیان 9 و کالی 2018 را توانسته ام در کنار ویندوز نصب کنم.

rufus فایل ایزو رو به هر دو روش روی فلش رایت می‌کنه و این شما هستید که باید موقع بوت شدن از تنظیمات بایوس، نحوه‌ی بوت رو تنظیم کنید که به چه روشی بوت بکنه. (اگر سیستم شما قابلیت ufi رو داره به طور دیفالت روی این حالت لود می‌شه) در نتیجه اگه می‌خوایید legacy لود بشه، باید قبل از بوت شدن تنظیم کنید.
« آخرین ویرایش: 18 فروردین 1398، 07:56 ب‌ظ توسط MR-Mostafa »
در یک گفتگوی آموزشی مهم نیست کسی اشتباه یا درست جواب دهد، چون در آخر مشخص خواهد شد. می‌نویسم تا همه بخوانند؛ شاید کسی چیزی یاد بگیرد و یا استادی اشتباه مرا بگیرد.
با ما تازه واردها مهربان باشید :D