انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: حجم مناسب برای هر پارتیشن و نوع ان  (دفعات بازدید: 559 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین amirsilencer

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 31
  • قبل همه چی یه پدر و مادر خوبی واسه خودت باش
حجم مناسب برای هر پارتیشن و نوع ان
« : 23 خرداد 1400، 10:38 ب‌ظ »
سلام به همه، بنظر تون حجم مناسب برای پارتیشن بندی اوبونتو چقدر نیاز و نوعش و چی بزاریم لطفا نظرات خودتون بنویسید :
Root/, boot, home, temp, var,usr

آفلاین Hello

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
پاسخ : حجم مناسب برای هر پارتیشن و نوع ان
« پاسخ #1 : 23 خرداد 1400، 11:36 ب‌ظ »
سلام بنده زیاد تخصص ندارم اما فکر کنم این دو تا به کارت بیاد
https://www.aparat.com/v/qbWBf?playlist=289610
https://www.aparat.com/v/LCQ3r?playlist=289610

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 24 خرداد 1400، 12:02 ق‌ظ »
/usr/ رو لازم نیست جدا کنید. جدا کردنش مزیت خاصی نداره. بزارید جز / بمونه.
/boot/ رو هم زیاد پیش نمیاد که لازم باشه جدا کنید. اون رو هم بزارید جز / باشه.
/var/ رو اگه لازم دارید، جدا کنید.
/home/ رو حتما پیشنهاد می‌کنم که جدا کنید. اینجوری اگه اوبونتو رو دوباره نصب کردید، اطلاعات و تنظیمات خودتون سرجاش هست. مشخصه که تنظیماتی که از طریق /etc/ انجام میشن و روی کل سیستم اثر دارند، توی / قرار دارند و با نصب دوباره اوبونتو از بیت میرن.

یه پارتیشن هم به swap اختصاص بدید. بهتره روی ssd نباشه. چون می‌تونه عمر ssd رو کم کنه. اگه هم بزارید مشکلی پیش نمیاد فقط ممکنه عمر ssd شما کمتر بشه.

برای فایل‌سیستم (فرمت) می‌تونید از xfs یا ext4 استفاده کنید.
xfs معمولا کمی سریعتر هست ولی وقتی که اونو ساختید، دیگه نمی‌تونید کوچک‌ترش کنید. فقط میشه بزرگترش کرد.
برای کوچک‌تر شدن لازمه که فایل‌سیستم از اول با اندازه مورد نیاز ساخته بشه. در این حالت باید قبلش اطلاعات خودتون رو به یه‌جای دیگه منتقل کنید و بعد عملیات کوچک‌تر کردن رو انجام بدید.

ext4 قابلیت تغییر اندازه داره و راحت می‌تونید کوچک و بزرگش کنید. ولی یکم (خیلی کم) از xfs کند‌تره.

خودتون تصمیم بگیرید. اگه قرار نیست پارتیشن مورد نظر رو کوچک کنید، می‌تونید از xfs استفاده کنید. اگه لازمه که کوچک کنید، برید سراغ ext4.

درباره اندازه، بهتره بگید که شما چقدر می‌خواهید به اوبونتو اختصاص بدید.
یعنی کلا چقدر به / + /home/ + /var/ + ... اختصاص می‌دید؟

اگه کامپیوتر شما از uefi استفاده می‌کنه، (به احتمال زیاد استفاده می‌کنه اگه کامپیوتر بعد از 2011 تولید شده باشه) باید یه پارتیشن با فایل‌سیستم fat32 بسازید تا فایل‌های مربوط به بوت رو نگه‌داری کنه.
اگه الان ویندوز دارید، احتمالا چنین پارتیشنی ساخته شده.
حجم زیادی لازم نداره. معمولا نصب‌کننده اوبونتو حدود 500Mib به اون اختصاص میده.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین amirsilencer

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 24 خرداد 1400، 02:56 ق‌ظ »
من از این همه پارتیشنی که تویه ترمینال نشون ميده فقط تویه other location فقط 3 پارتیشن نشون ميده آیا این عادیه؟
https://s4.uupload.ir/files/dsc_0044_yz7w.jpg

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #4 : 24 خرداد 1400، 04:13 ق‌ظ »
پارتیشن باید فایل‌سیستم هم داشته باشه. صرفا اینکه یه پارتیشن داشته باشید، جواب نمیده.
بهتره دقیق بگید که چی‌کار کردید و چی‌کار می‌خواهید بکنید تا بشه بیشتر راهنمایی کرد.
« آخرین ویرایش: 24 خرداد 1400، 04:15 ق‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین amirsilencer

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 24 خرداد 1400، 12:04 ب‌ظ »
/usr/ رو لازم نیست جدا کنید. جدا کردنش مزیت خاصی نداره. بزارید جز / بمونه.
/boot/ رو هم زیاد پیش نمیاد که لازم باشه جدا کنید. اون رو هم بزارید جز / باشه.
/var/ رو اگه لازم دارید، جدا کنید.
/home/ رو حتما پیشنهاد می‌کنم که جدا کنید. اینجوری اگه اوبونتو رو دوباره نصب کردید، اطلاعات و تنظیمات خودتون سرجاش هست. مشخصه که تنظیماتی که از طریق /etc/ انجام میشن و روی کل سیستم اثر دارند، توی / قرار دارند و با نصب دوباره اوبونتو از بیت میرن.

یه پارتیشن هم به swap اختصاص بدید. بهتره روی ssd نباشه. چون می‌تونه عمر ssd رو کم کنه. اگه هم بزارید مشکلی پیش نمیاد فقط ممکنه عمر ssd شما کمتر بشه.

برای فایل‌سیستم (فرمت) می‌تونید از xfs یا ext4 استفاده کنید.
xfs معمولا کمی سریعتر هست ولی وقتی که اونو ساختید، دیگه نمی‌تونید کوچک‌ترش کنید. فقط میشه بزرگترش کرد.
برای کوچک‌تر شدن لازمه که فایل‌سیستم از اول با اندازه مورد نیاز ساخته بشه. در این حالت باید قبلش اطلاعات خودتون رو به یه‌جای دیگه منتقل کنید و بعد عملیات کوچک‌تر کردن رو انجام بدید.

ext4 قابلیت تغییر اندازه داره و راحت می‌تونید کوچک و بزرگش کنید. ولی یکم (خیلی کم) از xfs کند‌تره.

خودتون تصمیم بگیرید. اگه قرار نیست پارتیشن مورد نظر رو کوچک کنید، می‌تونید از xfs استفاده کنید. اگه لازمه که کوچک کنید، برید سراغ ext4.

درباره اندازه، بهتره بگید که شما چقدر می‌خواهید به اوبونتو اختصاص بدید.
یعنی کلا چقدر به / + /home/ + /var/ + ... اختصاص می‌دید؟

اگه کامپیوتر شما از uefi استفاده می‌کنه، (به احتمال زیاد استفاده می‌کنه اگه کامپیوتر بعد از 2011 تولید شده باشه) باید یه پارتیشن با فایل‌سیستم fat32 بسازید تا فایل‌های مربوط به بوت رو نگه‌داری کنه.
اگه الان ویندوز دارید، احتمالا چنین پارتیشنی ساخته شده.
حجم زیادی لازم نداره. معمولا نصب‌کننده اوبونتو حدود 500Mib به اون اختصاص میده.
Mount point چی باشه حافظه اش چقدر باشه آیا بعد از ساخت از تنظیمات بوت نگهداری میکنه؟ آیا بعد از ساخت دیگر نیاز به پارتیشن بوت نداریم؟ مزیت های دیگش چیه؟ سیستمم من uefi است
« آخرین ویرایش: 24 خرداد 1400، 12:06 ب‌ظ توسط Amirsilencer »

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #6 : 24 خرداد 1400، 03:47 ب‌ظ »
کلا یه پارتیشن برای روت بسازید، یکی برای هوم و یکی هم برای swap.
/var/ و /usr/ رو جدا نکنید. چون کمکی نمی‌کنه و فقط دردسر اضافه داره.
/boot/ رو هم دلیلی نداره جدا کنید. مشکل گراب به نظرم از یه چیز دیگه هست.

/tmp/ رو چند راه دارید. یکی اینکه یه پارتیشن به اون اختصاص بدید، یکی اینکه بزاریدش رو ram و یا اینکه بزاریدش جز / بمونه.
اگه کار خاصی انجام نمی‌دید، بزارید جز / بمونه.
اگه هم ram زیادی دارید، می‌تونید بزاریدش روی ram.

اون که می‌گید یه‌جا نوشته از ext3 استفاده کنید مال وقتی بود که ext4 پایداری لازم رو نداشت.
الان دیگه از ext3 زیاد استفاده نمیشه. اون راهنما‌ها رو من هم دیدم. یه مشکلی که دارند اینه که بعضی‌هاشون قدیمی هستن.
لیلو هم خیلی وقته که منسوخ شده.

تفاوت سرعت xfs و ext4 رو می‌تونید توی اینترنت جست‌جو کنید. (توی منابع فارسی چیزی پیدا نکردم)
پارتیشنی که مربوط به uefi هست رو دارید. لازم نیست دوباره بسازیدش.

یه مشکلی هم انگار وجود داره‌. پارتیشن تیبل (partition table) شما mbr هست. (dos هم میگن). uefi معمولا با پارتیشن تیبل‌‌های به غیر از gpt مشکل داره.
ویندوز شما هنوز از bios استفاده می‌کنه؟ یا اینکه روی uefi هست؟

توی اوبونتو که هستید، دستور efibootmgr رو بزنید. اگه خطا داد و گفت نصب نشده، نصبش کنید.
و بعد امتحان کنید اگه چیزی شبیه این گفت،
efi variables not found یعنی کامپیوتر اصلا با uefi بوت نشده و هنوز از حالت bios استفاده می‌کنه. و باید تنظیمات رو عوض کرد.

اگه موقع نصب کردن، تیک format رو بزنید، پارتیشن فرمت میشه. اگه نزنید همینجوری استفاده میشه.
این برای وقتی خوبه که دوباره لینوکس نصب کردید و می‌خواهید هوم قبلی رو داشته باشید.

mount point رو بعد که این مشکلات حل شد می‌گم.
یکم صبر کنید تا مشکل شما مشخص بشه. در غیر اینصورت احتمالا به اطلاعات خودتون آسیب می‌زنید و زمان زیادی رو هم هدر می‌دید.
« آخرین ویرایش: 24 خرداد 1400، 08:35 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین amirsilencer

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 24 خرداد 1400، 05:38 ب‌ظ »

/tmp/ رو چند راه دارید. یکی اینکه یه پارتیشن به اون اختصاص بدید، یکی اینکه بزاریدش رو ram و یا اینکه بزاریدش جز / بمونه.

اون که می‌گید یه‌جا نوشته از ext3 استفاده کنید مال وقتی بود که ext4 پایداری لازم رو نداشت.
الان دیگه از ext3 زیاد استفاده نمیشه. اون راهنما‌ها رو من هم دیدم. یه مشکای که دارند اینه که بعضی‌هاشون قدیمی هستن.

تفاوت سرعت xfs و ext4 رو می‌تونید توی اینترنت جست‌جو کنید. (توی منابع فارسی چیزی پیدا نکردم)

یه مشکلی هم انگار وجود داره‌. پارتیشن تیبل (partition table) شما mbr هست. (dos هم میگن). uefi معمولا با پارتیشن تیبل‌‌های به غیر از gpt مشکل داره.

توی اوبونتو که هستید، دستور efibootmgr رو بزنید. اگه گفت خطا داد و گفت نصب نشده، نصبش کنید.
efi variables not found یعنی کامپیوتر اصلا با uefi بوت نشده و هنوز از حالت bios استفاده می‌کنه. و باید تنظیمات رو عوض کرد.

اگه موقع نصب کردن، تیک format رو بزنید، پارتیشن فرمت میشه. اگه نزنید همینجوری استفاده میشه.
این برای وقتی خوبه که دوباره لینوکس نصب کردید و می‌خواهید هوم قبلی رو داشته باشید.

یکم صبر کنید تا مشکل شما مشخص بشه. در غیر اینصورت احتمالا به اطلاعات خودتون آسیب می‌زنید و زمان زیادی رو هم هدر می‌دید.
خیلی ممنونم از راهنمای هاتون
خلاصه من چیزی نفهميدم هر منبعی یه چیزی ميگه
یکی میگه پارتیشن جدا داشته باشی مزیتهای زیادی داره یکی میگه نه...
من مشکل بوت و درست کردم براش یه  پارتیشن جدا ساختم و تنظیمات گراب انجام دادم و موقع نصب دوباره پارتیشن بوت و تیک فرمتشو نزدم به عبارتی فرمتش نکردم و موضوع حل شد دیگر اروور گراب رسورس بر طرف شد.
الان یه مورده ديگه رخ داده اونم اینه که وقتی نصب دوباره میکنم داده های هوم پاک نمیشه فقط برنامه های نصبی پاک میشه ب نظرتون این فایل های نصبی چرا پاک میشن آیا این فایل های نصبی تویه روت ذخیره شده؟ چطوری جداش کنم دیگ نصب دوباره نکنم؟  آیا شما هم این مشکل و دارید؟؟
« آخرین ویرایش: 24 خرداد 1400، 05:40 ب‌ظ توسط Amirsilencer »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #8 : 24 خرداد 1400، 05:49 ب‌ظ »

الان دیگه از ext3 زیاد استفاده نمیشه. اون راهنما‌ها رو من هم دیدم. یه مشکای که دارند اینه که بعضی‌هاشون قدیمی هستن.

توی اوبونتو که هستید، دستور efibootmgr رو بزنید. اگه گفت خطا داد و گفت نصب نشده، نصبش کنید.

خیلی ممنونم از راهنمای هاتون
خلاصه من چیزی نفهميدم هر منبعی یه چیزی ميگه
یکی میگه پارتیشن جدا داشته باشی مزیتهای زیادی داره یکی میگه نه...
من مشکل بوت و درست کردم براش یه  پارتیشن جدا ساختم و تنظیمات گراب انجام دادم و موقع نصب دوباره پارتیشن بوت و تیک فرمتشو نزدم به عبارتی فرمتش نکردم و موضوع حل شد دیگر اروور گراب رسورس بر طرف شد.
الان یه مورده ديگه رخ داده اونم اینه که وقتی نصب دوباره میکنم داده های هوم پاک نمیشه فقط برنامه های نصبی پاک میشه ب نظرتون این فایل های نصبی چرا پاک میشن آیا این فایل های نصبی تویه روت ذخیره شده؟ چطوری جداش کنم دیگ نصب دوباره نکنم؟  آیا شما هم این مشکل و دارید؟؟
فکر نکنم بشه جدا کرد چون تو روت هست
راستی چقدر خوب که اینجا داره بحث میشه ویکی رو دارم مینویسم در همین باره از همین جواب ها هم حتما استفاده میکنم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 24 خرداد 1400، 08:04 ب‌ظ »
برای ریشه بین ۲۵ تا ۳۵ کافیه. هرچی هم موند بذار برای خونه. بقیه نیاز نیستن!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #10 : 24 خرداد 1400، 08:25 ب‌ظ »
نه نمیشه. اینکه برنامه‌هایی که نصب کردید پاک نشه ممکن نیست.
ولی می‌تونید فایل نصبی اون برنامه‌ها رو یه‌جا ذخیره کنید تا بعدا ازش استفاده کنید. اگه مدت زیادی مثل ۲ ماه یا بیشتر از دانلودشون گذشته باشه، ممکنه نصبش باعث ایراد توی سیستم بشه. چون بعضی بسته‌ها ارتقا پیدا کردند و ممکنه با نسخه بسته‌هایی که دانلود کردید، به مشکل بخورند.
فایل‌های نصبی رو توی مسیر زیر می‌تونید پیدا کنید.
/var/cache/apt/archives
بعد از اینکه یه برنامه رو با apt نصب می‌کنید، فایل deb اون اونجا ذحیره میشه.
البته بعد یه مدت پاک میشن تا فضای سیستم رو پر نکنند.
با این دستور هم میشه اونها رو پاک کرد.
sudo apt clean
بعد از نصب هر برنامه، می‌تونید فایل‌ها رو از اونجا بردارید و بعد که نیاز شد دوباره نصب کنید.
ولی حواستون باشه که ممکنه مشکل هم پیش بیاد. چون اگه بعضی بسته‌ها اونجا نباشند، نصب انجام نمیشه و در این حالت باید به ایترنت وصل بشید و با apt بسته‌ها رو درست کنید.
« آخرین ویرایش: 25 خرداد 1400، 12:16 ق‌ظ توسط Dragon- »