انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لیست نرم افزارهای تحت ترمینال نصب شده روی سیستم  (دفعات بازدید: 616 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
شاید نرم افزارهای زیادی روی سیستم داریم ولی چون تحت ترمینال اجرا می‌شوند اصلاً اطلاعی از آن ها نداریم چطور می توانیم لیستی از آن ها داشته باشیم مثل فهرست نرم افزارهایی که رابط گرافیکی دارند، اگر کاربردی ندارند آن ها را از سیستم حذف کنیم

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
شاید نرم افزارهای زیادی روی سیستم داریم ولی چون تحت ترمینال اجرا می‌شوند اصلاً اطلاعی از آن ها نداریم چطور می توانیم لیستی از آن ها داشته باشیم مثل فهرست نرم افزارهایی که رابط گرافیکی دارند، اگر کاربردی ندارند آن ها را از سیستم حذف کنیم
apt list -i

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
apt list -i
با تشکر از پاسخ شما
منظور من فقط لیست نرم افزارهای اجرایی تحت ترمینال است و بسته ها و نرم افزارهای دیگر نباشند، فعلا مانجارو دارم توی مانجارو چجوری لیست بگیریم

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
apt list -i
با تشکر از پاسخ شما
منظور من فقط لیست نرم افزارهای اجرایی تحت ترمینال است و بسته ها و نرم افزارهای دیگر نباشند، فعلا مانجارو دارم توی مانجارو چجوری لیست بگیریم
راستش من کاربر آرچ نبودم هرگز،
این رو بررسی کنید:
pacman -Qeو این هم به کارتون میاد:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Tips_and_tricks
در مورد این که فقط برنامه های تحت کامند لاین رو هم نمایش بده ایده ای ندارم، فکر نکنم کار تمیزی هم باشه
مثلا aria2 هم میتونه یه دانلود منیجر کامند لاین باشه و هم یه وابستگی واسه خیلی از دانلود منیجر ها، به نظرم بهترین راه اینه که کاربر خودش شناخت داشته باشه از پکیج ها.
البته این نظر منه و شاید هم اشتباهه.
« آخرین ویرایش: 12 فروردین 1399، 02:46 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
pacman -Qe بسته های اصلی نصب شده رو نشون میده pacman -Q تمام بسته های نصب شده رو نشون میده (بسته های نصب شده و وابستگی ها) و pacman -Qd فقط بستهایی که بعنوان وابستگی نصب شدند رو نشون میده و pacman -Qs بسته های نصب شده رو با توضیحات بسته نشون میده و اگر میخواهید بسته خاصی رو سرچ کنید از pacman -Qs packagename استفاده کنید (Qe بین بسته های اصلی سرچ میکنه و Q بین تمام بسته ها و Qs بین بسته ها و توضیحاتشون) مثلا اگر میخواهید بسته هایی که در نامشون و یا توضیحاتشون vlc به کار رفته سرچ کنید میشه
pacman -Qs vlcاگر خروجی دستورات فوق اینقدر زیاد بود که تو ترمینال کامل دیده نشد | less جلوش بزارید مثلا
pacman -Q | less(با q خارج میشه)

دستور زیر هم بسته هایی که بعنوان وابستگی روی سیستم نصب شده و الان دیگه لازم نیست رو نشون میده
pacman -Qdtو با دستور زیر هم میشه همش رو با هم پاک کرد (تقریبا معادل apt autoremove تو دبیان بیس ها)
sudo pacman -R $(pacman -Qdtq)
« آخرین ویرایش: 12 فروردین 1399، 03:54 ب‌ظ توسط sun-pda »