انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سرور مجازی بخریم یا سرور خانگی درست کنیم؟  (دفعات بازدید: 1808 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 382
سلام
همیشه یه سوال ذهنم رو درگیر میکرد که چرا صاحبان سایت ها این همه پول به سرور مجازی یا اختصاصی میدهند و...

خب وقتی میشه یکبار با یک هزینه یه سیستم با سخت افزار مناسب خرید چرا هزینه های گزاف به سرور مجازی یا اختصاصی پرداخت بشه؟

مثلا من خودم لپ تاب Asus با SSD و 12 گیگ رم دارم... با همین مشخصات سخت افزاری بخوام سرور مجازی یا اختصاصی بخرم کلی باید هزینه کنم...

یک سری سوالات واقعا منو درگیر کرده و به جواب درستی هم نرسیدم... مثلا من خودم بخوام سرور خانگی راه بندازم کل سیستم دستم هست... میتونم خاموش و روشنش کنم، عیب یابیش کنم، با توجه به نیازم سخت افزارش رو تغییر بدم و... البته اینا تو سرور ابری هم هستند. ولی خب وقتی سرور رو سیستم خودم هست جابجای اطلاعات و بکاپ گیری و ... برای من صد البته راحت تر خواهد بود.

حالا سوالم اینه آیا یک سرور خانگی با این مشخصات سخت افزار خوبه یا اینکه سرور اختصاصی یا ابری تهیه کنم؟

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
سرور باید همیشه بالا و در حال خدمت دهی باشه.

هزینه محل نگه‌داری.
هزینه برق.
هزینه خنک نگه داشتن.
هزینه یک لینک پرسرعت و با پهنای باند بالا.
هزینه IP و احتمالا هزینه اضافی برای استفاده روی لینک خانگی.

استهلاک قطعات
نیاز به توانایی فنی بالا در پیکربندی و تامین امنیت

و اینها صرفا در حالتی هست که شما هیچ یک از امکانات درست و حسابی که یک دیتاسنتر به شما ارائه می‌کنه رو نخواید. برای مثال سرور منهدم شد براتون مهم نباشه. وگرنه هزینه‌های لازم برای ایجاد قابلیت اطمینان و دسترسی‌پذیری، کارایی و... رو هم بهش اضافه کنید.

گزینه‌های ابری این روزها می‌تونند انتخاب خوبی باشند.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
همیشه یه سوال ذهنم رو درگیر میکرد که چرا صاحبان سایت ها این همه پول به سرور مجازی یا اختصاصی میدهند و...
یک سوال ساده. برای مثال، این سرور که الان روش هستیم، سرعت یک گیگابیت متقارن برای دانلود و آپلود داره. سرعت دانلود و آپلود شما در خانه چقدره؟

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
یک سوال ساده. برای مثال، این سرور که الان روش هستیم، سرعت یک گیگابیت متقارن برای دانلود و آپلود داره. سرعت دانلود و آپلود شما در خانه چقدره؟
خودش رو بکشه میشه ۴ مگابیت  ;D ;D ;D

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
سرعت آپلود چقدره؟ چون در سرورها آپ‌استریم مهم‌تر هستند.

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 382
خب از کجا بدونم که تو سایت شما ماکزیمم آپلود و دانلود چقدره؟

برای کارهای شخصی و معمولی هم نمیشه روی سرور خانگی حساب باز کرد؟ خب بغیر از نصب سیستم عامل و لمپ و دایرکت ادمین و... اینا کار خاصی که نمیکنیم و بگیم یکی هم باید امنیت سرور رو به عهده بگیره... اگه نصب برنامه ها مطابق با اصولشون باشه و سیستم عامل رو مرتب به روز کنیم فکر نمیکنم اینقدر دغدغه امنیت داشته باشیم و بگیم بخاطر این مورد پس باید سرور ابری یا اختصاصی بگیریم...

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757

برای کارهای شخصی و معمولی هم نمیشه روی سرور خانگی حساب باز کرد؟ خب بغیر از نصب سیستم عامل و لمپ و دایرکت ادمین و... اینا کار خاصی که نمیکنیم و بگیم یکی هم باید امنیت سرور رو به عهده بگیره... اگه نصب برنامه ها مطابق با اصولشون باشه و سیستم عامل رو مرتب به روز کنیم فکر نمیکنم اینقدر دغدغه امنیت داشته باشیم و بگیم بخاطر این مورد پس باید سرور ابری یا اختصاصی بگیریم...

البته پرسیدن سرعت آپلود شما چه قدر هست. سرعت آپلود سرور اینجا رو تو پست قبلی گفتند.

من دلایل خیلی بیشتری جز مسئله امنیت رو مطرح کردم. به طور کلی هزینه نگه‌داری و راه‌اندازی یک سرور خانگی به مراتب بالاتر هست و کیفیت اون به مراتب پایین‌تر و حداقل ویژگی‌های پایه سرویس‌های عادی رو هم نخواهید داشت.

یک سرویس ابری هزینه کمتر (عموما هر میزان که استفاده کنید پرداخت می‌کنید) و امکانات بیشتری داره و توسط یک تیم ۲۴ ساعته پایش و مدیریت میشه. حتی سازمان‌ها که می‌تونند هزینه‌های خیلی سنگین کنند تمایل دارند دیگه خودشون زیرساخت رو راه‌اندازی و مدیریت نکنند و اون رو سرویس بگیرند.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
سرعت Upstream رو می‌تونید توی سایتی مثل speedtest.net چک کنید. اگر اینترنتی با Upstream بیش از ۴ مگابیت دارید، می‌تونه راه اندازی سرور خونگی یک گزینه باشه، در غیر اینصورت احتمالا تمام سرعت اینترنتتون برای سرویس‌دهی به سایتتون میره و اینترنت کم‌سرعت‌تری در خونه خواهید داشت.

همینطور که میلاد گفت، موضوعات دیگه‌ای هم دخیل هستش.

* مثلا سروری که این سایت روش هست حدود ۲۰۰۰ یورو قیمت داره که احتمالا الان میشه حدود ۶۸ میلیون تومن.
* چهار SSD داره که به صورت RAID10 تنظیم شده. این باعث میشه سرعت بالاتری ارائه بکنه و اگر یکی از دیسک‌ها از کار بیفته، بدون مشکل به کارش ادامه بده.
* دو منبع تغذیه داره که اگر یکی از اون‌ها بسوزه، مشکلی پیش نمیاد و به کارش ادامه میده و میشه بدون خاموش کردن سرور، اون منبع تغذیه رو جایگزین کرد.
* پردازندهٔ Xeon داره که کم‌مصرف‌تر هستش و دمای کمتری ایجاد می‌کنه و پایداری بیشتری داره.
* رم‌ها ECC هستند که اگر بر اساس دما یا مشکل سخت‌افزاری در هنگام کار، اطلاعاتی در حافظه خراب بشه، می‌تونه تا حدودی اون رو به صورت خودکار تصحیح کنه.
* دو کارت شبکه داره که اگر یکی از کارت شبکه‌ها بسوزه، اون یکی مستقیما جایگزینش میشه.
* علاوه بر اون، یک Firewall سخت‌افزاری در سر راه اون قرار داره که قیمتی حدود ۱۰۰۰ یورو (۳۴ میلیون تومن) داره.
* Datacenterای که توش قرار داره برق اضطراری ارائه میده که باعث میشه حتا اگر برق شهر به مشکل بر بخوره، سرورها هنوز فعال بمونن.
* سرورها به صورت ۲۴ ساعته نگهبانی میشن و احتمالا دزدی و آتشسوزی خیلی خیلی پایینه.
* و چیزی که از همه مهمتره، Datacenterها تعداد بسیار زیادی Peering دارند که اجازه میده اگر یک یا چند خط اینترنت قطع شد، هنوز به کارش ادامه بده و دسترسی کاربرها به سرورها به دلیل Peeringها بیشتر باشه.

حالا حساب کنید برای داشتن سروری مثل سرور این سایت (که برای یک سایت کوچیک هستش) با همین کیفیت، چقدر باید هزینه بکنید.

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
هزینه این سایتو کی میده؟
هر سال 2000 یورو؟
هزینه دامنه چی اون چند در میاد؟
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین مجتبی باغبان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 780
هزینه این سایتو کی میده؟
هر سال 2000 یورو؟
هزینه دامنه چی اون چند در میاد؟
گفتن که خود سرور ۲۰۰۰ یورو قیمتش است و نه اینکه سالانه ۲۰۰۰ یورو هزینه می کنن

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
تمام هزینه‌ها داوطلبانه از سمت کاربرها پرداخت میشه. بیشترین و مهم‌ترین هزینهٔ انجمن، زمان افراد هست که افراد داوطلبانه توی انجمن صرف می‌کنند.

آفلاین king-m

• Full Member
  • *
  • ارسال: 145
تمام هزینه‌ها داوطلبانه از سمت کاربرها پرداخت میشه. بیشترین و مهم‌ترین هزینهٔ انجمن، زمان افراد هست که افراد داوطلبانه توی انجمن صرف می‌کنند.
وقعا قبول دارم
من ازادم

آفلاین علیرضا.ج

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 616
  • گاهی سکوت همان دروغ است
سلام من یک ویکی و یک انجمن دارم که روی یک سیستم خانگی ران کردم و برای فایلهای اسکریپت ها هم یک هاست دانلود گرفتم  از یکی از این شرکتهای هاستینگ و در نتیجه حدود ۴ ساله مشکلی نخوردم مثلا سال پیش قعطی داشتیم که رفتم یک ups  خریدم گذاشتم توی مسیرش که اونم رفع شد در کل توی مدت ۴ سال شاید حداکثر ۴ بار سایتم خوابیده باشه که اونم
دفعه اول
دلیلش آپگرید اسکریپت بود
دفعه دوم
بازم دلیلش آپدیت سیستم عامل بود
دفعه سوم
قعطی برق بود که با ups درست شد
دفعه چهارم
اشتباه خودم بود که یهویی همه چیز رو پاک کردم \\:D/
اگر فایلهای دانلودی رو در یک هاست دانلود قرار بدید منابع زیادی مصرف نمیکنید مثلا من برای ۱۰ گیگ در حال حاضر ماهی ۱۸ هزار تومان میدم که اصلا چیزی نیست
از دید من اینکار خیلی به صرفه است
سیستمی هم که استفاده میکنم یک سیستم ۲ هسته ای نسل ۳ --- رم ۴ دی دی ار ۲ --- هارد ۸۰ معمولی  ;D
« آخرین ویرایش: 04 آبان 1399، 01:27 ب‌ظ توسط علیرضا.ج »

آفلاین آی سهیل

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1013
  • سهیل هستم.
    • نیمِگــــــــــــــا
کیفیت اینترنت
برق و یوپی‌اس
تهویه هوا
و...
سرور خانگی برای وب‌سایت‌های عمومی عاقلانه نیست.
The open source Ubuntu desktop operating system powers millions of PCs and laptops around the world.

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1348
خب وقتی میشه یکبار با یک هزینه یه سیستم با سخت افزار مناسب خرید چرا هزینه های گزاف به سرور مجازی یا اختصاصی پرداخت بشه؟

البته این موضع که میگید همیشگی نیست، شرکتی که الان در اون مشغول به فعالیت هستم 2 سرور با هزینه بالا خریداری کرده و شاتل اون ها رو (با دریافت آبونمان ماهانه) میزبانی میکنه، درسته هنوز هزینه ماهانه وجود داره ولی در صورتی که قرار بود خود شرکت میزبانی سرور ها رو به عهده داشته باشه هزینه اینترنت و برق و ... هم وجود داشت که تقریبا با آبونمان شاتل برابری میکنه.
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها