انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب دبیان با هارد هیبریدی  (دفعات بازدید: 963 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ariaphy

• Full Member
  • *
  • ارسال: 142
نصب دبیان با هارد هیبریدی
« : 01 امرداد 1399، 03:58 ب‌ظ »
سلام من میخواستم دبیان ۱۰ رو روی سیستمم نصب کنم. ی هارد ssd ۱۲۰ گیگابایتی دارم و ی هارد hdd ی ترا بایتی. برای پارتیشن بندی و انتخاب ماونت پوینت ها چه پیشنهادی دارین؟ توی یکی از فروم های اونور آبی یکی گفته بود سواپ رو نباید روی ssd قرار داد. درسته این حرف؟
The world is a dangerous place,not because of those who are evil, but because of those who look and do nothing

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 297
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
پاسخ : نصب دبیان با هارد هیبریدی
« پاسخ #1 : 01 امرداد 1399، 04:40 ب‌ظ »
سلام
من همیشه ۵ تا پارتیشن می‌سازم
/
/home
/boot
swap
پارتیشن efi در صورتی که پشتیبانی میشه
پارتیشن home رو که روی hdd بسازید اگه میخواید از هر دو هارد استفاده کنید گرچه ۱۲۰ گیگ برای کل سیستم به نظر من کافیه.
swap با توجه به دلایل ساختاری هارد ssd به نظر میرسه روش نسازید بهتره گرچه با توجه به این که رم های الان بالاس و تقریبا فرایند swapping انجام نمیشه ساختین هم فک نمیکنم مشکلی ایجاد کنه

آفلاین ariaphy

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 01 امرداد 1399، 05:08 ب‌ظ »
سلام
من همیشه ۵ تا پارتیشن می‌سازم
/
/home
/boot
swap
پارتیشن efi در صورتی که پشتیبانی میشه
پارتیشن home رو که روی hdd بسازید اگه میخواید از هر دو هارد استفاده کنید گرچه ۱۲۰ گیگ برای کل سیستم به نظر من کافیه.
swap با توجه به دلایل ساختاری هارد ssd به نظر میرسه روش نسازید بهتره گرچه با توجه به این که رم های الان بالاس و تقریبا فرایند swapping انجام نمیشه ساختین هم فک نمیکنم مشکلی ایجاد کنه
چرا بوت رو جدا میکنین؟ و اینکه اگر home رو توی ssd بسازم ۵۰۰ گیگ اطلاعات شخصیم رو کجا بریزم؟ و اینکه کدوم رو primary بسازم و کدوم رو extended؟
« آخرین ویرایش: 01 امرداد 1399، 05:20 ب‌ظ توسط ariaphy »
The world is a dangerous place,not because of those who are evil, but because of those who look and do nothing

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
« پاسخ #3 : 01 امرداد 1399، 05:36 ب‌ظ »
در مورد سوال اول در سایت های مختلف و ویکی های توزیع های مختلف توصیه شده برای سرعت بیشتر پارتیشن کرنل رو جدا کنید و دلیل ساخت پارتیشن بوت جدا اینه
در مورد فایل های شخصی اگه فایل زیاد دارید خب پارتیشن هوم رو روی hdd بریزید
اگه به صورت MBR میخواید پارتیشن بندی کنید بازم نیازی به extended نیس چون تا ۴ تا پرایمری در هر هارد میشه ساخت.

آفلاین ariaphy

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 01 امرداد 1399، 06:11 ب‌ظ »
در مورد سوال اول در سایت های مختلف و ویکی های توزیع های مختلف توصیه شده برای سرعت بیشتر پارتیشن کرنل رو جدا کنید و دلیل ساخت پارتیشن بوت جدا اینه
در مورد فایل های شخصی اگه فایل زیاد دارید خب پارتیشن هوم رو روی hdd بریزید
اگه به صورت MBR میخواید پارتیشن بندی کنید بازم نیازی به extended نیس چون تا ۴ تا پرایمری در هر هارد میشه ساخت.
ممنونم پارتیشن تیبل هارد من gpt هست. بعد فایل سیستم همشون رو ext4 بذارم؟ ی جا خوندم /boot رو اگر ext2 بذاریم بهتره هست چون journaling system نداره!!!

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
« پاسخ #5 : 01 امرداد 1399، 06:20 ب‌ظ »
فایل سیستم swap که از نوع swap هست. فایل سیستم efi حتما باید از نوع FAT32 باشه بقیه هم ext4
در مورد پارتیشن بوت هم نمیدونم کدوم بهتره ولی خودم ext4 میزارم گرچه اکثر افراد پارتیشن بوت نمی‌سازن ولی من عادت دارم بسازم

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #6 : 01 امرداد 1399، 09:42 ب‌ظ »
باسلام

برا رم بالای ۴ گیگ پارتیشن swap لازم نیست بسازید.

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
« پاسخ #7 : 01 امرداد 1399، 10:18 ب‌ظ »
باسلام

بعضی نرم افزار ها بدون swap کار نمیکنن متاسفانه به خاطر همین توصیه میشه در هر صورت swap ساخته بشه

آفلاین ariaphy

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 01 امرداد 1399، 10:24 ب‌ظ »
باسلام

ممنونم
اما توی سایت فدورا  نوشته برای رم بین ۴ تا ۱۶ حد اقل ۴ گیگ سواپ بذارین، توی سایت رد هت هم نوشته برای اینکه توی هایبرنیت به مشکل نخورین برای رم بین ۴ تا ۸  دو برابر رم سواپ در نظر بگیرین

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #9 : 01 امرداد 1399، 10:56 ب‌ظ »
اگر قصد دارید سیستم رو Hibernate کنید به swap نیاز دارید. اگر دوست ندارید swapping رخ بده ولی Hibernate رو نیاز دارید می‌تونید swappiness رو بزارید روی یک یا صفر.

طبیعتا قرار دادن swap روی SSD کارایی سیستم‌عامل رو بالا میبره ولی در طول زمان ممکنه عمر مفید SSD رو کاهش بده. البته منابعی رو هم میشه پیدا کرد که با توجه به تکنولوژی‌هایی که این روزها به کار گرفته میشه اعتقاد دارند مشکل خاصی برای SSD رخ نخواهد داد. و اگر این مورد رو مدنظر قرار بدیم که در حین swapping حجم وسیعی داده یکبار نوشته میشه و تعداد دفعات زیادی فقط داده نوشته شده خونده میشه میشه گفت این موضوع صحیح هست. اما نهایتا با توجه به کارایی سیستم و باری که روی اون قرار داره باید تصمیم گرفت swap وجود داشته باشه یا چه مقداری رو براش باید در نظر گرفت.

..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #10 : 02 امرداد 1399، 07:22 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
بعضی نرم افزار ها بدون swap کار نمیکنن متاسفانه به خاطر همین توصیه میشه در هر صورت swap ساخته بشه

این رو نمیدونستم :(
نقل‌قول
اما توی سایت فدورا  نوشته برای رم بین ۴ تا ۱۶ حد اقل ۴ گیگ سواپ بذارین، توی سایت رد هت هم نوشته برای اینکه توی هایبرنیت به مشکل نخورین برای رم بین ۴ تا ۸  دو برابر رم سواپ در نظر بگیرین

فدورا کار نکردم حتما یه چیزی هست که سایتش مینویسه.

نقل‌قول
ولی در طول زمان ممکنه عمر مفید SSD رو کاهش بده

برا هارد های ssd نسبت به هارد معمولی اگر زیاد روی هارد اطلاعات نوشته و پاک بشه خلی زود عمر هارد کم میشه

من فقط بار اول که اوبونتو نصب کردم swap ساختم لب تاب رمش ۲ بود چندماه هم بیشتر اوبونتو کار نکردم.
با نسب دبیان دیگه swapنساختم رو همون لب تاپ وهیچ مشکلی نداشتم.
روی این لبتاپ بارم ۸ هم swap نساختم.
البته من سیستم روSuspend میکن نه Hibernate شاید برا همین به swapنیاز باشه.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #11 : 02 امرداد 1399، 08:01 ب‌ظ »
فایل سیستم efi حتما باید از نوع FAT32 باشه بقیه هم ext4
اینطور نیست، "حتما" وجود نداره، خیلی ها VFAT استفاده میکنن، و شاید بعد تر exFAT.
« آخرین ویرایش: 02 امرداد 1399، 08:05 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #12 : 02 امرداد 1399، 10:38 ب‌ظ »
چون پارتیشن efi رو باید بوت فریمور بشناسه نه بوت لودر فقط دوگزینه معمولا هستش vfat و fat32

exFAT ساپورت نمیشه

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #13 : 03 امرداد 1399، 12:04 ق‌ظ »
چون پارتیشن efi رو باید بوت فریمور بشناسه نه بوت لودر فقط دوگزینه معمولا هستش vfat و fat32

exFAT ساپورت نمیشه
درسته هومان جان، برای همین گفتم شاید بعدا.
« آخرین ویرایش: 03 امرداد 1399، 12:45 ق‌ظ توسط mrostd »