انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: انتخاب init system مناسب  (دفعات بازدید: 996 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 297
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
انتخاب init system مناسب
« : 08 تیر 1400، 07:59 ب‌ظ »
سلام میخواستم توزیع devuan رو نصب کنم که همون دبیان هست ولی بدون systemd با init سیستم های sysV یا openrc یا runit ولی هیچ ایده ای ندارم کندوم یک از این init ها مناسب تره. تو نت هم سرچ کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم. دوستانی که از اینها استفاده کردن کدوم رو ترجیح میدن؟
ممنون

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : انتخاب init system مناسب
« پاسخ #1 : 08 تیر 1400، 08:20 ب‌ظ »
دقیق اطلاع ندارم ولی فکر کنم openrc و runit بر پایه اون هستن و حدودا یه نوع پیشرفت داده هستن(بد گفتم،امیدوارم منظورم رسونده باشم :()
ولی خب به هرحال من الان جنتو دارم و openrc بنظرم خیلی خوبه ولی توزیع وید(void) هم داشتم که runit داره اونم بد نبود ولی یه چیز مسخره ای توش دیدم وقتی مثلا هارد جدام میزدم خودکار بارگزاری کنه بعد ورود به سیستم عامل نمیدونم دقیق بش چی میگن auto mount یا چی، بعد هاردم وصل نمیکردم عادی خب هر توزیعی ارور میده ولی runit ارور میداد و جالبیش اینه سیستم هم بالا نمیومد! و جالبترش اینه وقتی اینطوری خراب میشد یه محیط خط فرمان می اورد و بدون رمز میشد هرکاری کنم! و معمولا باید اون خط از fstab پاک میکردم تا درست شه یا خاموشش میکردم هارد وصل میکردم! که خب خیلی چیز مسخره ای بخاطر یه مشکل کوچیک کلا سیستم هیچیش بالا نیاد و عمل بوت با شکست مواجه شه و بدون رمز بتونی هرکاری کنی..! کلا یه احساس بدی بهش پیدا کردم که انگار خیلی کامل نیستش... ولی الان openrc دارم بنظرم چیز خوبیه((: ولی اون سومی که گفتید نمیدونم چیه یه چیز خام هستش یا یه چیز مثل همین openrc یا runit

ببخشید‌‌د‌د‌د‌د(اکو) اگه حرفم یکم نامفهوم شد ???

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 297
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
« پاسخ #2 : 08 تیر 1400، 08:41 ب‌ظ »
ممنون از توضیحاتتون
sysV قبل systemd سیستم init اکثر توزیع های معروف مثل دبیان بوده. فک کنم دبیان سال ۲۰۱۵ از sysV منتقل شد به systemd تا جایی که خوندم
جالب اینجاست من همه جا خوندم sysV یکی یکی سرویس ها رو پشت سر هم شروع می‌کنه به خاطر همینم سرعتش از systemd کمتره ولی داخل ویکی جنتو نوشته sysV از parallel service startup پشتیبانی میکنه. حالا نمیدونم اشتباه نوشته یا نسخه های جدید sysV تغییر کرده

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #3 : 08 تیر 1400، 08:50 ب‌ظ »
خواهش میکنم، آها پس اره همینه openrc و.. بر پایه اون هستن ولی اره خیلی عجیب همه توزیع ها پریدن رو systemd و بنظرم دبیان عالی بودش و دوسش داشتم ولی سر این داستانsystemd خواسم عوضش کنم که بهترین اتفاق برام یعنی جنتو پیش اومد :D ولی درکل اره منم میشنیدم اره systemd خیلی خوبه همه کارهارو خودکار میکنه و.. یجوری بود موضوع که فکر میکردم سیستم عاملم خیلی دیر میادش بالا و باید موقع روشن شدن دونه دونه سیستم هارو راه انداری کنم #-o ولی دیدم نه خییلییی خوبن مثلا وید تست کردم اولین بار کفم برید که مگه میشه با یه هارد انقد سریع بالا بیاد و به جرعت میتونم بگم خیلی خیلی سریع تر از دبیانی که systemd داره اومدش البته خب اینم هست نرم افزار اونقد توش ندارم ولی خب بازم اون حرفا که میزنن یکم ترس آور هستش ولی واقعا اینا چیز بدی نیستن((: و جنتو هم خیلی خیلی سریع هستش و کار باهاشم(openrc) بنظرم سادس مثل همینه که systemd یاد بگیری حالا یکم آسون‌تر سخت‌تر مهم نیس((: اینم شنیدم پشت سر هم اجرا میکنه و... راستش زیاد دقت نکردم ولی سرعتش که سیستم عامل بالا بیادش بنظرم نگران نباش خیلی خوبه(حداقل برای من)((:
سرتم درد اوردم :lolflag: