انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: توزیع/دسکتاپ مناسب برای رزولوشن 4K؟  (دفعات بازدید: 3810 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
توزیع/دسکتاپ مناسب برای رزولوشن 4K؟
« : 14 اسفند 1394، 01:52 ب‌ظ »
چند روزی هست که یک لپ تاپ با صفحه نمایش 4K گرفتم و بزرگترین مشکلم این هست که دسکتاپی که با این رزولوشن هماهنگی داشته باشه و همه چیز رو ریز نشون نده نتونستم پیدا کنم. تنها توزیعی که از نظر ظاهری درست اجرا شد المنتری او اس بود که اونم به خاطر قدیمی بودن کرنل نتونست تاچ پد رو بشناسه وتاچ پد اصلا کار نمیکرد. با این روش هم کرنل رو ارتقا دادم ولی تغییری ایجاد نشد
http://elementaryos.stackexchange.com/questions/80/how-to-install-kernel-4-0-on-freya

یکی دوتا جا هم خوندم که اوبونتو رو این مدل لپ تاپ (asusu n552vw) بدون مشکل کار میکنه. اوبونتو رو هم که نصب کردم مشکل کوچیک بودن همه چی وجود داشت. فرمان ها چندلمسی تاچ پد کار نمیکرد (جایی برای تنظیمشون پیدا نکردم) و خب مشکل گرافیک محترم انویدیا هم در امر خوردن باتری وجود داشت رو هر توزیعی که تست کردم  ;D

دبیان استیبل هم نصب کردم که نصف درایورها رو نشناخت، دبیان سید با دسکتاپ کی دی ای و رزولوشن فول اچ دی وضعیتش قابل قبول بود ولی بدون هیچ دلیل فن لپ تاپ با آخرین سرعت شروع به کار میکرد و باد خروجیش هم اصلا گرم نبود! یه سری راه هم پیدا کردم برای کنترل سرعت فن که هیچ کدومشون جواب ندادن... حالا با این اوصاف دوستان، چه توزیعی با چه دسکتاپی رو پیشنهاد میدین؟!

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
پاسخ : توزیع/دسکتاپ مناسب برای رزولوشن 4K؟
« پاسخ #1 : 14 اسفند 1394، 03:31 ب‌ظ »
برای قضیه کارت گرافیکت می تونی از bumblebee با یه یه نرم افزار جدیدی که بعدا اومد یادم نیست اسمش استفاده کنی.
برای رزولوشن هم هر دستکتاپی که داشته باشی قطعا می تونی یه جایی پیدا کنی کلیه نوشته ها و سایز آیکونها رو کمو زیاد کنی.
اطلاعاتم دی همین حد بود شرمنده ):
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 14 اسفند 1394، 03:43 ب‌ظ »
برای قضیه کارت گرافیکت می تونی از bumblebee با یه یه نرم افزار جدیدی که بعدا اومد یادم نیست اسمش استفاده کنی.
برای رزولوشن هم هر دستکتاپی که داشته باشی قطعا می تونی یه جایی پیدا کنی کلیه نوشته ها و سایز آیکونها رو کمو زیاد کنی.

بامبل بی رو که روی دبیان نصب کردم دیگه دسکتاپ بالا نمیومد  :D حالا بعدا وقت هست باهاش ور برم، فعلا اولویت با چیز دیگست...

تو دسکتاپ های مختلف هم گزینه داشت برای کوچیک و بزرگ کردن آیکون ها ولی مشکلی که وجود داشت این بود که همه چیز کامل بزرگ نمیشد و یکی درمیون چیزهای مختلف بزرگ میشدن، مثلا رو کی دی ای با اینکه تو تنظیماتش همه چیز رو بزرگ میکردم ولی نمیفهمید پنل پایین صفحه رو هم باید بزرگ کنه :|

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #3 : 14 اسفند 1394، 04:04 ب‌ظ »
ببین این کمک می‌کنه یا نه.
https://wiki.archlinux.org/index.php/HiDPI

در ضمن دبیان تستینگ، به صورت پیش‌فرض font rendering بدی داره که باید یک سری کارها رو انجام بدی تا مثل اوبونتو خوب بشه.

آفلاین Ma3X

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 877
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
« پاسخ #4 : 16 اسفند 1394، 10:55 ق‌ظ »
منم این مشکل رو با صفحات رتینا دارم و به درستی هم حل نشد متاسفانه.
در مورد صفحه نمایش در حال حاضر Gnome کامل‌ترین پشتیبانی رو از نمایشگرهای با تراکم پیکسل بالا داره. با این حال بعضی نرم‌افزارها همچنان ریز خواهند بود!
گنوم روی آرچ نصب کن.

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 16 اسفند 1394، 10:58 ق‌ظ »
ببین این کمک می‌کنه یا نه.
https://wiki.archlinux.org/index.php/HiDPI

در ضمن دبیان تستینگ، به صورت پیش‌فرض font rendering بدی داره که باید یک سری کارها رو انجام بدی تا مثل اوبونتو خوب بشه.

روش هاش صددردرصد جواب نمیدادن و بی خیالش شدم. بعضی از برنامه ها هر کاری کردم بازم کوچیک میموندن!

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 16 اسفند 1394، 11:03 ق‌ظ »
منم این مشکل رو با صفحات رتینا دارم و به درستی هم حل نشد متاسفانه.
در مورد صفحه نمایش در حال حاضر Gnome کامل‌ترین پشتیبانی رو از نمایشگرهای با تراکم پیکسل بالا داره. با این حال بعضی نرم‌افزارها همچنان ریز خواهند بود!
گنوم روی آرچ نصب کن.

شما رو گنوم تنظیمات خاصی رو انجام دادین برای هماهنگی با تراکم پیکسل بالا یا از همون اول آیکون هاش بزرگ بودن؟! خودم که یکم با توزیع های مختلف ور رفتم دیدم که دسکتاپ های budgie و pantheon به صورت پیشفرض بهترین پشتیبانی از تراکم پیکسل بالا دارن. تو لیست دانلودم الآن sparky linux که بیسش دبیان تستینگ هست رو گذاشتم بگیرم و بعد روش budgie رو نصب کنم ببینم چطور میشه.

درباره آرچ هم مساله اینه که نمیدونم تاچ پدم رو میشناسه یا نه! چجوری میتونم مطئن بشم با تاچ پدم مشکل نداره؟

آفلاین Ma3X

• *
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
« پاسخ #7 : 16 اسفند 1394، 02:07 ب‌ظ »
شما رو گنوم تنظیمات خاصی رو انجام دادین برای هماهنگی با تراکم پیکسل بالا یا از همون اول آیکون هاش بزرگ بودن؟! خودم که یکم با توزیع های مختلف ور رفتم دیدم که دسکتاپ های budgie و pantheon به صورت پیشفرض بهترین پشتیبانی از تراکم پیکسل بالا دارن. تو لیست دانلودم الآن sparky linux که بیسش دبیان تستینگ هست رو گذاشتم بگیرم و بعد روش budgie رو نصب کنم ببینم چطور میشه.
درباره آرچ هم مساله اینه که نمیدونم تاچ پدم رو میشناسه یا نه! چجوری میتونم مطئن بشم با تاچ پدم مشکل نداره؟
گنوم خودش شناخت مانیتور من رو، برای همین Scale Factor رو درست تنظیم کرده بود.
در مورد تاچ‌پد، من برای ترک‌پد مک‌بوکم درایور نصب کردم. تو هم باید درایور رو نصب کنی چون آرچ رو خودت میسازی.

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 16 اسفند 1394، 02:18 ب‌ظ »
گنوم خودش شناخت مانیتور من رو، برای همین Scale Factor رو درست تنظیم کرده بود.
در مورد تاچ‌پد، من برای ترک‌پد مک‌بوکم درایور نصب کردم. تو هم باید درایور رو نصب کنی چون آرچ رو خودت میسازی.

ّبرای من که گنوم مانیتور رو نشناخت و همه چیز کوچیک بود  :( در مورد نصب درایور تاچ پد هم هیچ ایده ای ندارم ممنون میشم راهنماییم کنین  ;D اگه مشکل درایور تاچ پد حل بشه که میرم رو المنتری او اس راحت میکنم خودمو!

آفلاین Ma3X

• *
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
« پاسخ #9 : 16 اسفند 1394، 03:55 ب‌ظ »
بستگی به این داره که بخوای از synaptics استفاده کنی یا mtrack. بسته‌ش توی توزیع‌های مختلف، متفاوته. به هر حال هرکدوم از این‌ها رو توی مدیر بسته‌ت جستجو کنی، پیداشون می‌کنی.

آفلاین ###darklinux$$$

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
  • ارزان زیستن به معنی حکم شما بر پول است نه تنگدستی
« پاسخ #10 : 12 شهریور 1398، 11:23 ب‌ظ »

بامبل بی رو که روی دبیان نصب کردم دیگه دسکتاپ بالا نمیومد  :D حالا بعدا وقت هست باهاش ور برم، فعلا اولویت با چیز دیگست...

تو دسکتاپ های مختلف هم گزینه داشت برای کوچیک و بزرگ کردن آیکون ها ولی مشکلی که وجود داشت این بود که همه چیز کامل بزرگ نمیشد و یکی درمیون چیزهای مختلف بزرگ میشدن، مثلا رو کی دی ای با اینکه تو تنظیماتش همه چیز رو بزرگ میکردم ولی نمیفهمید پنل پایین صفحه رو هم باید بزرگ کنه :|
پنل پایین صفحه ی کی دی ای که با زدن اون سه خط گوشه ی راستش اگه پایینه بعدش یه دکمه هست که میگیریش و میکشیش به سمت بالا درست میشه