انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: استفاده از راهنمای لینوکس  (دفعات بازدید: 561 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین abdossamad2003

• Full Member
  • *
  • ارسال: 157
استفاده از راهنمای لینوکس
« : 20 شهریور 1398، 09:18 ق‌ظ »
با سلام خدمت دوستان
می خواستم بدونم که چظور میشه از راهنمای لینوکس استفاده کرد مثلا دستور convert که یک آپشن crop داره در خط دستوری:
man convert
  -crop geometry       cut out a rectangular region of the image
توضیح خیلی کوتاه داده و عملا نمیدونم به جای geometry چی باید بزارم.

اگه بخوام مثال در مورد آپشن crop بدونم آیا تو لینوکس دستوری وجود دارد که نشان دهد

با تشکر

آفلاین A. Rahmati

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
پاسخ : استفاده از راهنمای لینوکس
« پاسخ #1 : 21 شهریور 1398، 08:50 ق‌ظ »
درباره‌ی این مورد خاص می‌توانی به این لینک نگاه کنی:
https://superuser.com/questions/1161340/how-to-crop-an-image-using-imagemagick-from-the-command-line/1161341

در کل من نمی‌دانم راهنما درباره‌ی یک آپشن خاص وجود دارد یا نه -فکر می‌کنم وجود نداشته باشد.
راه اصلی این است که در اینترنت دنبال چیزی که می‌خواهی بگردی و در ۹۰ درصد موارد پیدا می‌کنی.
Ubuntu Gnome 20.04 LTS

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
پاسخ : استفاده از راهنمای لینوکس
« پاسخ #2 : 21 شهریور 1398، 11:33 ق‌ظ »
سلام
اول کلی جواب می دم.
توی گنو/لینوکس چند تا راهنما وجود داره .
یکی man هست که اطلاعات مفید برنامه رو می ده
یکی info هست که قاعدتا اطلاعات خیلی بیشتری و کامل نرم افزار رو می ده (ولی امروزه کسی اهمیت نمی ده و خروجی info  و man معمولا یکی هست)
راهنمای دیگه راهنمای خود برنامه است که معمولا با سویچ help یا --help یا -h می تونی ببینی که خب باید قاعدتا خلاصه تر از man باشه
رهنمای دیگر درون برنامه ای usage هست که با سوییچ --usage می تونی ببینی این رهنما خیلی خلاصه است و فقط نحوه استفاده و یا حتی مثالهایی از نحوه دستورات توش هست

تا جایی که من می دونم راهنمای معمول دیگه ای وجود نداره.
اما چند تا نکته :
این راهنما ها اختیاری اند و حتما ضروری نیست هر نرم افزاری اینها رو داشته باشه.
فایل های man و info مربوط به خیلی سال پیش بودند اونقدر قدیمی که می گن اگر html اون زمان مثل الان رایج می بود قطعا به جای man از فایلهای html استفاده می کردیم. (منتها چون از قدیم مونده الانم استفاده می شه)

اما در باره convert  و بسته imagemagick :
این نرم افزار imagemagick خودش داکیومنتاش رو توی یک فایل html و احتمالا به صورت یک بسته جداگانه(من آرچ دارم و توی آرچ جداست)  قرار داده و این فایل html کلی مثال و توضیح به همراه عکس از قبل و بعد اعمال دستورات داره.
اگر بسته داکیومنتاش را پیدا نکردی می تونی از نسخه آنلاینش استفاده کنی:
https://imagemagick.org/script/command-line-tools.php
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره