انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بروزرسانی کرنل اوبونتو  (دفعات بازدید: 702 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین beautilinux

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
بروزرسانی کرنل اوبونتو
« : 02 تیر 1398، 04:58 ب‌ظ »
سلام مدتی بود اوبونتو 18.04.2 داشتم. امروز اومدم کرنلشو اپدیت کردم با کامند
apt upgrade
کرنلش رفت روی 4.18 در حالیکه روی کالی کرنل میره روی 4.19
اوبونتو یکم عقبه درسته؟
یه سوال دیگه اگه جدیدترین نسخه اوبونتو که الان هس مثلا 19.10 اگه لیست مخازن اونو ینی sources.list هاشو توی اوبونتو فعلیم 18.04.2 استفاده کنم مشکلی پیش میاد؟ چه تفاوتی داره؟ نرم افزارهایی که نصب میشن بروزتر میشن یا چی؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : بروزرسانی کرنل اوبونتو
« پاسخ #1 : 02 تیر 1398، 05:16 ب‌ظ »
توزیع‌های قدیمی‌تر (به خصوص LTS) خیلی دست به کرنل نمی‌زنن.
البته به‌روز بودن کرنل خیلی اهمیت نداره.
اگه حتی مشکل امنیتی هم که باشه، Patch اون برای توزیع‌ها منتشر می‌شه و حتماً نیاز نیست که ورژنش بره بالا!
اگه توی سورس مخازن، کلمهٔ مربوط به 19.10 رو وارد کنی، توزیعت کاملاً تبدیل می‌شه به 19.10 و چون اون در حال توسعه‌س، هر روز کلی آپدیت می‌گیری که خب در موارد خیلی جزئی حتی ممکنه توزیعت به مشکل هم بربخوره. چرا که همیشه توزیع در حال توسعه، حالت آلفا/بتا می‌گیره و توسط Developerها و یا اونایی که باگ‌ها رو تست می‌کنن استفاده می‌شه.
اگه دوست داری توی اوبونتو همیشه به‌روز باشی، پیشنهادم اینه که توی سورس لیست کلمهٔ devel رو بنویس. این‌جوری توزیعت همیشه آخرین نسخه‌س و دیگه 6ماه 6ماه نداره.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین beautilinux

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
« پاسخ #2 : 02 تیر 1398، 08:00 ب‌ظ »
رسول ممنون از توضیحاتت.

سوال اول: نسخه LTS استفاده بکنم بهتره؟

سوال دوم: این قسمت حرفت رو میشه بیشتر بازش کنی توضیح بدی؟
نقل‌قول
اگه دوست داری توی اوبونتو همیشه به‌روز باشی، پیشنهادم اینه که توی سورس لیست کلمهٔ devel رو بنویس. این‌جوری توزیعت همیشه آخرین نسخه‌س و دیگه 6ماه 6ماه نداره.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #3 : 02 تیر 1398، 08:18 ب‌ظ »
خیلی فرقی نداره. LTSها 5 سال پشتیبانی دارن، غیر LTSها فقط 9 ماه
واسه همین نسخه‌‌های LTS کمتر اپدیت می‌شن و خیلی از برنامه‌ها تا یه نسخه‌ای بیش‌تر آپدیت نمی‌شن منتها خب از لحاظ پایداری، چون برنامه‌ها آپدیت فیچرمانند نمی‌گیرن، بهترن.
تنها خوبیش اینه که وقتی نصبش کنی، دیگه تا 5 سال نیاز به آپدیت کلی نداری. واسه سرور‌ها خوبه. یا واسه کسایی که اینترنت خوبی ندارن.
وگرنه اگه مشکلی بابت اینترنت نداری، همون غیر LTSها هم خوبن.

راجع به سؤال دوم.
آرچ رو می‌شناسی؟ یه توزیع که برنامه‌ها به محض انتشار، توی مخازنش قرار می‌گیرن.
وقتی مخازن اوبونتو رو بیاری روی Devel، میشه مثل آرچ. یعنی برنامه‌ها به محض انتشار توی این مخزن قرار می‌گیرن. و بعد وقتی اوبونتو کاملاً به پایداری‌شون اطمینان پیدا کنه، اونارو میاره توی مخازن Stable (یا همون codename اوبونتو. مثلاً واسه 19.04 میشه Disco)
دلیل اینکه یه برنامه توی اوبونتو دیر آپدیت میشه همینه. به خاطر اطمینان از پایدار بودنش. در صورتی که اون آپدیت توی مخزن Devel میاد زودتر.
واسه همین اگه بخوای مثل آرچ بشه توزیعت، می‌تونی بذاریش روی Devel
من خودم یه مدت از Devel استفاده می‌کردم. ولی خب آپدیتش زیاد بود. روزی حول و حوش 200مگ.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت