انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: ubuntu نمی تواند در ssd بوت دوگانه بنویسد و نصب نمیشود(حل شد)  (دفعات بازدید: 1033 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 253
سلام. درایو های ابونتو ایجاد میشوند (swap&home&root) اما نصب انجام نمیشود چون نمیتوان چیزی در انها نوشت. مار برد سیستم asus است و هارد ssd است. fast boot در بایوس و ویندوز ۱۰ غیر فعال شده است. Optane هم در ویندوز نصب کردم و قابلیت raid را ندیدم. مشکل کجاست؟
« آخرین ویرایش: 08 مهر 1399، 08:58 ب‌ظ توسط محمودی فرد »
دانا کسی است که قدر خود را بشناسد ، و در نادانی انسان این بس که ارزش خویش نداند .

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1119
سلام
زیاد مربوط نیست ولی پارتیشن در اینجا میگن نه درابو
دوم اینکه حالت دستگاهتون روی UEFI هست یا BIOS منظورم اینه GPT یا MBR ؟

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
سلام
زیاد مربوط نیست ولی پارتیشن در اینجا میگن نه درابو
دوم اینکه حالت دستگاهتون روی UEFI هست یا BIOS منظورم اینه GPT یا MBR ؟
ویندوز ۱۰ uefi نصب شده و ubuntu رو به با بوت منو  به هر دو صورت بوت کردم و اجازه نوشتن و نصب نمیدهد.   حتی با libreoffice هم نمتوان در  بوت زنده سندی در پارتیشن ها ایجاد کرد
« آخرین ویرایش: 07 مهر 1399، 12:33 ب‌ظ توسط محمودی فرد »
دانا کسی است که قدر خود را بشناسد ، و در نادانی انسان این بس که ارزش خویش نداند .

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
از ویندوز میتونید داخل اون درایو ها بنویسید یا بخونید؟(مثلا یه فایل داخلش بسازید)

اون درایو هارو هنگام نصب اوبونتو خودتون درست کردید یا به صورت خودکار درست شدن.

میتونید از داخل ویندوز هم همون پاراتیشن ها (swap&home&root) رو درست کنید و دوباره امتحان کنید ، ببینید نصب میشه یا نه؟

یه بار هارد ssd تون رو دربیارید و دوباره جا بزنید.

بعد شما چطور فهمیدید که هنگام نصب اوبونتو دسترسی نوشتن تو هارد ssd تون رو ندارید؟
اگه خطا داده میتونید یه عکس بفرستید.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
سلام تصویر error پیوست شده است. ssd سالم است و در ویندوز کار میکند. اما مشکل احتمالا از ویژگی های مادر برد و ویندوز ۱۰ است که اجازه نصب دوگانه نمیدهند. سعی کردم تعدادی از این ویژگی ها مثل fast boot را غیر فعال کنم اما مشکل حل نشد.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
ببین در حالت زنده می‌تونی روشون چیزی بنویسی یا نه؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
ببین در حالت زنده می‌تونی روشون چیزی بنویسی یا نه؟
متاسفانه نمیتوانم.  مثلا لیبره افیس در حالت زنده نمیواند هیچ فایلی حتی در درایو ویندوز ایجاد کند.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
خیلی عجیبه که بشه افراز ساخت (جدول افراز رو تغییر داد)،‌ولی نشه محتواشون رو دستکاری کرد!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
    • Mastodon
کدام نسخه اوبونتو رو میخواید نصب کنید ؟
در اینجا مثل همین مشکل پیش اومده و پیشنهادشون برسی فایل iso دانلود شده بود.مثلا چک کردن md5sum اون فایل iso. یا اجرا کردن اون تو ماشین مجازی تا ببینید که اونجا هم همین مشکل هست.

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
کدام نسخه اوبونتو رو میخواید نصب کنید ؟
در اینجا مثل همین مشکل پیش اومده و پیشنهادشون برسی فایل iso دانلود شده بود.مثلا چک کردن md5sum اون فایل iso. یا اجرا کردن اون تو ماشین مجازی تا ببینید که اونجا هم همین مشکل هست.
فلش مموری را که با iso ساخته بودم روی یک سیستم دیگر امتحان کردم. بوت زنده بدون مشکل بالا می امد و توانایی نوشتن و حذف کردن فایل را داشت. پس مشکل از فلش و فایل iso نیست. (ubuntu 20.04 )

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
    • Mastodon
میتونید هارد ssd تون رو به یه سیتم دیگه به صورت اکسترنال (خارجی) وصل کنید و بعد اوبونتو رو لایو بالا بیارید و از اونجا نصب کنید.یا لاقل امتحان کنید.

البته این راه حل نیست . شاید دوستان بتونن بیشتر کمک کنن

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1119
من خودم قبلا به یه مشکل مشابه برخورد کرده بودم و مجبور شدم برای حلش UEFI Boot رو کلا غیرفعال کنم که این احتمالا مطلوب شما نباشه
مطمئنید ویندوز کاملا خاموش میشه؟ سعی کنید از توی ترمینال پارتیشن ویندوز رو دستی mount کنید، اروری نمیده؟
چون اگه لینوکس بگه فایل سیستمش ok نیست تو حالت read only میارتش
در آخر هم ببینید اگه پارتیشن ها رو با parted و mkfs درست کنید باز هم همچین مشکلی هست؟

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
سلام. گویا مشکل از مجوز دسترسی است. من مجوز 
sudo chmod 777را میدهم و بعد از ان میتوانم در پارتیشن ext4  بنویسم . اما وقتی وارد نصب میشوم بدون انکه دستور فرمت پوشه home را بدهم مجوز باطل میشود و نمیتواند در پوشه home بنویسد و نصب کند. چگونه مجوز بدهم که باطل نشود؟

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
باسلام
قبلا تو اوبونتو موقع نصب یه گزینه بود برا رمزگذاری هارد
نمیدونم این گزینه هنوز هست یا نه.
اگرهست ببین فعالش نکردی شاید مشکل از این باشه.

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
مشکل این بود که با فرمان dd بوت زنده ایجاد کرده بودم . در سیستم های دیگر مشکلی نداشت ولی در ان سیستم مشکل ایجاد می شد. با نرم افزار rufus  به روش iso بوت زنده ایجاد کردم و نصب شد.