انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در بالا آوردن گرافیک با کارت‌گرافیک قدیمی  (دفعات بازدید: 910 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین یکی از بنده های خدا

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
با سلام؛

ما روی یک کامپیوتر قدیمی آرچ‌لینوکس ۲۳بیت نصب کردیم و خود آرچ و متعلّقاتش به خوبی روی این سیستم کار می‌کنن.

امّا

متأسفانه راه‌اندازی رابط گرافیگی روی این سیستم تبدیل به سرطان شده؛

برای پیدا کردن صفحه‌ی کانفینگ مناسب (همون محیط گرافیکی‌ای که یوزر و پسورد رو در اون وارد می‌کنیم) به مشکل خوردیم که البتّه زیاد هم عجیب نبود و بالأخره lightdm کار ما رو راه انداخت.

ولی حتّی دسکتاپ LXQT هم روی به درستی روی سیستم اجرا نمی‌شه!!

آخرین چیزی که پس از کلی تلاش به اون رسیدیم این بود که بتونیم با موفّقیت وارد محیط LXQT بشیم، ولی وقتی control+Alt+T برای باز شدن ترمینال فشار دادیم سیستم فریز شد و پس از انتظار مجبور به ریست سیستم از دکمه‌ی خارجی شدیم.

با توجه به شهرت LXQT در اجرا شدن روی سیستم‌های بسیار قدیمی و ضعیف، من فکر می‌کنم که مشکل از درایور کارت‌گرافیک باشه.

کارت گرافیک یه ATI هست؛ ولی حالت عجیبی داره و به نظر می‌رسه که یه آرموری غیراستاندارد از یه شرکت ثالث باشه.

حتی نمی‌شه مدل دقیق کارت رو به درستی پیدا کرد!!
ما برای پیدا کردن درایور ویندوزی همین کارت کلی گشت و گذار کردیم.

روی آرچ ما درایور متن‌باز مخصوص کارت گرافیک‌های ATI رو از طریق پک‌من نصب کردیم ولی گویا به درستی روی این کارت عجیب ننشسته.

این کارت بدون درایور خاصی می‌تونه گرافیک ویندوز۷ رو بالا بیاره، پس از نظر سخت‌افزاری توانایی XLQT رو داره.

راهی هست که درایور سازگارتری براش پیدا کنیم یا همین رو به درستی روش نصب کنیم؟

زوبونتو (اوبونتویی که با دستکتاپ XFCE ارائه می‌شه) تو حالت لایو بدون مشکل دستکتاپش رو روی این سیستم اجرا می‌کنه، ولی ما خودمون تو اجرای XFCE روی آرچ ناموفق بودیم.

اگه کسی راه‌کار یا پیشنهاد دیگه‌ای هم داره ارائه بده.

ممنون می‌شم ما رو از این وضعیت عجیب نجات بدید.

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
arch رو با archinstall نصب کنید
درایور و دسکتاپ هم خودش نصب میکنه .