انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: آیا بین 2xt و 4xt درسرعت فرقی هست.  (دفعات بازدید: 902 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
آیا بین 2xt و 4xt درسرعت فرقی هست.
« : 10 دی 1399، 11:20 ب‌ظ »
با درود.

آیا درموقع کار با لینوکس فرقی در سرعت اجرا بین نصب 2xt و 4xt وجود داره؟
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین alih_net

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 596
    • سیدعلی حسینی
پاسخ : آیا بین 2xt و 4xt درسرعت فرقی هست.
« پاسخ #1 : 11 دی 1399، 09:23 ق‌ظ »
منظورتون ext2 و ext4 هست؟  :o
اگه بله، توصیه می‌کنم از ext4 استفاده کنید.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #2 : 11 دی 1399، 07:53 ب‌ظ »
با درود.

آیا درموقع کار با لینوکس فرقی در سرعت اجرا بین نصب 2xt و 4xt وجود داره؟
بیشتر journaling مطرح هست، در ext2 مسئله journaling وجود نداره، در نتیجه ممکنه اگه دیسک در حال کار روی دیتایی باشه، وقتی که برق خونه‌تون قطع میشه اون فایل از بین بره یا آسیب ببینه، اما خب از طرفی هم journaling دیسک رو درگیر میکنه و از عمر حافظه های جانبی کم می‌کنه، برای همین از ext2 بیشتر برای حافظه های قابل حمل از جمله فلش مموری ها و هارد های اکسترنال استفاده میشه (عموما در گنو/لینوکس).
اما در هارد های اینترنال چون سیستم مداما در حال کار کردن هست و سالم بودن/موندن فایل ها از اهمیت بالایی بر خورداره، از ext4 (و یا گزینه های مشابه دیگر) استفاده میشه.
« آخرین ویرایش: 11 دی 1399، 07:55 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
پاسخ : آیا بین2 ext و4 ext درسرعت فرقی هست.
« پاسخ #3 : 11 دی 1399، 09:04 ب‌ظ »
با درود.
سپاس از پاسخ روشن و آموزنده.
لطفا این را هم توضیح بدین که چرا بوت لودر را وقتی لینوکس را روی فلش میگذاریم, باید روی همین درایو فلش یعنی dev/sdc قرار بدیم ولی وقتی یک بخش از هاردمان را جدا وآماده کردیم برای لینوکس؛ بوت لودر را بجای همین داریو جدیداختصاص داده شده برای لینوکس, باید بگذاریم روی همان گزینه ی هارد اصلی که در رایانه ی من نامش:ATAMaxtor است.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 12 دی 1399، 07:20 ب‌ظ »
بهتره بخونید که فرایند راه‌اندازی در رایانه چیه: https://en.wikipedia.org/wiki/Booting
این‌جوری پرسیدن و جواب گرفتن، فقط همین یک پرسش رو پاسخ می‌ده و برای پرسش‌های مرتبط بعدی، دوباره باید بپرسید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #5 : 13 دی 1399، 10:03 ق‌ظ »
بهتره بخونید که فرایند راه‌اندازی در رایانه چیه: https://en.wikipedia.org/wiki/Booting
این‌جوری پرسیدن و جواب گرفتن، فقط همین یک پرسش رو پاسخ می‌ده و برای پرسش‌های مرتبط بعدی، دوباره باید بپرسید.
نخست سپاس دارم از راهنمائی ناظم محترم.فقط هربار که ایشان راهنمائی میفرمایند نمیدانم چرا یاد جناب سروان راهنمائی میافتم که توی بلندگو "راهنمائی" میکنه آنهم اینجوری«حرکت کن پیکان» البته اگر با حروف لاتین میتوانستم این را بنویسم باید همه را با حروف بزرگ مینوشتم میدانید که منظورم چیه؟.
همه میدانیم که دیکشنری علوم پزشکی با دیکشنری علوم مکانیک یا کامپیوتر فرق میکنه. حالا آدرسی که راهنمائی فرمودن باعث پرسش های زیادی برای من شد.که با یکی دو پرسش دیگر(حداکثر) در همان زمینه ی تاپیک مسئله حل میشد.
سردار گرامی اگر من هم زبانم مثل شما خوب بود که نمیامدم اینجا!! میرفتم در فروم های خارجی و یکی دو تا بچه ی 15 ساله روسی یا هندی که عشق یاد دان به دیگران را دارن, راهنمائیم میکردن.ودیگر مزاحم شما نمیشدم.که با آن "ترکه" ایستادید دم در مدرسه.من فقط میخواستم یکی بازبان شیرین فارسی فرق آنها را برام بگه همین.
تشر زدید که بعد از چند پست باید دیگردر آن بخش تازه کاران پرسش طرح نکنم که اطاعت کردم. تو برای وصل کردن آمدی یا برای فصل کردن آمدی؟ عزت زیاد و درجاتت افزون باد.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #6 : 13 دی 1399، 03:39 ب‌ظ »
سلام
اینجا را بخونید خوب توضیح داده. فقط اینکه: دیگه bios زیاد استفاده نمیشه و uefi جایگزینش شده
از mbr هم کم استفاده میکنند بجاش gpt اومده و آخر اینکه init هم دیگه تو اکثر نسخه های جدید استفاده نمیشه از systemd استفاده میکنندولی هنوز اسم پروسس اول init هست
همه این هایی که گفتم مثل قبلی ها کار میکنند ولی قابلیت های بیشتری دارند
تفاوت urfi و bios میتونید اینجا ببینید یه لینکم هست میگه gpt چیه
فرق systemd و init هم اینجا ببینید

میدونید که زکات علم نشر آن است