انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راهنمایی در مورد فایل resolv.conf  (دفعات بازدید: 773 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
  • ارسال: 140
راهنمایی در مورد فایل resolv.conf
« : 07 اسفند 1399، 08:38 ب‌ظ »
سلام به همه دوستان
دوستان این فایل  resolv.conf توی مسیر روت کاربرد وظیفه اش توی اینوکس تو مبحث شبکه چیه من یک کلیت ات از توی سرچ اشنا شدم ولی اگر کسی جزییات بیشتری توضیح بده سپاس
من چند وقت پیش بعد از قطع کردن وی پی ان دیگه وصل نشدم به اینترنت تا اون پیام زدم تو نت و با یک  بار تغییر nameserver
به  8.8.8.8 و در ادامه استاپ واستارت کردن systemd-resolve  دیگه مشکلم حل شد ولی از اون روز دیگه این فایل چک میکنم همیشه در حال تفییر و من مشکلی توی وصل شدن ندارم به نت
ولی سوال ام این که ما خودمون دستی ایا میتونیم تفییراتی بدیم توی این فایل resolv.conf برای سریع تر وصل شدنمون به نت یا حل وصل نشدن به یوتیوب وقتی که با همون وی پی ان میتونیم وصل شیم به سایت های فیلترشده بجز یوتیوب مثلا همین الان یک ادرس ای پی ده ده هی به خط اول این فایل واسه من اضافه شده کلا از امروز من با وی پی ان وصل نمیشم به یوتیوب
همین طور که میدونید با دستور traceroute مثلا به 8.8.8.8  میشه کل مسیر وصل شدن ما از صفر که دیوایس خودمونه تا اخر  که 8.8.8.8
ببینیم و این وسط اون ادرس های ده ده هی مثل 10.234.193.53  تاریک خونه اینترنت ماست که اول ما باید بریم به اون مسیر بعد از اونجا برای بهتر و کامل تر مونیتور شدن توسط برادر ها وصل شیم به نت جهانی 
« آخرین ویرایش: 07 اسفند 1399، 09:16 ب‌ظ توسط Mohammad Gho »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : راهنمایی در مورد فایل resolv.conf
« پاسخ #1 : 08 اسفند 1399، 11:50 ق‌ظ »
منم اطلاعات سطحی دارم:
این فایل در حالت کلی باید فقط یه لینک باشه به فایل اصلی که توسط سرویس‌هایی مثل systemd-resolved یا openresolv (resolvconf) مدیریت میشه. به همین دلیله که مثلا VPN می‌تونه مقصد لینک رو تغییر بده و تنظیمات خودش رو اعمال کنه و زمانی که کارش تموم شد مقصد رو برگردونه به فایل اصلی. در توزیعی که از systemd استفاده می‌کنه هماهنگ‌ترین انتخاب همون سرویس systemd-resolvedـه که در یکی از چند آدرس زیر عمل می‌کنه:
/run/systemd/resolve/stub-resolv.conf
/run/systemd/resolve/resolv.conf
/usr/lib/systemd/resolv.conf

فایل etc/resolv.conf/ بسته به نوع مدیریت می‌تونه چند حالت زیر رو داشته باشه:
نقل‌قول

If /etc/resolv.conf is immutable, then the file is not touched at all. This is the equivalent of main.rc-manager=unmanaged •

If /etc/resolv.conf is a symlink to /run/systemd/resolve/stub-resolv.conf, /run/systemd/resolve/resolv.conf or•
usr/lib/systemd/resolv.conf, then systemd-resolved is used. This is the equivalent of main.rc-manager=systemd-resolved/

If /usr/bin/resolvconf exists, then resolvconf is used. This is the equivalent of main.rc-manager=resolvconf •

If /etc/resolv.conf is a regular file, then NetworkManager writes to it directly. This is the equivalent of main.rc-manager=file•

منبع:‌ ویکی آرچ
« آخرین ویرایش: 08 اسفند 1399، 12:17 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
  • ارسال: 140
پاسخ : راهنمایی در مورد فایل resolv.conf
« پاسخ #2 : 08 اسفند 1399، 01:23 ب‌ظ »
سپاس از پاسخ شما